Pracovala som v cudzine. Mám nárok na materskú?

iivetkaa
20. mar 2009

mam dve otazky..co potrebujem na to aby som poberala matersku?mam na nu narok aj ked som pracovala len v zahranici,legalne....kedy je vhodne lietat s babatkom...?

lucinka1104
20. mar 2009

ak si si platila socialku tu tak ano inak nie, len rodičovský príspevok a litať sa dá s bábetkom od 2 mesiacov

mami.sk
20. mar 2009

mala by si mať nárok na materskú v tej krajine kde si pracovala 😉

kackabrcka
20. mar 2009

iivetkaa ahoj lietat mozes ja lietam kazdy mesiac do sr.. na rodicovsky prispevok ako vravi lucinka narok mas urcite ak je adresa SR a na matersku ak platis nemoc. poistenie v sr tak aj materska.. ak teda uz nema zmluvu v zahranici ci podobne.. neda sa ti doma zahlasit ako nezamestnana? kedze napr. nepracujes uz v zahanici.. a zacni si platit nemocenske pripoistenie aspon nejake minimalne.. ptrebujes ho platit pol roka minimalne potom by ti vznikol narok aj na matersku... lietat mozes do 36tt s potvrdenim od 28tt pri jednom dietati ..

lenka1108
20. mar 2009

lietat mozes od 6 tyzdnou dietata teda ak je v poriadku.a ak sa chces vratit s babom do zahranicia tak ti poradim si vybavit vsetko v tej krajine.urcite budes dostavat viac ako na sk.napr.ja som v irsku a mesacne dostavam na malu 166e do jej 16 rokou.a plus 90e mesacne do jej 5 rokou.myslm ze je to omnoho lepse ako na sk.teda ja s myslm.

iivetkaa
autor
21. mar 2009

dakujem ja som tiez v Irsku v Dubline..materska tu je len pol roka 230euro tyzdenne a ostatne veci co si rozpisala lenka,este vybavujem malaa ma mesiac..a o 3mesiace sa chcem vratit na Slovensko..a chcem vediet ci na Slovensku mi tiez daju matersku..kedze domov idem uz na trvalo...

simka123
25. mar 2009

ahojte tiež by ma zaujímalo či dostanem rodičovský príspevok na slovensku ,ja a manžel sme slováci , žijúci na slovensku , ale ja som robila 12.rokov v českej rep. a u nás som si nič neplatila a neviem , ako to bude teraz z vyplácaíim príspevku . nikto vám neporadí , nikto nič nevie , teraz porodila kamarátka , ktorá je na tom tak isto a len ju posielajú po úradoch z čiech na slovensko a opačne , tak som zvedavá , ako nám to dopadne caute

kackabrcka
25. mar 2009

simka123 a teraz si nezamestnana alebo ak je to po praci v cechach.. lebo ja som skonicla sezonnu pracu v nemecku a isla na urad prace v SR.. pomedzi to svadba v SR ale narok na matersku mam len zo SR..

adina22
25. mar 2009

simka - si tehotna?ALebo uz mas mimi?A si stale zamestnana u zamestnavatela v CZ?ja som dostavala matersku z CZ.

ivca82
25. mar 2009

Ivetka na SK dostaneš rodičovský príspevok, len musíš mať slovenský rodný list dieťaťa, kým ho vybavíš, trvá to cca. 3 mesiace, potom prihlásiš dieťa na trvalý pobyt na SK a vznikne ti nárok na rodičovský odo dňa, ako budeš mať ten rodný list a môže sa stať, že od teba budú požadovať potovrdenie o tom, že už nepoberáš materskú v Irsku.

simka123
26. mar 2009

ahojte som na pn a na matersku nastupujem v polocici apríla ,mimi čakáme v máji . pracujem v čr. ako zdravotná sestra a mám aj zmluvu na neurčito , takže pol roka budem dostávat rod. príspevok od zamestnávatela , ale otom neviem čo dalej

stuplik174
3. máj 2009

Ahojte mam podobny problem,s manzelom sa snazime o mimco.Aj ked nam to nejak nevychadza, chcela by som vas poprosit o radu.Pracujem uz tretiu sezonu v Anglicku,manzel pred tym pracoval aj na slovensku ale ja len na dohodu alebo som bola na urade.chcela by som sa spytat ak ma niektora z vas taku skusenost ci je mozne dostat nejaku matersku tu v uk a ake su podmienky alebo ci bude lepsie vybavit vsetko na slovensku kedze tam by som chcela rodit aj neskor byvat. 😒

medvedikyogi
24. okt 2012

Ahoj kocky.... ja mam tyzden do terminu 🙂 a tiez akurat riesim vsetky papiere aby som dostala matersku... prave mi volali ze narok na matersku mi nakoniec vysiel, ale ostala som nemilo prekvapena.... mam odrobenych plnych 5 rokov, z toho rok a pol v zahranici a posledny pol rok som bola nezamestnana, ale uz s pobytom na svk. pokial chcete ziadat o matersku, musite najprv poziadat o podporu v nezamestnanosti, ku ktorej vam bude potrebny formular E301. Ak vam vyjde narok na vyplacanie davky, v takom pripade mozte ziadat o matersku a k tej vam zo zahranicia bude potrebny formular E104, ale pozor, k materskej sa posudzuju vylucne len prijmy a poistenie na svk.... co sa tyka odvedenych sum.... cize ak ste aj pracovali v zahranici napriklad posledne dva roky, tak zdokladujete, ze ste tam zaplatili nemocenske poistenie, ale davka materskej sa vam bude pocitat podla slovenskych zakonov len z minima... cize vobec nie je podstatne kolko ste tam odviedli... a k tym formularom, vypisala som ich, pretoze formular E104 vam zaslu na poziadanie zo zahranicia relativne rychlo, ale napriklad na formular E301 sa caka cca 6 tyzdnov a bez toho nemozte riesit nic.... a takisto na urad prace vam bude treba dolozit formular E104 pokial sa budete hlasit ako nezamestnana.

lucinocka1234
16. mar 2015

Ahojte mamicky chcela by som radu pre sestru, dlho pracovala vo svajciarsku noo teraz sa chce na trvalo vratit , materska sa rata odpracovany rok dozadu, oni chcu babo budu jej ratat zo mzdy zo svsjciarska alebo ako dakujem

janka_mamka
16. mar 2015

ja som tiež pracovala v zahraničí a poberala som odtiaľ aj materskú 12 mesiacov, v každej krajine su dajaké rozdiely, čo a ako treba, ale určite treba mať pracovnú zmluvu až do posledného dňa materskej... aspoň u mňa to tak bolo, naštastie som mala úžasného nadriadeneho , ktorého priateľka bola ekonómka a poradila mi. Potom bolo treba všetky úrady pobehať, pobrať milióny pečiatok a bolo to🙂 ale za tie peniažky to stálo 🙂

janka_mamka
16. mar 2015

@medvedikyogi áno bolo treba tieto formuláre.. človek je z toho jeleň ak to nie je jeho šálka kávy, ale stojí to za to , dať si tú namáhu a obehať, obvolať 🙂

dena1973
17. mar 2015

@lucinocka1234 Aby mala narok na materske, tak najprv jej tu musi vzniknut aktine nemocenske poistenie, musi mat za posledne 2 r. pred porodom splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia.
Ak by do doby 2 r. spadala doba,ked pracovala v Svajciarsku, tak sa jej budu aj tieto dni zapocitavat do doby 270 dni nem.poistenia. No za predpokladu, ze v dobe ked pracovala v zahranici mala tam platene nemocenske poistenie...

medvedikyogi
18. mar 2015

@janka_mamka no v pripade podpory mi to stalo za to, ale v pripade materskej ani nie, ubehala som sa ako somar a vyslo mi cca 200 eur mesacne, keby som bola vedela kolko behaciek je okolo toho, tak sa vykaslem na matersku, vyberiem si naraz podporu a po narodeni maleho by som ziadala rovno rodicovsky prispevok, kedze suma je rovnaka a usetrila by som kopec behaciek... no clovek sa uci stale....

janka_mamka
18. mar 2015

@medvedikyogi aha tak to ma mrzí, mne to veru stálo za to , dostávala som 10 mesiaocv 581 euro a 2 mesiace okolo 400, takže neviem, ale jedno čo viem na sto percent že treba mať zmluvu do posledného dňa materskej, čiže ja som nastupila na materskú 10.7.2012 a pracovnú zmluvu som mala do 10.7:2013, inak by som aj ja dostala iba kvázi podporu....

havana_frost
18. mar 2015

@lucinocka1234 Prečítaj si odpoveď nad tvojim príspevkom. Suma zarobená v zahraničí sa nebude brať ako vymeriavací základ. Práca vo Švajčiarsku jej pomôže na nazbieranie potrebných dní nemocenského poistenia, nie však ako suma pre výpočet materského na Slovensku.

luciasleziakova
21. nov 2015

Ahojte,
som živnostníčka, ale mesiac som pracovala popri živnosti na pracovný pomer, ešte nemám povinnosť na sociálne poistenie tak ho neplatím. Momentálne pracujem v zahraničí v UK, chystám sa tu byť rok a pracujem na pracovnú zmluvu. Potom by sme chceli s priateľom mať dieťa. Živnosť nemám prerušenú, iba som vypísala čestné vyhlásenie o nepodnikaní na SR na 1 rok. Vznikne mi nárok na materskú ak rok budem pracovať v zahraničí na pracovnú zmluvu aj keď som živnostníčka?

Ďakujem

clodinko
7. dec 2015

Ahojte baby
Chcem sa spýtať, dúfam že niektorá mi poraďíte. Pracujem v nemecku konkretne v mníchove aj s priateľom 3,5 roka sme zamestnaní na dobu neurčitú šef nam plati poistenie....ja si robím aj daňové priznanie.
Snažili sme sa o babo už nieaký čas a podarilo sa. Ale teraz ma trápi otázka chcem rodiť na SK nechceme ostat v zahraničí chceme sa vratiť na stálo na slovensko. Viete mi poradiť mám narok na materskú na Sk? Dostanem vlastne niečo? Moj plat tu je 1800 eur dufam že nedostanem na SK len minimum materskej. Ďakujeeeem ak sa mi ozvete a poradíte čo mám robiť

havana_frost
7. dec 2015

@clodinko Obávam sa, že presne to sa stane. Ak ti aj započítajú dni zo zahraničia (čo robia), tak ti nezapočítajú vymeriavací základ a budeš mať materské z minima.

havana_frost
7. dec 2015

@luciasleziakova Tvoja otázka je trošku komplikovaná. Na Slovensku si živnostníčka (so zastavenou živnosťou a nikdy si neplatila nemocenské odvody) a v zahraničí si zamestnanec. Dni zo zahraničného nemocenského poistenia je možné započítať, nie tak vymeriavací základ. A preto ak ti aj vznikne nárok na materské a budeš ho uplatňovať na Slovensku, tak bude z minima (cca 250 € mesačne). Živnosť môžeme v tomto prípade úplne vynechať, keďže si z nej neplatila ani neplatíš nemocenské odvody.

clodinko
7. dec 2015

@havana_frost Ďakujem, no len dúfam že sa to nestane. Lebo tie slovenské urady to je hrôza asi zle pochodím.

loginexistuje
7. dec 2015

@clodinko preco chces materske tu kwd si platila odvody tam tu tinarok nevznikne

clodinko
7. dec 2015

Nechcem žiť v nemecku s dieťaťom
Chceme sa vráťiť na slovensko. Sme tu 3,5 roka došli sme pracovať do Mníchova len koli tomu aby sme si zarobili....a teraz keď som tehotná chceme ísť domov. Mýslíte že na SK mi nič nedajú??

dena1973
7. dec 2015

@clodinko Aby ti vznikol nárok na materské, tak musíš spĺňať podmienky pre jej nárok.
Ak sa na SVK nezamestnáš, no vznikne ti nárok na podporu v nezamestnanosti, tak by ti mal vzniknúť nárok aj na materské + musíš spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom (čo zrejme splníš, lebo ak sa za teba platili odvody na nemocenské poistenie v krajine EU, tak aj tieto dni sa počítajú). O tom, že sa za teba platili odvody na nemoc. poistenie musíš mať doklad z príslušnej inštitúcie štátu EU. Ak budú splnené podmienky, tak nárok vznikne no platiť sa bude z minima.
V prípade, že sa na SVK ešte zamestnáš a stihneš do nástupu na materské odpracovať minimálne 90 kal. dní bez PN a OČR a vymeriavací základ na platenie odvodov na nemocenské poistenie bude vyššie ako min. mzda (t.j. hrubý príjem budeš mať napr. 1000 €), tak sa ti bude počítať tohto príjmu + musíš spĺňať podmienku 270 dní nemoc. poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom (musíš mať o tom potvrdenie).

clodinko
7. dec 2015

@dena1973 Ahoj Denka
Ďakujem ti moc za info. No ja mam troška zložitejši situaciu lebo ja sa už nemožem na SK zamestnať lebo moja profesia je že som profesionalna jazdkyna na koňoch takže ja neviem čo teraz robiť budem musieť za pár týždňov skončiť s prácou nemožem ryskovať že padnem s koňa....pojdem ku doktorovy tu v nemecku a musím to sním prebrať....
Ale jednoznačne sme s priateľom rozhodnutý isť na SK. A tam aj porodiť . Ďakujem ti ešte raz

dena1973
7. dec 2015

@clodinko Tak, nie je začo....

nahoda
15. dec 2015

Dievčata potrebovala by som poradit, momentalne som na materskej v De a chcela by som sa vratit na SK a chcem vediet ci mi na SK vznikne narok na matersku alebo ci budem mat vobec na nieco narok. V De som nebola zamestnana.
Dakujem za akukolvek radu.