Riadna dovolenka vs. nástup na materskú dovolenku

siouxsie
19. máj 2009

Ahojte! Potrebovala by som poradiť ohľadom čerpania riadnej dovolenky.
Dňa 30.07.2009 nastupujem na MD. Nárok na D na rok 2009 mám 25 dní. 1 deň D som si už ale vyčerpala, takže zostatok dovolenky ku dnešnému dňu mám 24 dní na celý rok 2009. Je pravdou, ak mi zamestnávateľ tvrdí, že pred nástupom na MD si môžem vyčerpať len D za tých prvých 7 odpracovaných mesiacov, t.j. 2,08x7mesiacov=14,56, t.j. 14,5 dňa - 1 deň už vyčerpanej = 13,5 dňa? Ten zvyšok vraj môžem čerpať až po skončení MD, t.j. 2,08x5mesiacov=10,40, t.j. 10 dní.
Tuto to potom ale nechápem. To po skončení MD nastupujem na RD a zároveň si čerpám D? To budem naraz poberať rodičák + peniaze od zamestnávateľa za dovolenku? Sociálke to nebude vadiť? Ale potom týmto pádom nechápem, načo tá dovolenka slúži. Myslela som, že dovolenka je na zotavenie pracovných síl, počas výkonu povolania a nie počas RD.
Ďakujem za reakcie. 🙂

evahrmelova
13. feb 2014

@gapa dakujem za info,keby ste mala niekedy čas a chuť mi to vyrátať budem veľmi vdačná.Lebo teraz k 1.4.2014 zamestnávateľ ruší prevádzku tak až viem načo mám nárok dakujem

evahrmelova
13. feb 2014

@gapa dakujem ale myslela si asi rok 2012,ten rok som bola prakticky 9mes.na materskej a tri na rodičáku.Hlavne aby to bolo tak že mi platí tá dovolenka ked nemám odrobený ani jeden den v roku 2012(MD 5mes.+3mes.RD+4mes.MD),lebo jedna mi napísala že v takomto prípade nemám žiedny nárok na dovolenku,vieš aby som nevyzerala ako blbec pred učtovničkou(lebo ona sa tomu tiež asi nerozumie)ked jej poviem žemi vznikol nárok na dovolenku.Dakujem ešte raz veľmi pekne, pekný den s pozdravom Eva

gapa
13. feb 2014

@evahrmelova
už som písala (neviem či aj tebe), že viac rokov dozadu, naša mzdárka a aj ekonomka mi tvrdili, že mi nárok na dovolenku nevznikol, teda taký ako som si vyrátala, a to ekonomka je inak velmi zbehlá, ja som bola len na pn a md. Priznávam, že tiež mi vtedy už aj trpezlivosť unikala, ked sa ma pýtala, čo som si to vyrátala so smiechom. Ale nakoniec mi po nejakom čase dali za pravdu. Treba si aj pozrieť zákon, teda Zákonník práce cca § 101- ... + cca §143.
opakujem, doba MD je odpracovaná doba a ty si písala, že ti neporadili na Inšpektoráte? to som osobne nikdy neskúšala, no ak by som mala so zamestnávatelom problém a nechcel to uznať, tak to by bolo prvé, kam by som napísala a dala si overiť údaje. Určite nie telefonicky, to sa nedá ukázať zamestnávatelovi, ale mailom.

evahrmelova
14. feb 2014

@gapa dakujem veľmi pekne za info pekný den

lenush33
19. apr 2014

ahojte, mohli by ste mi poradit? sice som uz presla par diskusii, no som z toho jelen, tak sa opytam konkretne... tento rok som pracovala do 18.3. (z toho som 2 tyzdne cerpala minulorocnu dovolenku). PN budem az do nastupu na matersku, co vychadza priblizne na 1.7. Mam za tento rok narok na celu dovolenku? Ak hej, je mozne si ju celu vycerpat pred nastupom alebo si ju mozem uplatnit az po skonceni tohto roku (nechat si ju preplatit)? Dakujem 🙂

gapa
21. apr 2014

@lenush33 ak si do 18.3. pracovala alebo čerpala riadnu dovolenku 19.3-30.6. budeš pn a potom 1.7.-31.12. budeš na md, tak máš nárok na celoročnú dovolenku za tento rok, lebo pn trvá menej ako 100dní (rátajú sa dni od pondelka do piatku, nie soboty a nedele).
Ak máš doteraz odpracovaných menej ako 60dní (rátajú sa zase dni pond-piatok bez sobôt a nediel aj počas riad.dovolenky aj sviatkov v tieto dni), tak máš len nárok na dovolenku za odpracované dni, za každých 21dní na 1/12tnu. Ale je na zamestnávatelovi, či ti poskytne celoročnú dovolenku. Môže ak je predpoklad, že do konca roka ti nárok na celoočnú dovol. vznikne, ale čo viem, tak nie často to poskytujú a možno sa ti neskôr zíde.

lenush33
21. apr 2014

@gapa dakujem za odpoved. Cize ak spravne chapem, momentalne mam narok na dovolenku len za odpracovane dni a na celorocnu dovolenku mi oficialne vznikne narok az ked sa tie chybajuce dni doplnia MD. Takze je na veducom, ci to bude brat oficialne alebo nie.

gapa
23. apr 2014

@lenush33 áno, je na nom, či ti ju poskytne popredu alebo nie, nemusí

sunshine85
24. apr 2014

@gapa ahoj, chcem sa spytat, ze 13.9.2014 by som mala nastupit na MD. Pocas trvania MD mi vznikne narok na novu dovolenku? myslim v roku 2015. Dakujem. v tomto sa vobec nevyznam....

gapa
24. apr 2014

@sunshine85 áno, doba MD sa pre účely výpočtu nároku na dovolenku ráta ako odporacovaná doba. Záleží kolko dní je to v roku, či 21-41 (nárok na 1/12tinu celoročnej dovolenky), alebo 42-59 (na 2/12tiny) alebo 60 a viac (nárok na celoročnú krátenú o dni neodpracované, za prvých 100 neodprac. dní o 1/12tinu celoroč. nároku a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu.
Do odpracovaných aj neodpracovaných sa nerátajú len soboty a nedele, ale sa ráta každý pondelok až piatok (bez ohladu, či je pracovný, či platený sviatok).

helmanka
30. apr 2014

Poprosím o radu, mala by som nastupiť na MD 28.5.2014,ale ešte musim byť na maturitach do 4.6.2014, čo to pre mna znamená, nebude to nevyhod5e pri vypocte MD,ďakujem

anna2615
20. máj 2014

@gapa dobrý chcela by som sa opytat 26.7.2014 mam nastup na matersku dovolenku ale moj zamestnavatel mi tvrdi ze nemam narok na plnych 15 dni dovolenky(pracujem na 12-stky) ale len na 7-8 dni lebo odpracujem len 7 mesiacov.nasla som mu aj zakonnik ze ak mam odpracovanych najmenej 60 dni mam narok na plnu dovolenku za rok ale on stale tvrdi ze ja v 7.mesiaci odchadzam na matersku takze sa mi dovolenka skracuje.uz neviem na koho sa mam obratit lebo vsade kde som citala aj tu aj normalne v zakonikku ze mam narok.navyse chce aby som odisla na rizikove 30.6.2014 a ze ak budem prihliadat nato co je pre mna vyhodne tak mi ukonci pracovny pomer. § 101 ZP sa vztahu je na moj pripad ak pracujem na 12-stky? alebo ma on pravdu?

gapa
20. máj 2014

@anna2615 to je nejaký chytrák, ten tvoj zamestnávatel. Samozrejme, že nemá pravdu, máš nárok na celoročnú dovolenku, ak máš prac.pomer na dobu neurčitú a neskončí tvoj pp koncom júla, len vtedy by si mala nárok na dovolenku len za 7mesiacov!! Napíš tvoje údaje na inšpektorát práce, nemusíš uvádzať názov firmy, len sa poradiť, ako to je. Mali by ti odpovedať a to ukáž zamestnávatelovi. Aj doba čerpania MD sa ráta pre účely výpočtu nároku na dovolenku ako výkon práce. Len ak by si bola na pn 100dní alebo viac, tak sa dovolenka kráti (do tých 100dní sa nerátajú víkendy, len dni od pondelka do piatku, teda vlastne, ak robíš nepravidelne, tak presne neviem, ale cca tak).
A tomu ukončeniu prac.pomeru nerozumiem vôbec, že by to bolo pre teba výhodné??????? a v čom?????
Je jedno, či pracuješ na 12ky alebo inak, §101 platí pre každý prac.pomer.

stenly33
3. jún 2014

Ahojte.Chcem sa poradit,každý mi hovorí niečo iné.Chcem vediet kolko mam narok na dovolenku.Mam ešte 30 dní dovolenky a 15.augusta 2014 idem na matersku dovolenku.U zamestnavatela pracujem uz 3 roky.Chcem vediet ci mam narok nacelých 30 dni dovolenky alebo iba za odpracovane mesiace?Dakujem.

viktoria2101
5. jún 2014

Ahojte, potrebovala by som poradiť ako naložiť s dovolenkou. 25. júna 2014 nastupujem na materskú dovolenku, pričom k tomuto dňu budem mať 21 dni nevyčerpanej riadnej dovolenky. Čerpať ju ani nebudem, lebo jednak už nestíham - zaúčam na rýchlo kolegyňu a ani nechcem čerpať (citim sa super a chcem pracovať do posledného dňa kvôli mzde.) Môj problém ale vzniká ale tým ,že pracovný pomer mi končí budúci rok v januári a potrebujem vedieť - čo s nevyčerpanou dovolenkou za tento rok......niektorí tvrdia, že mi ju musí zamestnávateľ zo zákona preplatiť, ďalší mi zase tvrdia - ze je to vec dohody medzi mnou a zamestnavateľom. Ako to teda je? Musí mi ju preplatiť, ale mám za ním bežať a dohodnúť sa na preplatení aspon pár dní.????Ďakujem

celasapremenim
11. júl 2014

prosim vas a da sa nastupit na md a dotiahnut to dovolenkou?...myslim takto si vyplnit ten mesiac vlastne, financne by sa mi to pozndavalo

katik4
28. nov 2014

Ahojte, chcela by som sa opýtať, zostatkovu dovolenku za rok 2014 mam 17 dni.. Predpokladam, ze na vianocne sviatky miniem 7 dni dovolenky, ostava teda 10 dni... Kolko dni z noveho roka mam nárok na dovolenku, ked nástup na matersku je 25.2.2015? Predpokladany nástup do práce po vianocnych sviatkom je 7.1.2015. Nárok na dovolenku za rok mam 20 dní...

Ďakujem pekne

anesim
30. nov 2014

Mala by si mať celú dovolenku za rok 2015, čiže celých 20 dní, sestra to mala pred dvomi rokmi to isté, na materskú nastupovala 13.2 a dovolenku mala celú, nič sa jej nekrátilo, pretože za materskú sa nekráti, iba za rodičovskú. Ale bolo tam tuším niečo, že nemohla byť na PN od januára do nástupu na MD

gapa
1. dec 2014

@katik4 ak nastupuješ na md najneskôr 6týž. pred termínom pôrodu, tak md je 34týždnov a táto doba sa považuje za výkon práce. Dovolenka za kalendárny rok sa kráti len v prípade, že neodpracuješ v danom kalend.roku 100dní alebo viac (rátajú sa dni pondelok až piatok bez sobôt a nediel), tj. rok má 365dní = 52týž +1den, MD=odpracovaná doba trvá 34týž, tj. 52-34 = neodpracovaných môže mať v danom kalend.roku 18týž.+1den = 18týžx5dní +1den = 90+1 = 91dní tj. každá mamička, ktorá čerpá 34týž. md v jednom kalend.roku má nárok na celoročnú dovolenku

janica000
18. dec 2014

@gapa prosím ťa chcem sa opýtať či som to správne pochopila - počas MD sa dovolenka nekráti, ale ked mi MD končí 11.12015 a prejdem na rodičovskú tak ten rok 2015 sa mi bude krátiť ked nemám odrobených 100 dní? Ďakujem

gapa
18. dec 2014

@janica000 vlastne cca áno, ak máš "neodrobených" dní 100 a viac, tak dovolenka (celoročná alebo pomerná, ak by netrval pp celý kalend.rok) sa kráti. Ak v r.2014 máš neodrobených dní menej ako 100, tak sa dovolenka nekráti (md sa považuje za odrobené a napr. pn ako neodrobené)

majusqa77
18. dec 2014

@janica000 pred MD bolo co? MD sa berie ako odpracovana doba. ak ti md skonci v novembri 2015 a predtým si do nastupu na MD pracovala, budes mat narok na celu dovolenku

janica000
18. dec 2014

@majusqa77 zle som to napísala MD mi končí 11. januára 2015 a potom by som mala ísť na rodičovskú. Ak by som bola celý rok na rodičovskej vzniká mi nejaký nárok na dovolenku? Ďakujem

majusqa77
18. dec 2014

@janica000 nie. na rodicovskej narok nevznika. za rok 2015 ti narok na dovolenku nevznikne

janica000
19. dec 2014

@majusqa77 ďakujem

oblivian
7. feb 2015

Ahojte,
ja som PN od 12.1. do 9.2.2015.
10.2. nastupujem do práce. Na MD nastúpim 1.6.2015.
Keďže pracujem v školstve, mám nárok na 40 dní dovolenky. Z toho som už vyčerpala 3 dni, cez jarné prázdniny vyčerpám ďalších 5 dní a cez Veľkonočné prázdniny ešte 2 dni. Takže ostane mi 30 dní.
Mohla by som tých 30 dní v kuse vybrať pred nástupom na MD? (Potom však, keďže budem na materskej, budem mať tento rok neodpracovaných viac ako 100 dní). Nechápem, ako sa to ráta...

luba28
27. feb 2015

@oblivian ano,..ja som si tak vycerpala vsetku pred nastupom na MD ,...

kitty88
27. feb 2015

@oblivian ja som si tiez vycerpala vsetku dovolenku pred materskou... teda nemala som na vyber, musela som, kedze preplatit mi to odmietli a mala som prac. pomer na dobu urcitu, skoncil mi pocas MD, takze by mi inak prepadla...

arepkoi
10. mar 2015

@gapa
vidim ze mas v tejto oblasti vela informacii. Nevies aj mne povedat co v pripade, ked nastup na MD je 14.4. a povedzme ze k 1.4. by som menila zamestnavatela ? predpokladam ze plat bude rovnaky, prerusenie poistenia by nemalo vzniknut a ide v podstate o to iste vedenie len pod hlavickou inej firmy.
Mala som v plane vycerpat si dovolenku pred MD ale kebyze "zmenim" zamestnavatela neviem ci mi vznika taktiez narok na cely rok - resp. do 31.3. alikvotnu cast za 3 mesiace (v starej firme) a od 1.4. alikvotna cast za 9 mesiacov (v novej firme). Vznikne mi narok na cerpanie dovolenky od 1.4. pred nastupom na MD v novej firme (a kolko dni?) ?

deniska1377
7. júl 2015

Viete mi poradiť? Dňa 24.1.2011 som nastúpila na materskú dovolenku. Rodila som 11.3.2011. Mala som nárok na nejakú dovolenku za rok 2011? Ďakujem za odpoveď.