Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

gapa
14. jún 2011

@teress
mamičky tu na koníku píslali, že vraj už kvôli II. pilieru vraj netreba žiadny papier. Do konca roku 2010 bolo treba poslať do 30dní po právnoplatnosti rozhodnutia o materskom jeden papier (tuším oznámenie o účasti na dôch.sporení, podpísaná časť A), a pri prihláške na dôchodkové, najneskôr nástupom na RD časť B

teraz treba len prihláku nástupom na rd +rod.list s prehlásením o riad. starostl.

ale pre istotu si napíš na poradnu soc.poistovne, lebo mám to len od mamičiek. Na ich stránkach som nič nečítala. Je to hrozné, že nie su schopný to dať na jedno miesto pre mamičky, aby to bolo vždy práve v aktuálnej verzii.

teress
14. jún 2011

@gapa svätá pravda, keby sme našli všetko na jednom mieste je život hned jednoduchší, a mamičky by sa nemuseli hrať na detektívov 😉

martuska75
14. jún 2011

Dievčatá môžete mi poradiť prosím niektorá??? Po skončení MD pri prechode na RD treba niečo niekde hlasiť žiadať??? Hlavne v práci ma zaujíma či si musím dať nejakú žiadosť? A tiež na rodičovský ?

gapa
15. jún 2011

@martuska75
áno, požiadať o Rd v zamestnaní a nahlásiť príp. hned poberanie rodič.príspevku. O ten treba požiadať, k čomu budeš potrebovať na tlačive z upsvar potvrdené zo soc.poistovne obdobie poberania materského. To vybav aj cca mesiac popredu.
a hlavne!!!!!! najneskôr prvý den čerpania RD na soc.poistovnu podla bydliska s kopiou rodného listu dieťaťa a podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a z toho titulu budeš dôch.poistná štátom. Ak chceš súvislé dôch.poistnie, nedá sa to vybaviť spätne!!!!

Tlačivo prihlášky RLFO (registr. list fyz. osoby) doporučujem vypísať bud 2x (teda urobiť rovnopis) alebo kopiu a na nu si nechať pečiatkou potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou. Aby si mala dôkaz o tom, že si prihlášku podala a založiť to k zápočtovým listom. Je tam min.ešte jedna príloha o riadnej star. o dieťa, ktorú treba priložiť k prihláške, a do konca roku 2010 bolo treba aj ešte jednu prílohu ak si bola v II.piliery, to vraj už netreba, no spýtaj sa.

danculik
21. júl 2011

Ahojte chcem sa opýtať, včera mi doktor vypísal papiere na MD, ale nastupujem na nu az 10.8.2011 ,lenze doktor ide na dovolenku (dost dlho). Moje otazky zneju. V tom prvom bode je napisane či som zamestnankyna atd. Doktor mi tam napisal, kedze som na urade prace tak, ze ÚP. Lenze ja si pomedzi to platim este aj DNP:Cize mal tam napisat ÚP?...a dalsia otazka znie, uplne na spodku papiera je napisane posledny den v praci a peciatka zamestnavatela. Ja som pracovny pomer ukoncila v Novembri 2010 a odvtedy som na ÚP. Cize ja si zo zamestnania neuplantujem narok na Materske. alebo je tam potrebna aj peciatka byvaleho zamestnavatela??...a este mi viete poradit kde vsade treba tuto ziadost odniest a co vsetko este k tomu bude treba? Dakujem pekne. Bola by som rada ak by ste mi pomohli. A hlavne kedy je najlepsie odniest tuto ziadost, kedze na MD nastupujem od 10.8.2011.Staci dva dni predtym alebo tyzden? KEdze odchadzam na dovolenku🙂

atiatko
21. júl 2011

@danculik ahojki, kedže si teraz na ÚP lekár To dobre napísal zamestnávateľa ÚP - toto tlačivo odnesieš do SP, oni Ti vydajú, rotzhodnutie, že Ti nepriznávajú materské, lebo nespĺňaš podmienky priznania zo zamestnania, al tiež kópiu treba odniesť na ÚP - kvôli evidencii a nahlasovaniu sa - keď sa narodí dieťatko, tak tam potom odnesieš rodný list a už sa nebudeš musieť chodiť hlásiť. Čo sa týka tej spodnej časti potvrdenia zamestnávateľom - toto sa Ťa de facto netýka, lebo Ti PP zanikol - ÚP má od Teba doklady o skončení PP, ktoré si dávala pri evidencii.
Keďže si aj dobrovoľne NP je potrebné, aby Ti lekár vypísal ešte žiadosť o materské aj druhýkrát, tam bude druh poistného pomeru : dobrovoľné NP. Tu nedokladáš žiadne potvrdenia o príjme, lebo SP má vo svojom systéme všetky Tvoje platby. Obidve talčíva - zo zameestnania, resp. ÚP aj z DNP odnes do SP - podľa mňa ja začiatkom augusta. Neviem ale či spĺňaš nárok z DNP - ak by nie SP Ti vydá aj z tohto poistenia rozhodnutie o nepriznaní a to potom spolu s tým rozhodnutím o nepriznaní z ÚP odnesieš po narodení na ÚP, lebo Ti bude odo dňa narodenia platený rodičovský príspevok

danculik
21. júl 2011

@atiatko Ahoj, takze to mam ist este raz za lekarom a pytat si potvrdenie, že som DNP?...a musi mi vypisat to iste tlacivo este raz?....ak ano , to aby som isla ihned, lebo od pondelka ma dovolenku.

atiatko
21. júl 2011

Ak máš dobrovoľné NP tak áno - ÚP má prepojený systém so SP, takže keby Ti aj nevznikol nárok na materské z dobrovoľnej účasti mám strach, že ÚP bude od Teba chcieť aj rozhodnutie o nepriznaní materského z tejto účasti, lebo Ťa nájdu v systéme ako dobrovoľne poistenú, a ak Ti nevzniká nárok na materské zo zamestnania ani z DNP tak Ti budú platiť rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťatka - aspoň u nás to tak funguje. ÚP musí mať rozhodnutia, že Ti nevzniká nárok na materské a môžu tým pádom priznať rodičák. A o akom potrdení DNP píšeš? Myslíš to, že si na klasickej PN?

gapa
21. júl 2011

ako teraz vyzerá tlačivo žiadost o materské.
Ja mám ešte staré tlačivo (ševt II/04 aj ked som išla na md v r. 2008)

a tam je v časti
A) poistenkyna:
-priezvisko a meno
-dátum narodenia
-adresa trvalého (prechodného) pobytu
- poistný vzťah (vypisuje sa bud 1- zamestnanec, 2 povinne nem.poistená szčo alebo 3- dnp osoba
- Materskú dovolenku nástúpim (som nastúpila) dna .....

B) potvrdenie oprávneného lekára
Podla môjho lekárskeho vyšetrenia nastane u menovanej pôrod pravdepodobne dna ......
Dočasná pracovná neschopnosť od .......... do ......
Dátum ..... Odtlačok pečiatky a podpis oprávneného lekára

c ) INý poistenec (sa mi nechce opisovať

d) Poistenkyna a iný poistenec
Žiadam o vyplatu materského. Materské žiadam zalať na číslo účtú ......
Dátum....... Podpis poistenkyne (iného poistenca)

Na druhej strane je poučenie 1-3. + vyhlásenie, kde sa zaškrtáva, či si uplatnujem nárok aj z iného nem.poistenia + podpis osoby uplatnujúcej si nárok na materské

aké je nové tlačivo?
kde sa píše názov zamestnávatela (resp. úrad práce, čo bolo spomínané vyššie?) u
@danculik

danculik
21. júl 2011

@gapa ...je to to iste tlacivo len ja som zle sa asi vyjadrila🙂)....len som chcela vediet, ze ci mi tam ma doktor napiast ze som na ÚP, alebo DNP?...ale pre istotu mi to vypisal dva krat, jedno potvrdenie ze som na ÚP a druhé že som DNP. Dúfam, že to bude stačit🙂 Prosím ťa ešte jedna otázka, kedy je potrebne tlacivo odniest na Socialnu, že od 10.8. nastupujem na MD?..a je potrebne nieco dokladovat aj na ÚP? Dík.

gapa
21. júl 2011

@danculik
inak myslím, že stačilo aj jedno tlačivo len pre dnp a by si dala kopiu na UP. Ale ked už máš dve, tak by si mala obe odniesť na soc.poistovnu a na up len kopiu (predpokladám, že ked lekár vystavil dve, tak to treba aj radšej obe podať, aj ked netvrdím na 100%). Potom ale treba na oboch uviesť, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia a na tom druhom teda nemalo byť UP ale tam malo byť zamestnanec a to treba dať na soc.poistonu, kam si patrila v poslednom prac.pomere. Ale osobne by som asi vrátila lekárovi tú jednu žiadost, čo napísal na up (lebo aspon pri očr-kách si o tomto robí naša lekárka riadnu evidenciu, lebo na tých tlačivách sú čísla, no neviem, či to platí aj pri žiadostiach o materké, možno to nie je vôbec problém, ak tú jednu žiadost nepodáš, ozaj netuším. No ja mám radšej, ked sa vie, kde čo je), lebo budeš potom zbytočne viac papierov žiadať zo soc.poisťovne, ak podáš dve žiadosti.

ale vidíš, kolko ludí, tolko názorov. Ja len píšem, ako by som to urobila ja. Zo zamestnania by som o materské nežiadala, nárok nebude, ked skončil pp v nov.2010.

danculik
22. júl 2011

@gapa Dobre si to napisala, dneska som bola na ÚP a ze im treba iba tlacivo co odnesiem na socialnu, kde je vyplnene ze som DNP.A kopiu tejto ziadosti o materske mam doniest na ÚP. Cize mam zbytocne dva krat to tlacivo aj ako ÚP aj ako DNP. Nevadí, sestrička u gynekologa z toho nerobila ziadnu dramu, ani si to nejak neznacila🙂

Este sa ta chcem opytat, kedze nastupujem na matersku az 10.8.2011, nevies mi prosim ta povedat, ze ci za August treba zaplatit cely mesiac tych 49,13Eur alebo iba alikvotnu cast do toho 10.8.2011??Dík 😉

bublinqa
22. júl 2011

@danculik DNP a nastup na MD som aj ja riesila nedavno v soc.poistovni. na MD som nastupila 20.7., pricom DNP za tento cely mesiac este uhradim a v auguste by som mala uz uhradit len alikvotnu ciastku, nakolko si to neviem vyratat, tak zaplatim za cely mesiac a nasledne si mozem poziadat o preplatok. takze ak vies aka je alikvotna cast, uhradis len tu ciastku.

kvetinka211
22. júl 2011

@bublinqa ahoj, zaciatkom augusta by uz mali vediet ti tu ciastku povedat aj cez telefon, ked si zavolas cez ustrednu k uradnicke podla mena kam patris ... skor to vraj nevedia, az potom im to nabehne do systemu .. ale malo by to byt pred tym 8.8.

bublinqa
22. júl 2011

@kvetinka211 ahoj, mne sa to tetuska v soc.poist. snazila vyratat, ale nebola si velmi ista vyslednou sumou. ak to do toho 8.8. budu vediet, tak super, aj tak mi platba odchadza az ovela neskor, aspon usetrim potom papierovacky ohladom ziadania o vratenie preplatku. dakujem.

kvetinka211
22. júl 2011

@bublinqa mne to vtedy asi na treti telefonat povedali, dufam ze spravnu sumu 😉 tak drzim palce

bublinqa
22. júl 2011

@kvetinka211 super, takze sa mam obrnit trpezlivostou :D dakujem 🙂

gapa
22. júl 2011

@danculik 🙂
stačí alikvotnú časť, ak máš splenú podmienku 270dní.

danculik
23. júl 2011

@gapa tu mám splnenu este z predchadzajuceho zamestnania a uz aj tých 26 týždňov mám splnených...to mi hádam povedia na SP koľko to bude nie?

gapa
23. júl 2011

@danculik
neviem, či ti to vyrátajú, no ráta sa 1116,75eur :31dní v auguste x 9dní (1.-9..8 ak od 10.8. nastupuješ na md) a to x 4,4%. Len tie zaokrúhlovačky sú teraz problém, sa mi tonechce rátať, no zaorkúhli to nahor, a malo by to byť dobre. Ak aj o 1cent zaplatíš menej, ak ide len o dnp (neplatíš si dpvn), nevadí to.

libka1
21. sep 2011

ahojte, od vcera (20.9.2011) som na materskej dovolenke. ked som sa pytala mzdarky v praci (som dlhodobo zamestnana na dobu neurcitu) ze ci mam ist niekde este nieco nahlasit povedala ze netreba, ze staci ten papier od lekara kedy nastupujem na matersku co som jej odovzdala a ona to uz posle do SP. Pre istotu si chcem overit ci to naozaj staci, nieze potom zistim ze som nieco neurobila co som mala 😉 dakujem

czechzuzanaba
21. sep 2011

@libka1 nezapomen se jit pocas materske nahlasit na socialku na duchodkove poistenie. Ja jsem to neudelala a dnes jsem zjistila, ze za celou dobu co jsem na rodicovske za me stat duchodkove neplati.

czechzuzanaba
21. sep 2011

@libka1 uz vidim, ze to tu aj Gapa pise vyse....ze to treba se tam prihlasit.

libka1
21. sep 2011

@czechzuzanaba ona tam prave pise ze uz asi netreba, alebo som to zle pochopila?

elli333
21. sep 2011

Ahojte dievčatá.momentálne som na pnke takže na úrade práce ma nezaregistrovali,pani mi tam povedala že pnku sa mi určite neoplatí rušiť ked mám na nu dôvod nech ostanem nadalej pn až do pôrodu.na vyplácanie materskej mám nárok z predchádzajúceho zamestnania kde so mnou ale ukončili pracovný pomer v auguste a teraz sa obávam ako to bude s materskou ked vravíte že sú tam 3kolónky bud DNP,ÚP alebo zamestnanec a ja vlastne nie som ani jedno z toho teraz tak mám z toho mišmaš a obávam sa či nebudú nejaké problémy,neviete mi niektorá poradiť???dakujem 🙂

czechzuzanaba
21. sep 2011

@libka1 tu to pise: a hlavne!!!!!! najneskôr prvý den čerpania RD na soc.poistovnu podla bydliska s kopiou rodného listu dieťaťa a podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a z toho titulu budeš dôch.poistná štátom. Ak chceš súvislé dôch.poistnie, nedá sa to vybaviť spätne!!!!

Toto myslim.

gapa
21. sep 2011

@libka1
to si čítala len o II.piliery, nie o dôch.poistení štátu. súhlas s príspevkom czechzuzanaba

a kopiu RL treba zaslať do soc.poistovne na odd., odkial poberáš materské

no je tu viac tém, kde je to asi podrobnejšie rozobrané, možno aj v tejto.

libka1
21. sep 2011

aha, a to musim teraz pri nastupe na MD alebo tak ako je pisane hore, najneskor prvy den cerpania RD?

jasminka7
9. okt 2011

ahojte, treba sa pri nastupe na MD nahlasit v socialnej poistovni kvoli dochodkovemu poisteniu? Volakedy to bolo do 45 dni od porodu, ale nenastale nejaka zmena v tomto? Dakujem za radu 🙂

gapa
9. okt 2011

@jasminka7
čo sa týka dôch.poistenia, tak

- ak poberáš materské a si povinne nem.poistená počas poberania materskkého (teda napr. trva prác.pomer počas poberania materského=čerpania md), tak prihláška nejneskôr v prvý den čerpania RD (ak chceš aby ti povinné DP štátom nadväzovalo na povinné DP zamestnanaca).

- ak nemáš nárok na materské alebo netrvá POVINNé nem.poistenie (DNP nie je povinné!!!! NP), tak treba prihlášku do 45dní od pôrodu (aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu).

robte si kopie prihlášky (je to tlačivo RLFO= registračného listu fyzickej osoby) alebo prihlášku vypíšte 2x a na kopiu /rovnopis si nechajte potvrdiť prevzatie prihlášky. Tú založte k zápočtovým listo do dôchodku. Nikdy nemáte istotu, či to zaevidovali do pn v poriadku (túto robotu robia často brigádnici v SP) a bez kopie nemáte dôkaz o tom.
To isté platí o odhláške, na ktorú netreba potom zabudnúť.