Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

tanusenka
21. máj 2014

ahojte kocky tak som sa rozhodla ze idem domov na Slovensko a draheho tu este necham chvilu. neviete mi poradit ake doklady bude treba vybavit v uk?

tanusenka
22. máj 2014

pretoze mam z toho trocha misung .tu v uk mam poziadat o maternity aby mi to zamietly nech mam ten zemietaci list? iba to staci?

tanusenka
22. máj 2014

este ma napadla jedna vec mozem poberat matersku z UK a rodicovsky zo slovenska?

sami51
31. máj 2014

vie niekto poradit, ako to je s dochodkom, po navrate /po vyše 10 rokoch/ z UK na Slovensko v pripade, ak osoba dosiahne vek na predčasny dochodok?? berie sa UK dochodok, ci slovenky??

havana_frost
1. jún 2014

@tanusenka UK system nepoznam ale za slovensky ti mozem povedat ze ak poberas materske z cudziny, zo slovenska uz rodicovsky poberat nemozes. Tolko teoria. Prakticky by museli vynalozit vela usilia aby nase organy nieco take zistili.

fidorka7
4. jún 2014

tanusenka môžeš, ale nie súčasne. Najskôr vyčerpáš materské v Uk a potom, keď preukážeš splnenie podmienok, môžeš pokračovať v SR s rodičovským

fidorka7
4. jún 2014

Havana_frost
nie je to až tak veľa úsilia to zistiť, po príchode na SVK sa bude musieť sama preukázať nejakými dokladmi a potvrdeniami a nejaké si zasa vyžiada sám úrad cez E - formuláre, nie je to ani nič strašné, ani zdĺhavé. Navyše, ak by sa preukázalo, že niečo zatajila hoc i o rok, dva, musí príspevok vrátiť. Ak v UK doposiaľ žila, pracovala alebo sa jej tam narodilo dieťa, tak sa priam predpokladá, že jej vznikol nárok na nejaké dávky v UK, stačí to prešetriť.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olinecka87
3. júl 2014

Dobry den,chcela by som sa opytat,toho casu zijem v UK septembri tomu budu dva roky,teraz mam sestmesacneho syna a 19.jula mi konci materska avsak vyplacana z JOB CENTER.To.j,ze by som sa mala vratit do prace,s tym by som nemala problem,ale ja este kojim a nerada by som dieta len tak odstavila a utekala do prace.Vraj jedine riesenie aby som bola doma a pocitalo sa to do dochodku je platit si samostatne INSURANCE.Ale pocua som nieco,ze da sa byt prihlasena na JOB CEnTER az 5 rokov len sa treba chodit podpisat raz za pol rok a pocita sa vsetko do dochodku-ale toto som iba pocula.Ma s tymto niekto nejaku skusenost prosim,ak nie budem si platit poistenie a popritom si mozno najdem nieco par hodinove🙂
Dakujem

silaviat
4. júl 2014

@olinecka87 po materskej pokial nemas pracu a si single mozes na income support tam sa chodi potom kazdych 6 mesiacov na podpis a preverenie..ale podla noveho zakona mozes income support poberat len ak si v uk 5 rokov a viac

sami51
11. júl 2014

vie niekto ako je to, ak niekto kto dosiahne dochodkovy vek a dlhodobo- vyse 10 rokov- zil a legalne pracoval v uk s vyplacanim dochodku po navrate na Slovensko?? dostane ten clovek aj dochodok z anglicka...ci len Slovenska??

sami51
11. júl 2014

@silaviat dakujem...naaahodou link este na inu stranku nemas??

lucinka0503
11. júl 2014

Dobrý večer žienky,som rozvedená mamina a mám 4detičky,nežijem v UK,ale môj exmanžel áno.Žije tam už od roku 2007 a v roku 2010 nás rozviedli z dôvodu,že od jeho odchodu akosi pozabudol,že má rodinu a zabudol posielať domov financie.Prídavky nám zo Slovenska boli pozastavené a exmanžel si ich vybavil tam,samozrejme,že sme nevideli ani cent.Neplati výživné odkedy mu bolo súdom určené a neposlal ani peniaze z Child Benefitu.Chceli sme sa s mojou právničkou dopátrať pomocou výzvy ktorú sme samozrejme v anglickom jazyku posielali na Child Benefit Office aká suma mu bola z Child Benefitu vyplatená a za aké obdobie a koľko mesiacov mu vyplatili spätne.Lenže do dnešného dňa nám od nich neprišla žiadna odpoveď.Bolo to posielane v roku 2010.Vedeli by ste mi poradiť ako sa k tomu dostanem?Mám všetky údaje,jeho Insumer Number,číslo žiadosti Child Benefitu a nič.Môžte mi prosím poradiť čo ďalej a ako sa k tomu dopátrať?Mali to byť peniažky pre deti a nie na jeho automaty a alkohol ☹

silaviat
11. júl 2014

@lucinka0503 skus zavolat na helpline https://www.gov.uk/contact-child-benefit-office alebo na fb stranku napis su tam moc mudre a ochotne zienky poradit https://www.facebook.com/groups/124604254226584... drzim palce

lucinka0503
11. júl 2014

@silaviat Ďakujem 😉

sami51
11. júl 2014

@silaviat dakujeeem krasne

lilithdi
23. júl 2014

Ahoj , ja by osm sa chcela opytat: chcem rodit doma na svk, prosim strucne mi napiste vlastne kolko co mi plati zamestnavatel, a ci nemusim chodit zo slovenska vtedy ak treba nejake tie vybavovacky, ci to moze a mna spravit priatel, ktory tu ostava? ten jednorzovy prispevok na svk mozem dostat tam? a ako mam deklarovat ze tu som ho nedostala?myslim v UK lebo uz mam chaos:D kolko tyzdnov vlastne poberam matersku? kolko a ako poberam rodicovsky prispevok?

lussinda84
13. aug 2014

Ahojte, baby poradte za 2 týždne odchádzam do UK, som slobodná matka, na aké príspevky mám nárok, bývať budem zatiaľ u rodičov kamaráta, nie priateľa, v UK som už bola 1 rok, poberala som tam aj materskú a dcérka sa tam aj narodila, mám nárok na sociálny byt alebo také niečo? kde by som sa na to mohla spýtať, tiež by som potrebovala vedieť ako je to so škôlkou/ školou malá mala v júli 5 rokov, za všetky vaše rady vopred dakujem 🙂

silaviat
13. aug 2014

@lussinda84 zalezi kedy si tu ten rok bola- kedze ma mala 5 rokov a bola si tu rok tak redpokladam ze pred cca 4 rokmi-takze sa budes pocitat ako novoprichodzia..narok na akykolvk benefit podla noveho systemu mas az po 3 mesiacoch a na byt od statu po roku
https://www.gov.uk/child-benefit-move-to-uk tiez na urad ta uz vezmu len ak preukazes ze mas dostatocnu anglictinu na najdenie si prace .. pokial ma 5 rokov uz musi do skoly - ta je free najdes si ju sama alebo ti pomoze council..

lussinda84
14. aug 2014

@silaviat ahoj, moc díky za info, chcem sa ešte spýtať, aký úrad máš namysli?kam ma majú zobrať? čo by som si mala vybavovať ako prvé čo sa týka nejakého prihlásenia? a o ten byt sa po roku kde má požiadať?

silaviat
14. aug 2014

urad prace som myslela ...ako prve si zaobstaraj byvanie najdi pracu a skolu pre dieta ... budes potrebovat na zaciatok dost penazi ak nemas este kde robit .. ked sa zamestnas po 3 mesiacoch si zaziadaj o child benefit a child tax credit a housing benefit - na to treba uz habitual residence tes http://www.adviceguide.org.uk/wales/benefits_w/... tam sa ta budu pytat kde byvas naco si dosla do uk a take somariny .. samozrejme v anglictine a bez prekladatela... ako slobodna matka mas narok na plny housing benefit (max 2 izbovy byt) a mozes robit 16hodin a viac a poberat i working tax - inak by si nan musela makat min 32 hdin tyzdenne - ziadne ine vyhody slobodna matka nema

lussinda84
15. aug 2014

@silaviat prácu už mám a bývať budem zatiaľ u kamaratovyh rodičov, takže nemôžem zatiaľ požiadať o žiadny príspevok? čítala som, že je aj nejaky benefit na škôlku/školu? a nevieš či by mohol byť problém ak malá nevie nič anglicky?

silaviat
15. aug 2014

@lussinda84 zatial nie az po 3 mesiacoch a problem mat nebude deti sa rychlo ucia a ucitelky su trpezlive ;) ale ja mam este miminecko tak napis sem tam su i mamicky so starsimi detmi https://www.modrykonik.sk/group/183/

lussinda84
16. aug 2014

@silaviat ajtak ti velmi pekne dakujem za info 🙂

sara328
31. aug 2014

Ahojte baby !! Mam otazku...Som v uk uz 2 mesiac a som tehotna...termin mam 19 oktobra ale nepracovala som tu..priatel tu pracuje uz pol roka...tak sa chcem spytat ci mam vobec narok na neaku tu matersku alebo prispevok na dieta...Ďakujem....

zeriempizzu
31. aug 2014

@sara328 nemas. Nepracovala si, ziadna materska - teda maternity pay. Podla vsetkeho nemas ani narok na maternity allowance.

zeriempizzu
31. aug 2014

@lussinda84 Nic v zlom, ale moc ma zaujima preco ides do UK ked je evidetne ze tam ides ziadat o statny byt a davky? Toto nechapem, skutocne. Prave proti tomtu sa UK brani a krati davky ostatnym. Naozaj ma zaujimaju pohnutky.

silaviat
31. aug 2014

@sara328 ak odrobis minimalne 26 tyzdnov potom narok mas na matersku od statu - kedze mas termin uz coskoro tak to nestihas a kedze si v uk kratko nebudes mat narok ani na income support- az sa male narodi daju ti child beneft,child tax credit .. este nieco malo na housing benefit .. budes musiet ale ziadat i s priatelom nie ako single mama ..rataj s tym ze na child benefit sa caka aj cez pol roka ... takze budete mat tazky zaciatok ;)