Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

tehulka24
25. máj 2011

ahojte dievcata,,,,,,som v 7tt a chcela bi som sa dozvediet ci je lepsie pre mna pracovat teras a poberat matersku v uk iba do 9 mesiacov 😖 alebo ist na jobcentre a brat socialku a pred porodom 11 tyznov poziadat o income support,,,a po narodeni poberat child tax a chb,,,budem mat na to narok?alebo po materskej si mozem poziadat o tieto prispevky?vopred dsakujem za odpovede 😅 ,,,,,bola som sa poradit na job centre a tam mi poradili ze lepsie je ak pojdem na JSA,, 😕

monkka21
30. máj 2011

ahojte.mamicky neviete ako je to so ziadostou statusu residenta?

anaid
1. jún 2011

Myslim, ze vsetky skolky v UK su sukromne, aj ked niektore organizacie maju svoje, napr. NHS, skoly a pod. O statnych som nikdy nepocula a keby ju aj riadil council, stale sa za nu musi platit. A od 3 rokov je zadarmo len 15 hodin tyzdenne, co je predskolska priprava. Vyhoda skoliek-nurseries je, ze operuju aj pocas prazdnin kedy su play groups zavrete. Cim je dieta starsie tym je opatera lacnejsia, ked mala nastupila v 9ich mesiacoch, platili sme viac ako po dovrseni 2ch rokov. My sme mimo London a platime 33 na den, skoda len ze otvaraju az 7:45.

hrozienko11
6. jún 2011

viete mi poradit,kde mi vedia vypocitat tie rozne prispevky(okrem internetu) a ci sa mi oplati ist na full time? ako nejak neplanujem menit hodiny v praci,ale som zvedava 😀 a viem,ze sa toho dost menilo.

hajanka
11. jún 2011

@bombrlo ahoj precitala som si tvoj pribeh a teda ostala som v udive, je to strasne, az neuveritelne, ale nie nemozne a po precitani stranok ktore si poslala aj vdaka vlastnemu vyhladaniu na nete ti verim. Zaujimalo by ma ako @lucinek1 dopadla, ci uz jej vratili pasy.
Ja som sa zila 3 roky v Anglicku a som o takom niecom ani nechyrovala. Zili sme tam cela rodina, aj moja mama a brat a sestra a v Londyne zije manzelov brat s rodinou aj ich sestra. Pred par dnami som sa od manzela dozvedela, ze bratovej zene (je Macedonka, ale tym ze je vydata za Slovaka, tak ma uz slov. obcianstvo) vzali pas, lebo jej skoncili viza na starom pase a vzali aj jeho pas, pretoze su manzelia. Neviem presne o co ide, lebo to bolo uz od zaciatku s nimi komplikovane, ona cudzinka on tiez, ziju v cudzom state, rozne obcianstvo, pasy, papiere...... ale spomenula som si na tvoj prispevok.... maju dve deti narodene v UK.

22luma22
12. jún 2011

Ahojte potreboval bi somporadit. Zijem v UK zostala som tehotna ale pred tym som este nikde nepracovala budem mat narok vobec na nieco.Za radu vopred dakujem.

andrea_stella
12. jún 2011

ahojte chcela by som sa opytat ci viete niekto o takej info, ze sa platenie materskej v UK ma z 9mesiacov predlzit az na cely rok?lebo moja manazerka nieco take trepala, ale nikde som o tom nepocula...za info vopred dakujem 🙂

michelleuk
12. jún 2011

@andrea_stella tak ja som to tiez pocula bola som v citizen advice a tam ma hned uviedli do pravej mieri ze to tak neni 🙂 ale co to bolo uz pred 4 mes mozno sa zmenil daky zakon nikdy nevies 😵

calistka
13. jún 2011

@andrea_stella oni to mali menit uz pred dvomi rokmi, ale sa to odsunulo...a vzhladom na sucasnu ekonomicku situaciu sa to tak skoro asi ani nezmeni.

fenderka
26. jún 2011

ahojte som tu nova, mam otazku...zijem v uk uz skoro 4 roky a toho roku sa mi narodila dcerka..mala ma 3 mesiace...uz sme ziadali o child benefit aj child tax credit aj sure start maternity grant....a do dnesneho dna sme nevideli od statu ani penny...baby ako dlho ste cakali, pretoze mi cakame 12 tyzdnov a ze nic.....dakujem

kvietok86
29. jún 2011

fenderka - my sme cakali 4mes nez nabehli peniaze. oni maju cas,ked sme volali tak nam hovorili,ze oni to aj do pol roka vyplacaju. takze len cakat a skusat volat staale

katkamng
1. júl 2011

ahoj holky,tak jsem rada,ze jsem konecne nasla forum,kde se aspon neco dozvim 😵 Prijela jsem sem s pritelem na rok az dva zdokonalit jazyk a bum,sme tu 3mesice a ja jsem v 8tydnu 🙂 Aby to asi vsechno nebylo moc jednoduche 😀 Jsem zamestnana na fulltime celou dobu,co sme tady, tak se vas chci zeptat,jestli mam narok na nejakou materskou od zamestnavatele i kdyz tady nechci rodit a pred porodem se vracim do Cech,Nejsem si totiz jista,co mi doma daji,kdyz posledni zamestnavatel je v Uk.Dekuju za jakekoli info
🙂

bublenudle
2. júl 2011

Ahoj holky...prosim Vas o radu...nevite nahodou nekdo,že pokud je nove zamestnani (2měsice) a pak se jde na PN kvuli rizikovemu těhotenstvi,počita se nemocenska z vyplaty tech 2 mesicu v nove praci??? a pak mateřska,nebo i podle platu ze stare prace???? Stači ty 2 mesice??? dekuji Vam moooc...

fenderka
19. júl 2011

@kvietok86 ahoj..kvietok86 vies mala ma v sobotu 4 mesiace a stale nic..ked som im tam naposledy volala tak ta mila pani povedala ze nemam volat najblizsie 2 mesiace, pretoze aj tak s to tym neurychlim...tak ma to troska dost nahnevalo...som jej povedala ze ona je tam od toho aby mi odpovedala na to na co sa jej pytam a ci sa jej to budem pytat kazdy den je moja vec...ale nepomohlo..troska ma to hneva, pretoze mi povedala ze oni vracaju len 3 mesiace spatne...takze vlastne 1 mesiac ostava nezaplateny...je to sila....som zvedava ze ako to bude...taktiez som kontrolovala svoju ziadost online na ich stranke...ozvali sa mi po 3 tyzdnoch ze do 7 dni ma budu kontaktovat ten mail prisiel 6.jula a dnes je 19teho a nic....niekedy mam pocit, ze by to bolo jednoduchsie doma...ani porodne mi neuznali nic...dufam ze sa veci daju coskoro do normalu

kvietok86
19. júl 2011

@fenderka cauko. je to sila,lebo nam vraveli ,ze vsetko odo dna narodenia sa spetne vyplati,pokial ti tzv.kocikove odmietli mozes ho ziadat doma,potrebujes ten papier ze ti ho zamietli potom ti ho tu daju,zatial co viem no dufam,ze ti to dobre vsetko dopadne

fenderka
19. júl 2011

hej viem ze si mozem poziadat doma a aj sa chystam, ale nejdem to riesit postou ale moji rodicia pridu tak vezmu domov nalezite papiere a vybavia to osobne...a co sa tyka toho spatneho vyplacania o tom som aj ja pocula, ze mi to vratia odo dna kedy som poziadala o pridavky ale vies ako to tu chodi, jeden povie tak a druhy tak...ked ti mam pravdu povedat uz ani neviem koho mam pocuvat, lebo taka nechut po tych vsetkych vybavovaniach...ale verim ze to bude oki....a ked nie tak nech si tych 20 libier strcia niekam...nie som na ne odkazana, len ide o princip...cim poctivejsie a pravdivejsie vypisujes aplikacky tym mensiu sancu mas ze nieco dostanes...

aliza
19. júl 2011

@fenderka ak ide o Child benefit, tak ten vyplacaju 3 mesiace spatne odo dna podania ziadosti. Cize ak je ziadost napriklad podana v aprili, tak to vyplatia spatne az po januar, ak ide o starsie dieta, ktore prave prislo do UK. Ale v tvojom pripade to bude odo dna narodenia dcerky. My sme o ch.b. ziadali, ked dcera mala asi 4 roky, takze vtedy to tak vyplacaju, ze 3 mesiace spatne od podania prihlasky. To bolo podla mna myslene tymi 3 mesiacmi. Jedine, zeby to zmenili. Ale urcite ti musia vyplatit vsetko spatne, ak sa tu mala narodila a zijete tu.

fenderka
20. júl 2011

aliza...dik za info..ved uvidime ked sa rozhybu ti mudrlanti a u vas ako dlho trvalo kym vam priznali child benefit...vies nech si troska cvicne zdvyhnem tlak ze preco my...hehe

aliza
20. júl 2011

@fenderka u nas to trvalo 9 mesiacov!!! a aj to az po mojich staznostiach. Ale dcera sa tu nenarodila, to preto. pri synovi sme dostali hned.

fenderka
20. júl 2011

aliza...coze 9 mesiacov...tak to ste si pekne pockali....si musela fungovat na telefone jak telefonna ustredna co kym si to vybavila...no dufam, ze kedze sa nasa malicka narodila tu tak nebudeme uz dlho cakat....ze sa to uz nejako pohne....

nawal
20. júl 2011

caute, mne CH.B. priznali do tyzdna.

andrealisy
21. júl 2011

@fenderka
my sme na child benefit cakali pol roka ale vyplatili nam vsetko spatne, nie len 3 mesiace, to plati pri child tax credits, tie vyplacaju len 3 mesiace spatne, ale to nam dali hned, cakali sme len par tyzdnov.....child benefits is overuju aj na Slovensku ci to nepoberas, preto to tak dlho trva, ja som o tom vedela tak som to ani neriesila ani som tam nevolala. Potom prisli vsetky peniazky naraz 😀

andrealisy
21. júl 2011

@monkka21
o residency si mozes poziadat ak v Uk pracujes minimalne 5 rokov, pocas tejto doby nesmies poberat ziadne benefity ako jobseekers allowance alebo income support a pod....a musis toto vediet oddokladovat. Vypises tlacivo, prilozis doklady, 2 fotky, pas a cakas 3 mesiace a si rezident 😀 😀 😀 😀
Btw, akonahle si reyidentom v Uk, tovje deti narodene v Uk maju britstke obcianstvo a pas 😎

monkka21
21. júl 2011

@andrealisy dakujem za info.ale uz ma presla myslienka na rezidenturu,ale aj tak dobre vediet 🙂

fenderka
22. júl 2011

@andrealisy jaj aha..vidis tak to som nevedela ze si overuju aj u nas....nech len overuju.....dufam ze aj nam pridu potom vsetky chechtaky naraz...a co sa tyka child tax credit...tak to uz vlastne su tri mesiace...snad by sa mohli rozhybat....ale stretla som som sa s nazorom, ze kedze tu vela cudzincov spekulovalo ako poberat davky aj tu aj doma, tak anglicke urady si teraz davaju velkeho majzla na to komu davky vyplatia a komu nie....len skoda ze natahuju ludi, ktori naozaj vyplnili ziadosti poctivo....mali by si posvietit na tych kadejakych spekulantov...vies niekedy sa mi zda, ze dane platim na poliakov....aby ich bambuchy mali a nase nie....ale to sa spravi, len som z toho kusok znechutena....ale dik za infosku

andrealisy
22. júl 2011

@fenderka
jasne poliaci v tom vedia plavat, ich tu kopec zije zadarmo.....ale mali by ste dostat vsetko, na tax credits by som si posvietila lebo ked uz cakas 3 mesiace mohla by si prist o peniazky. Neviem preco to tak dlho trva, nam to dali hned.....ale zase teraz sa robia aj renewals, takze asi su busy.....hadam vam vyplatia vsetko. Je to fasa pocit ked tak dlho cakas a potom pridu peniazky 😀

hajanka
22. júl 2011

@fenderka moze to trvat aj dlhsie, ver mi 😉 ja som na komplet benefity (Children Tax Credit a Child Benefit) cakala rok a nie som sama. Treba im tam casto volat a otravovat ich inak si daju "pekne nacas". Posledne mesiaca som im tam vyvolavala velmi casto, lebo niektori znami co ziadali o dost neskor po mne uz mali priznane... dost ma to cakanie stvalo. Nemusis sa vsak o peniaze bat, vsetko ti vyplatia dozadu od mesiaca kedy si podala ziadost.

fenderka
22. júl 2011

tak tak ako hovoris...ZADARMO.....no asi im tam zasa zavolam...len pes je zakopany v tom, ze teraz ked potrebujes doslova kazdy chcetak pre male babo musis este volat a to tiez nestoji maly peniaz...ze...tiez by sa to mohlo dat urobit cez net...myslim tak ze ti aj odpisu...nie ako nam....musim ja ich pootravovat...uz aj idem tam robit troska cirkus....

fenderka
22. júl 2011

@hajanka vies najhorsie je to ze ked im tam volam, tak mi vravia ze nemam volat, lebo to aj tak neurychlim a pritom oni su tam od toho aby ti odpovedali na vsetko co potrebujes vediet....a ked uz sa najde nejaka schopna osoba na druhom konci dratu tak ti povie, zze je tvoja ziadost v procese ale ze nic blizsie nevie.....takze v podstate sa nedopracujes k nicomu...a to ma neskutocne stve....vies doma mozes aspon tej dotycnej v uvodzovkach poklepat po cele ...ale tu tak maximalne hodit telefon o zem ked ta nastvu....ale hadam to bude ok...

aliza
22. júl 2011

ja som im napisala staznost ohladne Ch.b., nevolala som lebo moja skusenost je, ze kazdy den zdvihne telefon niekto iny, povie, ze sa to riesi a tym to hasne. Ale ja som im priamo napisala a s odpovedou prisli aj peniaze.
A moj muz vravi, ze nam zobrali uz aj Child benefit ☹, ma dobry plat. Takze zo svojej takmer 50% dane zivi vsetku tu povalac a my nedostaneme ani pound, fantasticky system, naozaj. Normalne sa viac oplati nepracovat 😒.