Riadna dovolenka vs. nástup na materskú dovolenku

siouxsie
19. máj 2009

Ahojte! Potrebovala by som poradiť ohľadom čerpania riadnej dovolenky.
Dňa 30.07.2009 nastupujem na MD. Nárok na D na rok 2009 mám 25 dní. 1 deň D som si už ale vyčerpala, takže zostatok dovolenky ku dnešnému dňu mám 24 dní na celý rok 2009. Je pravdou, ak mi zamestnávateľ tvrdí, že pred nástupom na MD si môžem vyčerpať len D za tých prvých 7 odpracovaných mesiacov, t.j. 2,08x7mesiacov=14,56, t.j. 14,5 dňa - 1 deň už vyčerpanej = 13,5 dňa? Ten zvyšok vraj môžem čerpať až po skončení MD, t.j. 2,08x5mesiacov=10,40, t.j. 10 dní.
Tuto to potom ale nechápem. To po skončení MD nastupujem na RD a zároveň si čerpám D? To budem naraz poberať rodičák + peniaze od zamestnávateľa za dovolenku? Sociálke to nebude vadiť? Ale potom týmto pádom nechápem, načo tá dovolenka slúži. Myslela som, že dovolenka je na zotavenie pracovných síl, počas výkonu povolania a nie počas RD.
Ďakujem za reakcie. 🙂

gapa
21. máj 2009

siouxsie,
ak tvrdí zamestnávatel/mzdárka, že nemôžeš, tak nemá pravdu.
Ty si odpracovala najmenej 60dní a v takom prípade ti vzniká nárok na dovolenku za celý kalend.rok vid § 101 Zákonníka práce. Zamestnávatel však musí odsúhlasiť KAžDU dovolenku, takže aj tú tvoju.

Ak by ti aj nárok nevznikol (ale tebe vznikol), tak ešte je § 113 ods.1 ZP, ktorý umožnuje čerpať dovolenku ešte pred vznikom nároku na dovolenku, ak je predpoklad, že nárok na dovolenku do konca kalend.roku/ukonč.PP vznikne. Ale samozrejme s tým musí zamesnávatel súhlasiť (v ZP sa píše, že zamestnávatel určí čerpanie, no to je v spojení s tým, že dovolenky by sa mali čerpať podla plánu dovoleniek...)

movin
20. feb 2010

ja mam podobny problem, 1.4.2010 nastupujem na matersku dovolenku, a chcela by som vediet ci mam v tomto kalendarnom roku 2010 narok na celych 25 dni dovolenky, podla kolektivnej zmluvy mam narok na 25 dni, ale ako to je ked k 1.4.2010 nastupujem na matersku dovolenku, krati sa ta dovolenka, a ak nie, mozem si ju vycerpat do nastupu na matersku dovolenku, myslim celych 25 dni?

gapa
20. feb 2010

movin,
máš nárok na 25dní za r.2010, ak v r.2010 nebudeš mať neodpracovaných 100alebo viac dní (rátajú sa dni PN, RD a to dni od pondelka do piatku, dni MD sa považujú za odpracované)
záleží od zamestnávatela, či ti umožní dovolenku vyčerpať. Po odpracovaní 60dní (rátajú sa dni pond.-piatok t.j. aj dni sviatkov v tomto čase, tiež dni čerpania dovolenky) ti vzniká automaticky nárok na celoročnú dovolenku.

movin
20. feb 2010

zabudla som napisat, ze od 7.1.2010 do 3.2.2010 som bola PN, aj tak mi vznika narok na celych 25 dni dovolenky?

gapa
20. feb 2010

treba si prerátať, no bajočko mysllm áno.

movin
22. feb 2010

dakujem za odpovede, dnes som sa pytala na to v praci, takze mam narok na celych 25 dni a mozem si ho aj vycerpat pred nastupom na matersku dovolenku, kedze materska dovolenka sa rata za odpracovany cas, a to trva 28 tyzdnov takze materska trva do oktobra a to by som musela mat tohto roku viac ako 100 dni rodicovskej co uz nevychadza takze vsetko sedi, dufam ze som pomohla aj ostatnym. A ja dakujem tiez za pomoc.

leelyanah
25. nov 2011

ahoj @gapa, ja riesim podobny problem. Podla terminu porodu by som mala nastupit na MD 19.12.
Je mi jasne, ze tohtorocna dovolenka sa mi nekrati, to je ok. Nie som si ale ista, co bude s buducorocnou dovolenkou. Ako som to pocitala (koniec MD v polovici augusta 2012), tych neodpracovanych dni bude tesne pod 100, takze vymer dovolenky by sa nemal kratit. Je to tak?

Chcem sa este spytat na jednu vec, ktora ma trapi trosku viac. Tety na socialke mi povedali, ze nemozem neskor nastupit na MD, ako urci lekar. Mne to ale vychadza tak, ze k ukonceniu roka bude chybat par dni iba, ktore viem v pohode vykryt tohtorocnym zostatkom dovolenky. Je mi jasne, ze o tu dobu sa mi skrati vyplacanie materskej, ale ukoncenim mesiaca ziskam viac. Vies pls poradit, ci sa to da zuradovat a ako? Podla mojich informacii 6 tyzdnov pred porodom vznika narok na vyplacanie materskej a nie povinnost nastupit na MD. Nechapem, preco argumentovali, ze je to povinne, nejde mi to do hlavy, vsak socialka na tom este usetri tie dva tyzdne...

kika1111
28. feb 2012

Ahojte, čo sa týka nároku na dovolenku - nástupom na MD sa pracovný pomer nekončí, zamestnávateľ musí držať miesto minimálne 8 mesiacov. To znamená, že ak ráta s tým, že zamestnankyňu po 8 mesiacoch prepustí, tak sa ráta dovolenka za 8 mesiacov, ktorú treba vyčerpať, prípadne ju môže zamestnávateľ preplatiť. Ja mám termín pôrodu v júni a zamestnávateľ chce, aby som si vyčerpala celú dovolenku, ak by ma chcel prepustiť, tak by mohol až začiatkom budúceho roka - pokiaľ by som sa nevrátila po 8 mesiacoch od nástupu na MD do práce.
Mňa by skôr zaujímalo, či musím na MD nastúpiť tých 8 alebo 6 týždňov pred termínom pôrodu, či by som nemohla napr. 7 týždňov pred termínom.. viete niekto ako to je? Momentálne som od januára na PN s diagnózou dohľad nad rizikovým tehotenstvom - ale nástup 8 týždňov vopred sa mi zdá veľa, radšej nech mi ešte SP vyplatí o týždeň viac náhrady počas PN...

20sandra21
6. sep 2012

Ahojte. chcem sa spytat na kolko dni dovolenky mam narok za rok 2012, na matersku nastupujem 1.11.2012 a normalne mam narok na 20 dni. ci mam pred nastupom na matersku narok na celych dvadsat dni alebo len na tie ktore mam v danom mesiaci odpracovane. a keby som bola v 2012 na pn-ke 33dni ci mam narok na celu dovolenku za tento rok. Ďakujem vam za radi.

linddi
5. nov 2013

@gapa ahoj, vidím, že si zbehlá 😀 chcem sa spýtať: na MD nastupujem okolo 19. marca 2014, aký budem mať nárok na dovolenku za rok 2014? Celých 25 dní? a kedy si ju treba vyčerpať? pred nástupom na MD alebo po MD, resp. po RD? a čo sa týka ostatných rokov... pri RD sa dovolenka kráti? či vôbec nevzniká nárok? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

gapa
5. nov 2013

@linddi za r.2014 nárok na 25dní, počas RD nárok nevzniká, nepovažuje sa za odpracovanú dobu, len príp. čerpanie dovolenky sa povazuje za odpracovanú. kedy čerpať záleží od dohody teba so zamestnávatelom, ja som si nechala na potom, kvôli chorobám, adaptácii dieťaťa v škôlke ..., jedine, že by bola firma na tom zle a bolo riziko neskôr, že ti to neposkytnú, či nezaplatia.

linddi
6. nov 2013

@gapa ďakujem 😉

havana_frost
6. nov 2013

@linddi @gapa No ja by som povedala, že nemáš nárok na celých 25 dní. Ak nastúpiš na materskú 19.3.2014 a budeš na nej 34 týždňov (238 dní), tak budeš na materskej do 12.11. - dovtedy máš nárok na dovolenku, to je alikvótne cca 22 dní. Potom si môžeš čerpať dovolenku za túto časť roka a ísť na rodičovskú. Ak by si si aj celých 22 dní čerpala medzi MD a RD, tak to vychádza do 15.12. - aj toto obdobie je považované za výkon práce. Ale od 16.12. už môžeš byť len na RD, za ktorú dovolenka nepatrí.

gapa
7. nov 2013

@linddi
@havana_frost Ak trvá prac.pomer celý kalend. rok 2013 a je odporacovaných aspon 60dní (aj doba md sa považuje za odpracovanú, tj. toto más splnené, tak máš nárok na dovolenku za kalendárny rok (myslím § 101 či 102 Zákonník práce). A táto dovolenka je krátená len v prípade, že máš neodpracovaných dní 100 a viac (soboty a nedele sa nerátajú do neodpracovaných), čo ale ak máš 34týž. materskú a rok má 52týž. +1den, tj. neodpracovaných je 18týž. a 1den, tj. maximálne to môže byť 18x5dní na týžden +1 = 91dní neodpracovaných (alebo 90 ak ten 1den je sobota alebo nedela). jt. ak mamička čerpá celú md 34týž. v jednom kalend. roku, tak má teraz istotne nárok na celoročnú dovolenku bez krátenia.
Ty=frost, si to možno mýliš s pomerným nárokom na dovolenku, čo sa ráta len ak prac.pomer netrvá celý kalend. rok.

havana_frost
7. nov 2013

@gapa Áno máš pravdu, dovolenka by sa krátila z dôvodu čerpania RP až keby trvala aspoň 100 dní v tom roku, však? A v prípade @linddi to bude len 50 dní, takže krátiť sa nebude.

linddi
7. nov 2013

@havana_frost
@gapa kočky, dakujem 😉

ivanka159
7. jan 2014

dufam, že budete vediet poradit aj mne, Pokial mam termin12 marca 2014, takže na MD nastupujem 1 februara, možem si už cely januar cerpat riadnu dovolenku a tak hned nastupit na MD?

dena1973
7. jan 2014

@ivanka159 Podľa zákona o soc. poistení nástup na materské je 6 až o 8 týž. pred pôrodom. Tvoj nástup podľa termínu prav. pôrodu by mal byť 29.1.2014 (tento dátum je 6. týž. pred pôrodom). Dovtedy je na tebe, či budeš pracovať resp. budeš mať preplatenú dovolenku.

makromolekula
27. jan 2014

Ahojte velmi by som Vas poprosila o radu. Na MD by som mala nastupit 10.maja- to mam info od lekara. Na tento rok mam narok 25 dni, dovolenky, z minuleho roka mi nic nezostalo. je mozne si zobrat povedzme tri tyzdne dovolenky po tom 10 maji a oficialne nastupit az potom? Pretoze ak budem tri roky na MD a potom na RD, tak neviem co budem robit s tou dovolenkou, aby mi nebola kratena. dakujem

dena1973
27. jan 2014

@makromolekula Dovolenka sa ti krátiť nebude....Ak nastúpiš na materskú neskôr ako 6 týž. pred pravdepodobným pôrodom, tak nárok na materské bude krátené....Dovolenku si môžeš kľudne vybrať aj po skončení materského.....neprepadne ti.... 😉

gapa
27. jan 2014

@ivanka159 ak nemáš v danom kalend. roku odpracovaných aspon 21dní, tak ti ešte nevznikol nárok na dovolenku ( za odpracované dni, za prvých 21, potom dalších 21). Nárok na celoročnú dovolenku za daný rok vzniká po odpracovaní aspon 60dní. Ale zamestnávatel môže poslytnúť dovolenku aj pred tým, ako vznikne nárok na danú dovolenku ak je predpoklad, že do konca roku nárok na dovolenku vznikne. tj. skús sa dohodnúť so zamestnávatelom, ale vlastne teraz mi došlo, že už je koniec januárka, tj. je to pasé, .... bohužial. ale odpoved nevymažem, pre iné baby snad to pomôže.

gapa
27. jan 2014

@makromolekula súhlasím s dena, nie je dôvod kvôli riadnej dovolenke nastupovať na materskú neskôr. prípadne sa dohodni, že časť dovolenky vyčerpáš po ukončení md pred nástupom na rodičovskú dovolenku. Ale napr. mne sa velmi dovolenka zišla, ked som sa vracala do zamestnania, malá bola chorá a potom som dostala výpoved a čerpala som počas nej dovolenku prevažne. Napr. hlavne učitelky by si to mali premyslieť podla dátumu narodenia dieťaťa, lebo u nich je problém, že by mali nastupovať do práce od septembra prevažne, tj. ak je dieťa narodené v sept. či neskôr a chcú nastúpiť do práce od septembra, tak by si mali vyčerpať dovolenku, resp. jej prevažnú časť pred nástupom do zamestnania, aby im neprepadla potom (lebo ju je treba vybrať do konca kalend. roku, v ktorom nastúpite).
Ak je dieťa narodené pred prázdninami, tak v takom prípade sa zase dovolenka velmi zíde na preklenutie času do nástupu do práce, čo je prevažne týžden pred ukončením prázdnin, čo som počula.
Aha a ešte tolko, že ak by si potom čerpala po md riadnu dovolenku, tak nezabudni, že počas čerpania riadnej dovolenky nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom, tj. prihlášku na soc.poistovnu treba podať až odo dna po ukončení čerpania riadnej dovolenky, aby si neskôr nemala problém, nemusela dať spätne odlášku počas čerpania riadnej dovolenky ale prihlášku čo som počula ti neumožnia dať spätne pri takýchto opravách. Tak pozor na toto (častokrát aj tety na soc.poistovni nesprávne informujú, že nič netreba, tak si to over radšej aj mailom...,

kudlakovaaaa
10. feb 2014

@gapa ahoj mozem sa spytat ak mam nastup na MD 25.2. a teraz som pn zostatkovu dovolenku na rok 2014 mam 27,5 dna z toho 2,5 dna dovolenky mam este za rok 2013 kolko dovolenky si mozem vycerpat pred nastupom na MD?Vdaka za odpoved 🙂

gapa
10. feb 2014

@kudlakovaaaa ak si od začiatku roku pn, tak nemáš ešte nárok na dovolenku za rok 2014, až po odporacovaní aspon:
- 21dní (na 1/12tinu) potom
- 42dní na spolu 2/12tiny
- 60dní dovolenku za celý rok
tj. nárok máš len na tých 2,5dna
ale zamestnávatel ti môže poslytnúť aj dovolenku za rok 2014 ešte predtým ako ti nárok na nu vznikne, ak je predpoklad, že do konca roku ti vznikne. Ale to je na nom, či poskytne. A okrem toho, možno sa ti bude neskôr ta dovolenka hodiť, po nástupe (pred nástupom), napr. mne počas výpovednej lehoty som ju čerpala a myslím aj ked bola malá chorá po nástupe.

evahrmelova
13. feb 2014

ahojte,poradite mi?ked som od 22.9.2011-17.5.2012 bola na MD a pokračovala som v RD od 18.5.2012-17.8.2012 a od 18.8.2012-31.3.2013 som bola opäť na MD a pokračujem na RD.Mám nárok na dovolenku za rok 2012-2013?V roku 2011 som vyčerpala všetku dovolenku do nástupu na MD

evahrmelova
13. feb 2014

@gapa dobrý den chcem sa spýtať ked 22.9.2011-17.5.2012 bola na MD(za rok 2011 som vyčerpala všetku dovolenku 20dní lebo som nemala odrobených 15r.ale vek som už mala)18.5.2012-17.8.2012 RD,18.8.2012-31.3.2013 MD a pokračujem v rodičovskej mám nárok na dovolenku za rok 2012-2013?dakujem za odpoveť

gapa
13. feb 2014

@evahrmelova áno, jednoznačne nárok máš. Ak ale skončíl pp 30.9.2012, tak sa ráta nárok z každého zvlášť (ak nebolo dohodnuté inak), tam mal vzniknúť nárok na 912tin, lebo odpracovaných bolo viac ako 60dní, a neodprac.menej ako 100 a pp trval 9mesiacov celých.
tu je kalendár, kde sa dajú vyrátať dni a podla toho, čo som písala v inej téme, kde si sa tiež pýtala, dá sa to vyrátať.
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
(prepáč, som nejako vycucnutá, nebudem to rátať)

evahrmelova
13. feb 2014

@gapa lebo jedna mi napísala že musím mať odrobený aspon jeden den v roku anie biť celý rok na MD-RD-MD,já už neviem kam sa mám obrátiť ani na inšpektoráte práce mi neporadili.Ked som vtedy dostala tu výpoveť povedal zamestnavateľ že všetko ostáva po starom iba sa mení názov firmi.Zatiaľ dakujem za info

evahrmelova
13. feb 2014

@gapa z toho kalendáru som blbá prepáč

gapa
13. feb 2014

@evahrmelova nemusíš mať fakticky odpracovaný ani den, lebo md je vlastne tiež odpracovaný, tiež som tak mala, ked mi končil prc.pomer.
v tom kalenkári sú aj dva stlpce "prac.dni" kde sú uvedené vždy počty prac.dní v mesiaci alebo štvrťroku. S hviezdičkou je uvedený počet platených sviatkov, tj. napr. 1.1.2014 v stredu, kedy inak pracuješ, je to tvoj platený sviatok, teda sa považuje tiež za odrobený. Tj. ak by si celý január 2014 cerpala MD, tak máš odpracovaných 22 dní (21prac.dní+1platený sviatok). a som v príspevku (iná tema) písala, že treba zrátať dni pondelok až piatok, to sú vlstne dni pracovné + platené sviatky. ak je sviatok v sobotu alebo nedelu, tak sa neráta a ani v kalendári nie je započítaný v prac.dnoch
(neviem či píšem jasne, asi velmi nie, no mám malú na kolenách a mi tu reve, tak aspon takto)