Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

martinkova24
1. nov 2012

caute baby potrebujem radu od 2008 som robila v uk mala sa mi narodila 2010 brala som na nu benefity do treay beriem child benefit a child tax credit jedna sa o to ze som od decembra min roku na slovensku a chcem to tam porusit neviete ake tlaciva potrebujem?chcem si zalozit zivnost tu na sr,,,

bejkats
29. nov 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať že poberám child benefit, materskú od štátu a žiadala som aj child tax credit. Chystáme sa však na slovensko ale nechcela by som tu všetko zrušiť pretože tu mám ešte aj prácu a nastúpiť mám v júny. Chceli sme však vyskúšať život na slovensku a tak sa tam vraciame v Januáry. preto sa chcem opýtať či je možné prihlásiť dieťatko na slovensku a či tím neprídem o príspevky v anglicku 🙂 ďakujem

tomas31
25. feb 2013

Ahojte 🙂 potrebujem sa spítať na dovolenku v UK mám narok na 28 dní že ? Ked som ale pod agenturou mám na to narok tiež ? ako si to vipočitam pls začal som pracovať od 6 mesiaca.... v januari som si požiadal o dovolenku na 20 dní preplatil mi ale len 9 ...... ako to mám počitať ? pls ale mám tak že za jeden mesiac som mal tak že prví tižden 60 druhí 20 tretí 45 štvrtí 34 može mi aj toto robiť visledok tích 9 dní ? pls pomožte mi .Za vaše odpovede vopred Dakujem 🙂

emily84
26. feb 2013

@tomas31 Tak pokial viem, aj ked pracujes pod agenturou, tak by si mal mat na rok 28 dni dovolenky. Rozdiel je len v tom, ze ti nabieha postupne ako pracujes. Cize priblizne 2.3 dna za odpracovany mesiac (resp. tyzden). Napr. ak ides na dovolenku po 6 mesiacoch od nastupu do prace, tak by si mal mat priblizne 13-14 dni dovolenky na zaplatenie.
Ak sa stane, ze nepracujes niekolko mesiacov, v pripade choroby,...atd, vtedy ti sice dovolenka nabieha, no dostanes menej penazi za nu. Aspon takto to funguje u nas v agenture. Najlepsie by bolo keby si sa v praci spytal ako to pocitaju. Agentury nemusia fungovat rovnako...

tomas31
26. feb 2013

@emily84 Dakujem 🙂 za osem mesiacov mám odrobených 1300 hodín ked som si to vydelil na mesiac mi vychadza viacej ako 160 dní to znamená že na tížden mi to robý više 40 hodín .Možem si to aj takto počitať ?

emily84
26. feb 2013

@tomas31 Tak pokial viem, je jedno kolko hodin odrobis, dni ti nabiehaju rovnako... cize 2.3 dna na mesiac, a pri 40 hodinach za tyzden by si aj mal mat normalny rate za dovolenku, myslim tym, nie velmi nizky ako keby si bol sick, alebo tak...

tomas31
26. feb 2013

@emily84 🙂 A ked bývam pod agenturou je tam niaka možnosť platenia ako mislím ulavi na dom ked má dá za tižden 2 krát do práce to mam 120 libierr cca a 60 musim dať na byvanie .! ,?

tomas31
26. feb 2013

@emily84 🙂 ked davam papier na holiday zamestnavatel mi je ten papier povinný vratiť ? pretože mi ho zamestnavatel nechce vrátiť ! a ja mám na hodinu min mzdu 6.19 v mojom pripade a ked si beriem dovolenku tak to mám tak isto zaplatené ?Alebo ako to je cez dovolenku mám narok na viacej penazí ?

emily84
26. feb 2013

@tomas31 skus ist na inland revenue a spytaj sa na tax credit, to je prispevok ked mas mensiu vyplatu, mozno i council tax by si mohol dostat, no to len v tom pripade ze mas dom/byt v prenajme priamo u letting agency alebo u landlorda.
Holiday form by ti mali dat v praci spat, na ktorom by si mal mat poznacene a podpisane ci ti ju schvaluju alebo zamietaju. No mozno u vas to tak nefunguje.No a kolko mas za dovolenku moze mat kazda agentura inak.

tomas31
27. feb 2013

@emily84 Ja som s toho zmetený .... tam ožobračuju ludí len taký frmol ! a to je ako možne ? šak minimum je 28 dní v UK nie ? aj ked som pod agenturou .....On mi vravel ako sa to akože počita .Všetky hodiny deleno 90 ale to sa mi nezdá ! Aj to že ked som mal odpracovaních nad 40 hodín tak že sa mi to počita za 40 a ked som odpracoval pod 40 hodin tak sa mi to počita presne tolko kolko som odpracoval ! .........hlupost nie ?...... Dakujem za ochotu 🙂

emily84
27. feb 2013

@tomas31 a pre aku agenturu pracujes? skus ked tak napisat list na head office, mozno oni ti povedia nieco ine... 😉

dedikatessa
3. mar 2013

Prosim Vás je tu niekto kto by mi vedel poradit ? Po porode v maji by som chcela odist s babom do Uk za manzelom. Bude to presne rok co som odtial odisla aj som pracovala, rok sme boli doma teraz by som sa chcela vratit ale uz aj s malou. Co je potrebne urobit ? Na aky urad mam ist a mam narok na nejaky prispevok? ako je to s doktorom? Ak by ste niekto vedeli budem vdacna za akukolvek radu.

emily84
3. mar 2013

@dedikatessa Podla mna bude najlepsie ked zajdes do Job Centra - tam ti poradia kde vsade sa mas prihlasit a ake benefity mozes dostat. Ja zijem v Skotsku, no myslim, ze podobne s doktormi je to v celom UK - treba sa zaregistrovat u lekara, ktory je urceny pre obvod kde budete byvat. Ak potrebujes ist k lekarovi, treba si najskor pytat appointment.

humming
4. mar 2013

ahoj ludia
chcem sa spytat ako je to ked robim pod agenturou ktora mi garantuje jeden den v tyzdni?
do prace nas volaju vzdy v dany den takze neviem kolko dni odpracujem.
ak by sa zase rozbehla robota tak som praci 5x7hod v tyzdni.
kolko porebujem za tyzden odpracovat bez toho aby som sa nemusel bat toho ze jedneho dna mi pride sek aby som vratil X penazi lebo som dost nepracoval ?
diky 🙂

emily84
4. mar 2013

@humming nechapem, a komu by si mal vracat peniaze ktore zarobis? nemyslis nahodou benefity?

humming
4. mar 2013

jj benefity
vraj ak clovek odpracuje menej alebo viac ako je nejaka norma tak pozaduju peniaze naspat.
ak to dobre chapem tak worktax ziadaju ak ma clovek odmakanych malo hodin cim sa chrania pred slovenskym problemom ze ludia dostavaju peniaze bez toho aby si vobec hladali robotu a nietoeste dokonca aj pracovali

emily84
5. mar 2013

@humming Tak working tax credit je pomoc od statu k tvojej vyplate, aby si dosiahol zivotne minimum. Kedze sa ale tvoje vyplaty menia, raz zarobis menej, potom zase viac, o kazdej zmene musis informovat Inland Revenue. Takze ak zarobis viac a nedas im vediet tak ano, neskor od teba mozu peniaze pytat

humming
5. mar 2013

a nevies ake je to rozmedzie kolko treba mat odpracovanych hodin v akom case?
nechcem aby po nejakej dobe prisiel sek ze mam vratit peniaze ktore uz nemam
ale na druhej strane ked vidim ze niektory ludia chodia do prace naschval len 3x v tyzdni aby mali "dostatocne malo" na to aby poberali dalsie prispevky je to lakave mat peniaze za nic :P
kazdy vravi aby som si vybavil tieto benefity (worktax) ale stale ma odradza to ze neviem rozmedzie kolko hodin v akom obdoby treba mat odpracovanych aby som sa nemusel bat ze mi pride velky sek.
takze viete niekto tie magicke cisla napr ze pocas mesiaca musim odpracovat minimalne X a macimalne Y hodin?
vdaka 🙂

emily84
6. mar 2013

@humming tak zacnime tak vsetci robit, budeme zit z benefitov, robit co najmenej a este byt na to hrdi....
Ja som pysna na to, ze som nikdy ziadny benefit nemusela pytat a mam cisty stit.
http://taxcredits.hmrc.gov.uk/Qualify/DIQHouseh...

slniecko77
7. mar 2013

@humming absolutny suhlas s @emily84
..a vobec sa neda cudovat britom, ze velmi nemusia ludi z ''vychodnej Europy'' presne kvoli takymto 😝 😠 obcas sa musim hanbit odkial pochadzam ☹ co ma nesmierne mrzi
..ale neodpustila som si napisat

humming
9. mar 2013

nechcem byt parazit ako isty obyvatelia slovenska ale aktualny financny stav ma asi dotlaci na toto vychodisko z financneho "pruseru"
@emily84 ja mam "cisty stit" 3roky a ak by bolo vsetko ako do teraz urcite ani nezvazujem o nieco take ziadat ale zial situacia sa meni. btw diky za tu stranku 🙂
@slniecko77 tam kde ja workujem je plno ludi ktory netusia co je to praca a vedia sa len skryvat pred robotov a ked anglani vidia ludi co robia dokonca viac ako maju ostavaju v soku. doma je to samozrejmost ale tu na mna niektory pozeraju ako keby som bol trafeny ked spravim nieco co som nemusel.
...a prosim vas neskatulkujte ludi ktorych uplne nepoznate nieje to pekne 😉

angelika96
6. apr 2013

Ahojte. chcem sa Vas opytat, ze ci treba nahlasit na Sk, ze dieta v uk chodi do skoly? Lebo, ked sme tu prisli, tak mal iba 1,5 rokov a teraz ma sest. Dakujem za odpoved!

kvietocek7
6. apr 2013

@angelika96 ahoj,nie ze nahlasit ale PRIHLASIT v mieste bydliska na povinnu skolsku dochadzku kde bude dieta robit rozdielove skusky.Je to dane zo zakona.Viac budu vediet povedat bud dana skola alebo na urade odbor skolstva.
alebo aj tu na MK je tema
https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/skolaci-zijuci-v-zahranici-ktori-musia-chodit-na-komisionalne-preskusanie-na-slovensko-2/

gombicka
9. apr 2013

Nova skvela stranka pre zienky; a ktomu aktualna tema tyzdna: Zivot v zahranici:
http://www.pocomtuziazeny.sk

angelika96
11. apr 2013

kvietocek7, dakujem za odpoved pomohla si my 🙂

pepa10
28. apr 2013

Ahojte! Vie mi niekto poradit, co vsetko, ake formulare potrebujem pri odchode z UK? Rozhodli sme sa to tu po 7 rokoch zavesit na klinec. Budem vdacna za kazdu radu. Ja pracujem, dcerka ma rok.Poberame len benefity, takze tie odhlasit. Navstivila som aj stranku euros alebo tak nejak, tam je vsetko popisane, len nedavno tam jedna baba pridala koment, ze by to bolo treba updatnut, tak je tu niekto, kto to prave riesi alebo nedavno riesil odchod z UK budem velmi rada. Dakujem!

sonahu
10. máj 2013

Chcem sa spytat ci mam narok na nejake prispevky, ak pracujem na part-time 15 hodin tyzdenne...Dakujem mam 22 rokov.

kvietocek7
10. máj 2013

@sonahu ahoj, myslim,ze child a working tax credit.Zavolaj si na tax office a poziadaj o formulare,pripadne maju servis kde ti to pomozu ci uz vypocitat alebo aj vyplnit 🙂 good luck

sonahu
10. máj 2013

Ok tak ja si asi dnes zbehnem na Jobs and Benefits

leontynka10
5. jún 2013

@vilkakatka Ahoj ja som na meterskej dovolenke na SK ale zamestnana som este v UK prosim ta vies mi poradit alebo poslat link na ziadost o rodinne pridavky v Uk??? dakujem pekne som s toho vsetkeho uplne zmatena .. dnes som bola u nas na urade a tam ma riadne sprdli ze som si to este nevibavila len ja neviem ako na to :-/