Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

krajinka
19. okt 2010

@grenka to si mala PP na dobu urcitu? ak ano to ti ziadnu vypoved nemusia davat 🙂

maznacik007
19. okt 2010

@grenka si si ista ze si este zamestnana? lebo ak si mala pracovny pomer na dobu urcitu tak ti vypoved nemuseli dat prosto ta len k tomu datumu odhlasili zo soc. poistovne ... na teba sa ziadna ochranna lehota nevztahovala v tomto smere...
vztahovala sa na teba ina ochranna lehota a to ze mas narok na materske lebo od datumu skoncenia prac. pomeru a nastupu na matersku neuplynie viac ako 6 mesiacov.

krajinka
19. okt 2010

tiez by ma zaujimalo ako je to s tym dochodkovym poistenim...po porode som vypisala prihlasku v SP ale neviem odkedy to plati...od podpisu alebo od porodu? a co obdobie pred porodom? na materskej som od 24.3., PP mi skoncil 31.3., maly sa narodil 19.4. 😉 😉

grenka
19. okt 2010

@krajinka ano mala som tak

gapa
19. okt 2010

@grenka
Ak si mala zmluvu na dobu určitú, tak ti výpoved nemuseli dať, tvoj prac.pomer mohol skončiť uplynutím dohodnutej doby. Obvykle pre istotu zamestnávatel posiela oznámenie, že prac.pomer končí dnom xx.xx.xx. Ale toto zamestnávatel ani robiť nemusíš. Ale po ukončení PP by mal so zamestnancom doriešiť doklady spojené s ukončením prac.pomeru.

No dosť záleží od mzdárky, ako sa vyzná v zákonoch a ako je sociálne cítiaca s maminami. Možno sa bála, ked si v ochrannej dobe (podla Zákonníka práce § 64, t.j. platí zákaz Výpovede) skončiť s tebou prac.pomer, aj ked v klude to urobiť mohli. Alebo ti chcela dobre?

Ak teda aj po 31.8.2010 t.j. po uplynutí doby určitej nadalej trvá tvoj prac.pomer zmenil sa tvoj prac.pomer na dobu určitú na prac.pomer na dobu neurčitú. Jje na mzdárke a tebe, ako a kedy sa s tebou dohodnete na ukončení prac. pomeru.

Ak by ti aj skončil PP 31.8.2010 a predtým si robila aspon 9mesiacov (resp. presnejšie aspon 270dní dva roky pred pôrodom), tak nárok na mateské budeš mať v tzv. ochrannej lehote (podla Zákona o sociálnom poistení), lebo požiadaš o materské do 6mesiacov od ukončenia PP/nem.poistenia. Od ukončenia PP ti skončia všetky poistenia zamestnanca (v zdr. poistovni aj v soc.poistovni=dôchodkové, nemocenské, v nezamest.). Len zdrav. poistenie je povinné. Ty budeš zdrav. poistená štátom ako poberatel nemocenského, neskôr materského a rodičovs. príspevku. Treba to ale po ukončení PP oznámiť na ZP a dokladovať poberanie týchto príspevkov. Presné info si potom zisti vo svojej ZP, lebo nemajú celkom rovnaké postupy.

Tak nech to dobre dopadne aj s tými výsledkami a vela zdravíčka 🙂 😉

grenka
19. okt 2010

@gapa dakujem velmi pekne za vysvetlenie 😉

gapa
19. okt 2010

@grenka
aha, pozerám, že potom som môj príspevok ešte doplnala a opravovala, ale tu je jeho prvá verzia. Asi mi to krpec odtukol skôr. Tam som opravila niektoré nepresnosti, ale zostalo to tam pôvodné, nuž čo už.

Hlavne potom nezabudni na dôch.poistenie. Podla toho, či ti bude alebo nebude trvať prac.pomer treba podať prihlášku bud do 45dní od pôrodu (ak budeš nezamestnaná) alebo najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní (ak ti prac.pomer potrvá do nástupu na Rd). Ak by prac.pomer skončil po pôrode ešte počas MD, tak predpokldám, treba podať prihlášku najneskôr v prvý den bez prac.pomeru.

gapa
19. okt 2010

@krajinka
ak si na MD od 24.3.2010, tvoj PP skončil 31.3. a porodila si 19.4. a podala si prihlášku na dôch.poistenie štátom do 45dní po pôrode tak:
ti trvalo "povinné" dôch.poistenie zamestnanca do 31.3.2010
- do 23.3. odvody za teba ako zamestnanca odvádzal zamestnávatel,
- od 24.3. do 31.3. za teba odvádzal poistné štát ako za osobu povinne dôch.poistenú počas poberania materského,
- od 1.4. do 18.4. podla mna nie si dôch.poistená nijako (od 1.4. ti prac.pomer a aj povinné dôch.poistenie zamestnanca skončilo),
- od 19.4. si dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak si si podala prihlášku do 45dní od pôrodu.
S tým obdobím bez poistenia síce nemám skúsenosť ani vedomosť, aké sú postupy v soc.poistonvi, no takto by to podla zákona malo byť. Ale niekedy soc.poistovna (alebo pracovníčky?) býva menej prísna ako samotný zákon, t.j. možno tam odvody mať budeš, či už je to ich postup=usmernenie z ústredia alebo chyba pracovníčky.

Ak si v II.piliery, tak to lahšie zistíš, či ti odviedli za apríl v plnej sume alebo nie. Ale to tiež niekolko mesiacov trvá, kým odvedú do II.piliera, no teraz by to snád už malo byť nabehnuté za apríl?.

Ked toto zistíš, tak by som velmi ocenila, ak by si mi dala vedieť na môj IP, ako to dopadlo, ale aj s tými dátumami prosím. Ak napíšeš, dík 😉
Inak tých 18 dní bez dôch. poistenia nie je žiadna tragédia.

krajinka
19. okt 2010

@gapa dakujem za info
v 2. pilieri som, ale vypis chodi az niekedy v januari, neviem ci si vtedy este spomeniem 🙂
a mohla by si mi este povedat aka je ta suma odvodov, nech to potom mozem skontrolovat 😉

gapa
19. okt 2010

@krajinka
inak dá sa zistovať stav na konte II.piliera aj cez net (nie preto, že by som musela vedieť, ako to je. Len pre tvoju info )

ale neviem, či si si po doručení rozhodnutia o priznaní materského odniesla na SP aj oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A. Lebo len v tom prípade ti odvádzali aj do II.piliera.

Inak, vlastne by sa malo dať zistiť aj na SP, či si bola dôch.poistená štátom a dokedy. Mne to dokonca aj vytlačili, ale ja som mala iné vybavovačky, tak asi preto. 🙂

krajinka
19. okt 2010

@gapa ano vypisovala som papier ze chcem aby mi posielali odvody do 2. piliera
takze nasla som heslo...prispevok SocP je vzdy okolo 1129 a za april 440, je to mozne, moc tomu nerozumiem? 😒
a za marec nic neprislo, je to tym, ze som cely mesiac bola PN? 😉

gapa
19. okt 2010

@krajinka
neviem síce, ako sa to presne ráta, ale cca ak je za celý mesiac 1129, tak za 12dní (19-30.4.) z 30dní v apríly by malo byť cca 1129:30x12= cca 451,6 takže predpokladám, že 1-18 si nepoistená.

počas PN do II.piliera sa nič neodvádza.

Inak si šikula, ako si to rýchlo zistila. To ja by som hladala dlllllho!

bamarama82
19. okt 2010

baby poradte, som na MD od 5.10., predtym som bola od 1.3. na PN na rizikovom. pocas PN so mnou zamestnavatel ukoncil PP k 30.6., cize som v ochrannej lehote 6mes a vznika mi narok na materske, platila som si predtym aj DNP. Pocas PN som sa nahlasila k 1.7. na dochod. poist., a poist v nezamestnanosti z min VZ, nakolko pocas PN nevznika povinnost platit ich. takze ku koncu MD sa z nich odhlasim. Co neviem je, kedy mam ist do SP ohladne toho 2.piliera sa nahlasit.ci do 30dni od nastupu na MD alebo do 45 od narodenia dietata... a kedy za mna plati stat dochod.poistenie?
Dakujem

krajinka
19. okt 2010

@gapa ty si ma nakopla s tym netom ja som uz len v papieroch nasla cislo zmluvy a heslo 😉
a ma to nejaky prakticky vyznam, ze tych 18 dni nie som poistena? maly sa trosku poponahlal, inak by to bol mesiac 😀

gapa
19. okt 2010

@krajinka
myslím, že nemá, ako som písala. Ale neviem, ako sa rátajú dôchodky, no 18dní je nič. Len si to treba trochu zapamätať a v čase nástupu do dôchodku sa nečudovať 🙂.
Aha, inak bola si na zdr. poisťovni si vybaviť zd.r poistenie ? po ukončení PP?

krajinka
19. okt 2010

@gapa tam som veru nebola, treba im tam nieco doniest? 😲

bamarama82
19. okt 2010

@gapa prosim o radu, ty si taka zbehla , som na MD od 5.10., predtym som bola od 1.3. na PN na rizikovom. pocas PN so mnou zamestnavatel ukoncil PP k 30.6., cize som v ochrannej lehote 6mes a vznika mi narok na materske, platila som si predtym aj DNP. Pocas PN som sa nahlasila k 1.7. na dochod. poist., a poist v nezamestnanosti z min VZ, nakolko pocas PN nevznika povinnost platit ich. takze ku koncu MD sa z nich odhlasim. Co neviem je, kedy mam ist do SP ohladne toho 2.piliera sa nahlasit.ci do 30dni od nastupu na MD alebo do 45 od narodenia dietata... a kedy za mna plati stat dochod.poistenie?
Dakujem

gapa
19. okt 2010

@krajinka
nemajú rovnaké postupy, no zobrala by som doklad o ukončení PP, napr. zápočtový list a pr.zmluvu. Doklad o poberaní materského a rodič.príspevku. Neviem,či budú chcieť z upsvar a soc.poistovne potvrdenie. To záleží od nich. Príp. si zober rodný list dieťaťa.
Alebo si tam zavolaj a spýtaj sa pred cestou. To záleží ako to máš daleko, čo je pre teba výhodnejšie, ísť tam 2x alebo radšej telefonát + návšteva. Proste pokial si nezamestnaná, tak treba na ZP nahlasovať, či poberáš materské, rodič.príspovok, si evidovaná na UP, si nastúpila do práce ...

krajinka
19. okt 2010

@gapa no asi si tam najprv zavolam ze co im mam doniest...diky za upozornenie 😉

gapa
19. okt 2010

@bamarama82
ak si poberala nemocenské aj z DNP, tak je podla mna pravda, že platiť dobr.poistenie (dôch a v nezam.) si počas poberania nemocenského z DNP nemusela. Ak by si však poberala nemocenské len z práce, tak by to predpokladám neplatilo.

Ak ti netrvá povinné poistenie zamestnanca ani povinné poistenie szčo, tak jednoznačne sa treba prihlásiť do 45dní po pôrode + oznámenie o účasti na dôch. sporení časť B. Teba sa časť A tohto oznámenia a doručenie do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského netýka, lebo nemáš povinné dôch.poistenie zamestnanca a ani szčo (ak som to správne pochopila).

Tiež zaujímavá kombinácia - dobrov.dôch.poistenia a povinného dôch.poistenia štátom 🙂 (od pôrodu do ukončenia poberania materského) S tým asi poslanci nerátali 🙂

krajinka
19. okt 2010

@gapa a este ma napadlo nema nahlasit zamestnavatel do zdravotnej poistovne, ze idem na matersku? lebo pri nastupe som este bola zamestnana

gapa
19. okt 2010

@krajinka
áno má, ale ty musíš nahlásiť tiež zmenu (do 8dní), že si poistencom štátu. Možno ale z dôvodu, že to zamestnávatel už nahlásil nebudú od teba chcieť doklad o poberaní materského. Ale to záleží od konkrétnej osoby. Odomna nechceli absolútne žiadne potvrdenie, som len nahlásila dátumy, ukončenie pn, začiatok poberania materského, ukončenie poberania materského, začiatok poberania RP. Až som zírala!!! Ale to bola poistovna, čo zanikala, tak možno na to už kašlala. Alebo pre to, že môj zamestnávatel nič nenahlásil, ani čo mal a ja som to nahlasovala sama.
Tak daj príp. vedieť, či chceli aj potvrdenie o poberaní materského, možno bude stačiť rozhodnutie o priznaní materského, aj ked skôr pochybujem.
Tak dobrú!
(a to som myslela, že sa dnes naučím niečo nové z angličtiny, alebo že nájdem nejakú dobrú stránku na učenie 😨 )

krajinka
19. okt 2010

@gapa dakujem za rady a dobru noc...asi treba konika pridat do spamu 😀

gapa
19. okt 2010

@krajinka
😀 😀 súhlas

palesandra
2. nov 2010

dievcata, neviete ako je to s nastupom na matersku, konkretne ma zaujima ze ci je potrebne zamestnavatelovi oznamit presne kedy odchadzate s nejakym casovym predstihom (oznamenie o tehotenstve som mu dala a napisala ze predpokladany porod je vo februari) ..kedze vlastne ani neviete presne ;) ? lebo ja som svojmu povedala ze niekedy zaciatkom, v polke decembra..ale ze neviem presne, a teraz mi sestricka na gyn povedala ze az na novy rok ;)
teda ci je nejaky oficialny papier o oznameni ? dufam, ze som to komplikovane jasne napisala 🙂

gabikab
4. nov 2010

Ahojte maminy, kedze sa to aj mne uz veru blizi, tak by som si rada overila nejake info:
- som zamestnana a platim si aj DNP - neviem, ci je lepsie nastupit na MD v piatok pred vikendom alebo radsej normalne od zaciatku tyzdna, cize v pondelok?
- tym, ze som zamestnana a platim si aj DNP, pride mi rozhodnutie o priznani materskej z kazdeho poistenia zvlast? Aka je asi priblizna doba, kym to dorucia? Kedze mam termin na prelome rokov, tak ma zaujima aj lehota, lebo cez sviatky bude viacmenej vsetko pozatvarane ☹
- ked mi pride rozhonutie, tak potom musim ist odovzdtat na SP vyplnene tlacivo Oznamenie sporiteľa o účasti na star. doch. sporení, cast A, kedze mam 2. pilier? To je do porodu vsetko co musim absolvovat?
Dakujem babulky za info 🙂

mharia
8. nov 2010

prosim o radu ☹ od 16.9 do 4.11 som bol na PN...a od 5.11 som na MD...papiere na matersku som uz odovzdala zamestnavatelovi...ale chcem sa opitat musim ist aj osobne do soc.poistovne.....lebo sestricka mi dala 3 papiere...ukoncenie PN.ky ,nastup na matersku a este jeden papier na peniaze pre zamestnavatela..ale ten mi povedal ze on s tym nic nemam ze musim ist do SP..ale tam som volala a povedali ze to vsetko vybavuje zamestnavatel....ja uz neviem co mam robit,som zufala kazdy vravy nieco ine ☹

gapa
8. nov 2010

@mharia
mali to vybaviť v zamestnaní. Ale to pokračovanie pn-ky ti snád dal lekár už dávnejšie, nie až 4.11???., to je už ozaj neskoro ak by si to doniesla 4.11. a by som ti ako mzdárka povedala, nech si to sama odnesieš, len z dôvodu, že si to priniesla v posledný den, kedy sa to dá doniesť na SP. MOžno to je dôvod. Ved predpokladám pokračovanie pn k 30.9. ti bez problémov zobrala mzdárka spolu so vznikom pn-ky. Na soc.poistovnu treba čo viem doniesť tieto papiere do 4tého nasledujúceho mesiaca a lekári dávajú u nás tieto papiere už po 20tom napr. za oktober.

MOžno ti z toho dôvodu, že tam do 4tého nebol ten papier ani ukonč. pn, príde nemocenské za oktober až v decembri a nie v polovici novembra, že to do potrebného dátumu nemali v SP. Ale to najlepšie ak zavoláš priamo pani, čo tebe ráta nem.dávky, či je doručené ukončenie pnky a či to už teraz stačí alebo doniesť aj ten jeden papier ešte. A tiež kedy bude nemocnské za okt. vyplatené a či treba ten papier o pokračovaní pn k 30.10. doniesť na SP. Podla mna už teraz, ked tam je ukončenie pn netreba (ak ukončenie tam už majú). Neviem, či majú viacero termínov výplaty v mesiaci,

Ja som mala soc.poistovnu aj kopicentru pri mojom lekárovi. Tak sme sa s mzdárkou dohodli, že to dám prefotiť a odniesiem sama na soc.poistovnu. Jej som dala potom naraz kopie potvrdené soc.poisťovnou, že som to odovzdala.

mharia
8. nov 2010

@gapa ja mam ukoncenie PN-ky 4.11 ...ja som volala do socialnej poistovne a tam mi povedali ze to ma nastarosti zamestnavatel a tiez ze mi peniaze dojdu az v decembry kedze oni uz maju uzavierku...ja uz fakt neviem ....zajtra idem na posledne odbery tak si tam radsej skocim a uvidime ze co povedia..ale dakujem za odpoved 🙂

gapa
8. nov 2010

@mharia
nepíšeš, kedy ti dal tú prechodku lekár a kedy si to dávala zamestnávatelovi. Opakujem, ak si to dávala mzdárke až s ukončením PN, tak to pre mzdárku význam nemá a ten papier nepotrebuje a bolo neskoro jej to dať 4.11..
Ak ti povedali, že vyplatia až v decembri, tak podla mna to ani pre soc.poistovnu už význam nemá. Prechodka je dôležitá pre to, aby bola istota, že PN pokračuje a je jasné, že ak ti skončila 4.11., tak že k 31.10. pokračovala.

ale ak máš cestu okolo, tak samozrejme sa spýtaj. 🙂