Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

zuzkaxx4
16. jún 2009

Doslo mi rozhodnutie zo SP o poberani materskeho tak som obratom zaslala Ozn. o ucasti cast A,kedze som zamestnana a som v 2pilieri neviem co dalej po narodeni dietata. Staci ak im do SP poslem Ozn. o ucasti cast B+rodny list, alebo len rodny list, alebo sa treba este prihlasit na poistenie formularom a zaslat RL+cesne prehlasenie...?Mam v tom chaos,dufam ze to su vsetky povinnosti voci SP.

haasa
16. jún 2009

ahojte, neviete nahodou kolko vychadza max vyska materskej na den? dakujem 🙂

carodejnica
16. jún 2009

Ahojte,
od 11.5. som na MD, termín pôrodu mám 29.6., študujem si, čo bude musieť vybaviť manžel po pôrode a natrafila som na jednu rozporuplnú informáciu v súvislosti s platením odvodov na dôchodkové poistenie. II. pilier mi je v zásade jasný, že musím vyplniť nejaké tlačivo na sociálke, ale čo s prvým pilierom???

Na internetovej stránke soc. poisťovne som našla nasledovné informácie
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

1) "Lehota na podanie prihlášky na dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa"
Fyzickej osobe, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa, ak podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa.

2) "Platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom za zamestnanca a samostatne zárobkovo činnú osobu v období, v ktorom sa im poskytuje materské"
Fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, a ktorej sa poskytuje materské, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie za obdobie, v ktorom sa jej poskytuje materské.
Ak chce fyzická osoba (povinne dôchodkovo poistený zamestnanec a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba) po skončení obdobia, v ktorom sa jej poskytovalo materské, byť dôchodkovo poistená ako fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, podá prihlášku na dôchodkové poistenie s dátumom vzniku tohto poistenia najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského na tlačive Registračný list FO.

Mám pocit, že obe informácie si odporujú.
????????Podávam prihlášku v lehote 45 dní od narodenia dieťaťa, alebo až po ukončení materskej?????
Aký je rozdiel medzi bodom 1 a 2 ?!?! Naozaj tomu nerozumiem... 😒

Taktiež som sa dočítala (konkrétne tuná - http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-matersk... ), že zamestnancovi v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti.

Je to pravda? Takže ak budem na rodičovskej dovolenke, na ktorú nastúpim po materskej a nebudem nemocensky poistená, nebudem mať nárok na materské (ktoré vychádza z nemocenského poistenia) v prípade, že porodím druhé dieťa počas trvania rodičovskej dovolenky?
Znamená to, že ak po ukončení rodičovskej dovolenky prídem o zamestnanie nebudem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?
To isté sa týka aj dôchodkového poistenia, či už do I., alebo II. piliera. Toto obdobie mi bude tým pádom chýbať, nie?

Nerozumiem tomu, mám si počas rodičovskej dovolenky platiť tieto odvody sama z rodičovského príspevku?!?!?

Vďaka za radu !

gapa
16. jún 2009

carodejnica,
1)
45dní od pôrodu platí pre matky, ktoré sú
- nezamestnané, alebo
- sú szčo bez povinného NP alebo
- ktoré nemajú nárok na materské

ak jedno z toho platí, tak treba podať prihlášku do 45dní, príp. ak niečo z toho prestane platiť počas poberania materského (napr. skončí PP), tak tiež treba dať prihlášku skôr, predpokladám, nie až ukončením MD.

2.)
Od nástupu na RD v zamestnaní sa prerušuje dôch., nem. a aj poist.v nezam. To je pravda.
3)
Ak chceš mať nárok na podprou, tak si sama musíš platiť poist.v nezamestanosti aspon potrebný čas.
4)
Nemocenské je tiež prerušené, no v zákone je výnimka a ak počas RD nastúpiš na druhú MD, tak ti nárok na materské vznikne. Tiež sa dni čerpania RD, ak prac.pomer trvá!!! rátajú do potrebných 270dní pre nárok na materské. (ale nie pre nárok na nemocenské, ak by si napr. PP ukončila a prihlásila sa na DNP)
5)
od nástupu na RD sa síce prerušuje aj dôch.poistenia, no ty si musíš práve preto dať prihlášku na SP najneskôr odo dna po ukončení MD. POtom sa síce preruší poistenie zamestnanca ale nadviaže sa ti na to poistenie osoby riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôch.poistenie štát. Ak však nárok na materské nemáš (napr. mamičky po ukončení Vš, ak pracovali pred pôrodom menej ako tých 270dní), tak treba podať prihlášku do 45dní od pôrodu aj napriek tomu, že si zamestnanec.

zuzkaxx4
16. jún 2009

Gapa,takze ja ako zamestnanec podam prihlasku do SP po ukoncenu MD a nastupom na rodickovsku,spravne?
Takze po narodeni dietata staci do SP zaslat rodny list a na 2 pilier Ozn. o ucasti cast B,alebo ani to nie?

carodejnica
16. jún 2009

Gapa, veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie!!! 🙂
Som zamestnanec a PP stále trvá, nárok na materské mám.

Takže ak to zhrniem (ako píše aj zuzkaxx4) =>

Teraz - po narodení bábätka - vybavujem v SP len to, že tam zašlem - alebo manžel zanesie 😉 - kópiu rodného listu, a kvôli druhému pilieru vyplním tlačivo „Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení“ - časť B.
A po ukončení MD podám prihlášku na rovnakom tlačive- len časť A.

Takže ak si tlačivo stiahnem tuná -
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...
môžem to spolu s kópiou rodného listu poslať poštou, alebo dať na podateľňu.

ĎAKUJEM!!!

carodejnica
16. jún 2009

Jaaj, blbosť som napísala. Po ukončení MD podám prihlášku na dôchodkové poistenie s dátumom vzniku tohto poistenia najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského na tlačive Registračný list FO. (ako píšem v mojom príspevku vyššie v bode 2).

Ale ešte sa chcem spýtať, keď som si ešte raz preštudovala diskusiu. Zuzkaxx4 poslala po doručení rozhodnutia o materskom na SP Ozn. o ucasti cast A - ale ako zamestnanec to nemusela robit, nie? Zas mám v tom chaos.. ☹

carodejnica
16. jún 2009

Tak som to ešte raz poriadne preštudovala a skúsim to zhrnúť, dúfam, že teraz už to bude mať hlavu a pätu.
(keďže mám dojem, že Gapa je tu taký univerzálny radca 😉 - tak poprosím o odobrenie, prípadne doplnenie, aby mamičky vedeli, presne, čo majú robiť, dúfam, že to je ok)

----------------------------------
Popôrodné vybavovačky v Sociálnej poisťovni =

a) I. pilier dôchodkového poistenia

- ak som zamestnanec a pracovný pomer trvá, nerobím nič (až po ukončení materskej dovolenky, pri prechode na rodičovskú - podám prihlášku na dôchodkové poistenie s dátumom vzniku tohto poistenia najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského na tlačive Registračný list FO)
- ak som nezamestnaná, alebo szčo bez povinného NP alebo nemám nárok na materské - podávam prihlášku na dôchodkové poistenie do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa (netuším na akom tlačive)

b) II. pilier dôchodkového poistenia

- bližšie info =>http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

Pokiaľ som sporiteľkou starobného dôchodkového sporenia (II. pilier), podávam písomné Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení - http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=13165 a to do 30 dní odo dňa, v ktorom nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o priznaní materského. (Toto urobila zuzkaxx4?? a to musím urobiť aj ja)
- ak som zamestnanec vypĺňam časť A
- ak nie som zamestnanec, tak časť B

c) oznámim rodné číslo dieťaťa
Po narodení dieťaťa je poistenkyňa povinná pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá jej dávku materské priznáva, oznámiť rodné číslo dieťaťa, napr. zaslaním kópie rodného listu dieťaťa.
----------------------------

Takže mne z toho vyplýva, že ak zuzkaxx4 (zamestnanec) oznámenie kvôli 2. pilieru už poslala - hneď ako dostala rozhodnutie o materskej, po pôrode už len zašle rodný list. Rozumiem tomu správne?

gapa
16. jún 2009

Ak si zamestnanec, trvá PP a je nárok na materské, tak
po narodení - kopiu RL dieťaťa na odd.nem.poistenia/nem.dávok (ak dve žiadosti o materské, tak na každé zvlášť)

po doručení roznodnutia o nároku na materské do 30dní - oznámenie o sporitelovi časť A (posiela to len zamestnanec alebo povinne NP szčo s nárokom na materské, nezamestnaných sa to netýka), ak chceš, aby aj od nástupu na MD počas poberania materského za teba odvádzali do II,piliera

- ako píše čarodejnica, najneskôr v den po ukončení MD podať prihlášku na RLFO (+ kopia RL dieťaťa+ čestné prehlásenie o riad.starostlivosti + oznámenie o sporitelovi časť B, asi A už netreba) s dátumom odo dna po ukončení poberania materksého (pozor, nedáva sa do 8dní, ale najneskôr v den, ktorý je uvedený ako vznik poistenia.

najlepšie podať na podatelni a nechať si potvrdiť prevzatie na kopiách, aby ste mali doklad o tom. A uložiť si to napr. k zápočtovým listom zo zamestnania. Bude možno treba dokazovať pri nástupe na dôchodok, ak by to nemali.

zuzkaxx4
16. jún 2009

Gapa dik, konecne jasno...ale este otazocka
ak chcem aby mi matersku posielali na ucet manzela potrebujem nejake tlacivo?pretoze v rozhodnutio priznani materskeho .nieje vobec pisane akou formou sa materke vyplaca

gapa
17. jún 2009

zuzka,
ak si do žiadosti o materské neuviedla číslo účtu, tak peniaze ti budú chodiť v hotovosti poštou. Je aj tlačivo, ak chceš dodatočne požiadať o doručovanie na účet. Myslím je tam podmienka, že si disponent na manželovom účte. No ak podáš túto zmenu/žiadosť, tak túto zmenu musia zaevidovať do 3-och mesiacov (podla zákona). Ako rýchlo to urobia v praxi neviem, no predpokladám, že skôr.

Ja som uviedla číslo manželovho účtu hned v žiadosti a nedávala som žiadnu prílohu. Možno som aj mala, no neboli žiadne problémy.

mischelin
16. júl 2009

Prosimo radu, neviem ci tu bolo uz daco take pisane 🙂

dnes mi prislo rozhodnutie o priznani materskej. viem, ze mam zaslat na SP oznamenie sporitela cast A, aby odvadzali do II. piliera.

mam vsak otazku- koncom jula mam porodit a 25. augusta mi konci PP. mam ist niekde potom nahlasit to, ze uz nie som zamestnana? ci ako mam potom postupovat?

mischelin
16. júl 2009

Mam po porode postupovat este ako zamestnana, nie?alebo ako to vlastne je? 🙂

zuzca6
16. júl 2009

Ahoj baby,prosim o radu lebo uz neviem kde sa mam obratit.. moj byvali zamestnavatel za mna neplatil odvody a pracovnu zmluvu som pri stahovani do noveho,niekde stratila. takze mi na zdravotnej poistovni vznikol dlh. doktor mi uz dal papier na MD ktory by som mala zaniest na SP. no teraz neviem ako mam postupovat a ci mam vobec narok na matersu. co mam robit? prosim poradte ☹

gapa
16. júl 2009

zuzca,
dôležité je, či ťa prihlásil do zdrav.poistovne a aj do sociálnej poistovne ako zamestnankynu. To že neplatil, nie je podstatné. Preto treba zistiť, či podal prihlášku na SP, ZP.

Keby ťa prihlásil a neplatil, tak nárok na materské máš (ak splnaš ostatné podmienky, napr. 270dní ...). Ak ťa ale ani neprihlásil, tak bude problém aj so zdravotným poistením. (materské sa vypláca z nemocenského poistenia, t.j. sociálneho)

gapa
16. júl 2009

mischelin,
na tvojom mieste napíšem dotaz mailom na soc.poisťovnu.
No podla mna treba podať najneskôr 26.8.09 prihlášku na tlačive RLFO na soc.poisťovnu s prílohami (oznámenie o sporitelovi časť B + čest.vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa + kopia rod.listu dieťaťa)

Lebo od ukončenia PP už nie si zamestnancom, t.j. už neplatí, že počas trvania dôch.poistenia zamestnanca poberáš materské. Od 26.8.09 si už len osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (už bude narodené), takže preto.

A ak napíšeš na tú soc.poistovnu (styk s verejnosťou), daj vedieť, čo si zistila (napr. aj IP) 🙂

mischelin
17. júl 2009

Gapa, dakujem, skusim tam napisat, ale este otazka, materske budem poberat normalne aj nadalej, nie?

gapa
17. júl 2009

mischelin,
áno, na poberanie materského nemá vplyv, či si zamestnaná alebo nie.

a treba zájsť potom aj na zdrav.poistovnu.

zuzca6
18. júl 2009

ahoj gapa, zistovala som to a on ma vobec nikde neprihlasil. co teraz?

zuzca6
18. júl 2009

gapa a ked nebudem mat narok na matersku, ako to je s rodicovskym?dakujem

gapa
18. júl 2009

zuzca,
tak toho som sa obávala. Možno by som sa obrátila na inšpektorát práce. Predpokladám pracovnú zmluvu máš.
No to je hrozné, čo si dovolujú.
Budeš mať problém aj so zdravotným poistením. Ak ťa dodatočne neprihlási, tak tam máš medzeru a nie si zdravotne poistená a bude to treba doplatiť.
Preto by som sa ozaj skúsila poradiť cez ten inšpektorát. Aspon zatial orientačne bez podania podnetu, len ako dotaz, ak by si nechcela hned podať podnet.

Ti nezávidím. To by bolo na súd. NO to chce nervy a kopec času a trpezlivosti. A zamestnávatel sa k tomu ako stavia? On je muzikant???

No nárok na rodičovský príspevok budeš mať. No najprv aj tak treba predpokladám podať žiadosť o materké, no to ti potom budú vedieť najlepšie povedať na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny, čo bude treba od teba (podla konkrétnych info). Zašla by som si tam asi hned teraz, lebo už sa ti to kráti.

zuzca6
18. júl 2009

ahoj gapa, dakujem za radu.. no zamestnavate sa tvari akoze ma nepozna a po sudoch sa mi moc tahat nechce.. ☹ este taka jedna otazocka... na UPSVaR musim skocit v meste mojho trvaleho bydliska? dakujem si zlata, pomohla si mi ...

gapa
19. júl 2009

zuzca,
áno podla trvalého pobytu.
A nezabudni potom na prihlášku na sociálnu poistovnu podla trvalého pobytu, aby si bola dôchodkovo poistená počas starostlivosti o dieta. Treba ju podať do 45dní od narodenia dieťaťa aj s prílohami!!!

ewelyne
19. júl 2009

ahojte, nastup na MD je 6 t.pred terminom porodu. Musim nastupit? Pocita sa mi potom aj tych 6 t. do dna porodu do 27O dni nemocenskeho??? Ako to je? Lebo mi to bude chybat... tych 6 tyzdnov.... 😒

gapa
19. júl 2009

ewelyne,
odpovedala som ti na porade 🙂

ewelyne
20. júl 2009

gapa, si zlata, dakujem 😉 normalne by ma to nenapadlo, ale kamoska stresovala, ze jej bude chybat asi 19 dni...ma termin teraz v septembri a vychadza jej to tak ltt. 😉 ale tak potom je fajn, ked to rataju na socialke az do dna skutocneho porodu, lebo baby nam vraveli, ze tych 270 dni musi byt splnenych do nastupu na MD, cize 6 t. pred... dakujeme a pekny dnik

gapa
20. júl 2009

ewelyne,
ak by išlo o dobrovolné nem.poistenie, tak je to trošku zložitejšie, aj ked tiež platí, že do pôrodu. Ak je zamestnanec, tak s tým nie je problém. Len nesmie porodiť skôr a materské jej začnú vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa na odd.nem.poistenia/nem.dávkok, lebo podla RL zistia, či túto podmienku 270dní splnila. Potom vyplatia materské spätne od nástupu.

lillie79
24. júl 2009

ahojte,
je mozne, ze by som nesla na MD 6t pred porodom ale 4t? Je to mozne podla zakona? vie mi tak vypisat papiere gynekolog??
pytam, lebo teraz je na dovolenke a potrebujem byt vedena este aspon 2 tyzdne v evidencii firmy, kedze riesime uver a aby sme s tym nemali problem, ze uz som neaktivne vedena vo firme.
mate s tym skusenosti?
teraz som PN, takze by som predlzila PNku... a nastupila na MD o 2 tyzdne neskor.
dakujem za info.

gapa
24. júl 2009

lilie79,
podla mna to nepôjde. No uvidíš.
Ak by si pracovala, tak možno, t.j. niekto to tak robí, aj ked sa s najväčšou pravdepodobnosťou ukráti o nejaký čas poberania materského. Lebo v takomto prípade sa poberá materské len 22týžd.po pôrode (resp. 31týždnov po pôrode ak sa narodí viac detí alebo ide o mamičku osamelú).

wewe4
23. sep 2009

prosím vás, potrebovala by som vedieť, či treba niečo nahlásiť v zdravotnej poisťovni pri nástupe na MD? alebo má niečo nahlásiť zamestnávateľ? konkrétne v UNION-ke
ďakujem