Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

kayaandmaxim
21. feb 2011

@calistka nemam spania nejako po nociach 😀
ja viem poznam tu stranku a dakujem ... to vsekto dostavam aj som dostavala len ja neviem co bude po tych 33 tyzdnoch ci budem dostavat nejake peniaze automaticky alebo nie.... asi uz vyzeram jak tupa ale fakt nerozumiem tomu systemu jak to vlastne bude po 33 tyzdni ... 😒

tinka_binka
21. feb 2011

@macka23

ja viem, ze by bolo naj keby som nedala vypoved v praci v UK, ale mangel dostal super ponuku tu na svk, tak sa urcite vraciame, takze budem odchadzat na svk asi v 15tt...

tinka_binka
21. feb 2011

@hrozienko11

ahoj hrozienko, dakujem, ved presne tak sme to chceli urobit.. pockat az do 11t pred porodom a potom sup domov.. dlho sa nam ale babanko nedarilo, az teraz to vypalilo vsetko naraz... manzel dostal super ponuku, co sa neodmieta a ja tam sama nezostanem ani keby co:(

calistka
21. feb 2011

@kayaandmaxim nic nemusis vybavovat, ked uz dostavas matersku od zamestnavatela. po 33. tyzdni budes dostavat este 6 tyzdnov matersku, od 40.tyzdna do 52.tyzdna uz nebudes dostavat nic (ak sa, samozrejme, nevratis naspat do prace)

calistka
21. feb 2011

@tinka_binka ahoj. zavolaj si do socialnej poistovne na slovensku, ci budes mat narok na materske. mne sa mari, ze kedze si pracovala v ramci EU, tak by sa to malo ratat do tych 270 dni, co potrebujes odpracovat v obdobi dvoch rokov pred nastupom na matersku. ale nie som si ista. prinajhorsom to isti rodicovsky prispevok, co je vsak samozrejme o dost menej.
inak v uk, kebyze odides z prace v tom cca 15tt, by si si mohla poziadat o maternity allowance, ale netusim, ci by ti to vyplacali, ked odides z krajiny.
tu su podmienky naroku na MA:

Who is eligible?

You might get Maternity Allowance if:
•you're employed, but not eligible for Statutory Maternity Pay
•you're registered self-employed and paying Class 2 National Insurance Contributions (NICs), or hold a Small Earnings Exception certificate
•you have very recently been employed or self-employed

You may be eligible if:
•you've been employed and/or self-employed for at least 26 weeks in your 'test period' (66 weeks up to and including the week before the week your baby is due). Part weeks count as full weeks; and
•you earned £30 a week averaged over any 13 weeks in your test period

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

calistka
22. feb 2011

@denisa287 ahoj, velka gratulacia k babatku 😵 ano, zacni rodnym listom, daju vam skratenu verziu, rovno si pytajte aj dlhu verziu, my mame dva kusy (plati sa za to nieco, ale nie je to vela). ked budes mat rl, zaregistruj malu u gp. potom si vybav child benefit, mozem im poslat bud kratku alebo dlhu verziu rl. dalej child tax credit, formular si musis vypytat telefonicky. na vybavovacky na slovensku potrebujes dat rodny list (dlhu verziu) apostilovat, robi sa to v miltom keynes, osobne je to na pockanie, ale da sa to aj postou. co sa tyka slovenska, ak potrebujes poradit, tak sa pytaj 😉 😝

calistka
22. feb 2011

@denisa287 este ma teraz napadlo, odporucam vsetko, co budes posielat postou, poslat ako recorded signed for, aj ked mas napriklad tu obalku na child benefit, kde nemusis lepit znamku, tak si len k tomu doplat to recorded. ja takto posielam vsetko dolezite, a nikdy som nemala problem s tym, ze by som musela cakat x mesiacov na vybavenie.

tinka_binka
22. feb 2011

@calistka

dakujem krasne za odpoved🙂 Tak ja nieco vyskusam, zostat totiz na slovensku so 190eurami na mesiac, po tom, co si platim 7 rokov vsetko mozne v UK.. by bolo smutne.. Mozno by som nemusela oznamit, ze sa vraciam na svk.. ved ktovie, mozno nas to neskor opat zaveje do uk..

lid11
22. feb 2011

Ahojte. Je tu niekto kto cerstvo riesil vybavenie rodneho listu pre dieta narodene v UK na ambasade v Londyne? Chystam sa tam zavolat a spytat sa co vsetko treba vybavit a doniest no ak tam niekto nahodou nedavno bol, isto mi da radu co vyzaduju. Citala som totiz , ze co uradnik to ina verzia. Dakujem.

kayaandmaxim
22. feb 2011

@calistka dakujem 🙂)
a neda sa to predlzit alebo nieco? nerada by som davala maleho tak skoro do skolky 😒

calistka
22. feb 2011

@kayaandmaxim mozes sa skusit dohodnut so zamestnavatelom, ci by Ta nechal dlhsie doma na neplatenom volne. alebo si hned vybrat parental leave, ale to je len par tyzdnov navyse - neplatene, samozrejme 😔

calistka
22. feb 2011

@tinka_binka drzim palceky, nech Ti to vyjde! 🙂

kayaandmaxim
22. feb 2011

@calistka no ja mam matersku 56 tyznov od zamestnavatela ... smp mam 33 tyznov a 56 tyznov materskej tak teraz neviem ci polka je platena polka nie alebo ako to je bude ... na nervy och .... 😖

denisa287
23. feb 2011

@calistka Ahoj,dakujem Ti pekne za info.Včera som vybavila rodny list,aj dlhu verziu to som platila len 8 libier.Dnes budem telefonovat,aby mi poslali form na child benefit a child tax credit.Chcela by som malej vybavit irsky pas,lebo v juli chceme ist na Slovensko.Dlhá verzia RL sa posiela do anglicka na overenie?To len originál na aku adresu?To je dobry nápad ,všetko posielat recorned signed for,určite listy budem posielat tak.

lid11
23. feb 2011

@denisa287 ahoj, ja to prave dnes odosielam na zlegalizovanie. adresa je
Norfolk House West
437 Silbury Boulevard
Milton Keynes
MK9 2AH
Vsetko potrebne najdes na tejto adrese
http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...

denisa287
23. feb 2011

@lid11 Super,vdaka velká

macka23
23. feb 2011

@calistka
@tinka_binka

myslim si, ze ked rozviazes pracovny pomer, nemozes dostavat materske -lebo to vyplaca zamestnavatel.
ked by si splnila podmienku 270dni nemocenskeho poistenia, tak by mal vzniknut narok na ten vyssi RP cca 260eur

fakt to mozno poriesit dovolenkou a neplatenym volnom...zalezi aky ustretovy je zamestnavatel ☹
ale zasa 13 tyzdnov je dlha doba ☹ kedze najskor mozes nastupit na MD 11tt pred terminom porodu 😔

calistka
23. feb 2011

@macka23 maternity allowance je nieco ine ako statutory maternity pay. MA je socialna davka, neplati to zamestnavatel, ale dostanes to cez jobcentre plus. podmienky na ziskanie maternity allowance som pisala uz vyssie na tejto stranke 😉

macka23
23. feb 2011

@calistka ja viem 😉
ja som skor reagovala na tu matersku na SK zo SP...je to bieda no...treba co najviac vybojovat z UK 😀

calistka
23. feb 2011

@macka23 jaaaj, aha 😀 ale inak mne sa zda, ze aj tu materska zo slovenska sa da vybavit, zo socialnej poistovne, ako keby som si platila dobrovolne nemocenske poistenie, tym, ze si platim odvody v uk. kedysi som sa o to zaujimala, bolo to kdesi na nete, ale uz si nespominam, kde presne som to citala 🙄

maznacik007
23. feb 2011

@macka23 ten zvyseny RP od januara uz neexistuje ....

macka23
23. feb 2011

@maznacik007
aj to je mozne...nas sa to uz netyka, tak to nejak nesledujem 😀 😀 😀

macka23
23. feb 2011

@calistka
aj to je komplikovane, lebo DNP si nemozes platit na SK ked zijes a parcujes , platis odvody v UK...daju ti podpisat papier 🙂 inak tam je podmienka platenia 270dni cize max do 8tt, co asi uz nestiha ☹ je to komplikovane kombinovat 😔

calistka
23. feb 2011

@macka23 ale mne sa zda, ze socialna poistovna zaratava odvody v uk, ako by to boli odvody na slovensku...to som tym mala na mysli...ak budem mat cas, tak to skusim pohladat, lebo nie som si uz ista presnym znenim 🙂

calistka
23. feb 2011

takze som to nasla, da sa poberat materska zo slovenska, ale su tam dalsie podmienky...a navyse samozrejme nezohladnuju, aky bol prijem v zahranici, takze vyska materskej je dost uboha.

http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=37951

bucecka
24. feb 2011

ahoj, som v Severnom Irsku a som 4 mesiace tehotna. Chcela by som vediet, ako to je s materskou, ako dlho trva a ci sa po materskej zo zakona musim vratit do prace, alebo nie. Mam informacie, ze zo zakona sa musim vratit, inak by odo mna ziadali vratenie celej materskej dovolenky. Zeny Irky v praci mi vraveli, ze materska tu sa kazdym mesiacom znizuje a ku koncu uz dostava mamicka len okolo 100 libier na mesiac. Inak som stale chora a kazdu chvilu som na marodke, tak mi v robote povedali, ze ak budem na PN pred porodom a potom rovno na matersku, ze mozno ani nebudem mat narok, tak neviem, uz som z toho domylena. Vie mi dakto povedat, ako to je?
Inak sa v maji chceme vratit nastalo na SK a tam aj rodit, no nik nam nevie dajako povedat, ako to potom bude na SK, ake papiere musime vybavit, kedzde ani jeden z nas nema poistovnu na SK a ci by som uz v maji mohla nastupit na SK na matersku, alebo na rizikove tehotenstvo, kedze som stale chora a mam dajake tabletky, ratalo by sa potom rizkove ako materska, alebo ako marodka?
Dakujem

macka23
24. feb 2011

@calistka
vidim ze nemozes po nociach spavat 😀 😀 😀

Jasne, ze SP zaratava odvody z UK /moj manzel po navrate rok pracoval, potom ho prepustili a ked mu ratali podporu, tak zaratavli aj prijem z uk a pocitali sa mu samozrejme aj roky odrobene tam inak by nemal narok na podporu/

Lenze je ine byt nemocensky poistena /co splnas vtedy ked si zamestnana, resp. si bola zamestnana v poslednych 2rokoch minimalne 270dni/ alebo byt dobrovolne nemocensky poistena /ked si napr. nezamestnana a platis si to sama, alebo si "priplacas" aby si mala vyssiu matersku/ DNP sa neda na SK platit ak pracujes v uk, a pocas tehotenstva sa t uz neda stihnut.

No a vela veci sa pomenilo od 1.1.2011

http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-pois...

moverick
24. feb 2011

Ahojte chcel by som sa opytat, z priatelkou sme v UK od minuleho roka,priatelka od novembra nastupila do prace,pracuje 16 hod tyzdenne, a ja pracujem v tej istej praci 46 hod tyzdenne ,co tym chcem povedat: cakame babo sme v 26 tt priatelke dnes volala manazerka ze nema narok na Statutory Maternity Pay nokolko nema odpracovane tolko kolko by mala mat,otazka znie na co mame teda narok,ci nam vobec daju Maternity Allowance a ostatne prispevky,uz sme trosku zufali lebo kazdy nam na urade povie nieco ine a hlavne by som poprosil tak niak polopatisticky vysvetlit kam najprv co kde kedy a ako.. 😀 😝 A este nieco bude lepsie ak pertnerka bude uvadzat ze je slobodna mamicka? Velmi pekne dakujem za okukolvek pomoc MArtin... 😝

lid11
25. feb 2011

Ahojte.Ma tu niekto skusenost s nasim velvyslanectvom v Londyne? Chystam sa tam zaziadat o rodny list pre syna a potrebovala by som vediet ako to tam chodi. Da sa ziadost vybavit za 1 den? Aka je priemerna cakacia doba? Musim tam byt uz od skoreho rana? Zijem totiz v severnom Anglicku a musim tu cestu dobre naplanovat. Dakujem za akekolvek info.

denisa287
25. feb 2011

@bucecka Ahoj,ja tiež žijem v Severnom Irsku a som na materskej. Materská je tu 39tyzdnov ,z toho 6 tyzdnov 90 percent z tvojho platu a ostatné tyzdne je to okolo 100 libier,u mna je to 107.Možeš íst na matersku aj na 52 tyzdnov,z toho 39tyzdnov je platená a 13tyzdnov nie. Na matersku máš nárok len vtedy,ak pracuješ 16hodín pre jednu firmu.Na matersku odchádzas 11 tyzdnov pred porodom t.j 29tyzdni tehotenstva.Ked si chorá,tak tvoj GP sa spyta,čí nechces ist na Pn a potom na matersku(aspon u mna to tak bolo).Zamestnávatel ta nemože prepustit,alebo ti neplatit matersku.Po materskej sa podla zákona musíš vrátit do práce,ale ak sa nevrátiš z určitého dovodu,nemusís vrátit peniaze.S odchodom na Slovensko Ti neviem poradit.