Po materskej dovolenke matky nástup na materskú dovolenku otca

makromolekula
2. júl 2013

Dobry den, dnes mi kolegyna povedala, ze jej dcera bola v standardnej dlzke na materskej dovolenke. Po jej uplynuti chce nastupit do prace a isli do soc. poistovne nahlasit aby dostaval rodicovsky prispevok otec dietata. Je mu vsak namiesto rodicaku normalne priznali na pol roka matersku dovolenku. Je to mozne? stala sa nejaka pozitivna zmena o ktorej neviem?dakujem pekne

jankacaa
18. dec 2017

@lishka jasne, ze zamietli, lebo manzelka poberala materske, ale nevidim dovod, preco by mali zamietnut znova, ked uz manzelka materske mebude poberat a nebude poberat ani rodicovsky. (Ak samozrejme splna podmienky)

lishka
18. dec 2017

@jankacaa ano, tomu rozumiem preco im to zamietli vtedy. Ale tetuska co spravuje jeho agendu mu tvrdi, ze ked uz raz ziadost zamietli uz nem

lishka
18. dec 2017

oze znovu poziadat. Aj ked uz by mu teraz matersku priznali 🙄

jankacaa
18. dec 2017

@lishka tetušky tam toho narozprávajú naozaj veľa a čo som čítala zákon, tak nikde nie je napísané, že sa môže podať žiadosť o materské len raz. Inak trošku nechápem, prečo vôbec o to materské žiadali, veď ich museli upozorniť na to, že sa nedajú poberať dve materské naraz, resp. všade sa o tom píše. Ja tiež teraz riešim jeden "prípad", kedy by chcel ísť otecko na materskú, ale onedlho sa im narodí druhé dieťa a keďže jeho manželka nemá nárok na materskú, len rodičák, tak by radšej ten rodičák oželeli, aby chlap poberal materskú. Na úrade práce hovorí, že žena nemusí poberať rodičovský po narodení dieťaťa, ale teta na sociálke tvrdí, že musí. Ako príde mi to trochu scestné. ... čakám čo odpovedia zo sociálky písomne, len som písala v piatok a ešte som sa nedočkala

lishka
18. dec 2017

@jankacaa to prave v sp mu povedali ( zial to nema pisomne, kedze iba teoefonoval) ze ak muz ide na matersku, zena nesmie poberat rodicovsky prispevok, ale matersku moze. Tak podal ziadost, vybavil to v praci a bum zamietli mu ju, no comment.... preto teraz uz radsej preveruje informacie.

jankacaa
18. dec 2017

@zalka

Zo sociálky mi odpísali toto:

Dobrý deň.
Nárok na materské môže vzniknúť aj inému poistencovi, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, čiže aj otcovi dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Otec dieťaťa, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní. Dieťa musí prevziať do starostlivosti v čase trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v sedemdňovej ochrannej lehote. Podmienkou nároku na materské zamestnanca je aj absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ z pracovného pomeru, z ktorého si poistenec uplatňuje nárok na materské.
Ako je aj vyššie uvedené, zákon v prípade uplatnenia nároku na materské otcom dieťaťa vyžaduje, aby matka dieťaťa nepoberala materské alebo rodičovský príspevok.
K uplatneniu nároku na materské je potrebné predložiť Žiadosť o materské, písomnú dohodu rodičov o prevzatí dieťaťa do starostlivosti otca, potvrdenie z úradu práce sociálnych vecí a rodiny, že matka dieťaťa nepoberá rodičovský príspevok a fotokópiu rodného listu dieťaťa.
Ohľadom čerpania rodičovského príspevku je potrebné kontaktovať úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
S pozdravom

Mgr. Mária Zrubcová

Takže som sa vlastne odpoveď na moju otázku nedozvedela 😀, ale beriem to tak, že oni teda nemajú problém s tým, že by poberal chlap materské a narodilo by sa im druhé dieťa. Volala som aj na úrad práce a tam mi bolo povedané, že žena rodičovský poberať nemusí, keď nechce, takže asi tak 😀

zalka
18. dec 2017

@jankacaa no otázka znie ako a čo si sa ich pýtala :D

jankacaa
18. dec 2017

@zalka to, co som sa pytala aj teba vyssie, ze ked sa pocas chlapovej materskej narodi druhe dieta, ci musi ist zena na RD. Vsetko som tam rozpisala aj s datumami. Este som si to asi 10x precitala, ci je to dostatocne zrozumitelne. Asi ani oma nevedela 😀

zalka
18. dec 2017

@jankacaa no naozaj dali veľmi všeobecnú odpoved... treba skúsiť neísť ... na RP ..

zuzana814
18. dec 2017

@zalka dakujem <3

manusik
10. dec 2022

Ahojte dievcata chcem sa opytat manzel chce nastupit na MD, moze nastupit aj v sobotu? Lebo v pravi bol posledn den v piatok a bojim sa ked ze ked nastupi na MD v pondelok ze mu ostanu vo vzduchu vysiet 2 dni /vikend/ mali ste niektora takuto situaciu? Dakujem