Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

gapa
9. okt 2011

správne malo byť nie " ... zaevidovali do pn ..." ale " zaevidovali do pc..." 🙂

jasminka7
9. okt 2011

@gapa, dakujem za rychlu odpoved!

krpcek
25. okt 2011

ahojte, zaciatkom decembra nastupujem na MD (dnes som na RD) a potrebujem vediet, co a kam mam ist zaniest? som zamestnankyna, zaroven si platim DNP - ten papier co mi da gynekolog, mam odniest do prace alebo do socialky? ci aj tam aj tam? staci im v socialke kopia? alebo potrebuju tiez original? alebo staci len v praci nahlasit, ze mam aj DNP a oni to vybavia? dakujem 🙂

bapi1
25. okt 2011

@krpcek v praci odovzdas len ziadost o materske,kde je uvedeny zamestnavatel. Ziadost o materske pre dnp odovzdas do sp. Zamestnavatel doruci vsetky ostatne listiny. Radsej si sprav fotokopie ak by sa nejaky problem vyskytol a to,co si zanesies na sp sama,daj si orazit na podatelni.

krpcek
25. okt 2011

@bapi1 takze u gynekologa si mam pytat dve ziadosti o materske?

bapi1
25. okt 2011

@krpcek áno

milluska
29. nov 2011

Ahojte a ked som momentalne PN, kedy mam zaniest ziadost o materske? Zamestnavatelovi mozem uz teraz, ked na MD nastupujem 15.12? A kedy zaniest ziadost do SP z DNP? Az po ukonceni PN? Dakujem

callex
30. nov 2011

ahojte. 27.11. mi skoncila PN a hned mam nastup na MD od toho datumu.PNku spolu s papierom na matersku potvrdene od zamestnavatela som zaniesla osobne na socialku.kde som sa informovala co treba este vybavit.bolomi povedane nasledovne:po narodeni dietata dorucit na SP podla sidla zamestnavatela navratku na uplatnenie materskej ...na nej vyplnim meno a rodne cislo dietata.
na SP podla miesta bydliska mam zaniest po narodeni registracny list FO, a vyhlasenie fyzickej osoby na ucely dochodkoveho poistenia z dovodu riadnej starostlivosti o dieta s kopiou rodneho listu dietata.
vraj uz nic ine netreba priniest ani na II:pilier.
je to tak ok? lebo som stravila hodiny na nete studovanim co treba vybavit a mala som z toho hlavu ako jelen a napokon toho bolo podstatne menej ako som sa docitala.tak reku skusim si to overit este tuna.
co hovoris na to @gapa

callex
30. nov 2011

jaj a este ma napadlo bolo tu niekde pisane ze ked dostanem vymeru na MD tak treba tiez nieco niekam poslat..ale tomi nik nespominal.a vymera mi dnes prisla.

gapa
30. nov 2011

@callex
postupy od 1.1.2011 sú jednoduchšie, čo sa týka II.piliera.

akú návratku myslíš. Také niečo(takto to nazvať) som ešte nepočula. Zatial som len počula, že treba doručiť kopiu rod.listu, aj ked samozrejme stačia údaje, o ktorých píšeš.
Ak si zamestnaná, poberáš materské a pp trvá celú dobu poberania materského, tak stačí podať prihlášku na dôchpoistenie štátom najneskôr prvý den po ukončení poberania materského (no ani o den neskôr). Vypisuje sa RLFO + vyhlásenie o riad. star. + prikladá kopia RL dieťaťa (dobré si spraviť kopiu RLFO a nachať potvrdiť prevzatie). Ale ak to podáš po narodení dieťaťa, tak predpokladám aspon nezabudneš. Aj ked to asi záleží od pracovníčky, čo to bude preberať.

zamestnávatelom maminy a aj tatina tiež treba odniesť kopiu RL (tatko na uplatnenie dan.bonusu, mamina možno stačí pri požiadaní o rodič.dovolenku? podla usmernení od mzdárky), nahlásiť trv. pobyt ...
ale ty as

callex
6. dec 2011

@gapa tu navratku ma sp v galante asi svoje tlacivo.
cize s vymerou materskej nemusim teraz nikam chodit? len mi nie je stal ejasne ako je to s tym 2.pilierom..ved na tzych tlacivach RLFO a vyhlasenie o riad.staro. nie je nikde kolonka ktora by spominala 2pilier.ci to mi daju nieco priamo na SP ked im prinesiem tlaciva?

callex
6. dec 2011

@gapa neviem najst temu kde by som sa to opytala: raz som niekde citala ze existuje nejaky prispevok alebo doplatok ak moja materska je nizsia ako..a dalej neviem co.len som pocula o tejto moznosti doplatku a takisto samozrejme info ze ak si o to clovek sam nepoziada tak mu to nik na socialke neponukne.

gapa
6. dec 2011

@callex
s II.pilierom nič. Oni by mali vidieť, či si v ii.piliery a automaticky dať odvádzať. Ale pre sitotu to neskôr skontroluj, či odvádzajú.

ak výška materského príspevku je nižšia ako rodič.príspevok, tak si môžeš požiadať na upsvar o dorovnanie do výšky RP.

callex
6. dec 2011

@gapa super vdaka za info. o to dorovanie mozem kedy poziadat? po skonceni MD? ci ako dostanem prvy prispevok na ucet?

mimmi77
6. dec 2011

Ahojte, vie mi niekto poradiť, prosím....? Bola som posledných pár rokov evidovaná ako dobrovoľne nezamestnaná, platila som si len povinné zdravotné poistenie. Ak by som nastúpila na MD zo zdravotných dôvodov už 8 týždňov pred TP, dostanem materskú skôr?

gapa
6. dec 2011

@callex
pozor, po 6mesacoch nárok zaniká. Požiadaj hned, ked vieš, že máš nižšiu materskú a budeš potrebovať potvrdenie zo sp o váške materského na 1den. Ale zisti si na upsvar, aké potvrdenie.

callex
7. dec 2011

@gapa tak hadam by mi im mohla stacit vymera ktora mi prisla domov.takze hned ako mi nabehne materska porovnam sumicky a budem konat.vdaka.

cola1982
23. dec 2011

Ahojte, je tu niekto, kto by mi vedel poradit? Od 2. januara nastupujem na MD.Momentalne som na rizikovom a PN.Uz vcera mi doktor vypisal na moje poziadanie dvojmo ziadost o materske, ktore samozrejme chcem mat platne az od toho januara 2012.Obe ziadosti ( aj pre mna aj pre zamestnavatela) mam pri sebe, lebo v zamestnani potrebuju aj doklad o ukonceni pn, a ten dostanem k 29. decembru.Chcem sa opytat, ci mi noiekto nevie povedat, kedy ziadost o materske staci ist zaniest do socialnej poistovne (ja ako DNP) a aky cas ma na to zamestnavatel?a ci vlastne ta ziadost zacina platit odo dna nastupu na matersku, ktoru mi napisal na 2. januara?DAKUJEM za odpovede.. 🙂

hipp
29. dec 2011

ja som od 7.12. nastupila na matersku z dovodu pn co znamena ze 8tyzdnov pred porodom. dementi zo socialky mi poslali upozornenie ze to nie je mozne z dovodu ze nastup na matersku je podla ich udajov mozny az 21.12. a ze to mam teda napravit. vysvetlite mi niekto ako mozu byt taki dementni a poslat mi taketo nieco, ked este aj v tej ziadosti o matersku je napisane od kedy do kedy som bola pn?! ako mam teraz postupovat, ked na tom nemam dovod nieco menit co sa tyka datumu nastupu na matersku a navyse sa to este aj skrati pretoze nepojdem rodit v termine stanovenom podla prvopociatocnych vypoctov, ale idem planovanym cisarskym v podstate skoro o mesiac skor nez bol stanoveny termin porodu...to im tam mam ist teraz oznamit ze nech sa uvedomia a tu matersku vlastne este celu poposuvaju o mesiac skor???vopred dik za rady 🙂

lili_mia
29. dec 2011

@hipp máš tam niekde email na tú paniu, či iba číslo .. najprv skús zavolať, nech ti pani dá na seba email a napíš jej do emailu, nech si ešte raz pozrú papiere, vymenuj dôvody ktoré tu spomínaš a nech si to prepočítajú odznova .. v sociálnej poisťovni je nehorázne málo ľudí na kvantum roboty, je pravda že má po sebe kontrolovať, ale takéto a aj horšie chyby sa stávajú .. známy už polrok visí na ich stránke ako neplatič szčo a pritom má všetko v poriadku, urguje to, ale stále tam visí, nevie na koho sa má obrátiť a klienti mu odchádzajú, lebo visí ako neplatič, čiže nie je dôveryhodný ohľadom splácania faktúr a podobne .. stačí uviesť tvoje údaje, musíš aj rodné číslo, podľa neho vie všetko skontrolovať, aj uved také veci ako .. váš list zo dňa .. potom daj vedieť, či to pomohlo

hipp
29. dec 2011

@lili_mia
dakujem, je tam na nu nejaky kontakt ale dneskom nic nevyriesim pretoze maju nestrankovy den. zajtra tam skusim zavolat, pripadne jej poslem ten mail. dufam ze to dobre dopadne a budem matersku vobec dostavat 😕

lili_mia
29. dec 2011

@hipp ja som už tak zvyknutá riešiť socpoist .. cez mail, lebo by ma doslova šľahlo tam čakať pol dňa .. priamo mail na pracovníčky nemám, posielam cez ten spoločný, ktorý je na ich stránke a pozerám, že podateľne to preposielajú vedúcej oddelenia a zároveň aj vedúcej spoločného zamerania či ako to nazvať .. ja som trochu robila na odd vyplácania dávok zamestnávateľa pre zamestnancov a vedúca toho odd má ešte svoju vedúcu, tuším všeobecne dávky pre zamestnancov, pretože tam spadá aj odd exekúcie, vymáhanie tých nezaplatených dávok .. čiže cez spoločný mail by si vedúcej nabonzovala, čo sa stalo 🙂 a čo ja viem, je možný nástup na MD aj o 2 týždne skôr, ale potom ti vyplácanie dávky aj končí o dva týždne skôr, aby tie týždne sedeli .. nie že budeš dostávať dávku o dva týždne dlhšie ako ostatné maminy, aspoň tuná v KE mi pracovníčky vraveli, že oni také neriešia, ak chce skôr, kľudne, ale stále to bude tá zákonom stanovená doba, nie že sa predlži o tie dva týždne .. ale závisí to od vnútorných predpisov konkrétnej pobočky

gapa
29. dec 2011

@hipp
a trvá ti nem.poistenie? Jedine v prípade, že nastupuješ na md v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia by mali pravdu, lebo vtedy vzniká nárok na materské presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, nie skôr. Ak ti však nem.poistenie trvá, tak môžeš na md nastúpiť kedykolvek v období 6-8týž. pred očak. termínom pôrodu, ktorý napíše lekár do žiadsoti o materské.

inak je obvykle výhodnejšie nastúpiť na md neskôr, lebo o 2týž dlhšie poberáš nem.dávky (o 2týž.poberania nemocenského), ale závisí od konkr. dátumov, kedy poberanie materského končí, či posunom o tie 2týž. nekončí poberanie mateského až další kal. mesiac, resp. posledný den daného mesiaca (čo zase znamená, že o jeden rodič.príspevok prídeš)

tehulka_mk
29. dec 2011

Prepacte, ale neviem kde sa mam este pytat ☹

Polozim rovno otazku:

" príplatok k príspevku pri narodeni dietata: je potrebné OP, RL + kópiu, kartičku z banky prefotenú, potvrdenie od gynekológa že je dieťa prvonarodené a že boli absolvované všetky prehliadky,potvrdenie od pediatra že sa dieťa dožilo 28 dní, POTVRDENIE ZO ZDRAVOTNEJ POIST. ZE SI PRED PORODOM BOLA POVINNE POISTENA 1 ROK .. "

Pytam sa, ak som otehotnela v oktobri2011 a od oktobra 2011 si platim dobrovolne zdravotne poistenie a predtym som jaksi polroka neplatila ziadne odvody, v tom pripade neziskam PRIPLATOK K PRISPEVKU PRI NARODENI DIETATA 😠 ? Ci to uz neplati ?

gapa
29. dec 2011

@tehulka_mk
neplatíš si náhodou v soc.poistovni doborovolné nem.poistenie??? oni sa pýtajú na zdravotné a to sa týka myslím len ak sa dieťa narodí mimo sk.

tehulka_mk
29. dec 2011

@gapa Nie, nie .. Cisto len zdravotne zakladne, co je 46 eur. 😲 Ale nikdy predtym som nepocula o tom, ze treba priniest potvrdenie od zdravotky za posledny rok, tak teraz by mi bolo luto tych 600 eur ☹ 😒 😖

gapa
29. dec 2011

@tehulka_mk
pozrám do tej žiadosti, časť D, je tam v poznámke k číslu 6, že sa to týka len žiadatelov, ktorých dieťa sa narodilo v cudzine, nie v štáte eu. To ale predpokladám tvoj prípad nie je, tj. túto časť v žiadosti nevyplnaš (samozrejme ja už ju mám vyplnenú, som to nepresne čítala predtým, aj ked sa ma to tiež netýka 🙂 )

katkaking
29. dec 2011

Ahojte, ja som na matersku nastupila 8.11.2011 plynule z rodicovskej. Teraz po porode som bola na Urade prace soc.veci a rodiny vybavit si papiere na rodinne pridavky a prispevok pri narodeni dietata a pani mi povedala ze musime vratit rodicovsky prispevok za november, lebo nemozem mat naraz v jeden mesiac aj matersku (alikvotnu ciastku) aj rodicovsky...ale mne sa to nezda, pretoze ked som prechadzala z materskej na rodicovsku tak som mala aj matersku-alikvotnu ciastku aj rodicovsky...tak som z toho uz jelen. Neviete mi niekto poradit? Vopred vdaka!!!

hipp
30. dec 2011

@gapa
no ja som praveze v ochrannej lehote pretoze som prisla v septembri o pracu. cize som zaregistrovana na urade prace ako nezamestnana, ale stale je tam ta ochranna lehota takze za mna minuly zamestnavatel tu matersku odvadzat bude. co mi teda navrhujes urobit? pretoze vybavovat to vsetko odznova sa obavam ze uz nezvladnem, sak uz ledva hodinu vydrzim sediet pri pc nie to este sa trepat po meste hore dole vies... 😒

akova
30. dec 2011

@hipp ak si v ochranej lehote tak socialka ma pravdu, nastupuješ 6 tyždnov pred porodm na matersku, treba ten datum na žiadosti opravit, presne ako ti pisala gapa. Ja som to tiež tak mala, a na socialke ma na to pani upozornila, že to doktori nevedia, ked si PN a v ochranej lehote tak nie 8 tyždnov ale 6 tyždnov pred porodm ideš na MD. Ja som to svoju dr. povedala, napisal to tak a je to ok. A zamestnavatel matersku neodvádza, vypláca ju socialna poistovna.