Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

maminapetra
26. júl 2011

@eviska83 mam na mysli vyzivne chil aj tax dostavam,no kedze nas opustil ( aj ked sme este pod jednou strechou... ) chcem dat ziadost aby mi platil alimenty.nevies ako dlho sa nieco take vybavuje?

eviska83
26. júl 2011

@maminapetra - prepac ale stymto nemam ozaj ziadne skusenosti takze neporadim 😒 Ale mozno budu vediet ine kocky 🙂

katika06
29. júl 2011

ahojte,vie mi niekto poradit ako tu mam najst skolu v Uk,pre dceru ktora ma 11rokov a skonceny piaty rocnik ZS,a nacom si ju mam vyhladat? zijeme v oblasti Stanmore, a niejake cislo na to aby som si vybavila veci okolo pridavkov na deti,kedze mam este jedenapol rocneho syna?......dakujem.....

lucustek
30. júl 2011

@katika06 ahoj no ak ti mozem poradit s tou skolou tak urcite v tvojom okoli je nejaka skola štátna len tam treba zajst a na recepcii pri vstupe do tej primary school povedat ze chces zaregistrovat dceru , je mozne ze ti povedia ze tvoja dcera uz podla veku by mala patrit na high school lebo tu deti od 11rokov nastupuju uz na strednu...tak ti tam asi ponuknu take tlaciva a budes ich musiet poslat alebo osobne zajst na školstvo v danom meste kde byvas...tam ti do 20dni maju rozhodnut ze ci tvoja dcera pojde este na primary school alebo uz nastupi od septembra na high school...bude ti k tomu treba len jej rodny list a ten vypisany formular inak nic nepotrebujes...my sme tento problem riesili asi pred mesiacom ked prisiel do uk kamarat zo svk a tiez ma 11rocneho syna... 🙂 a tie pridavky si vybavis tak na maleho syna ako aj na dcerku lebo tu ti platit budu prridavky az dokial neskonci skolu...http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/index.htm tu je stranka pozri si ju a najdes tam aj formular ktory treba cez internet vypisat a potom vytlacit podpisat a poslat na revenue. 😉 drzim palceky

peger
31. júl 2011

ahojte,moze niekto poradit?poberala som tax credit ale potom som ho prerusila a oni mi stopli.ako sa da co najrychlejsie obnovit?dakujem

monkka21
31. júl 2011

@peger tak ked si ho preusila ty tak ti ho nestopli oni.jedine ze ti ho stopli,ze si neposlala vyplenene tlacivo po zdanovacom obdobi.vtedy to stopnu.alebo ked si to tlacivo poslala a vela si zarobila tak ti uz nebudu davat tax credit.skus viac rozpisat aky mas problem

lucustek
1. aug 2011

@peger no co najrychlejsie si to obnovis zas tak ze tam znova zaavolas alebo osobne zajdes a znova vypises aplikačku iny sposob ja zatial nepoznam 🙂 oni ta teraz uz budu riesit rychlejsie pretoze uz maju tvoje informacie v pocitaci a uz nebudu od teba ziadat asi nic len vyplatne pasky pre working tax alebo ak chces child tax tak pasy deti ... urcite na tvojom mieste osobne zajdem na revenue ak je to v tovjom pripade mozne...ak nie tak volaj

martinelka
14. aug 2011

Caute kocky som v 29. tyzdni tehotenstva a som momentalne na Slovensku, ale s priatelom sa vraciame do Anglicka...Ja som dva roky pracovala v Anglicku pred otehotnenim.. Moze mi niektora z vas poradit na ake prispevky od statu mam narok, alebo ci mam narok na nejaku matersku..

macka23
14. aug 2011

@martinelka
materske vyplaca zamestnavatel, takze ak si to neriesila este v UK, tak na slovensku mas narok akurat len na RP cca 190eur mesacne, ked mas trvaly pobyt na SK, tak aj na prispevok pri narodenia priplatok k prispevku.

michelleuk
14. aug 2011

caute maminky a ako to je ked sa vraciam na slovensko s dietatkom narodnim v uk...?tu poberam child benefit,child tax credit,working tax credit hausing benefit.....nasla som na home revenue ze mam narok poberat child benefit 48 tt po odcestovani z uk??viete o tom nieco a mala by som narok na nieco zo slovenska ked sa mala vlastne narodila v anglicku?

dadush
15. aug 2011

ahojte, chcem sa vas spytat, ci mate niekto skusenosti ked manzel zacal pracovat v uk, ja som evidovana v sr v zdravotnej poistovni a poberam rodicovsky prispevok a pridavok na dieta. povedali mi ze ak manzel bude mat zmluvu treba poziadat o pridavky na deti v uk. mozem nadalej poberat rodicovsky prispevok? a ked sa rozhodnem ze budem s nim byvat v uk je to ok ked som evidovana na sr a on poziada o benefity v UK?? alebo v pripade ze by som doma vsetko zrusila musim sa evidovat niekde v uk?? lebo tym ze sa odhlasim zo zdravotnej poistovni na sr nemala by som ziadne zdrav.poistenie ani moj maly. a samoplatcom byt nechcem. poradte mi prosim ak mate niekto skusenosti, lebo na uradoch 0bodov nevedia poradit nic , pytala som sa dvoch a dvaja rozdielne poradili, diiiky

eskymacik17
16. aug 2011

@tehulka24 ahoj no ja ti moc poradit neviem ja som na tom teraz divoko ale chcela by som sa ta spytat co je to income support a kedy si on mozes poziadat a ako dlho sa to pobera a tak ? ja som pracovala 2 mesiace a potom som si nasla novu pracu ale ked som otehotnela tak ma doktorka vypisala na PN a tak ma prepustili stej prace lebo som tam mala 6 mesacnu skusobnu a po nej mi zmluvu nepredlzili .. teraz som v 28 tyzdni a dnes si idem zaniest na urad formular Employment AND support allowance ten mi dali na jobku ..

eskymacik17
16. aug 2011

ahojte baby nechcem otravovat, ale dufam, ze s anajde nejaka dobra dusa ktora mi poradi .. skoncila mi skusobna doba v mojom zamestnani ale predtym ma vypisala doktorka na PN lebo som malvala na zaciatku tehotenstva krce, a zrejme koli tehotenstvu mi nepredlzili zmluvu .. PN mi skoncila 10 augusta teraz nie som zatial zahlasena na urade lebo pred mesiacom ked som odchadzala na dovolenku na slovensko vybavit veci koli otcovmu pohrebu a tak .. tak mi jeden pan z etnik fora ktoy radi ludom povedal ze nemam narok na nic ze az ked sa vratim .. taraz ked som sa vratila ale narok na job sekers benefit narok nemam, lebo som vlastne prace neschopna som teraz v 29 tyzdni a neviem o co si mam poziadat ta pani mi na jobke mi dala formular Employment AND support allowance .. ale dnes mi povedal zase ten pan ze na to narok nemam .. tak neviem comu mam verit .. zijem s priatelom ale nie sme zobraty ale aj tak tu to funguje ze sme ako keby manzelia.. a vraj som prace schopna tak podla toho pana nedostanem nic a mam si vybavovat uz matersku .. ale podla mna je to hlupost ked n ajobku mi ten formular ta pani dala potom ako som jej vysvetlila co mam za problem .. este by som chcela vediet o co si mozem poziadat a co je incoem support ci mam nato narok .. ak by sa nasla nejaka dobra dusa co vie ako to chodi tak by mi to velmi pomohlo
nakolko som teraz 3 mesiace neni nikde evidovana a nedostavam ani cent ... dakujem moc kraaaat

radlinka
16. aug 2011

@eskymacik17 tak toto je na dlhe lakte. tu nastava viacero otazok, co si robila predtym a kde si pracovala ? preco si pracovala len na skusobnu dobu a nepredlzili ti zmluvu, lebo ak si tehotna vypoved zo zamestnania dostat nemozes ... Ak chces matersku musis odpracovat urcitu dobu, aby ti zamestnavate mohol vyplacat adekvatnu ciastku, ak nie vyplaca ti ju job centre, ale aj to sa prehodnocuje. Tu neplati ziadna PN-ka ako na SK ze tehulku vypise lekar na rizikove, je to zbytocne natahovat, aj tak sa s tym nic nevyriesi, kedze uz prakticky nie si zamestnana. Najlepsie vychodisko je asi take, ze si poziadas o support allowance a spytas sa ci mas vobec narok na poberanie materskej, to ti oni prehodnotia. Dalsia chyba, ze si vobec nikde neni evidovana, to je ako prist do Uk, robit nieco na kratku dobu, zobrat benefity alebo financial support a zit si pekne nadalej bez problemov. Take krasne a zlate casy uz skoncili, viacero ludi sa zobudilo, ze to uz bohuzial nefunguje pre imigrantov. Ak nie, zbalit kufor a ist domov i ked tam ti tiez budu vyhodnocovat posledne roky a mesiace prace na SK ci v inej EU krajine. 😅 😅 😅

etuska
16. aug 2011

@eskymacik17
@radlinka
nema nahodou narok na Maternity allowance? 😕

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

radlinka
16. aug 2011

@etuska pravda, mala by to byt maternity allowance, ale : you've been employed and/or self-employed for at least 26 weeks in your 'test period' a pise ze pracovala do tych 6 mesiacov, takze neprekrocila 24 tyzdnov, musela by odpracovat aspon tych 26 tyzdnov, proste je to zamotane a tazky oriesok. Podla mojho nazoru bohuzial, moze skusit poziadat v job centre o minimalnu matersku v UK, kedze je tehotna.

If you don't qualify for Statutory Maternity Pay or Maternity Allowance, you may be able to get Employment and Support Allowance (ESA) instead.

Ale neviem, ci sa to podari, kedze bude problem ze nema nic odpracovane, skusobna doba, ziadny zamestnavatel, nikde nie je registrovana. Proste zacarovany kruh..nevieme presne ako sa veci maju od A po Z a neda sa to jasne specifikovat. Jedine ak by dostala ten minimum materskej a ked sa narodi dieta pridavky na dieta. 😖

eskymacik17
17. aug 2011

@radlinka no mna prepustili preto lebo som mala skusobnu a ta mi skoncila .. predtym som ale pracovala niekde inde takze tu cat odpracovanu ktoru mam mat tak tu aj mam, takze matersku poberat budem ... no a zahlasit som sa podla toho ´pana nemohla lebo ja som musela ist domov , pretoze mi otec zomrel a podla neho by ma vyradili z uradu keby som sa nebola hlasit, ale nakoniec mi povedala ta pani ze som sa mohla zahlasit a oznamit ze musim odist a nic by sa nestalo .. ale tak to uz je teraz jedno .. no povedal mi teraz zase ten mudry pan z etnic fora ze si uz mam poziadat o matersku pretoze si o nu mozes poziadat 3 mesiace pred porodom a ze sa uz nemam hlasit na jobko , ale podla mna to je blbe si uz ziadat o nu teraz pokial by mi schvalili toto tak by som bola uz zbytocne na materskej .. no zbalit kuzfre a odist nemozem .. mam tu mamu a priatela a nemam uz nikoho .. bohuzial minuly rok bol dost zly a vsetci zomreli takze doma by som bola sama.. no uvidim dnes idem na ten urad a som zvedava co mi povedia

eskymacik17
17. aug 2011

@etuska ahoj .. no ja mam narok aj na statutory Maternity Pay pretoze mam tu urcite dobu pred otehotnenim odpracovanu a vraj si mozem poziadat aj maternity allowance .. ja uz som stoho cela nejak dopletene .. stale pozeram zistujem na internete a kde sa da 😖

aliza
17. aug 2011

@dadush ahoj. Tvoj muz moze poziadat o pridavky v UK, ale ty musis zrusit pridavok na dieta na Sk. Rodicovsky si podla mna mozes nechat, ak zostanes zit na SK. AK sa prestahujes za manzelom do UK a budes tam myslim dlhsie ako 6 mesiacov, tak sa musis odhlasit z SK poistovne. V UK sa zaregistrujes u obvodneho lekara a tym padom si ty aj tvoj dieta poistene, nemusis nic platit.

vladimir32
18. aug 2011

Ahoj, prosim Ta, ak mozes... , rad by som sa spytal na zopar veci. Zijem v UK uz skoro 4 roky, z toho zhruba 3 mam odpracovane a asi 9 mesiacov som bol bez prace. Za tieto mesiace som si nikdy nepoziadal o benefity ako nezamestnany a zil som z uspor. Teraz som vsak zasa nezamestnany a tak sa ta chcem opytat, ci:
1. mam narok na benefity ako nezamestnany
2. Kolko asi zhruba budem poberavat
3. Mozem si vybavit aj House benefit, aby mi bolo platene aj najomne
4. Ak som nezamestnany, mozem sa zamestnant ako part time a sucasne poberavat aj benefity?

Dakujem za odpoved. Prosim ta, na tieto stranky ja moc nechodim, mohla by si mi odpovedat na moj mail (vladimir32@azet.sk)?? Vopred dakujem. Vlado

jenny2009
18. aug 2011

@aliza PRIDAVKY NA DIETA SA na slovensku nerusia, tie zostavaju ak zije zena na SK a zvysok doplaca UK
to jest 22 euro zo slovenska minus 80 euro je 58 euro ktore bude vyplacat anglicko.

77ivana
22. aug 2011

ahojte , citam si vase prispevky a su zaujimave, mate dost vela skusenosti . Ja by som sa chcela opytat ci nahodov neviete ci sa mi oplati ist do prace na 4 hodiny ked poberam child tax na dve deti . zatial som doma ale neako nam nevychadza tak sme rozmyslali o praci na 4 hod. kedze na cely den nemozem. bojim sa toho ze ked pojdem do prace ci nam nezoberu tax kredity. potom sa mi neoplati . ked mate niektora skusenost prosim napiste mi . dakujem

anaid
22. aug 2011

@vladimir32 dolezite je, ci si bol evidovany na JobCentre pocas nezamestnanosti. Podpora v nezamestnanosti je nieco okolo 75 libier na tyzden, ak nemas deti, v podstate ani ziadne benefity Ti neprinalezia (na narok na benefity je potrebne pracovat min 16hod tyzdenne, alebo mat zdravotny postih-napr. aj depresiu - kto ju v dnesnej dobe obcas nema?). Na housing benefit by si mal mat narok, zalezi na Tvojich osobnych pomeroch, ci zijes sam, s rodinou, v podnajme alebo splacas hypoteku atd. Ak nemas nic a menej ako 16000 na ucte, a najlepsie si v homeless situacii, skus poziadat o council house. Urcite ich bude zaujimat, preco si bol nezamestnany v poslednych mesiacoch. Budu pozadovat vypis z uctu v banke za posl. rok, takze ak si pracovat za kes na ruku a ukladal si na ucet, uvidia to. Ak si najdes part-time job, uz nebudes nezamestnany, ale pracujuci na part time, tym padom mozes ziadat o tax credits.
Najlepsie je ist pekne krasne na mestsky urad a jobcentre v mieste bydliska a pytat sa. Vela stastia.

anaid
22. aug 2011

@77ivana zalezi hlavne na tom kolko Ti daju na hodinu. Ak budes pracovat 16hod tyzdenne, budes mat narok aj na working tax credits.
Vypln si na HMRC stranke tax credit calculator/alebo benefit calculator a vyjde Ti priblizne na kolko by si mala mat narok.

77ivana
22. aug 2011

dakujem za radu urcite to vyskusam .. na 4 hod . tak predpokladam ze tam bude len minimalna mzda .

alexis1231
22. aug 2011

ahoj.vedel by mi niekto poradit?manzel pracoval v UK.poberame child benefits a tax credits nam teraz zastavili kedze sme vyse 2 mesiace na SK.matersku mi pozastavili na SK kedze sme boli v zahranici......mam zdokladovat papier z revenju ze som si v UK nepodala ziados o materske......ale oni vobec nechapu ze co ja odnich vlastne chcem.......ani interpret to nevedel vysvetlit........teraz ked sme uz na SK chcela by som si znova vybavit matersku ale neviem ako.......vraj musim mat to potvrdenie......nevie niekto co a ako mam dalej stym robit?????????? dakujem.....

lucustek
22. aug 2011

@dadush no u nas to bolo takto ze mi na urade prace rodiny a soc veci povedala ta pani ku ktorej som patrila ze ked budeme v UK a az ked tu zacneme poberat tie benefity potom treba tu fotokopiu ze uz berieme stade peniaze poslat priamo jej na urad aj mi dala adresu...lebo kym tu vybavis vsetky papiere tak to moze trvat dlho a ostat v cudzom state bez prijmu a bez koruny tiez nieje sranda...mne prave ten slovensky prispevok velmi pomahal 9mesiacov kym nam schvalili benefity tu v UK aj ked to bolo len smiesnych 180eur mesacne...
s poistkou nevime ako to je lebo ja som sa doma neodhlasovala nikde z poistovne dokonca mi vo vseobenej zdravotnej poistovni poradili ze len treba vypisat taky formular a ak dieta nenavstevuje skolku tak budem positena aj ja aj on do 6rokov zivota dietata zadarmo netreba vraj nic platit ze ot je ako predlzena materska dovolenka ci jak ...

kvietocek7
22. aug 2011

@alexis1231 ahoj, a ty si si kde presnejsie prvi krat ziadala o matersku na sk ci v Uk?? pracovala si v UK ci?
v pase nevycitam ako stare babatko mas, kedze relativne by si mohla ziadat v UK o matersku s tym ze ony ti poslu zamietnutie a to ti bude ako podkladom, ze si tu ziadnu matersku nepoberala.Ony tu totiz nezvyknu ci neposielaju ziadne dodatocne potvrdenia. Ja mam skusenost ked som chcela potvrdenie pre sk urady o maternity sure star ci ako sa to presne vola-to je tych £500- tak som si musela vypisat formular z job centra dat ho potvrdit dr a poslat. Ked mi to zamietli tak to bol podklad pre sk urady,aby som mohla dostat kocikove 800 eur. Inac tiez nechapali ked som volala na Revenue,ze aky chcem ja papier,dokument o tom ze som nedostala 500librovy benefit.
Snad som ta trochu dostala do obrazu a nepoplietla 🙂

rm
23. aug 2011

ahojte, viete nam niekto poradit?? ked mame v banke tu v uk pozicku (10 000) ci mozme dostat housing benefit??

zanetka1111
23. aug 2011

ahojte mozte my niektko poradit zijem v uk uz rok a pred 3 mesiacmi sa nam narodilo tu v uk babetko,ziadala som o benefiti ale schvalene mam len child benefit to su pridavky,ked mam malo odpracovane nemam narok na matersku,,na co mam tu narok ked dakto vie poradit lebo ja som uz stoho celkom popletena DIKY