Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

lubina
19. máj 2016

@lucy1806 skus sa obratit na sluzbu Vaša Európa Poradenstvo - su to pravnici a radia obcanom cez internet a zadarmo, odpoved mas do par dni, mam vyskusane a mozes sa pytat na co chces, co sa tyka tvojich prav v inej krajine EU, ako je tvoja domovska krajina, cize socialne zabezpecenie, obciansvo dietatka, tvoje prava a naroky a pod. 😉

lucy1806
19. máj 2016

Dakujem velmi pekne urcite im tam napisem , pretoze neviem co mam robit

lubina
19. máj 2016

@lucy1806 opiš svoju ituaciu co najlepsie a spytaj sa co potrebujes, urcite ti poradia co a ako to funguje v UK a na co mas prava a na nete ich najdes rychlo pod ich menom,

lucy1806
19. máj 2016

Dakujem napisem potom ako to dopadlo...

silaviat
19. máj 2016

@lucy1806 stat mu dava peniaze aby ti platil... ak tam robis 4 roky nema dovod ti ju nevyplatit ,,, normalne rob dalej a ked sa ti bude blizit termin napises mu list odkedy dokedy mas matersku ... a ona sa musi vyjadrit .. to by musel mat fest dovod aby ti ju nevyplatil... moze sa stat ze firmu zavrie teraz..to sa stalo mne zial debil avrel a ja som nemala od neho narok .. ale vmestila som sa na matersku od statu sice je nizsia ale aspon nieco... https://www.gov.uk/maternity-pay-leave/overview tu mas o materskej vseto,, si nastuduj a vypocitaj kedy mozes nastupit aby si stihla napisat jemu oznam .. posli to doporucene nech mas dokaz

emma73
6. jún 2016

@katusustakova Sice nemas narok na matersku od zamestnavatela, ale tym, ze si pracovala, mozes mat narok na maternity allowance - zalezi na tom, ako dlho si pracovala a kolko si zarabala.
Tu je linka:

https://www.gov.uk/maternity-allowance

Je tam aj kalkulacka, ktora Ti zisti, ci mas narok:

https://www.gov.uk/pay-leave-for-parents

dejka77
22. jún 2016

Ahojte, je tu niekto kto sa vratil na Slovensko nedavno? Ake doklady trebalo do zdr.poistovne a na urad prace? V poistovni mi povedali, ze chcu E104, ale na nete som sa nevedela k tomu dopracovat, vraj sa to uz nedava. A hlavne kde sa ma o to ziadat?

silaviat
30. jún 2016

@dejka77 e104 sa uz vola e301 alebo https://www.gov.uk/government/publications/nati... a na dane si vybav p85 form

potvok
15. júl 2016

Caute mamičky🙂 som tehotná a stále pracujem v anglicku ale rodiť by som chcela doma na Slovensku a potom uz sa do Uk nevrátiť, ma s tym niekto skúsenosti a poradi co a ako? Zevraj si pôrod musím zaplatiť sama.

dinussik
15. júl 2016

@potvok viem ze ak pracujes v zahranici a si tam aj evidovana tak si platis sama porod doma mne moja doktorka povedala ze to stoji 1000€ ak by som chcela ale asi ak sa zaevidujes na slovensku do porodu v zdravotnej aj socialnej tak asi nebudes platit nic.... neviem no.... ale ja by som doma rodit nechcela 🙂

potvok
16. júl 2016

To aj mne povedala ze si to budem platiť ale ze si to možem žiadať od Uk spať. Len neviem potom ako so starostlivosťou ďalej lebo nemôžem byt zaevidovaná v dvoch krajinách, ze keby som. Dala do poisťovne aspon malé ci sa to dá a ja by som pockala az do skončenia materskej a potom sa zaregistrovala. Krby tu niekto ma podobne skúsenosti by bolo asi naj :/

zuzulik236
16. júl 2016

@potvok ahoj musis si zohnat v uk formular ze chces rodit na sk ( nehovor nikomu ze sa nechces vratit spat do uk) vygoogli si giving birth abroad alebo nieco v tom zmysle alebo sa opytaj svojej midwife v uk... na sk v porodnici iba odovzdas tlacivo kt.ti oni poslu este kym si v uk... budes tam musiet poslat aj MATB1 certifikate dostanes od midwife v angl.okolo 20 tt.... tu na sk nemusi platit nic v porodnici iba das eu karticku poistenca v uk sa vybavuje na post office stoji okolo 20 libier a este to tlacivo co ti poslu z nhs... budes to musiet zaplatit iba ak by si rodila v sukr.nemocnici na sk... ak budes musiet v nemoc.cokolvek platit odloz si original ucet a cez nhs v uk si ho mozes nechat preplatit trva to asi mesiac ale peniaze ti poslu iba na ucet v uk takze ten nerus zatial.. ale musis mat vsetky ucty ci dokumenty original kopie neakceptuju... vela zdaru...

silaviat
17. júl 2016

@potvok http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p... poziadaj uz teraz o s2 formular a nic platit dopredu nemusis

silaviat
17. júl 2016

@zuzulik236 EHIC karta je zadarmo ..nic sa neplati

zuzulik236
17. júl 2016

@silaviat no neviem ja som pred asi 3.5 rokmi platila okolo 20 libier... mozno sa to zmenilo odvtedy....

silaviat
17. júl 2016

@zuzulik236 vzdy to bolo zadarmo..ale ludia co nevedia idu cez stranky kt pytaju poplatok... original nhs stranka nespoplatkuje ..a to ja mam moju uz 10 rokov

zuzulik236
17. júl 2016

@silaviat ok super to som nevedela.. post ofice charguje teda dost.... ale vdaka za info 🙂

potvok
19. júl 2016

Ďakujem za odpovede, mne este so SL.socialky poradila, ze mam dať výpoveď a prihlásiť sa na úrad prace, na materskú nárok mat nebudem ake aspon budem mat rodičovský a hlavne zdravotne poistenie. Co vy na to?

silaviat
19. júl 2016

@potvok preco by si ala davat vypoved-to co za p.. ti radila? normalne poberaj matersku z uk ... vybav si s2 na ten porod a mas ho zadarmo..az ti materska bude koncit napises zamestnavatelovi dopis ze uz nenastupujes... zbytocne by si vypovedou prisla o matersku ... s2 ti zarucuje veskeru starostlivost okolo porodu a na ostatne si vystacis i s ehic kartou popripade si skus vybavit ten s1 form

kattia89
18. aug 2016

Cawko baby.... Mna by zaujimalo ako mam postupovat pri vybavovani benefitov ak s partnerom nie sme zobrati ani v registrovanom partnerstve. Myslim si teda ze by som mala uvadzat ze som slobodna matka ved zakon neprikazuje aby ma zivil.... A to ze zdiela spolocnu domacnost neznamena ze musi ma aj zivit
Ako ste postupovali vy....

adelakk
18. aug 2016

@kattia89 v UK nemusite byt manzelia staci, ze spolu zijete a uz ste posudzovani ako partner a partnerka. Ty mozes pri vybavovani benefitov uviest, ze zijes sama, oni to zistovat nebudu. Ak uvedies, ze zijes s otcom svojho dietata tak vas budu posudzovat spolocne, aj ked nie ste manzelia.

saza007
18. aug 2016

@kattia89 ak spolu zijete, tak nie si 'single parent' Klamat vobec neodporucam, tieto veci zacali uz davnejsie kontrolovat.

dinussik
19. aug 2016

@kattia89 no tak ani ja by som neodporucala klamat... nemusia na to prist hned ale mozu neskor a budes musiet vraciat peniaze a myslim ze to nebude mala ciastka 🙂

nikyta31
1. sep 2016

Ahojte baby chcem sa spytat ten formular s2 ste si stiahli z internetu ? Dakujem

lubica1405
9. sep 2016

ahoj... prosim vas ako dlho ste cakali na maternity allowance a child benefit?

silaviat
18. sep 2016

@lubica1405 na ma 2 tyzdne a na CHB 9 mesiacov... 2 a pol roka dozadu ... dnes to ide rychlejsie

jankatusik
15. nov 2016

Ahojte,chcela by som sa S vami poradiť. Ako je to S preplacanim stomatologických zákrokov keď žijem V uk A chirurg.zakrok mi spravia na Slovensku? Hľadám na nete ale vidím že tu sú žienky ktoré do toho vidia

jankatusik
15. nov 2016

@jankatusik veľmi by ste mi pomohli.v uk platím poistenie A na Slovensku to hradim všetko cash. Ďakujem ďakujem

radusiq
15. nov 2016

@jankatusik precitaj si toto, vcelku dobre rozpisane.
http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p...

Za chirurgicky zakrok pod NHS by si v UK zaplatila £233.70 (band 3). Otazka je kolko by bol ucet na SK a kolko to stoji NHS v UK...

jankatusik
15. nov 2016

@radusiq ďakujem krásne idem študovať