Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

dzinka
29. nov 2011

@aliza
@eskymacik17 netreba slovensky, stači preložený anglický do slovenčiny, preklad potvrdia aj na ambasade, je to lacnejšie ako súdny tlmočník. ja som takto vybavovala.
@aliza dík za info

zabatinko
29. nov 2011

Vie mi niekto poradit?V january idem do Uk s dvojrocnou dcerkou-som nutena kvoli chorobe,tu na svk jej nevedia pomoct.Pred dvoma rokmi som tam zila,ale vela sa tam toho zmenilo a nemala som este malu,na co vsetko budem mat narok?odkedy je skolka?Potrebujem co najviac info,pretoze cochvila odchadzame a ja nemam ziadne informacie.dakujem

aliza
29. nov 2011

@eskymacik17, @dzinka ano, mas pravdu, pomylila som sa, na prispevok netreba slovensky RL....pomylila som si to so zapisom do pasu, sorry 😒

luciebx
29. nov 2011

@zabatinko podle me je nej volat na ambasadu tam by ti mohli rict vse.. ja tu ziji ale malyho do skolky nedavam.. no dostanes benefity coz je kolem 80 liber mesicne.. a pak podle toho jaky mate prijem tak vam vypocitaji child tax credits.. mozna working tax credits jestli budes chodit do prace.. skolku si budes platit podle me sama.. myslim ze az do 3 let tu je ze mas 15 hodin tydne zdarma.. ale jinak ted kdyz je maly ani ne 2 roky to si budes platit sama podle me.. ale muzu se plest

aliza
29. nov 2011

@zabatinko a idete tam ako co? ides aj s muzom, ci sama, ides tam pracovat, mas pracu vybavenu a co byvanie, na ako dlho chcete ist....?pokial viem, narok nemas na nic, kedze tam nepracujes, akurat na child benefit, na ktory mozno budes cakat aj rok. Skolka je od 3 rokov, aj to iba na 3 hodiny denne. Takze ak ju chces dat do skolky teraz, budes musiet platit sukromnu a ta ta vyjde aj okolo £600-700 mesacne. neviem, co presne potrebujes vediet.

luciebx
29. nov 2011

sem to spatne napsala az OD 3 let je skolka zdarma na 15 hodin tydne.. ... jj zalezi jestli pujdes do prace.. jinak nedostanes nic.. uz to neni co to byvavalo ze si sem dojede rodina s 5 detmi do prace nechodi a od statu dostavaj buhvi kolik liber tydne.. bohuzel..

zabatinko
29. nov 2011

@luciebx idem tam uz nastalo zit,musim kvoli malej,pretoze tu na Svk ju len trapia,ona potrebuje morsky vzduch a vtedy je ok.Ano chcem ist do prace,ak sa nebude dat skolka,chceme sa s priatelom striedat nejak,alebo proste nejak to budeme musiet vymysliet,nemozem sa pozerat ako mala trpi..dva roky dozadu sme tam zili,ale ked si viac ako dva mesiace mimo uk,uz sa to nepocita vsak?
@aliza

luciebx
29. nov 2011

@zabatinko to ja netusim jak se to pocita nebo nepocita.. to se budes muset asi optat nekde... a co je s malou ze v sk ji nemuzou pomoct? jde jen o ten morsky vzduch? ma astma ci jak? jako da se hodne se zamestanvatelem domluvit ohledne hodin v praci aby ste se mohli s muzem stridat v peci.. ale je fakt ze trva nez si vse vyridite..

zabatinko
29. nov 2011

@luciebx samozrejme,s tym ratame ze prve tyzdne budu velmi tazke,vsetko odznova si vybudovat atd,treba silne nervy..a ano ma silny atopicky ekzem,od rana do vecera sa skriabe do krvi,nic jej nepomaha,v lete sme bli v uk na dovolenke,bola uplne ina,o 100% sa jej zlepsil stav,ziadne maste.nic sme nepouzivali,co tu pravy opak,len sa trapy..a ako to je s tym ked tam prideme,o co si mozme poziadat nevies?a co sa pocita zo svk?

aliza
29. nov 2011

@zabatinko to ani ja neviem, ci sa vam to zapocitava a ako, ale radsej sa na to nespoliehat. Bez prace nedostanete nic, zial, treba sa na to pripravit a ak aj ano, tak vybavovacky trvaju niekolko mesiacov. A pracu mate daku? ci len tak skusite?

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx Ahoj, mam par dotazu: pises ze malyho do skolky nedavas. To znamena, ze se s s nim doma nebo hlidaji babicky? Me by totiz zajimalo na co tady na normalni rodina (doposud bez zadnych benefitu) narok po uplynuti 39tydnu maternity leave. Znamena to, ze pokud budu chtit doma zustat cely rok tak uz nic nedostanu a cele to pak potahne manzel? A i kdybych dala dite do soukrome skolky tak to skolne vezme veskery muj plat, takze to stejne potahne manzel?

aliza
29. nov 2011

@zabatinko aj ja mam atopicky ekzem a paradoxne sa mi prave tu, v UK strasne zhorsil 😖. ked sem pridete, mozete poziadat iba o child benefit, vsetko ostatne je zavisle na prijme bud tvojom alebo priatelovom a musite zrusit pridavky na Sk lebo to je to iste ako child benefit a nemozes to poberat z 2 krajin naraz. Zo Slovenska sa ti nepocita nic, zrusia ti aj rodicovsky a treba sa odhlasit zo zdravotnej poistovne, nemozete byt poisteni v 2 krajinach EU.

luciebx
29. nov 2011

@zabatinko aha s tim ekzemem je mi to lito.. je fakt ze ten vzduch je tu fakt jiny ja v cr byvavala dost nemocna furt neco .. mela sem astma jako mala a tu nic.. mamky pritel ma taky furt kasel nemuze furt nic vykaslat a byl tu minuly rok na tyden a uplne jinak se mu tu dychalo.. tak snad to nejak zvladnete no..
@anrebcz jj hlidaji babicka s dedou.. manzel je anglican.. tak oni jsou uz v duchodu tak ho maji.. ale ja chodim jen an 4 dny v tydnu 4 hodiny denne a to vetsinou on v te dobe stejne spi.. takze ani chudak nevi ze sem pryc..
jinak s tou maternity leave.. to jako nedostanes fakt nic.. tu je materska 9 mesicu.. minimum je kdyz si teda predtim oddelala 16 tydnu v praci tak dostanes necelychy 500 liber mesicne.. a pak uz dostanes jen ty benefity co je 80 liber mesicne.. a to mam i ja ta co dela a delala i pred tehu.. takze to mas asi tak.. pak zalezi kolik vydelava partner kolik hodin a tak.. tam se pocita child tax credits.. no tam mame jen deset liber tydne.. takze jako taky nic.. a working tax credits.. myslim ze musis delat nejak 16 hodin tydne ci co nepresahnout 25 a manzel taky tak nejak.. no ale manza dela vic.. takze tam nedostavame nic.. takze vse tahne manzel.. ted ja sem zpet v praci na part time.. takze jako nejaky vydelek domu prinesu ale jako taky nic moc.. ze jo

luciebx
29. nov 2011

@anrebcz a jeste k tomu britskymu obcanstvi. ja i kdyz mam za muze anglicana. tak ho automaticky nedostanu.. musis projit jakousi zkouskou dalo by se rict maturita z dejepisu.. a je to fakt hrozne slozity.. ze i nektery otazky sami anglicani nevi.. takze ja do toho ani nesla.. a myslim ze nehraje zadnou roli jaky mas obcanstvi..

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx jo, o tom obcanstvi(zkouskach) vim, ja ho zas tak moc ani nechci. Jen me spis zajimalo, jestli by mi vubec knecemu bylo.

luciebx
29. nov 2011

@anrebcz podle me nebylo

fairynika
29. nov 2011

ahojte ja sa chcem spytat ideme s dcerkou 8mesacnou do uk pracovala som tam pred 2rokmi mam teda vybavene uz vsetky papiere viem ze child benefit narok mam a teraz beriem pridavky na malu ci mozem aj tam poziadat alebo vobec nemam narok to som na ich stranke nenasla..

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx No u nas je problem v tom, ze babicky bydli ve Skotsku, takze tam zadna pomoc nehrozi a kdybych sla zpatky do prace(na plny nebo castecny uvazek) tak to stejne bude jen na skolku a cestovne do prace. Manzel neni zamestnany, u nas by se reklo ze' podnika', proste dela sam pro sebe, tudiz nema stale prijmy ani vyplatni pasku podle ktere by nam vypocitali benefity. No je to proste nic moc... Nikdy jsem tady od statu nic nezadala a ted zjistuju, ze ani v budoucnu nic nedostanu.....

luciebx
29. nov 2011

@fairynika nemuzes pobirat pridavky na slovensku a v uk.. bud tam nebo tam.. ale pokud budete zit v uk tak vse zrusit na svk a zazadat o vse ostatni v uk

@anrebcz no ale manzel musi mit danovy priznani.. to staci.. aby videli kolik vydelava.. no manzel je taky podnikatel.. taky nema zadnou vyplatni pasku.. proste vsude uvadime do papiru priblizne co si mysli ze vydela a az pak bude danovy priznani a on vi kolik tak jim to posleme znovu a oni budou vedet zda nam preplatili tak nam uberou nebo nam pridaj.. takhle to tu je.. manza taky jeste nema udelany dane za lonsky rok a tak sme napsali ze asi priblizne to stejne.. ale bude to mit tak doufam ze nam pridaj..

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx ok dik, ja se ptam jen teoreticky, co nas ceka. Na deti se teprve chystame(snad brzo) a manzel podnika teprve necelej rok, takze taky nevim jak to s tim danovym priznanim je...
Hele muzu si te dat do pratel, kdybych jeste neco potrebovala vedet?

luciebx
29. nov 2011

@anrebcz jj jasne klidne pridej.. vis co.. oni tu vse potrebuji vedet teoreticky.. jako hlavne jit do prace ze jo.. mit neco oddelano zazadat o materskou a je to.. pac kldyz pujdes do prace kdyz si tehu uz nekdy v 6 mesici a doma zustanes mesic predporodem tak nemas oddelano 16 tydnu tim padem dostanes snad 35 liber tydne.. to ted hrozi svagrove.. a je z toho naprasky.. tak hodne stesti.. a uz vite kam se stehujete.. do jake casti?

fairynika
29. nov 2011

@luciebx to mi je jasne ze nemozem poberat to iste v dvoch statoch...ale ci mozem ziadat o peniaze tam..a nemyslim tych 20..libier tyzdenne.a ak mozes mi dat nejaky odkaz na ich info budem moc rada

luciebx
29. nov 2011

@fairynika jako nevim kde nejaky info hledat.. bohuzel.. asi nej volat na ambasadu oni budou vedet.. jako nevim co vic jako za pridavky chces? pac tu proste nic jinyho neni vis.. 80 liber mesicne benefity.. to ma snad kazdej... ap ak zalezi kolik delas zda delas.. kolik manzel a tak.. ale to uz vypliva z prace a vydelku.. pokud nechodis do prace.. nic jinyho tu nedostanes.. bohuzel

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx Tak to zas ne, ja uz to ziju vic jak sest roku, odpracovano mam taky, jen jsem se o takovy veci driv nemusela zajimat a ted s hypotekou na krku zjistuju, ze to na materske a po materske bude docela bida. Nikdy jsem o nic nezadala, tak ani nevim kde a o co 😉 Bydlime v Londyne, takze skolky budou taky docela palka.....

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx PS nemyslela jsem co nas ceka 'az se prestehujeme do UK' ale co nas ceka 'az si poridime dite' 🙂

luciebx
29. nov 2011

@anrebcz jj my taky hypoteku.. mazec.. takze ty uz bydlis v uk? kde presne? no ze mas odpracovano.. ja jako myslela ze kdyz nahodou skoncis u jednoho zamestnavatele budes chvilku doma a pak zacnes u novyho tak u toho musis byt 16 tydnu abys dostala materskou od pracaku.. pac ten zamestnavatel aby on ti platil tvoji materskou tak u nej musis byt min rok.. snad sem to napsala srozumitelne.. pac svagrova taky delala pak je propustili ona hledala novou praci.. pac ma vzdelani a nechce jen tak jit za pokladnu tak vybirala chodila na pohovory a nez nastoupila byla tehu docela uz dlouho a tak ji to nevychazi u novyho sefa byt tam 16 tydnu..

anrebcz
29. nov 2011

@luciebx ja taky myslela odpracovano u nynejsiho zamestnavatele. Bydlime v SW London.

luciebx
29. nov 2011

@anrebcz tak to jo.. hlavne ze si rozumime.. 😀 ja sem kousek od oxfordu..
no nic malej se mi probudil tak zase jdu.. zatim papa

smajka
29. nov 2011

@dzinka
@aliza - ja som dostala ten prispevok pri narodeni teraz v novembri, tak myslim, ze sestra by ho mala dostat. matersku som z sk nikdy nepoberala, ale zase co som pocula, niekomu ju pozastavili a niekto stale pobera. pripada mi to spes o stasti, preto opat - nech sestra vyskusa 😉 prinajhorsom jej to zamietnu.

aliza
29. nov 2011

@fairynika presne ako pise @luciebx, okrem child benefitu nemas na nic ine narok, az ked si najdes ty alebo manzel/partner robotu, potom budete riesit prispevky v zavislosti od vysky platu, takto dopredu sa to neda a nikto ti neda info. Ak chces ziadat child benefit, treba hned zrusit slovenske pridavky a treba ratat s tym, ze to moze trvat aj par mesiacov, kym vam schvalia ch.b., takze cely tento cas nebudete mat ani slovenske pridavky. Urady su uz prepojene, kazdeho osobne kontroluju a preveruju, takze si treba davat pozor. A neviem, ako je to s rodicakom, pokial viem, zeny zijuce v zahranici narok na rodicovsky nemaju, treba si to zistit lebo ak poziadas o cokolvek v UK, oni to poslu na SK a tak slovenske urady zistia, ze zijes mimo Sk a mozu ta vyzvat vratit rodicovsky aj spatne.