Po materskej dovolenke matky nástup na materskú dovolenku otca

makromolekula
2. júl 2013

Dobry den, dnes mi kolegyna povedala, ze jej dcera bola v standardnej dlzke na materskej dovolenke. Po jej uplynuti chce nastupit do prace a isli do soc. poistovne nahlasit aby dostaval rodicovsky prispevok otec dietata. Je mu vsak namiesto rodicaku normalne priznali na pol roka matersku dovolenku. Je to mozne? stala sa nejaka pozitivna zmena o ktorej neviem?dakujem pekne

m.i.r.i
2. júl 2013

ano..presne tak to je. Materske sa vyplaca na poistenca, nie vlastne na dieta..Teda ak obaja pracuju, maju narok obaja na materske, len nie subezne..teda zena moze ist normalne na matersku na 34 tyzdnov, otec na 28 tyzdnov kludne po uplynuti tych 36 tyzdnov..Kedze aj otec si odvadzal do socialnej poistovne 270 dni v poslednych dvoch rokoch..Vela ludi o tomto nevie, ale my sme to mali podobne..Ja som bola na materskej ale 13 tyzdnov ( 4 pred porodom+ 9 po porode) a potom nastupoval manzel, ktory dostal plnych 28 tyzdnov..keby som bola na materskej normalne 34 tyzdnov, on by dostal dalsich 28...je to vyhodne, len nie kazdy si to tak moze a chce zariadit 🙂 Predsa by aj ten manzel musel obetovat svoju pracu 🙂

rainbow1
2. júl 2013

@makromolekula aj my sme to tak mali a po skončení manželovej materskej malá chodí do jasličiek 😉 , presne ako píše @m.i.r.i manžel je ďalší nezávislý poistenec 🙂

makromolekula
autor
2. júl 2013

babeny to su skvele spravy!! dakujem Vam! a moze to vyuzit len mama a otec alebo aj stari rodicia?

dena1973
3. júl 2013

@makromolekula Starí rodičia určite NIE! To by už bolo asi priveľa...či...? 😉

m.i.r.i
3. júl 2013

Tyka sa to len matky a otca...🙂

makromolekula
autor
3. júl 2013

hahah len som skusala stastie🙂)) ale su to uzasne spravy🙂

hviezda21
20. okt 2013

ahojte. vcera som sa docitala tuto uzasnu moznost zakona o soc. poisteni-kedze je manzel szco nam to vychadza ze by mohol na prve 2r.dieta este poberat MP. ja vsak v decembri nastupujem na druhu MD takze neviem ci sa poberanie MP da aj prerusit alebo sa musi brat vkuse 28tt??? je mi jasne ze dvaja materske aj ked na ine dieta poberat zrejme nemozeme,jedna z podmienok zakona.

havana_frost
20. okt 2013

@hviezda21 Podla mna ak ste nevycerpali obaja na prve dieta do 3 rokov veku vsetky tyzdne materskej, tak by mohol manžel stále nastúpiť na MD s prvým dieťaťom a ty od decembra s druhým, nevidím prekážku.
A áno je to tak ako baby píšu, každý poistenec sa posudzuje zvlášť (matka a otec), nie je to žiadne tajomstvo a je to úplne priamo napísané v zákone.
MD sa dá prerušiť, ale najskôr 6 týždňov po pôrode. Potom až do 3 rokov veku dieťaťa môžeš čerpať tých 34 (alebo na koľko máš nárok) týždňov materskej.

lusinda1922
13. máj 2014

a z coho sa vyratava MD otcovi dietata? Z jeho platu?

dena1973
13. máj 2014

@lusinda1922 Áno zo mzdy....ak pracuje.

lusinda1922
14. máj 2014

ok, dakujem, to je potom super 🙂 Moj muz ide o juna na matersku a vidim to velmi dobre, pozitivne to vnimam, nech ma aj chlap sancu byt so sv. dietatom 🙂

jablkoham
16. máj 2014

ahojte, zaujímavá téma 🙂 A čo keby išiel otec na materskú hneď po narodení dieťaťa, resp. by len poberal materskú, ale ako SZČO by pracoval a reálne by som bola s dieťaťom doma ja ako matka. Som zamestnaná na dobu neurčitú, takže by som musela dať výpoveď? Alebo neplatené voľno? Dá sa to vôbec takto? Máte s tým niektorá skúsenosti? 😀

m.i.r.i
20. máj 2014

@jablkoham ahoj..da sa to.....teda ano, SZCO otec moze kludne dalej pracovat a poberat materske..dokonca je oslobodeny aj od odvodov ktore pocas materskej za neho plati stat..Ako si to zariadis ty aby si potom ale bola doma je uz jedno....jedine ak by si sa rozhodla byt nezamestnana..tak v tom pripade si musis ako samomplatca platit zdravotne poistenie ( a ak by si chcela, tak aj dochodkove)..ak si zamestnana, tak je to v pohode..
viac inak tu:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/otec-na-matersk...

m.i.r.i
20. máj 2014

@jablkoham kazdopadne este...ja si myslim,ze by pre vas bolo ale vyhodnejsie, ak by si najprv materske poberala ty tych 34 tyzdnov, ved ked mas na to narok..a aj tak budes s dietatom doma..a ked skoncis, tak potom prihlasit otca na materske a ty budes doma ak mozes uz podla tych ostatnych podmienok( nebudes ale poberat rodicovsky vtedy, lebo otec bude poberat materske). Ved to by vam dalo krasnych 34+28= 62 tyzdnov materskeho plus otec by dalej nosil prijem z podnikania...

majusqa77
20. máj 2014

@jablkoham myslim ze prvych 6 tyzdnov musis byt ty. A realne si neviem predstavit ako to vyriesit v praci, asi len neplatene volno - a stym nemusi zamestnavatel suhlasit...

jablkoham
22. máj 2014

@m.i.r.i ďakujem za info, 😉 asi využijem tú druhú možnosť, aby otec išiel na materskú po ukončení mojej, keďže rodičovský je okolo 200 eur a jemu by vyšla materská okolo 700 eur, tak sa nám to oplatí. Ale je to hrozné v tomto štáte, človek musí špekulovať kvôli každému euru ☹

jablkoham
22. máj 2014

@majusqa77 ano prvých 6 týždňov musím byť ja, ale s tou prácou je to ťažko špekulovať, na jednej strane nechcem dať výpoveď, ale šéfka mi nevie zaručiť či moje miesto ešte bude existovať po troch rokoch, takže istota žiadna 😖

seipet
26. máj 2014

Zdravim, chcem sa spytat ci toto cele plati aj pre zamestnancov? nie je podmienkou na dostavanie materskej byt doma pri dietati? A teraz ta zaujimavejsia cast. Mame doma dve deti 21mesiacov a 3 mesiace. Zena pobera MD na 3mesacne. ja teda mozem poberat na 21 mesacne? ak ona prestane poberat MD bude dostavat dalej rodicovsku na to dieta na ktore by som ja nepoberal MD? alebo by bolo vyplacanie rodicovkeho prispevku stopnute? Dalo by sa nasledne poberat MD aj na druhe mladsie dieta? dakujem Vam co sa v tom vyznate

gapa
26. máj 2014

@seipet nedá sa poberať materské a rodičovský súbežne, ani dvaja rodičia materské súbežne,len jedno po druhom. Jedine čo sa dá poberať na dve deti narodené po sebe ( teda okrem prídavkov) je príspevok na starostlivost o dieťa (do 3rokov, ak nejde o dieťa s dlhod. nepriazniv.zdr.stavom), ale to ak rodič pracuje a zdokladuje škôlku, či fakturu od živnostníka za starostlivosť o deti. Na každé sa dá do 230eur.
Ak si zamestnanec, tak počas čerpania MD nemôžeš mať príjem za vykonávanie činnosti z daného pracovného pomeru (z iného, z ktorého nečerpáš MD môžeš).

gapa
26. máj 2014

@seipet no musím sa asi opraviť- teraz som pozerala, či sa nedá tá materská poberať predsalen súbežne a nejako tam neviem nájsť, že by sa nemohla (§ cca 48-53 Zákon o sociálnom poistení). Snád ma niekto opraví, či doplní, ako to je. No súbeh rodičovského a materského s istotou nie je možný (len v mesiaci, v ktorom končí poberanie matetského a aspon 1den sa materské nečerpá, tak v ten mesiac sa poberajú vlastne obe dávky)

tu je link na zákon zo stránok sociálnej poistovne:
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s

seipet
26. máj 2014

@gapa ak som to spravne pochopil. Nemozem poberat MD a zaroven pracovat. Ano? da sa to nejako "obist" upravou pracovnej zmluvy alebo inak?

katusskaa
26. máj 2014

@seipet aj ja som si toto zistovala - jedine ak by vam v zamestnani vysli v ustrety a na to obdobie by ste boli na zivnosti

m.i.r.i
26. máj 2014

@seipet nemozete poberat materske ak ste normalny zamestnanec..tato moznost je jedine pre SZCO..teda prejst na zivnost, potom sa to da..inak nie
Mateske a rodicovsky tiez subezne poberat nemozete...

gapa
27. máj 2014

@seipet v tom istom prac.pomere nemôžeš pracovať. Ale napr. na dohodu, živnost, iný prac.pomer môžeš.

seipet
28. máj 2014

dakujem za Vase odpovede

iwonita
3. jún 2014

ahojte, ak mi teda teraz skonci MD na dieta a manzel je na urade prace (ide podnikat a vyplna cas) tak moze on dalsich 28 tyzdnov poberat MD , tomu rozumiem. lenze - co ja ? nastup do prace ?

havana_frost
4. jún 2014

@iwonita Manžel dostane materskú len ak spĺňa podmienky (tak ako žena keď ide na MD). Z toho čo píšeš, že je evidovaný na ÚP, neviem či bude mať nárok na materské. Jednak musí mať splnených 270 dní poistenia v ostatných 2 rokoch (čo možno spĺňa, neviem), druhak poistný vzťah musí trvať (jedine že by bol teraz poistený dobrovoľne) alebo je v ochrannej lehote, čo je u muža 8 dní.
Ak je evidovaný dlhšie ako 8 dní a nemá dobrovoľné sociálne poistenie, nárok na MD za týchto okolností nemá.
Čo s tebou - späť do práce alebo dobrovoľne nezamestnaná. Teda to isté, čo robí muž, keď je na MD žena/matka.

zuzi04
16. jún 2014

ahojte, zaujimalo by ma, ci moze ist manzel na matersku s nasou 2 rocnou dcerou, ja musim totiz predcasne nastupit v septembri do prace, chcela som s dcerkou byt doma az do troch rokov co bude v aprili...ide o to, ze manzel pracuje v spolocnosti cez personalnu agenturu, nemate niekto s tymto skusenost? neviem ci personalne agentury nemaju ine podmienky ako normalni zamestnavatelia, teda ze ci mu schvalia nastup na MD..musi byt zamestnany? ak by bol na urade prace, nevznikne mu narok na matersku? dakujem za rady

r1000
30. jún 2014

dobry den potrebujem tiez poradit, mame doma 1,5r dropca, manzel pracuje uz 3roky v kuse, ci ma narok keby sme teraz poziadali o matersku a kde to mam poziadat? a v praci ak mu daju dohodu tak moze chodit aj do prace,alebo ma aj zivnost ak by pracoval na zivnost tak moze tiez ist na matersku a pracovat. a kolko moze poberat tu matersku tych 28tyzdnov.co je 7mesiacov. hrozne by nam to pomohlo.kazde euro je dolezite. dakujem krasne prajem pekny den

mayusik
9. júl 2014

@gapa Dobry den, potrebovala by som poradit,vobec sa v tych zakonoch nevyznam a mam v tom riadny hokej 🙂 . manžel je SZČO a nedavno sme sa dozvedeli,ze moze poberat materske pocas 28tyzdnov. Dcerka ma 2 roky. Mne pracovny pomer stale trva. Ide o to,že ak by chcel poberat materske, ja musim poziadat o pozastavenie poberania RP-to mi je jasne. ale co dalej? musim to oznamit zamestnavatelovi? do prace nenastupim.mam sa prihlasit ako samoplatitel vo vszp? dufam, ze som to nenapisala velmi zlozito. vedeli by ste mi v tom poradit? budem velmi vdacna.