Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

lenocka84
7. jún 2010

@lili456 to je moj pripad, dokonca mi nevysla materska, tak som si dala ziadost o rodicovsky prispevok hned od narodenia.
staci ak mas 270dni poistenia a mas narok aj na ten zvyseny.
prispevok pri narodeni dostanes, aj priplatok k nemu.
a ked mas matersku od uradu prace mas este pridavky. inak nic, len to jednorazove. materska 6 mesiacov, potom uz plati UPSVaR

lili456
7. jún 2010

ako ze ti nevysla materska?materska je sest mesiacov a a potom je rodicovsky prispevok.to sa vybavuje hned na zaciatku spolu s materskou alebo az po tych siestich mesiacov.som z toho debil vysvetlite mi tžo niekto

lenocka84
7. jún 2010

@lili456 mala som 5eur nedoplatok
takze som poziadala o rodicovsky, kedze socialka mi nic platit nebude.takze miesto 6mesiacov materskej, mam na 3 roky rodicovsky.
a o rodicovsky ziadas az ked skoncis s materskym

lili456
7. jún 2010

ti kokos to je sila ze pat eur a materska v prdeli.a s tym uradom prace nevies ako to je?ked mi jma doplacat matersku.kedy to tam mam nahkasit?alebo ako?

lenocka84
7. jún 2010

somporodila predcasne a nestihla som si zaplatit odvody, a takto mi to urobili
urad popri materskej vyplaca len ten jednorazovy prispevok a pridavky na deti.
to ti treba ist na UPSVaR a poziadat o tlacivo, vyplnit a mas.
to je cele co popri materskej dava urad.

lili456
7. jún 2010

a kedy o to treba poziadat?

lenocka84
7. jún 2010

pridavky este pred porodom, najlepsie
ja som to vsetko az po porode kedze som mala predcasny

lili456
7. jún 2010

ale az ked mi da lekarka papier na materske.asi.to treba im asi prilozit k ziadosti

lenocka84
7. jún 2010

kurnik neviem teraz ku ktorej ziadosti ti treba ptvrdenie od detskej lekarky
ty si uz porodila? ci este nie?
ja som neviem ku ktorej ziadosti davala potvrdenie od gyndu a aj od detskej lekarky ze sa dieta dozilo 28dni

lili456
7. jún 2010

ja ma termin v oktobri.

lenocka84
7. jún 2010

@lili456 prepac bola som krmit preto az teraz
tak to ries az spolu s materskou, skor sa to aj tak neoplati

lili456
7. jún 2010

asi tak len clovek nevie co vybavit aby mal narok na vsetko co mu patri.a detsku lekarku si si kedy vybavila?

lenocka84
7. jún 2010

6tt pred oficalnym terminom, ale 4 dni od podpisu zmluvy som porodila

lili456
7. jún 2010

a ak si chcem pozastavit zivnost ale mam zmenene meno som sa vydala.staci to nahlasit v ten den aj s pozastavenim?
aby som tam nemusela ist teraz ze zmena mena a o mesiac zasa ze pozastvenie.a na danovy mozno aj staci pisomne poslat zmenu,prefoteny sobasny list a obciansky.hm?

lenocka84
7. jún 2010

tak to neviem, ja som menila v januari, by som klamala, lebo fakt neviem ako to je
treba si tam zavolat
myslim ze na danovy to posielali zo zivnostenskeho

gapa
7. jún 2010

lili,
zo SP dostaneš rozhodnutie o výške materského na 1kalend.den. Ak materská na celý mesiac bude menej ako 256eur, tak máš nárok na dovovnanie materského do výšky zvýšeného rodič.príspevku a to od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, t.j. ak napr. nastúpiš na MD v septembri a dieťa sa narodí v oktobri, tak po narodení môžeš požiadať o rodičovský príspevok. V tomto prípade ho poberášvlastne dúbežne s materskou, resp. sa hovorí o dorovnaní materského do výšky RP.

Tažko môžeš vybavovať pred narodením dieťaťa:
rodičovský príspevok
rodinné prídavky
príspevok pri narodení dieťaťa
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (tam treba potvr.od gynek + o dožití dieťaťa 28dní od detskej lekárky)
ku všetkému potrebuješ aj rodný list dieťaťa a ten pred narodením nemáš. Ale samozrejme môžeš zájsť pre tlačivá ešte pred narodením a ich povypisovať a dať potvrdiť.

Nezabudni poslať RL dieťaťa na SP kde poberášmaterské (v žiadosti o materské prehlasuješ, že im oznámiš rodné číslo dieťaťa a to sa robí RL)

A nezabudni si podať prilášku na SP aby si bola dôch.poistná štátom (bud do 45dní od narodenia alebo ak si zaemstnaná a poberáš materské tak najneskôr prvý den čerpania RD).

lenocka,
K tomu dlhu v SP. Ak si nastúpila na MD v cca polovici apríla, tak si asi nemala zaplatené v splatnosti poistné za marec??? Lebo podla tvojich údajov , že dieťa má dnes 1mesiac a dva týždne, t.j. narodilo sa pred koncom apríla a ked si nastupovala na MD styri dni pred narodením dieťaťa, tak cca v polovici apríla. Ak si nastupovala na MD v apríly, tak pre nárok na materské ti stačilo mať zaplatené poistné za marec 2010 do konca apríla resp. tvoj dlh za obdobie do konca marca musel byť menší ako 5eur. Ak si poistné za marec zaplatila až v máji, resp. tvoj dlh bol 5eur alebo viac, tak ti nárok na materské nevznikol. Ak si nezaplatila poistné za apríl v splatnosti, tak to nevadí pre nárok na materské. Takže baby, treba platiť poistné v splatnosti, nenechávať to na poslednú chvílu, inak môžete na to doplatiť.
Alebo to bolo inak, lenocka?

sany25
8. jún 2010

Ahojte baby. Chcem vas poprosit o radu, som dobrovolne nezamestnana od februara 2009, v zdrav. poist. som vedena ako samoplatca, na UP vedena nie som. Nepoberam zo socialky ziadne peniaze, som studentka na VS. Termin porodu mam koncom jula, studium prerusim ku koncu juna, mozete mi poradit ako je to s materskou v takomto pripade, ci budem mat narok na minimalnu matersku alebo ako je to v pripade denneho studia na VS a ako v pripade externeho studia - kedy je narok na matersku???A ake doklady potrebujem zaniest na socialku?Poprosim odpovede do IP. Vdaka

danks21
5. aug 2010

Ahojte, viete mi niekto poradit, ci pri opatovnom nastupe na MD (momentalne som a v case narodenia 2.dietata budem na RD) z RD mam narok na povodnu vysku materskej ako som mala pri poberani prispevku pri prvom dietati? Som stale zamestnana na rovnakej pozicii. Alebo podla coho sa vypocitava vyska materskej, ked prechadzam z RD rovno na MD? Vdaka za radu.

gapa
6. aug 2010

@danks21
materské na 1kalend. den = 55% z jednej tridsatiny, čo ti uvedie mzdárka ako pravdepodobný vymeriavací základ z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. spýtaj sa mzdárky čo ti do tlačiva pre SP uvedie. Pravdepodobne to bude tvoja mesačná hrubá mzda z aktuálneho mzdového dekrétu.

ajkaben
28. sep 2010

ahojte dievcata , poradite aj mne?
od 01.10.2008 - do 31.08.2009 som bola zamestnana v SLSP. nasledne som bola evidovana na urade prace - nedostavala som od statu ani cent. evidovana budem az do nastupu na matersku dovolenku, co bude 03.10.2010
dobrovolne nemocensky poistena som z maxima od 28.12.2009, od marca som dlhodobo na PN, pricom mi bola za PNku vyplacana davka, takze som bola oslobodena od platenia odvodov na dobrovolnom poisteni.
na positovni som si niekolko krat overovala ci mam vsetko v poriadku : v den nastupu na matersku budem mat dobrovolne nemocenske poistenie 279 dni a v positovni mam 0,- nedoplatok. vymeriavaci zaklad by mal byt 28.12 - 31.12.2009 ?? cize maximum?
moze ma este nieco prekvapit ??? preco by mi nepriznali matersku? a este otazocka o rodicovky prispevok ziadam az po materskej?

dakujem
andrea

beaska
18. okt 2010

ahojte dievcata, poradi mi niekto? bola som pn a ked som priniesla zamestnavatelovi listok ze nastupujem na matersku, dal mi vypoved, ze vsak sme sa tak dohodli, o com ja nic neviem , nakoniec mi vypoved nedal, lebo som sa na socialke informovala ze ak budem nezamestnana, nebudu sa mi 3 roky ratat do dochodku, co je na tom pravda , ma s tym niekto skusenosti?dakujem za radu ☹

kutlicka
18. okt 2010

@beaska prepáč, nedám Ti síce odpoveď na Tvoju otázku, ale musím zareagovať. To môže zamestnávateľ naozaj vyhodit tehotnú zamestnankyňu pri nástupe na materskú dovolenku??? Doteraz som bola v tom, že tehotné zamestnankyne su chránené a výpoveď môžu dostať len v prípade, keď sa ruší firma. Dokelu, normálne si mi teraz nahnala strach! 😕 😕

gapa
18. okt 2010

@beaska
myslím, že si protirečíš. Tak dal alebo ti nedal výpoved. Výpoved nezáleží od toho, či sa ti to bude aleob nebude rátať do dôchodku. 😉
Ale ty asi nehovoríš o výpovedi, ale o ukončení prac.pomeru dohodou, ak píšeš, že ste sa tak dohodli a že následne sa tak nestalo, lebo si si nič nepodpísala.

Dôležité je tiež, písomné oznámenie tehotnestva (s lekárskym potvrdením), len vtedy je zamestnankyna považovaná za tehotnú podla zákonníka práce.

Tehotná zamestnankyna nemôže dostať len výpoved napr. z dôvodu zrušenia jej miesta atd, inak jej však môže skončiť prac.pomer, napr. dohodou, v skúšobnej dobe, uplynutím dohodnutej doby, výpovedou zo strany zamestnanca, výpovedou pri rušení alebo sťahovaní firmy alebo jej časti...

Dôchodkové poistenie zamestnanca trvá len do ukončenia MD, nástupom na RD sa prerušuje.

Musíš sama podať prihlášku na SP podla bydliska najneskôr prvý den čerpania RD, ak chceš súvislé dôch.poistenie. Budeš dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Ak by ti skončil prac.pomer nástupom na MD, tak by si nebola dôch.poistená len do dna pred pôrodom. Od narodenia dieťaťa, ak by si si do 45dní podala prihlášku na SP, tak by si bola dôch.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov odo dna jeho narodenia.

beaska
19. okt 2010

@gapa ano zle som sa vyjadrila jednalo sa o ukoncenie prac. pomeru dohodou, ale nakoniec som stale zamestnana, dakujem za vysvetlenie, tak ak dobre chapem do 1 dna RD musim podat prihlasku na SP a vsetko budem mat v poriadku.

aaddeell
19. okt 2010

treba si zistiti pred nastupom na matersku ci je vsetko uhradene na socialke?

beaska
19. okt 2010

@kutlicka jednalo sa o ukoncenie prac. pomeru dohodou, ale nedohodli sme sa, teda ja som samozrejme nesuhlasila,hlavne som sa bala ze sa mi to nebude ratat do dochodku .

beaska
19. okt 2010

@aaddeell chvalabohu tam mam vsetko ok 😅

grenka
19. okt 2010

@beaska ahoj ja som na tom istom...od jula som nastupila na PN a zmluvu som mala do 31.8.2010...ale vypoved mi este nedali az ked nastupim teraz na matersku lebo som v ochranej lehote....chcem sa opytat ako sa to bude teraz pocitat az do novembra alebo do augusta?dakujem...

beaska
19. okt 2010

@grenka ahojcek musim povedat ze v tychto veciach sa moc nevyznam, a kedze som vypoved nedostala tak neviem poradit, snad gapa si toto precita a poradi 🙂

grenka
19. okt 2010

@beaska dakujem 😉