Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

graziela
autor
6. apr 2008

Este ma napadla jedna vec: Na ake priplatky zo strany statu mam pravo ako druhorodicka a koho je nutne o to poziadat, do kedy a pod.? Za posl. roky sa toho dost zmenilo, zatial som nejako nemala cas to studovat, a nerada by som prisla o nieco, na co mam narok.

filipi
6. apr 2008

Si živnostníčka, alebo zamestnanec?

graziela
autor
6. apr 2008

ahoj filipi, zamestnanec...

luc22
9. apr 2008

ahojte, dobre ze som nasla tuto temu, prave nad tym vsetkym uvazujem a tiez by sa mi zisla rada.
Tiez som zamestnanec, MD mi vypocitali zhruba za dva tyzdne, ale povedali mi, ze si mam vyzistit este zostatok z dovolenky....Momentalne som na pn-ke. Tak tu treba ukoncit, vybrat si dovolenku a hned nastupit na MD? 🙂 prosim poradte. A tie papierovacky....sa nevybavuju cisto medzi lekarom a socialkou? Lebo nepovedali mi, ze mam este prist, najblizsiu poradnu mam az za tri tyzdne....som myslela, ze bude treba nieco podpisovat, vypisovat, no nic mi nepovedali..Tak budem cihat, ci tu niekto poradi nejaky rozumny postup.
dakujem vam velmi pekne.

horajda
9. apr 2008

ahojte baby aj ja by som potrebovala poradit. Som sice este iba v zaciatkoch ale treba mysliet dopredu ni 😉 davam vypoved z UK a idem na SK. Platim si dobrovolne nemocenske poistenie, ktore ma opravnuje dostat matersku. Mozete mi poradit postup co robit a kde zacat v mojom pripade?dakujem

graziela
autor
9. apr 2008

Luc22, ja som tiez na PN ako rizikovka uz od 21tt, preto vlastne nastupujem na MD 8 tyzdnov pred terminom.
Co sa tyka dovolenky, najlepsie by bolo, keby ti mohol zamestnavatel dovolenku preplatit - z toho dovodu, ze zamestnavatel ti vraj moze pocas dovolenky dat vypoved, co nemoze, ked si na PN, prip. materskej dovolenke.Takze to by sa bolo treba dohodnut na personalnom, ci teda preplatia, a ak, tak ci pred nastupom na MD alebo po. Ja momentalne tiez cakam na odpoved z pers. odd. Co sa tyka vysky preplat. dovolenky, pre nas je to jedno, lebo teraz ked poberame nemocenske davky, je to 55% z priemernej mzdy, tak ako aj vyska materkeho,. Takze dovolenka sa nam bude ratat z toho isteho prijmu.
Aspon tolko, co sa tyka dovolenky.
Ja inac idem do poradne presne o tyzden a potom sa chystam ten vypisany papier od lekara osobne zaniest do prace, aj s ukoncenou PN, potom sa presne poradim , co a ako dalej. Inac, v praci som nebola uz vyse 2 mesiacov, vlastne odvtedy ako som sa ocitla necakane na PN, takze sa pojdem aspon osobne rozlucit, bude to trosku sok po takom dlhom case, ale patri sa...
Budem rada, ked niekto napise este dalsie tipy...a rady

luc22
30. apr 2008

ahojte, este otazocka... ziadost o materske som uz poslala svojmu zamestnavatelovi. A ten je povinny to nahlasit do socialnej poistovne a aj zdravotnej???? Pride mne este nejaky papier, ktory budem musiet sama este odniest do zdravotnej? Je tam nejaka lehota 8 dni. Myslela som, ze sa uz netreba o nic starat....ale nasla som info, ze do zdravotnej treba predlozit papier zo socialnej...chapete? :-/

gapa
30. apr 2008

Ak si zamestnaná, tak zdravotnú poistovnu vybaví tvoj zamestnávatel. To len v prípade, že si nezamestnaná si to musíš vybavovať sama.

luc22
30. apr 2008

ahoj gapa, ahaa, dakujem....lebo som zostala zmatena, ze co okolo toho este vybavovat.
Este raz dik.pekny den

gapa
30. apr 2008

luc ale samozrejme po narodení dieťaťa do 15dní si musíš prihlášku na SP s prílohami vybaviť sama 😉

sveva
29. máj 2008

Ahojte.
Chcem sa opýtať, mám nastúpiť na materskú, ale neviem či mám papier odniesť do práce, alebo rovno do SP? Keďže som ešte na materskej tak neviem ako to funguje (reťazový pôrod).

gapa
29. máj 2008

sveva, žiadosť o materské zanesieš do zamestania, tam musia urobiť zmenu do poistovní (už nebudeš na RD ale na MD). No a tiež musia odovzdať spolu so žiadosťou do SP aj potvrdenie o tvojom vymeriavacom základe

sveva
30. máj 2008

gapa veľmi pekne ďakujem za radu. 😉

avanka
31. máj 2008

Gapa, ja som potvrdenie o vymeriavacom zaklade do SP neniesla...zamestnavatel mi povedal, ze SP si ho vyziada sama

gapa
1. jún 2008

už som počula aj takéto prípady.
V tom prípade sa však, podla mna, môže stať, že bude na mateskú dlhšie čakať. Predsa len nejaký čas prejde, než si potvrdenie SP vyžiada (ak teda nebude mzdárka taká, že ak dáte žiadosť jej, tak ju dá do šúflíka - aj to som počula, no to už je o ludoch, nie o postupoch).
Tiež neviem, ak dáte žiadosť hned SP, ako potom zamestnávatel=mzdárka vie presný dátum nástupu na MD, ak nevidela žiadosť o materské. Len z vášho ústneho oznámenia?

matrinka
17. jún 2008

ahojte, poradite?
som zamestnankyna a 09.07. nastupujem na matersku dovolenku. Termin som si vypocitala ako mi povedal lekar, teda presne 6t pred terminom porodu. Ked som na poslednej poradne chcela od lekara potvrdenie nastupu na MD povedal, ze to je este skoro. Dalsiu poradnu mam az 16.07. - co uz by som mala byt tyzden na MD. Nebude vadit ze dam zamestnavatelovi ten papier tak neskoro, teda uz ked budem tyzden na MD ?

gapa
17. jún 2008

Ak máš termín pôrodu 20.8., tak tvoj nástup 6týždnov pred termínom vychádza na toho 9.7.08.
Sa čudujem, že ti to nedali už teraz, možno len zle pozreli dátum. No podla mna by si to mala dať zamestnávatelovi ešte pred nástupom na MD a nie až po nástupe. Predsa musí vedieť prečo nechodíš do práce, síce predpokladám, asi si pred MD na PN. Mzdárka musí do 8 dní od nástupu na MD nahlásiť zmeny do poistovní a samozrejme bude nadšená, ked jej to donesieš na poslednú chvílu 😖 . Podla mna radšej ešte zavolaj sestričke, povedz jej o čo ide a dohodni sa, že si pre žiadosť o materskú prídeš skôr, napr. koncom juna alebo začiatkom júla.
No a ešte sa čudujem, že máš také intervaly medzi poradnami, ved po 24tt. je poradna každé 3týždne, resp. od 32tt každé dva. ☹

matrinka
18. jún 2008

gapa dakujem, skocim za nim buduci tyzden. Co sa tyka tych intervalov tak mi 1x dal poradnu za 6tyzdnov ! doteraz som chodila kazde 4tyzdne, neviem ci ide na dovolenku alebo co...tiez si myslim, ze uz by som mala chodit castejsie.

zicherka
11. mar 2009

Ahojte, chcem sa len opytat, ci tu "Ziadost o materske" dava gynekolog, alebo si to treba ist zobrat do socialky a gynekolog to len potvrdi? Zatial som sa k tomu nejak nedopatrala... Dakujem za odpoved 🙂

lusana
11. mar 2009

zicherka žiadosť dáva gynekolog treba ju odovzdať v praci nič ine sa nevybavuje až po porode

gapa
11. mar 2009

lusana,
ešte oznámenie o sporitelovi časť A, ak je v II.pilieri. to treba do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského (ak je zamestnaná a má nárok na materské)

lusana
11. mar 2009

ja som nič take nevybavovala

lusana
11. mar 2009

kde to treba vybaviť

gapa
11. mar 2009

to platí od 1.1.09 a treba to poslať na SP.

gapa
11. mar 2009

ale samozrejme len pre nové mamičky, neplatí to spätne. už je tu o tom písané.

zicherka
11. mar 2009

jej, super, potesili ste ma 🙂 Takze vybavovacky az po porode. V II. pilieri nastastie nie som 😀

zuzkaxx4
19. máj 2009

Ahoj baby viete mi poradit? 13.maja som nastupila na matersku,ziadost o materske som odovzdala v zamestnani, ale mam chaos v tom co mam robit s 2.pilierom.Viem len ze treba podat Oznamenie sporitela o ucasti na starob. dochod. sporeni,ale neviem kam sa to ma podat.Na socialnu poistovnu? Da sa to aj nejako elektronicky alebo len osobne.Co v pripade ze to tlacivo nepodam?A odkial si mam to tlacivo vyziadat? dik

gapa
21. máj 2009

zuzka, oznámenie časť A na soc.poistovnu bud osobne alebo poštou doporučene. Tlačivo je na nete, v soc.poistovni, oznámenie sporitela od 1.1.09

zuzkaxx4
24. máj 2009

Gapa dik, mam ho poslat do 30 dni od nastupu na MD alebo od rozhodnutia ktore mi maju poslat domov?

gapa
25. máj 2009

zuzka,
do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti, t.j predpokladám den doručenia (lebo právoplatné je predpokladám doručením, ak sa neodvolávaš, no netvrdím na 100%), tak radšej pošli hned ako ti príde rozhodnutie