Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

eca777
9. júl 2008

Ahojte nevedela by mi niektora pomoct s vyplnenim maternity alowance? Som z Burtonu,dik

alucia
9. júl 2008

ahoj iwanka,
ako to, ze ked si rodila v UK, tak mas narok na tych 25.000 Sk a este aj 4.800 Sk ? Myslela som, ze len ked by si rodila na SR tak mas na ne narok. A dokedy si o ne mozes ziadat?

Inak ja som sa chcela opytat, kto ziadal o child benefit a tiez o sure start maternity grant, ako dlho ste cakali na odpoved? a kedy vam zacali vyplacat tie benefity?

iwanka
18. júl 2008

alucia, co viem, tak to nezalezi od toho, ze som rodila tu, treba vsak nechat potvrdit tlaciva tu GP, ze som rodila, chodila na prehliadky a dieta sa dozilo 1 mesiac. Dolezity je trvaly pobyt a ten mam na svk a tiez aj moj syn bude mat.Ja som este nic neriesila, zhanam len info, pretoze som stale v VB.
o child benefit sme poziadali, zatial este nam nevyplacaju.

etuska
21. júl 2008

baby,chcem sa opytat ako je to so zdravot.poistenim.Ja som dala na SVK vypoved,takze si teraz platim zdravotne poistenie sama.Vo VšZP mi povedali,ze ak sa v zahranici zamestnam,mam im poslat kopiu prac. zmluvy,kedze potom by uz v UK mal za mna platit zdravotne poistenie zamestnavatel.ALE,ako je to,ak sa zamestnam napr. len na "temporary "position,tam pokial viem zdrav. poistenie vacsinou neplatia.????Viete mi niektora poradit????

etuska
3. aug 2008

iwanka
6. aug 2008

cauko etuska, tak co ja viem, tak odvadzat sa ti do NI zacne az vtedy, ked budes pracovat.
Ja som pred MD robila ako casaul job, cize platili ma len podla hodin, co som odrobila, ci to bolo 10 alebo 50, tak stale mi odviedli aj NI.Neviem, ci si tym temporary job myslela to 😉

katarinauk
8. aug 2008

ahojte baby, tato stranka je uplne super a vy ste skvele ako si navzajom pomahate a odpovedate...Ja mam tiez nejake otazky. Zijem tu 6rokov, manzel nie je slovak, obaja pracujeme a ja som v 22tt. MOja midwife mi vela toho nevie povedat, nevie mi ani poradit, na vsetko co sa jej opytam, ci mam nejaky narok na benefity alebo hocico, povie ze nie, alebo ze nie je si ista... 😠 Chcem sa preto vas opytat ked pracujem rok u jedneho zamestnavatela, ci mam narok na nieco okrem materskej? a porodne vobec? alebo ako je to ak chcem ziadat doma? A ani vlastne neviem ako dlho tu trva materska, je to len 9mesiacov?
Ja uz mam v tom chaos a nikto nevie poradit kde sa pytam....

etuska
11. aug 2008

skus zajst do Citizens Advice Bureau,tam by ti mali poradit

zuzanockamt
14. aug 2008

etus ... NI ti platia aj ked si temporary ... podla hodin kolko odrobis ... ak zarobis menej ako 99 alebo 100 libier,tak len vtedy sa neodvadza ani tax ani NI
inak baby neviete ako je to s working tax credit ... lebo my sme si to s manzelom vybavili,ale vtedy sme pracovali pravidelne 37,5 hodiny tyzdenne, ale teraz je malo roboty a z agentury nas volaju tak 1-3-krat do tyzdna ... tak vlastne ani nikdy dopredu neviem,kolko vlastne budem robit ... treba im to nahlasit?

anicka1123
14. aug 2008

ahojte, chcem sa opytat ci moj frajer moze poziadat o child tax credit na deti z predosleho manzelstva, ak deti byvaju na slovensku. ma na nich vybavenu rezidenturu. dakujem vam

itiky
9. sep 2008

🙂

itiky
9. sep 2008

Ahoj Kacka
Mna sa to trosku dotklo to o tych poliakov.Moj nastavajuci je tiez z Polska.Vsade na nete pisu o poliakov,ze je ich tu vela a ze nieje praca,lebo vsade pracuju poliaci atd.....preco ludia niesu zly na Pakistancov (teraz som nechcela nikoho urazit,podala som ich ako priklad)tych je tu tiez viac ako dost............ale ako v pohode,neber to v zlom Kacka

petka82
autor
13. sep 2008

Ahoj Itiky!

Moj manzel je tiez poliak a nevymenila by som ho za nic na svete. Reci o poliakoch v niektorych temach mi tiez nepadnu najlepsie. Ale co uz ludia su rozni. My sa koncom tyzdna stahujeme natrvalo do Warsavy. Dufam, ze mi tam ludia nebudu vkuse davat pocitovat ze som ta "slovenka"

To je ale v podstate jedno, vobec to sem nepatri. Asi skusim zalozit novu temu. Mozno sa nas tam takych "dotknutych" najde viac

petka82
autor
13. sep 2008

Ityky uz som ju zalozila. Je vo Volnej diskusii a vola sa "slovenko - polske vztahy"

krasulka
18. sep 2008

ahojte stahuje sa tato tema aj na Irsko?

ja som v Irsku, od 10 tt ma nechali doma lebo som krvacala, a robila som na pumpe, skoro kazdy den do noci, tak ma nechali doma ze nemozem stat tak dlho a ze nemam cuchat tie vypary z benzinu.Doktor mi dal papier ze si mam poslat ako pre Illness benefit, ze by som lala dostavat 150 eur tyzdenne taku nejaku podporu ked nemozem robit. No a ja uz to vybavujem od 4 jula, zakazdym mi poslu dalsi formular, ktory v podstate vyzera ako tie predosle, naposledy som to poslala teraz v pondelok, a dnes mi rpisla odpoved ze zas mam poslat dalsi enieco, co uz som im tam posielala dva krat...Uz stracam trpezlvost, lebo mam pocit ze vzdy tam tu moju postu otvara ina osoba kotry si mysli ze som est enieco nedodala, ritom tam uz maju vsetko co treba..

Viete mi poradit na co tu v irsku mam este narok? Ked si tu platim odvody, mam zaplatene dokopy za rok a pol vsetky Tax, a PRSI?

bronia13
26. sep 2008

cauky - chcem sa spytat ci ste tu aj niektora mimo EU co si chcete vybavit matersku na SK??? neviete ako to chodi co mi vsetko treba a tak.

nawal
26. sep 2008

Ahojte, moze mi niekto poradit 😉
Narodila sa mi tu moja dcerka pred 2,5 rokmi, dostavalaa som za nu na sk (asi rodicovsky prispevok tych 4650sk)az dokial sa mi nenarodila druha dcerka teraz v marci a bola som si ziadat za nu rodic.prisp. , tak mi doslo rozhodnutie ze nemam narok na rod.prispevok, lebo tu v UK ich poberam. Tu mame child tax credit a working TC. Ja nepracujem a ani nepoberam ziadne pridavky. len manzel robi PT 17h./tyz.
Takze od SK uz nedostavam nic. Nemala by som dostavat do veku 3 rokov dietata peniaze?
Dakujem za radu 😵 😵 😵

betka1
29. sep 2008

nawal, mne sa zda, ze nejaka uradnicka na SK to poplietla. Ak by si prvych 9 mesiacov materskej poberala v UK Statutory Maternity pay alebo Maternity Allowance, tak pocas tej doby nemas na rodicovsky prispevok pravo. Ale ak to nepoberas, tak mozes o rodicovsky prispevok poziadat. Ja by som to skusila znovu, s vysvetlenim, ze nie vsetky matky v UK dostavaju prvych 9 mesiacov matersku a ty patris medzi ne.
A ak Ti v rozhodnuti napisali, ze nemas narok na rodicovsky prispevok, lebo ho poberas v UK, tak nech si to lepsie nastuduju, lebo v UK nic take ako rod.prispevok neexistuje. Prave preto ho mozeme poberat na SK.

etuska
4. okt 2008

Baby,kolko priblizne vam vyplatili za Child Tax Credits a Work Tax Credits.Viem ze to zavisi od celkoveho prijmu rodiny,ale aspon orientacne a po akej dlhej dobe?

Pokial viem,tak Child Benefit je teraz na najstarsie dieta 18,80 libier tyzdenne,ze?-ale netusim kolko mozeme ocakavat CTC a WTC (manzel pracuje,ja zatial nie).

katarinauk
5. okt 2008

Baby chcem sa vas opytat, lebo ja mam v tom uz totalny chaos. Ja ani neviem na co mam vlastne narok... som zamestnana, teda uz som na materskej, aj manzel normalne pracuje, mam na nieco narok? Moja midwife mi povedala ze nemam narok ani na porodne ani na nic... cudneeeee..

blue04
6. okt 2008

Caute baby!ja som v uk uz 8 rokov a podla mojich skusenosti mate narok na benefity v UK ak odrobite 5 rokov a matersku je zamestnavatel povinny platit ak odrobite u jedneho zamestnavatela minimalne 2 roky.Inom pripade dostanete maximalne child credit co je okolo 70libier na mesiac.U nas na slovensku nie je mozne dostat jednorazovy prispevok,lebo musite podokladovat ci nieco neberiete v inej krajine,tak ak mate matersku v uk alebo ine benefitu,rozlucte sa s jednorazovym prispevkom a rodicovskymi prispevkami tu na slovensku.nie je to take lahke a kazda krajina si chrani svoje.Ak niektora dostava aj tam aj tu,dajte mi vediet ako ste to dokazali 😉

blue04
6. okt 2008

Katarina uk
zajdite si do job centra a tam vam presne poradia.neviem presne ale podla nasej situacie ak zarobite spolu nad 50 000 libier rocne,nemate narok na nic iba na child credit a to dostava kazdy.Ak zarobite pod tuto hranicu,mozete si poziadat child tax credit a AK ZAROBITE "ZDA SA MI"POD 15000,v tom pripade mate narok na skoro na vsetko a aj na housing benefits.ale ako som povedala,zajdi te si na job centre a opytajte sa na co mate narok.drzim palce

etuska
6. okt 2008

alebo do Citizens Advice Bureau 😉

katarinauk
6. okt 2008

Blue04, no s materskou som problem nemala, nakolko robim u zamestnavatela rok, myslim ze ti staci odrobit len 6mesiacov, ale to je jednol, hlavne ze mam.. Dakujem za rady, asi fakt najlepsie je skocit do job centra..

blue04
6. okt 2008

KatarinaUk a dostavas okolo £400?alebo ti plati zamestnavatel 6 tyzdnov 90% z platu a ostatne tyzdne statutory maternity a potom po prichode spat ti vratia ostatok?Kazdy zamestnavatel to ma inak,ja ked som sa vratila som dostala £3000 libier spat,lebo len 6 tyzdnov som dostala 90% a potom som bola na £400.Vyjadrila som sa ako debo,co?ale rozumies ma co chcem povedat? 😀
Ano,najlepsie bude ked zajdes do job centra a povies ze sa chces informovat o benefitoch.U nas boli tie zienky velmi ochotne.Drzim palce 😵

betka1
6. okt 2008

etuska, vyska Child Tax Credits aj Work Tax Credits zavisi od vysky prijmu Tvojho, aj Tvojho muza. Zavolaj si tam, daj im udaje o vasich prijmoch za minule danove obdobie a oni Ti povedia, ci mas na nieco narok. Pripadne si mozes skusit zodpovedat tieto otazky a ono Ti to ukaze, ci mas na nieco narok: http://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk/Qual... Ak ocakavas, ze Tvoj prijem za toto danove obdobie bude nizsi, tak aj to im treba dat vediet a mozu Ti dat vyssie Tax Credits. Potom sa to na konci danoveho obdobia prepocita znovu podla skutocnych prijmov.

katarinauk, ja neviem kde na to vsetci chodia, ze nemas na nic narok. Samozrejme ze mas a na vselico. Nepoznam Tvoju situaciu ohladne toho, kde si pred tym pracovala. Ale v skratne povedane, ak si pocas celeho tehotenstva mala toho isteho zamestnavatela, tak ho poziadaj o Maternity Aloowance. Ak si zamestnavatela menila, tak este mozes mat narok na Statutory maternity pay. Ale aj v tomto pripade treba ist za Tvojim poslednym zamestnavatelom, aby Ti dal potvrdenie, ze nemas narok na Maternity allowance a na zaklade toho mozes dostat SMP. Je toho este vela na co mozes mat narok: Sure Start Maternity Grant, mozno aj prispevky na stravu, na byvanie, atd. Ked chces, tak sa mi ozvi a poradim Ti, co budem vediet. Zo Slovenska budes mat narok na jednorazovy prispevok pri narodeni dietata ak mas trvale bydlisko v SR. Tiez mozes dostat rodicovsky prispevok, ked Ti skonci materska. Vsetko ale zavisi od Tvojej situacie. Je toho vela popisaneho na webe, napr. http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/article.as...

blue4, musim nesuhlasit s vacsinou, co si napisala. Sorry. Narok na benefity ma matka, aj ked je v UK menej ako 5 rokov. Nie je pravda, ze musi pracovat u jedneho zamestnavatela aspon 2 roky, aby jej platil matersku. Tiez nie je pravda, ze na SK nie je mozne dostat jednorazovy prispevok a rodicovske. Ja ich mam uz na ucte. Princip vramci EU je taky, ze ak mas na nieco narok vo viacero krajinach, dostanes to len v jednej. Nemozes taky isty prispevok dostat dva krat z dvoch krajin. Ale vzdy mas narok na ten prispevok, ktory je vyssi. Ak nejaky prispevok v jednej krajine neexistuje, mas na neho narok druhej. V praxi to znamena, ze kedze rodicovske prispevky v UK neexistuju, mozes o ne poziadat na SK. Alebo ak nedostanes v UK Sure Start Maternity Grant, tak dostanes z SK prispevok pri narodeni dietata, atd.

etuska
6. okt 2008

Betka-dik,si poklad 😉

betka1
6. okt 2008

etuska, rado sa stalo 😉. Pozeram, ze aj ty ponocujes.

blue04
7. okt 2008

Betka1,nemozes ale poberat aj v anglicku matersku a aj na slovensku.Ak chces nieco odoberat na Slovensku,dieta musi mat slovensky rodny list a trvaly pobyt.Ja som sa nato pytala a bez toho sa nepohnem.A samozrejme si pytali odomna potvrdenie ci poberam v UK child credit.Tak ak je tvoje dieta obcan VB,tak asi tazko nieco dostanes na SK!Ja som na SK 2 mesiace a pochodila som si uz vela uradov!!!!
A napisala som,ze kazdy zamestnavatel ma ine pravidla.Moj zamestnavatel mal 2 roky.A zamestnavatel nemusi platit matersku ak nedodrzis jeho podmienky.v takom pripade poziadas ty sama urady.
Mam kamaratku ktora nie je v anglicku 5 rokov a je slobodna mamicka,odmietli ju pre council house a ine benefity lebo zarobi viac ako 15 000 libier rocne!my s manzelom sme nemali narok na nic iba na child credit a preto to pisem.Vsetko zalezi aj od zarobku a inych okolmosti,tak nie je vsetko take ruzove ako pises ty!!!
Mozno sa v tomto nezhodneme ale ja mam ine skusenosti

katarinauk
7. okt 2008

Betka, dakujem pekne ze si si nasla cas a tak podrobne to rozpisala, urcite si nepomohla len mne, ale viacerym ktori maju taku istu dilemu ako ja... 😉 Vsetko som si podrobne opisala, a ked dojdem z dovolenky spat do UK zacnem sa informovat, uz som teda mudrejsia..haha... dakujem este raz..