• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Používanie služobného auta počas materskej dovolenky. Dá sa to?

22. mája 2008 
Chcem sa poradit ci ste niekto mali sluzobne auto pocas MD a pouzivali ste ho? Som ochotna si platit 1% z obstaravacej ceny, a pohonne hmoty by som si asi tiez platila zo sukromnych penazi. Ale neviem ci je to podla nasich zakonov takto mozne. Zamestnavatel este takyto pripad nemal. Vopred Vam dakujem za Vase reakcie.
29. apr 2008 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
u nás v práci babám na materskej auto odobrali a používali ho iní kolegovia, oni ho využili viac a ked je to služobné auto tak by sa malo využívať služobne, teda v práci. Samozrejme, pokial nemáš dohodu o súkromnom používaní služobného auta...
29. apr 2008 o 09:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Trbitka, ja som na Slovensku sama, mam kolegov v Cechach, ktori ma budu zastupovat a tí auta maju a dohodu o sukromnom pouzivani mam. Takze niet velmi komu to auto dat, ja planujem zacat pracovat hned na ciastocny uvazok z domu ako sa bude dat. Budem rada ak odpovie niekto, kto sa vyzna dobre v zakone o dani z prijmov ako by sa to dalo.
29. apr 2008 o 10:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
azuzi, nepozerala si na www.porada.sk?
29. apr 2008 o 11:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
samozrejme bez toho otaznika. ak sa zaregistrujes mozes si zadat priamo otazku,urcite ti tam niekto poradi
29. apr 2008 o 11:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Vdaka adaada, idem to vyskusat. :slight_smile: :slight_smile: .
29. apr 2008 o 11:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
azuzi a ty si jediny zamestnanec na slovensku a ostatni su v Cechach? To ja som na tom tak isto, mame tu len organizacnu zlozku,ja som jediny slovensky zamestnanec. Co si nezistim sama to nemam,takisto ked som isla na matersku aj ked som sa vratila.Na porade je hodne info, len niekedy to dlho trva kym sa dopracujes k odpovedi na tvoju otazku. Este otazocka ak mozem. Mas uz 35tt, mala by si byt na materskej. Pracujes na dohodu?
29. apr 2008 o 13:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
adaada - som jediny zamestnanec na Slovensku pre nasu diviziu a zamestnali ma vo vedlajsiej divizii, a zistovat ohladne materskej si musim sama. Na materskej som od 1.5. dohodla som sa s lekarom posunul mi termin porodu a buduci mesiac budem pracovat na polovicny uvazok a vyplatia mi to formou bonusu za predaj - cize to nebude v zakladnej mzde. A ak budem robit nejaku cinnost pocas MD tak som sa zatial bavila, ze by mi to vyplatili az po skonceni materskej. Ze vraj sa to da aj cez tretiu osobu, ale ja pracujem v nemeckej spolocnosti a kym by to preslo nejakym schvalovacim procesom tak mi aj materska skonci :grinning: :grinning: .
Ak vies este o nejakej moznosti ako vyplatit odmeny pocas MD tak daj vediet. :wink: :wink: .
29. apr 2008 o 14:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
azuzi, počas MD môžeš mať príjem na dohodu. Aj ked niektoré pracovníčky SP to vraj vyracajú. Podla zákona o SP nemôžeš počas poberania nem.dávky zo zamestnania (teda aj materskej) mať VZ, z tohto obdobia. A príjem na dohodu sa nepovažuje za vym.základ pre nem.poistenie. Z dohody sa NP neplatí. Pozri § 30 písm. b) zákona o sociálnom poistení (napr. ho nájdeš aj na porade).
29. apr 2008 o 18:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
azuzi používanie služobného auta sa u nás riadi zmluvou o používaní a aj je tam klauzula na súkromné účely, teda auto má pridelený konkrétny zamestnanec a nebere sa mu ani počas md ani služobný telefon. počas riadnej materskej nemôžeš mať niaký príjem ale potom ak nastúpiš na rodičovskú tak potom môžeš robiť akokolvek chceš.
29. apr 2008 o 20:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
z hladiska zakona o dani z prijmov je 1% c OC vozidla pouzivaneho zamestanancom aj na sukromne ucely jeho prijmom z pracovneho alebo ineho obdobneho (sluzobneho) pomeru, t.j. zamestnavatel je mu povinny ho zdanit. co sa tyka spotreby pohonnych hmot, ziadna spotreba vynalozena na sukromne ucely nemoze byt povazovana za danovy vydavok zamestnavatela, a teda zvysuje jeho zaklad dane. otazkou teda zostava skor ta pravna rovina, ci je materska dovolenka z pohladu zakonnika prace povazovana za vykon prace, a teda, ci sa na mamicku na materskej dovolenke pozera ako na zamestnankynu, ktorej plynu prijmy zo zavislej cinnosti podla § 5 zakona o dani z prijmov, ktore jej zamestnavatel zdanuje. navyse, treba preskumat, ci moze mat mamicka na MD - zamestnankyna (pocas tych prvych 28 tyzdnov) aj iny prijem ako je davka materskeho.... hmm
2. máj 2008 o 23:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
u nás taky během MD služební auta berou
3. máj 2008 o 16:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ako píše gapa, počas MD môžeš pracovať jedine na dohodu, počas rodičovskej už na akýkoľvek prac.pomer. Čo sa týka toho auta, tiež sa mi nepozdáva, žeby počas MD to mohli brať tak,ako keby si pracovala - myslím zdaňovať to 1% z OC. Ak ti to auto chcú ponechať aj počas MD, tak by som to asi riešila nejakou zmluvou o prenájme vozidla, hoci ak ho majú na lízing, tak ho ďalej prenajímať nemôžu...
3. máj 2008 o 20:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my sme auto, ktore pouzivala kolegyna pocas MD dodanili v rocnom zuctovani dane... povazuje sa to sice za prijem, ale len podla zakona o dani z prijmov a podlieha len zdaneniu, nie odvodovym povinnostiam, takze by to malo byt ok.
4. máj 2008 o 12:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
peja, nemám s tým konkrétnu skúsenosť, no myslím že tiež by som to tak spravila. Len neviem ako by som brala všetky náklady na auto (leasing, poistky, opravy) z hladiska danového z pohladu firmy. či sa to auto používalo na podnikanie? Lebo ak sa používa LEN na súkromné účely zamestnanca, ktorý nevykazuje pre firmu žiadnu činnosť, to nepovažujem za účelom podnikania - teda ani za danový náklad. Preto ak by mama dohodu a vykazovala z nej nejaké výkony, pri ktorých použije auto, podla mna by to bolo aj z hladiska firmy OK.
5. máj 2008 o 08:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Azuzi, ja som celý čas na materskej mala služobné auto a tiež mobil.Ja som sa dohodla, že to auto bolo vedené akože ho používa niekto iný.
No podľa mňa by ste sa mohli tváriť, že to auto nepoužíva nikto a nemuseli by ti to zdaňovať. A potom by tam neboli žiadne výdavky na auto - PHM a ostatné by si si platila z vlastného vrecka a hlavne že by si si nemusela zdaniť to 1%. Kto ti to dokáže, že ho používaš?Nechcem ťa navádzať... no a potom ubehnuté kilometre môžeš rozpísať, keď už budeš zamestnaná. Vyjde ti síce úspora pHM, ale to je v pohode..
6. máj 2008 o 14:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
To, čo radíš evuliena- no neviem, to je trošku riskantné, čo v prípade autonehody, krádeže alebo pod. Teda nikomu to neprajem, už vôbec nie mamine s dieťaťom, ale treba zvážiť všetky pre a proti.
Azuzi, skús sa s tým ísť poradiť na www.porada.sk, tam je chodia prevažne účtovníci, ekonómovia atď.
6. máj 2008 o 15:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to su probleeeeeemy, ja sa ani nepokusim opýtať či mi nechaju auto počas materskej......ved je jasne, že sa zíde niekde inde :sweat_smile: sakra, zlý výber firmy :zipper_mouth:
16. máj 2008 o 21:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Preboha prečo by to bol zlý výber firmy? A komu inému by sa malo zísť, keď je ona jediný zamestnanec? No, ale keď nemám ja, nech nemajú ani iní, nie? Zdravý rozum necháva pozdravovať....
K autu - nikde nie je povedané, že firma MUSÍ používať auto nepretržite. Čiže jednoducho nebude 28 týždňov použité na firemné účely (to žiaden zákon nezakazuje). Evuliena, tvoje riešenie nie je to pravé orechové, lebo musíš viesť knihu jázd a nebudú ti sedieť kilometre (isteže sa to dá zakamuflovať, ale náhoda je blbec a ja by som neriskovala. To 1% sa skutočne len dodaňuje, nestojí to za to si privirobiť problémy) Takže podľa mňa môže azuzi alebo robiť na dohodu a používať pri tom aj firemné auto alebo firma u nej auto "odstaví" a v prípade použitia to bude úplne normálne na súkromné účely a bude to dodanené.... (zmluvu o tom má, takže z hľadiska zákona je to OK)
17. máj 2008 o 10:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vroni, myslím, že luzzie to myslela na seba, nie na azuzi s tým zlým výberom firmy :wink:
17. máj 2008 o 14:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Aha, tak to ma nenapadlo. Sorry, asi mám pušný prach pri zadku....
22. máj 2008 o 13:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok