PN počas materskej. Dostanem materskú pri druhom tehotenstve?

jankamamka
4. máj 2008

Ahojte,som tu nova a chcem sa opytat,ci vie niekto poradit v mojom pripade.Som 2a pol roka na materskej dovolenke a od 1.1.2007 pracujem na plny uvazok t.j. 17 mesiac.Opat som tehu cca.v 7 tt.Chcem sa opytat,ze ak by som nastupila na PN ci budem dostavat nemocenske,{ked som zamestnana na plny uvazok}alebo nie,kedze som stale na materskej?Ako je to vlastne,lebo mam obavy,ze by som nedostavala nic,kedze zamestnavatel plati ,len prvych asi 10 dni.Vie niekto poradit?

elise
4. máj 2008

janka nemocenské budeš dostávať kedze pracuješ na plný úvazok, aj ked poberáš rodičovský do 3 rokov veku dieťaťa 😉

elise
4. máj 2008

zabudla som ked pracuješ legálne a zamestnávateľ ti robí odvody do sociálnej poisťovni 😉

gapa
5. máj 2008

súhlasím s elise, popri rodičovskom príspevku z UPSVaR môžeš poberať aj nemocenské zo SP z prac.pomeru.

jankamamka
autor
6. máj 2008

dakujem vam za odpoved,ste ma potesili

nikol_79
19. jún 2008

Ja tu iba pridám, že počas rodičovského môžte nemocenské zo SP poberať dokonca aj z dobrovoľného nemocenského poistenia a to aj v prípade, že ste na péenke s drobcom.

pinco
21. jún 2008

nikol, to potom asi OCR-ku myslis. (tu PN-ku s drobcom) Ale jasne, ked mas narok na davku aj s dobrovolneho poistenia, tak ju dostanes 🙂

gapa
21. jún 2008

a nárok na očr-ku z dobr.nemoc.poistenia vám vznikne dokonca hned na druhý den od prihlásenia. Takže ak ste doma na rodič.dovolenke a prihlásite sa napr. od 1.7.08 na DNP napr. z minimálneho VZ t.č. = 8100,-Sk (čo predstavuje mesačne 357,-Sk), tak už od 2.7.08 môžete čerpať ošetrovné. Treba však vedieť, že očr sa vypláca len za prvých 10dní, aj keby trvala dlhšie a počas týchto 10dní netreba platiť poistné. Od 11dna už poistné v každom prípade platiť treba. Výška dávky je t.č. 148,50Sk na den. Takže oplatí sa to hlavne u chorlavých detí - u nás je to na jar. 😉
Takáto možnosť je určite do 31.12.08, potom možno bude nejaká zmena v zákone, takže možnosť súbehu nem.poistenia zo zamestnania a dobr.nem.poistenie nie je 100% isté.

nikol_79
21. jún 2008

A kde sa dozvieme o tej zmene, gapa? Aby som si zbytočne neplatila DNPO.

pinco
22. jún 2008

nikol, vsak ak to spravis tak, ako ti radi gapa, tak nebudes nic zbytocne platit. Po OCRke sa odhlasis a ak budes vidiet, ze mas choreho drobca, tak sa zasa prihlasis den pred nastupom na OCR. A pocas OCR neplatis...

holly1
2. júl 2008

ahoj, chci se zeptat, janka pracuje na plný úvazek u jiného zaměstnavatele než před mateřskou? Já to nechápu, tak ti trvají dva pracovní poměry nebo jak? Nebo jsi předtím byla nezaměstnaná?