Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

diane87
31. jan 2013

@gapa rozumiem tomu dobre, ze zene ktora nastupuje na MD z TPP vznika dnom nastupu na MD nove NP, tak? ak ano, uz mi je to potom jasne 🙂

gapa
31. jan 2013

@diane87
áno.
a preto je problém. Ale našli v zákone takú nepresnosť, kde sa hovorí, že nárok v ochrannej lehote vzníká, ak trvala ochranná lehota 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu (čo je den nástupu na md) alebo 6týž. pred skkutočným termínom pôrodu. Ak teda mamičke uplatnujúcej si nárok na materské v ochrannej lehote 6týž. pred očak.termínom pôrodu netrvá v den nástupu na md už ochanná lehota, tak je podstatné kedy porodí. Ak porodí pred termínom, tak tých 6týž. pred pôrodom jej pripadá na obdobie pred nástupom na md, kedy ešte ochranná lehota z dnp trvala (až v den nástupu na md zo zamestnania vzniklo nem.poistenie zamestnanca, teda už netrvala ochr.lehota)

diane87
31. jan 2013

@gapa dakujem za vycerpavajucu odpoved 🙂 si zlata.... ja by som mala este otazku pre seba... mne zaniklo DNP na konci oktobra... ale keby som volakedy si zalozila balik a o par dni sla na PN (samozrejme viem ze PN by bola minimalna, a podmienka 270 dni poistenia za posledne 2 roky by musela byt splenena), tak ak by mi ten balik bezal po dobu 26 tt aj ked by som bola na PN od zalozenia do nastupu na MD( alebo porodu???) tak by som mala narok na MD z VZ z ktoreho sa plati ten balik alebo len z minima??? viem ze tie dni na PN sa pocitaju do tych 270 zas....len ta vyska materskej ma zaujima.... uz Ta otravujem, ja viem.... ale bola by som velmi vdacna za tuto informaciu, ze ci len minimalna MD alebo podla VZ v prihlaske. dakujem 🙂

gapa
1. feb 2013

@diane87
podla terajších zákonov z toho, čo zaplatší pred pn, ak pred md uplynie 26týž (samozrejme sa ráta). Ale uvidíme, či to tak bude aj nadalej.

diane87
1. feb 2013

@gapa cize nie minimum, ale VZ v prihlaske, OK, dakujem 🙂 Dufam ze medzi detickami znovu najdem robotu, lebo tak by to bolo najlepsie, aj teraz som pracovala, takze budem mat MD z PP (aj ked na dobu urcitu) a aj z DNP. Dakujem este raz. Pekny dnik 🙂

rejaa
1. feb 2013

Ja som vôbec v zdravotnej poisťovni nebola, ani keď som išla na materskú a ani keď som z materskej prestúpila na rodičovský. Predtým som bola zamestnaná a teraz som už asi 9 mesiacov na rodičovskom príspevku. Stalo sa to niekomu, že to neurobil hneď a až dodatočne? Boli z toho nejaké problémy? Chystám sa do zdravotnej poisťovne to tam všetko ponahlasovať, len aby už nebolo neskoro :(

gapa
2. feb 2013

@diane87
ešte tolko,ak by si bola ale pn od prvého dna dnp, neplatila ani 1den, tak z minima.

gapa
2. feb 2013

@rejaa
ja som robila dodatočne, v zdr.poistovni to nevadí. Lebo častokrát ani nemáš doklady skôr.No v sociálnej poistovni sa to napr. pri dôch.poistení štátom dozadu nedá vybaviť.

rejaa
2. feb 2013

@gapa Ďakujem, ja som si myslela, že to za mňa urobí zamestnávateľ. Len teraz som tu všeličo čítala, tak sa tam idem radšej opýtať. V sociálnej poisťovni som bola, veď odtiaľ som dostávala materskú, tak tam vedia, kedy som na ňu nastúpila aj kedy mi skončila.

gapa
2. feb 2013

@rejaa
to, že si dala žiadosť o matetsrké a že si doniesla na sp rodný list k žiadosti o materské, tak to nie je podanie prihláškyl

a zamestnávatel už nemá povinnost nahlasovať na zdr.poistovnu poberanie RP, ale robia to.

rejaa
2. feb 2013

@gapa nejakú prihlášku som tam na sp vypisovala, keď som nastupovala na materskú. Malo sa niečo také vypisovať, aj keď som prechádzala na rodičovskú?
Veď uvidím v pondelok v zdravotnej poisťovni, čo mi povedia.

zivika
26. mar 2013

ahojte kocky, potrebujem poradit 🙂 som na RD a coskoro nastupujem na MD...pojdem si zaniest ziadost o matersku do soc. pistovne a neviem, ci potrebujem aj nejake ine papiere, alebo doklady, okrem toho, co mi vypise gynekologicka...napiste mi, prosim, co je treba, nech nebeham hore dole 🙂 dakujeem 😉

ameanda
5. apr 2013

@zivika
prave riesim presne to iste a dufam, ze nam niektora kocka poradi (mozno @gapa?)
ja prechadzam z RD na MD a viem, ze sa mam odhlasit z poberania rod. prispevku
papier od gynekologa (kedze som zamestanana) odovzdam zamestnavatelovi a on to posunie Soc. Poistovni
ale neviem, ci nemam aj ja odovzdat nejake dalsie dokumenty od zamestnavatela bud soc. poist. alebo na urade prace

gapa
5. apr 2013

@ameanda
oznámiť poberanie matersého na upsvar (ako si písala)
žiadost dať zamestnávatelovi

a potom až po pôrode, RL zamestnávatelovi, na soc.poistovnu k žiadosti o mateskré + prehlásiť (tj. asi treba odhláška + prihláška, aspon odo mna tak chceli, aj ked cez mail mi písali, že stačí len prehlásenie o riadn. starostl. o dieťa mladšie+RL) v soc.poistovni riadnu starostlivost o dieťa staršie na mladšie + príp. ak staršie nemá 3roky, tak na upsvar požiadať o prísp. na star. odieťa (vid téma Záhadný jednorázový prísp.)

ak by ste pred MD, teda medzi md a rd čerpali napr. riadnu dovolenku alebo pn, tak treba aj odhlášku na soc.poistovnu do 8dní od ukončenia Rdč.1 a po pôrode/najneskôr 1den čerpania RD znovu prihlášku

mimus265
7. apr 2013

Baby poradite mi niektora ake papierovacky ma cakaju, zajtra idem do poradne pravdepodobne ma doktor vypise na matersku dovolenku, lenze som evidovana na urade prace predtym som nepracovala studovala som na vysokej skole, viem ze na matersku narok nemam ze budem mat narok az na rodicovsky ked sa babatko narodi, ale kam s papierom co mi da doktor a kam vsade budem musiet ist, chcem to mat prichystane aby som nemusela lietat kade tade kedze kazdy urad je na inom mieste.... dakujem

gapa
7. apr 2013

@mimus265
zájdi na upsvar odbor soc.vecí a rodiny a spýtaj sa ich, čo od teba budú chcieť, ked po pôrode budeš žiadať o RP. Či budú vyžadovať zo Sp aj potvrdenie, že nárok nemáš. Ak áno, tak podaj žiadosť na soc.poist, kde máš trvalý pobyt ak si nikde nepracovala alebo sa spýtaj ako to robiť (lebo neviem, čo veru zaškrtneš na žiadosti), ale kopiu daj aj na upsvar tomu, čo ta majú na starost, aby videli, kedy maš 6týž. pred termínom.
Tiež si z upsvar odbor soc.vecí ... zober aj dalšie tlačívá k žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa a hlavne k príplatku k príspevku pri narodení dieťata, čo si dáš potvrdiť po pôrode lekárom (napr. pri kontrole po šestonedelí, príp. skôr) a detskkým lekárom (po tom čo sa dožije 28dní).
nezabudni na prihlášku na soc.poist.do 45dní po pôrdoe

nr_andulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanicka696
22. apr 2013

@gapa ahoj,vidim,že ty sa tu tomu rozumieš 😉 chcem sa spýtať,idem na MD 16.5.teraz stredu mam poradňu,ten papier zamestnavatelovi čo odovzdava socialke mi ma kedy doktor dať?teraz alebo až tesne pred odchodom na MD?nemôže sa to odovzdať o 3.týždne skor??som počula,že vyjadrenie im trva niekedy až 60dní 😒 dakujem

gapa
22. apr 2013

@tanicka696
mne to dal lekár mesiac pred nástupom. a ano aj pri mojom materskom im to trvalo vyše 60dní, bo im chýbal jeden papier. Neviem, ked to odovzdáš skôr, ako je nástup, či tiež sa to tak berie, že 60dní od podania žiadosti, nemám skúsenost. Ono, záleží, kedy to tam dá zamestnávatel a netuším, či by to tam dala mzdárka aj skôr, aj ked nie je ešte dátum, ktorého sa to týka, lebo napr. nástup na md oznamuje do 8dní po nástupe.

tanicka696
22. apr 2013

@gapa a to sa potom ako vyplaca,jeden mesiac dozadu?v juni dostanem za maj ako to býva so všetkým?

gapa
22. apr 2013

@tanicka696
áno, tak ako výplata, vypláca sa mesiac pozadu.

biene
7. máj 2013

@gapa ahoj. prosim ta, mnohe kolegyne si medzi MD a RD vycerpali dovolenku. ma to nejaky vyznam? ja som si vsetku dovolenku nechala...

gapa
7. máj 2013

@biene
význam na čo? výpočet podpory? Ak skončí prac.pomer počas RD alebo posledným dnom Rd, tak sa podpora ráta z obd. dva roky pred nástupom na RD.

biene
7. máj 2013

@gapa neviem, len som hladala suvislost, preco vsetky si beru dovcu a nenechaju si ju na obdobie po RD 😉

gapa
7. máj 2013

@biene
možno chcú peniaze? možno sa obávajú, že potom budú finanč. problémy vo firme a nebudú na to peniaze? to ma tak napadá, čo by mohol byť dôvod.

delideli
16. máj 2013

@gapa : Ahoj, chcela by som sa opytat, od pondelka nastupujem na matersku (8 tyzdnov vopred zo zdr. dovodov), doteraz som bola na PN, ktoru mi obv. lekar k pondelnajsiemu datumu ukoncil. Staci odniest Ziadost o matersku zamestnavatelovi ,tak ako som mu doteraz nosila, resp. posielala "listky na peniaze" alebo tam len nieco vyplni a vrati mi to aby som ziadost odniesla na Socialnu poistovnu sama?Pytam sa preto,lebo som na rizikovom, musim lezat a tieto veci vybavuje manzel,tak aby som ho vedela instruovat..Az bude Ziadost na SP (ci uz prostr. zamestnavatela alebo ju odnesie manzel osobne), treba teraz kvoli nej este zariadovat aj nieco dalsie? Dakujem vopred za odpoved..

gapa
16. máj 2013

@delideli
ak pn si dala len zamestnávatelovi, tak isto aj ukončenie pn a žiadost o materské dá len zamestnávatelovi. Len podpíš, čo treba na oboch lístkoch a pozri poučenie, že treba po pôrode oznámiť rodné číslo na soc.poistovnu na odd., odkial ti odkial materské vyplácať. Nech sa manžel spýta aj na postup pri prechode z md na rd a kedy im poslať kopiu rodného listu, či napr. mesiac pred nástupom na rd požiadať+priložiť kopiu RL alebo hned po pôrode ten RL.

danielita13
28. máj 2013

@gapa prosim ta ak nastupujem na 2.matersku , som na materskej s 2,5r synom , zamestnana, a dnes som odniesla do prace nastup na matersku musim to odniest aj niekde na poistovne ??? aby mi prestali vyplacat RD a zacali vyplacat matersku ? dik za odpoved 😉

gapa
29. máj 2013

@danielita13
áno, na upsvar treba oznámiť poberanie materského, zisti si priamo u pani, ktorej patríš, či jej dať kopiu žiadosti o materské (ak si si ju teda urobila) alebo až kopiu rozhodnutia o priznaní materského zo soc.poistovne, čo však ti môže aj o 2mesiace prisť. Treba sa s nou dohodnúť, nech nemusíš vracať peniaze, resp. započítavať. Potom asi vieš o príspevku na starostlivost o staršie dieťa, vid téma Záhadný jednorázový príspevok,,,, či tak dáko sa to volá.

danielita13
29. máj 2013

@gapa diki, diki no co si som pocula ze sa to da vybavit pri narodeni druheho dietatka ak to prve este nema 3 roky a pobera sa 6t ale neviem kde sa to nahlasuje ?