Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

ondrulka
21. nov 2009

Ahojte baby, podla zákona mám nastúpiť na materskú od 1.januára. Som zamestnaná a každý mi hovorí že na vybavovačky mám času a času... No som mimo z toho čo čítam od vás tak mi prosím poradte zo svojich skúseností, nerada by som o niečo prišla. Tak neviem kde a sčím začať, čo všetko treba... 😀 🙂

gapa
21. nov 2009

nella,
áno, treba to stihnúť do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia.

onddrulka,
sú tu linky na niektoré stránky a aj niektoré baby totu už porozpisovali, tak treba si trošku prečítať. 😉

nella1
21. nov 2009

zienky 🙂 ja nastupujem na MD 1.dec.09 teraz som este stale na PN. prechodku do soc. poistovne som vzdy odovzdavala v strede mesiaca, ktora bola na cely mesiac aby som dostala penazky zo soc.poistovne.... teraz na posledy som odovzdavala v strede okt. na cely oktober aby som dostala peniazky teraz v novembri co uz sa aj stalo. ......... Moja otazocka je........ nakolko teraz mi gynekolog nedal prechodku v strede novembra na cely november, ze staci im to dat v 1.dec. kedy budem nastupovat aj na matersku ze mi da uz potom rovno aj ukoncenie PN, ze ci mi tetusky so soc. poistavne to stihnu vypracovat do toho 10. dec. papiere aby som mohla toho okolo 12. dec. dostat tu PN na ucet a na cas v tom decembri za ten november?.....nebude to problem pre nich? dufam ze som to nenapisala moc komplikovane 😅 dakujem krasne......

kisska
21. nov 2009

nella - co ja viem, tak tety v poistovni maju uzavierku na tieto papiere 4., takze ked dostanes prechodku 1. a pojdes ju hned odniest, tak stihaju :o)

slniecko01
22. nov 2009

Babulky zajtra 23/11/2009 nastupujem na MD. Mám odniesť papier od doktorky len zamestnávateľovi, alebo aj do SP ? Chcela by som sa spýtať ako je to s DDS, či aj to mám hneď nahlásiť v SP, alebo to mám niečo poslať priamo do DDS.

ďakujem veľmi pekne

ewelyne
6. dec 2009

ahojte, viete mi poradit prosim?
som na MD a coskoro by som mala nastupit na druhu MD. Kam pojdem odniest papier? Ja som odchadzala z prace ako zamestnana na pol prac. uväzok a ako studentka, tak neviem... musim sa zasa po porode hlasit na socialke ako pri prvom? co s platenim DNP ako si ho platim teraz, mam pokracovat aj pocas MD???
Dakujem.

ewelyne
7. dec 2009

posuvam, niekto? 😉

engii
7. dec 2009

ahojte ,chcela by som sa spytat ..matersku musim do prace priniest osobne alebo staci ak to poslem po priatelovi,ktory pracuje v tej istej firme?A co sa tyka toho II.piliera to plati len pre zivnostnikov alebo aj pre zamestnanych ako to je prosim vas?dakujem

pietra
7. dec 2009

tiez by som potrebovala poradit s II. pilierom. Na prvu MD som nastupovala v juni 2007, SP bolo oznamene, ze som v II. pilieri. Kedze mi pracovny pomer skoncil pocas MD a nebola som dobrovolne poistena, teraz narok na materske nemam. Musim ist aj tak znovu do SP sa prihlasit kvoli II.pilieru? Alebo to bude dalej pokracovat na zaklade toho prveho prihlasenia?

elvera
14. jan 2010

Ahojte, viete mi niekto poradit??? O 2 tyzdne nastupujem ako nezamestnana na matersku dovolenku. Okrem toho, ze si odnesiem papiere od gynekologicky na urad prace, je potrebne este nieco na nejakom urade vybavovat? Totizto na urade prace mi nevedeli povedat. Dakujem

silvia7
14. jan 2010

elvera - ja som tiež nezamestnaná a 9.2. nastupujem na materskú (dr. mi dnes dala termín), na úrade práce mi tento utorok povedala, že keď budem mať papier od dr. o nástupe na materskú, tak jej tam donesiem kopiu a originál musím zaniesť na sociálku.. zatiaľ viac neviem, ale viac menej by to malo byť len toto..

vieraj
14. jan 2010

-MD oznamit zamestnavatelovi, alebo uradu prace
po narodeni dietatka:
- na mestsky urad oznamit trvaly pobyt dietatka a vybavit aj rodny list
- na SP rodny list+prihlasku+vyhlasenie o starostlivosti o dieta+prihlasku na II. pilier na SP/oddelenie matky na materskej/
-este raz na SP rodny list na nemocenske oddelenie/pokial matka bola zamestnana alebo DNP a bude mat narok na matersku davku/
-na zdravotnu poistovnu rodny list + vybavit zdravotnu karticku pre dieta
-urad prace-potvrdene tlacivo od gynekologa o navsteve poradne+rodny list dietata+obciansky preukaz matky+potvrdenie od pediatra o doziti 28 dni dietatka/narok na 25tis. SKK na prve, druhe a tretie dieta/+ ziadost na rodinne pridavky/20€/
vsade si vezmite kopiu rodneho listu, obciansky a cislo vasho bezneho uctu, pokial nechcete, aby davky chodili sekom

vieraj
14. jan 2010

pietra, pokial prve babo nema 6 rokov, tak si stale vvedena na SP ako matka na materskej, resp.. na rodicovskej a stat za teba plati dochodkove aj do II. piliera. ale je vhodne zaniest kopiu rodneho listu druheho dietata na SP, pre uplnu evidenciu, ale s poistenie bude plynut tak ako doteraz

vieraj
14. jan 2010

evelyne, DNP i nechaj prihlasene, ved pocas, OČR? PN aj materskej sa neodvadza nic. len po skonceni materskej, asi tak ked bude mat babo 5 mesiacov, treba DNP odhlasit, aby si zrazu nemala nedoplatok, spatne sa neda odhlasit.alebo pocas rodicaku chod na PN, alebo očr a este dostanes peniazky. alebo potom odhlasit ako som uz pisala

elvera
15. jan 2010

silvia7, dakujem velmi pekne za pomoc, od rana tu sedim za pc a sledujem co vsetko mi treba, ale asi zajdem na socialku osobne sa popytat aj za ten zvyseny rodicovsky prispevok, lebo ak je to tak, ze je potrebne pracovat 270 dni za posledne 2 roky tak tuto podmienku splnam. Este raz dakujem.

silvia7
15. jan 2010

elvera - no aj ja som pozerala na nete, čo všetko... ale dnes idem na sociálku, lebo istý čas som robila, ale nedal mi zmluvu, takže tam budem mať nedoplatok určite... ale zatiaľ mi neposlali ani papier ani nič (klasika..až o 10rokov aj s penálmi mi niečo pošlú) a na nete v tej sekcii zoznam dlžníkov nie som evidovaná, ale tak tomu neverím.. a telefonicky som nič nezistila, lebo bolli nepríjemní ako nikdy.. takže ja tam dnes pôjdem a zistím a potom píšem 😉
a ten zvýšený RP - tak nárok máš, pokiaľ máš nárok na materské dávky - ak nie, tak máš nárok na ten pôvodný RP.. aspoň čo ja viem

elvera
15. jan 2010

no mna tieto vybavovacky cakaju za 2 tyzdne, takze som nadsena, ale skusim po znamej nieco zistit, ak zistim, dam Ti tiez vediet. Inac ty mas tento nick aj email?

silvia7
15. jan 2010

len tu mám tento nick a potom na mimibazare... ale e-mail mám iný.. no inak je to dosť celé zložité, aj ked sa mimi narodí, čo všetko treba povybavovať... a hlavne, keď nemá niektorá mm, ktorý by to zvládol.. tak fakt neviem ako s takým týždňovým bábätkom behajú po úradoch baby... kks..

elvera
15. jan 2010

no to mi nieco hovor, ja sice manzela mam, je velmi zlatucky, ale co sa tyka vybavovaciek, nie je na neho vobec spolahnutie. zo vsetkeho si tak zapamäta jednu vetu, proste si to pojdem asi vybavit sama a on zostane s malickym doma. len neviem, ako to kojenie zvladnu 🙂 , ale tak nech sa aj on postara a fantazia mu funguje obcas az velmi, tak som zvedava

silvia7
15. jan 2010

😀 hej heej.. tiež mám niečo podobné doma.. že radšej si sama vybaviť a poriešiť, lebo on všetko dopletie a nakoniec je to vždy inak ako on hovorí.... ah jo.. no kojiť by mohli chlapi inak 😝 vôbec by mi to nevadilo 😀 pôjdem sa dávať dokopy, nech stíhame poriešiť... potom píšem 🙂 pa zatím

elvera
15. jan 2010

ok, tak len utekaj drzim prsteky 😉

evicka289
15. feb 2010

Ahojte mohli by ste mi prosím poradiť, termin pôrodu mám 22. mája a 6 týždňov pred pôrodom mam nastúpiť na MD, som na UPSVsR - nezamestnaná a neviem, ze či je potrebné nejaké tlačivo z úradu ale od Dr. alebo ako to je ???? dakujem vopred za odpoved

tinus
16. feb 2010

Ahoj Evička ahoj ja som sa momentálne zaevidovala na úrad práce a tieš mám podobný termín pôrodu chcem sa spýtať či si aj ty dokladala tehotenskú knižku prefotenú na úrad práca ďakujem. a stými tlačivami si myslím že je to tak že ked ťi dá doktor papier na materskú zanesieš ho na úrad aj na sociálku prosím napíšmi

gapa
16. feb 2010

evicka,tinus,
lekár vám dá žiadost o materské. Kopiu z toho treba predpokladám na UP a originál na SP, ak teda nie ste dlhodobo nezamestnané bez nem.poistenia, v takom prípade sa to asi ani na SP dať nemusí a budete mať nárok len na rodič.príspevok. Ale ak nemáte nárok na materské, tak si zistite na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny, či si mate podať žiadost o materské na SP, či budete potrebovať k žiadosti o RP potvrdenie o tom, že vám nevznikol nárok na materské. Podla toho, čo som čítala u dlhodobo nezamestnaných to nevyžadujú. Ak budú vyžadovať, tak si hned na UPSVaR vyžiadajte to tlačivo, na ktoré vám to musí SP potvrdiť. Vypíšte ho, podpíšte a odovzdajte na SP hned spolu so žiadosťou o materské.

Ak nárok na materské budete mať, tak záleží na výške materského, ale toto tlačivo budete tiež potrebovať po ukončení jpoberania materksého.

helen
26. máj 2010

Ahojte,
táto téma je už dávnejšie mimo, ale odvtedy sa mohli zmeniť veci, tak by som strašne rada niekoho zodpovedného poprosila o radu - z papierovačiek mám hrôzu. Som zamestnaná, mala som aj živnosť, ale práve som ju pozastavila. 2.júna nastupujem na MD, od gynekológa som dostala žiadosť o materské a dala som ho zamestnávateľovi. Čo ďalej? Čo mi ešte treba vybaviť? (Ešte stále poberám rodičovský príspevok, či ako sa to teraz volá, na základe vyúčtovaných nákladov na prvé dieťa). Bije sa to nejako?Poraďte prosím! 😕

helen
3. jún 2010

posúvam - poradí niekto?

lji
5. jún 2010

čítala som vás tu a chcem sa spýtať ako gapa písala : "či budete potrebovať k žiadosti o RP potvrdenie o tom, že vám nevznikol nárok na materské. Podla toho, čo som čítala u dlhodobo nezamestnaných to nevyžadujú."

Čiže to môžem brať tak že keďže som len pred 5rokmi mesiac bola v jednej robote ale inak vkuse študovala, teraz som skončila výšku, musím sa zaevidovať na úrad práce, počkať mesiac kým mi dá doktor potvrdenie o RD - kópiu dám na úrad práce (tým pádom končí moja "spolupráca" s úradom práce?) a originál do SP a to je všetko? do času kým sa mi narodí mimi?

gapa
6. jún 2010

lji,
či budú chcieť doklad zo SP, záleží od konkrétnej pracovníčky. Možno budú chcieť aj doklad, že manžel si neuplatnil nárok. Aj to sa tam myslím spomína. Treba sa potom spýtať priamo pracovníčky, pod ktorú patríš. Môžeš aj teraz.

Potom si ešte budeš musieť vybaviť zdrav.poistovnu, tam bude treba doklad o zaregistrovaní na UP (možno o ukončení štúdia?), o vyradení z UP a o poberaní rodič.príspevoku. To už na konkrétnej ZP si zisti.

Nezabudni si podať prihlášku na soc.poiťovnu (nie upsvar) do 45dní po pôrode aby si bola dôch.poistená štátom počas starostlivosti o dieťa. Zájde aj teraz na SP a zober si papiere k tomu a nech ti poradia, ako to vyplniť. A spýtaj sa, kedy sa treba odhlásiť (aspon predbežne aby si bola informovaná).

Hlavne z RL dieťaťa si urob dostatočne dosť kopii (ja som robila tuším skoro 10x, ved aj do budúcna sa zídu), lebo na každý úrad treba kopiu.

lji
6. jún 2010

no takto na večer mám z toho miš maš ale nenormálne moc ti ďakujem. si super 😉

lili456
7. jún 2010

baby v socialke mi povedali,ze od socialky bude dostavat minimum materskej a urad prace mi bude doplacat.
mate niekto s tymto skusenost?ako je postup na vybavenie a kolko by som od uradu prace mohla dostat ked mam danove priznanie na minimum.dakujem