Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

dinussik
5. nov 2015

Ahojte 🙂 od konca januara zijem v UK a hned na zaciatku februara som nastupila do prace na full contract s minimalnou mzdou. Od februara do juna som pracovala v jednej firme ale potom nas prebrala ina firma ( preberala pobocky v meste kde som pracovala) v ktorej som pracovala cca 2 mesiace ale v auguste som nastupila naspat do tej starej firmy a dala vypoved v tej novej. Cize odkedy som v UK vkuse pracujem. Momentalne som v 19 tyzdni a chcela by som sa opytat kedy mozem nastupit na matersku a na aku mam narok. Som uz z toho trchu mimo kedze sa mi zda ze midwife spominala ze mozem ist uz v 20. tyzdni ale jedna znama vravela ze az od 7 mesiaca. K midwife idem az v 25.tyzdni. Prvy scan som mala az v 17.tyzdni pretoze som mala problemy s ms a ked mi vysiel pozitivny test este v auguste tak midwife mi cez telefon nejakym zazrakom vypocitala ze v septembri budem v 9 tyzdni tak m dala apoitment ktory mi potom 2 krat prelozili a na prvy scan som sa dostala az v 17.tyzdni cize nemam ziadne informacie co a ako 🙂 Dufam ze som to nenapisala zlozito a dakujem za odpoved 🙂

dinussik
7. nov 2015

Tak toto som vedela len som chcela vediet od ktoreho tyzdna sa da ist uz na matersku 🙂 ale dakujem

silaviat
7. nov 2015

@dinussik 11tyzdnov pred datumom porodu - 15 tyzdnov pred musis podat zamestnavatelovi ziadost kedy chces ist a kedy mas termin.. vsetko je na tej stranke

dinussik
8. nov 2015

Cize az od 7 mesiaca? Fuuha tak to je dost... dakujem za info 🙂

adika279
8. nov 2015

Ahoj ja som odusla v 7mesiaci na matersku v uk ake rodila som na slovensku dostavala som matersku od statu a tu na slovensku rodicovsky prispevok.matersku som dostavala 6mesiacov 🙂

miruskaciesarova
8. nov 2015

ahojte, chcem sa opytat ci v anglicku moze brat matersku aj manzel? Mne materska skoncila a poberam rodicovsky, manzel je v ang ,ale planuje sa vratit na SK a ja chcem ist do prace..dakujem za pomoc 🙂

miruskaciesarova
8. nov 2015

len doplnim ze nasa mala bude mat v maji 2 roky... 🙂 🙂 🙂

aliza
8. nov 2015

@miruskaciesarova neviem presne, co myslis. Ak ti materska skoncila, tak nechapem, ako ju chce dalej poberat tvoj manzel. Ak spravne ratam, vase dieta ma okolo 18 mesiacov, cize prilis stare na akukolvek matersku kdekolvek. V UK je platena materska do 39 tyzdnov. Ak sa tvoj manzel vrati na SK, nebudete mat uz narok na nic z UK.

adika279
8. nov 2015

ahoj manzel moze byt na rodicovskej dovolenke tu na slovensku, moj syn ma 2,5roka a ja budem pracovat v UK ak to myslis takto

miruskaciesarova
9. nov 2015

Ahojte, dakujem za odpovede a upresnim info. Ja sa chcem vratit do prace tu na Slovensku, Viem ze aj u nas moze ist manzel na matersku na 28 tyzdnov, do dovrsenia 3 roky veku dietata, ak si za posledne 2 roky platil 270 dni do socialnej poistovne. Predtym bol riadne zamestnany na Slovensku, az v maji tohto roku odisiel do UK, ale v decembri sa planuje vratit a ist na matersku on a ja nastupim do prace.. Tak chcem vediet ci moze brat matersku z Ang, alebo len zo Slovenska..Viem ze v ang je materska 39 tyz ale nie je jedno kedy tych 39 tyzdnov vyberie? alebo je to podmienene, ze do veku 39 tyz dietata? mam z toho trosku hokej...viem ze jedna moja znama bola na materskej tu na SK, ked jej skoncila tak sla na marodku a po urcitom case sla do prace a na tych 28 tyz nastupil na matersku jej muz..vsetko podla zakona, preto sa chcem informovat ci je nieco take aj v UK..Ci by manzelovi nevysla vyssia materska z UK nez zo SLovenska, tam je to okolo 120 libier na tyzden a tu by mu vysla len okolo 360 eur....Velmi pekne dakujem za odpovede a za pomoc 🙂

silaviat
9. nov 2015

@miruskaciesarova materska v uk je 9mesiacov lol takze nie nemoze

dinussik
9. nov 2015

Dnes som bola na ultrazvuk a pytala som sa tak vraj od 24 tyzdna sa da ist na matersku 🙂

miruskaciesarova
9. nov 2015

@silaviat ...takze nam ostava len poziadat o matersku na slovensku ☹ ,skoda ,ale aj to je dobre, aspon u nas ju davaju aj manzelovi.

potvok
10. nov 2015

Tak daj vedieť ako si dopadla, ja na materskú nemám na Sk nárok lebo pracujem v Uk a dostaneš ju len odtiaľ kde si posledný rok prac

potvok
10. nov 2015

Pracovala alebo aspon predtým máš podrobené cca 10 mesiacov na Sk, coz ja nemám lebo som pracovala len v Uk ale chcem sa vrátiť keď budem čakať dieťa....

miruskaciesarova
10. nov 2015

@potvok no zatial neviem ako to dopadne, to uvidime o mesiac ked sa manzel vrati,ci nam daju,lebo on bol od maja do dec v UK...a na nete som sa docitala, ze musi mat za posledne 2 roky zaplatene 270 dni nemocenske a vraj poistny vztah musi aj trvat, co v nasom pripade nie je...zrejme pojde len na rodicovsky prispevok ☹

potvok
11. nov 2015

No jj si nájdu dôvod aby nemuseli pomôct mladým rodinám. Smutne :(

jaco8
3. dec 2015

Ahojte...chcem sa spýtať, či máte niekto skúsenosti s housing benefit. či si dokážu overiť bankový účet na Slovensku a či dokážu zistiť či vlastníte nejakú nehnutelnosť, kedže vo formulári sa na to pýtajú a či aj niečo schvália ked vlastníte nejakú nehnutelnosť na Slovensku. pekne ďakujem za odpovede 🙂

verkom
23. feb 2016

Ahojte, neviem či táto diskusia ešte funguje a či mi viete poradiť aj v takejto veci. Moja kamoška pracovala cca jeden rok v UK, v Londýne. Otehotnela, priateľ sa ňu úplne vykašlal a ona sa vrátila sama na SR. POčas toho ako pracovala v UK si prerušila štúdium tu na SR takže za ňu nebolo zdravotné poistenie platené, preto nárok na akúkoľvek materskú jej nepripadá. Teraz príde tá otázka, má nejaký nárok na materskú, hoci aj minimálnu z UK? Vzhľadom na to, že tam pracovala. Nie som si tým ja istá a nechcem ju hneď demotivovať, ale dieťa sa tam nenarodí a ona sa už do UK za bývalým určite nevráti, neznáša ho, nechal ju v totálnom srabe. Potrebuje zistiť či má nárok na akékoľvek peniaze, lebo ostala totálne bez príjmu a štúdium si obnovila ešte pred tým ako vedela že je tehotná, tak chodí aj do školy znovu. Prosím poraďte ak viete.

Ďakujem

kelevron
25. feb 2016

Ahojte všetci chcem sa spýtať ako je to s vybavovaním materskej z uk keď chcem rodiť na SK je možne ,chodiť na prehliedky/vysetrenia na sk? Dakujem za odpovede 😊

potvok
25. feb 2016

To by aj mna zaujimalo 🙂 ja myslim ze chodit by si mala aj tu aj tam. Ak si tehotná a robíš v Uk tak určite aj v Uk. Musíš odrobiť istý počet dni pred tym ako pôjdeš na materskú čiže nemôžeš odísť skor onak nemáš na materskú nárok.

supeeeeeeeeeeeer
28. feb 2016

ahoj nevie mi niekto poradit . pracovala som 8 rokov v uk. narodilo sa nam tu male dievcatko teraz uy ma sest rokov ale namozem oklo nej pracovat pretoze mi ju nema kto oviest a priviest zo skoly. skusala som si najst aj pracu na tri hodiny ale marne. mozte mi poradit ci mozem poberat nejake benefity a ake?

adika279
28. feb 2016

@kelevron ahoj, ja som rodila na SK, do 7mesiaca som bola v UK, potom som nastupila na matersku a sla domov, samozrejme mala som prehliadku aj doma asi v 20tt, ostatne v UK a po 7 mesiaci zase doma

co sa tyka poberania materskej dostavala som najvyssiu moznu davku od statu pretoze od zamestnavatela mi nevysla v UK a na SK mi dali rodicovsky prispevok

potvok
29. feb 2016

Materskú si dostávala z Uk ci Sk? Rodičovskú chápem ale materská by mala byt odtiaľ kde si pred pôrodom robila nie? @adika279

adika279
29. feb 2016

@potvok matersku z uk ale len od statu lebo mi nevysla od zamestnavatela

silaviat
29. feb 2016

@verkom zalezi ci pracovala cely rok pred narodenim kedy odisla nech si pozrie na nete podmienky pre maternity allowance ,,, ci splna podmienky bude musiet dolozit vyplatne pasku a podla toho by jej vypocitali je na to i kalkulacka https://www.gov.uk/pay-leave-for-parents
@kelevron S2 formular na porod doma... pocas materskej moze ostat na slovensku a tym padom i rehliadky tam
@supeeeeeeeeeeeer zalezi ci mas manzela alebo nie.. ak das vypoved nemas narok ani na jobcentrum -ak si single prisla by si o housing benefit a podoben ak manzela mas tak child benefit cca 20 child tax vyska zalezi na spolocnom prijme, a working tax na mnazela.. skus v praci poziadat ci ti nemozu upravit zmenu alebo dat ti partime

silaviat
29. feb 2016

@supeeeeeeeeeeeer skus najst registrovanu childminderku co by ti ju vodila do skoly a zo skoly .. nieje to financne az tak zle a cast na childcare preplaca stat http://www.childcarevouchers.co.uk

verkom
29. feb 2016

@silaviat ďakujem, snáď jej niečo pripadne.... ešte raz ďakujem za radu

supeeeeeeeeeeeer
1. mar 2016

@silaviat ja som uy vypoved dala teray som uz doma sest mesiacov