Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

potvok
9. dec 2016

@silaviat ahojky, mam s2 konecne 🙂 kde s nou mam ist.aj na poistovnu ci staci do porodnice. Dakujeeeem

silaviat
9. dec 2016

@potvok zajst na zdravotnu poistovnu .. tam ti daju potrebny sk doklad pre dr

potvok
12. dec 2016

@silaviat super dakujem, uz to mam aj potvrdene. Som sa pytala aj ze ako je to s poistenim malej ked sa narodi a zevraj ked my ako rodicia sme neni na sr poisteny tak nebude ani ona????? To co mam teraz robit...????:(

silaviat
12. dec 2016

@potvok a ty po porde ostavas doma? ak hej treba potom este dovybavit form s1.. moc ho vsak nechcu davat , no daju a na zaklade neho budes mat na sk poistenie na 6m myslim aj pre dieta.. inak dieta po narodeni ti osetria na zaklade toho s2 ..

potvok
20. dec 2016

To je to ze j som si on poziadala ale odpoved mi este neprisls.pochybujem ze to uznaju. A robia mi aj dost probkemz s tym s2 ze to mi nikto nepreplati ze si budem vsetko hradit sama a bla bla. Ostavam tu. Aj ked uz mi kezu na nervy 🙂 hlavne sa mi jedna o malu nech aspon ta ma nejake krytia, uz som fakt zufala. Sorry za preklepy🙂 skratka o tej s2 nikto nema tusenia co to je a nervuju ma hrozne.

nikyta31
7. feb 2017

Ahojte baby
Mam podobny problem neviem ci staci len ta s2 slebo treba aj ten formular s1,uz mam z toho hlavu ako melon ....
Na anglickej stranke nhs som nasla len tu s2 ,tak ha uz neviem .

katymichal076
16. apr 2017

@nikyta31 ahoj ako to dopadlo s formularom s2?! Podarilo sa ti ho stiahnut alebo si o neho musela ziadat? Hladam nejake info kedze zijem tu ale chcela by som rodit na SVK. Docitala som sa ze treba napisat ziadost s vysvetlenim dovodu preco chcem rodit na SVK a poslat ho na NHS... Ako si postupovala? Dakujem za odpoved.

potvok
17. apr 2017

@katymichal076 ahoj, nie vôbec nič take, ten formulár vypíses online a pošleš...hlavne tam napis ze sa vrátiš naspäť. Ti príde taky papier a s tym na slov poisťovňu. A môžeš rodiť :D

nikyta31
17. apr 2017

Ahojte no ja este stale cakam na ten MATB1 dormular moja midwife mi ho da 27.4 tak zatial cakam ale uz som si vytlacila papier na nhs stranke a potom to poslem s tym a skusila som aj S1 ale to mi zamietli ,to nie je pre takych co pracuju v anglicku a ziju tu ,ale baby vraveli aby som vyskusala ,takze tiez cakam mala mi ho dat moja midwife 10 maja ,ale volala som jej ci mi ho nemoze dat skorej tak mi to dala na 27 ,ze oni to davaju az po 24 tyzdni ,lebo ja uz v maji chcem ist na sk ,tak dufam ze s tou S2 nebude problem .

katymichal076
18. apr 2017

@nikyta31 bola by si taka dobra a dala mi web kde si mozem stiahnut ten formular? Nasla som asi 2 varianty a neviem ktora je spravna. Bola tam aj otazka: "Preco som sa rozhodla pre liecbu(pôrod) mimo UK?" Co si tam uvidla ty? Nahodou nevies za aku dlhu dobu vedia oni vybavit tu S2 za kolko dostanes rozhodnutie? Dakujem 🙂 😉

katymichal076
18. apr 2017

@potvok Ak nemam v plane sa vratit spat? Co potom? 😲 Mohla by si mi dat link kde si ten formular mozem vyplnit? Dakujem 🙂

katymichal076
18. apr 2017

@potvok dakujem za link 😉 takze ten formular co je vo worde vyplnit a prilozit k tomu tie dokumenty co pozaduju + tam pise vysvetlit preco som sa rozhodla pre liecbu/porod/ v inej krajine ... co tam mam uviest vies mi poradit? Ten MATB1 musi byt original alebo staci kopia?
Dakujem 🙂

nikyta31
19. apr 2017

Katymichal076 ano presne ta stranka co ti poslala potvok ,tam si to vytlac a potom posli so vsetkym co tam pisu.
No to sa aj ja chcem spytat ci treba kopiu tam poslat alebo original totiz este aj ja cakam na ten formular a tiez neviem ci original treba poslat alebo kopiu.originalasi ide do prace a co som citala niekomu to schvalili do dvoch tyzdnov tak neviem presne ani ja este keby daco nove dam vediet

katymichal076
19. apr 2017

@nikyta31 dakujem za info, ja som dala original do prace ale nastatie som si spravila kopiu teda midwife mi to tak poradila. Ak budes vediet viac napis 😉 dakujem

potvok
20. apr 2017

@katymichal076 urobte si viac kópii, ja som poslala kópiu a originál do prace. Ako dôvod som napísala family support. Prišlo to do 2tyzdnov ;)

katymichal076
20. apr 2017

@potvok dakujem za radu 😉 pekny den 🙂

mokocchi
13. dec 2017

ahojte.som s priateľom už asi rok a pol v UK,avšak momentálne som nezamestnaná už vyše mesiaca a v 7tt.v marci 2018 sa planujeme natrvalo vratiť na SR.budem mať nárok na materské z UK napriek tomu,že sa mi nepodarí dovtedy zamestnať?viem,že na SR by som mala nárok ak by som bola nemocensky poistená 270dní za posledné dva roky do pôrodu.ráta sa aj poistenie z UK?dakujem

potvok
13. dec 2017

Myslim ze z jobcentra by si mala dostavať ale to by si musela byt zaregistrovaná a neviem co v prípade ze odídeš z Uk. Skús zavolat na infolinku

mokocchi
14. dec 2017

ahojte.uvažovala som,že ak by som ostala predsa v UK no nezamestnaná,koľko by som dostávala materské od štátu?a ako dlho?ak by som chcela teda rodiť na SR.resp.má miesto pôrodu vplyv na vyplácanie materskej?ak by som už teda na SR nemala nárok,tak by sme ostali tu v UK možno ešte asi 2 roky,aj by sme niečo málo našetrili

dinussik
9. mar 2018

@mokocchi minimalna materska od statu ak si momentalne nezamestnana je nieco okolo 590libier mesacne a to si vybavujes na jobcentre plus child benefit 20libier tyzdenne.... materska sa pobera 9 mesiacov v uk... ak by si sa rozhodla vratit potom na sk dostanes rodicovsky prispevok klasicky do 3 rokov dietata a na vybavenie budes potrebovat dokumenty ze nic neberies z uk.... ak sa vratis teraz na sk a si nezamestnana dostanes aj tak len rodicovsky prispevok na matersku nebudes mat narok pokial si nezamestnana na sk...

dinussik
9. mar 2018

@mokocchi a pokial nemas vsetky prehliadky u lekara na slovensku za porod si budes platit cca 1000eur myslim.... ale zas ak porodis v uk neudes mat narok na porodne zo slovenska... zas neviem ako to je ked porodis na sk ci ti daju matersku v uk

syslik81
10. mar 2018

@dinussik to odkial mas take informacie??? materska sa vypocitaava z platu ak nema dostatocne mnozstvo dni odmakany nema na matersku narok .. ani SNP a ani maternity allowance... ja som robila partiem a matersku som mala 90 na tyzden takze ani z daleka nie tolko co ty pises..a pokial sa rozhodne rodit na sk nebude platit nic-rodi sa na ehic carticku al si moze vybavit form s2... to s navstevami lekara na sk nema absolutne nic spolocne.. porodne na sk nedostane ania keby tam odrodila-to by tam musela mat poistenie a pocas tehu chodit na sk na prehliadky ..

syslik81
10. mar 2018

@mokocchi https://www.gov.uk/maternity-allowance tu si nastuduj ci splnas vobec podmienky na ako taku matersku -teda ci do porodu stihnes odrobit ak nie nemas narok na nic okrem 20lib child benefit ... a mozes sa registrovat ako nezamestnana na urade prace co je 75 na tyzden

dinussik
11. mar 2018

@syslik81 tak ako neviem ale ja pred dvomi rokmi som brala matersku z job centra kedze v praci kde som pracovala som nerobila este 6 mesiacov takze od zamestnavatela som nemohla poberat matersku tak to islo z job centra. A co sa tyka porodu na sk moja gynekologicka mi povedala ze ak chcem rodit na sk mam si pripravit 1000eur....

syslik81
11. mar 2018

@dinussik ale ty si robila kym mokroschi nerobi a dozvi ci vobec niekedy v uk robila... na matersku musi nieco odmakat pred porodom inak hold smola.. a gynekologicka je jedna mudra stara pani co prd vie a este to siri dalej ... kopa zien chodi domov rodit a neplati nic... vsetko sa da staci zagooglit troska

katymichal076
12. mar 2018

Viete mi poradit ako postupovat dalej... v tomto obdobi mi konci "prijem" z materskej cize v najblizsej dobe mi zamestnavatel uz asi nic nebude vyplacat. Kam sa treba obratit aby som mohla poziadat o nejaky benefit? ... okrem child benefit ktory poberam.

radusiq
12. mar 2018

@katymichal076 co sa chystas robit dalej? Ak ostavas doma ako dobrovolne nezamestnana na vela asi narok mat nebudes, ale zavisi aj od platu tvojho manzela. Ja som sla na jobcentre a dostala som jobseekers allowance ale aktivne som si hladala pracu a zo starej odisla kvoli tomu ze pocas mojej materskej sa firma prestahovala takze to akceptovali ako padny dovod. Pozri si na gov stranke universal credit ci vo vasom postcode uz funguje, ak ano vsetkt benefits uz idu cez to, zaroven tam mas calculator ci ti nieco vyjde.

syslik81
12. mar 2018

@katymichal076 https://www.gov.uk/benefits-calculators tu je kalkulacka..vsetko zalezi od celkoveho prijmu v rodine,ci si single alebo nie, ak ostanes doma dobrovolne nezamestnana mas narok iba na child benefit pokial niesi sama ..ak si sama zalezi kolko zarobis mesacne a kolko hodin ...

katymichal076
14. mar 2018

@radusiq tazke rozhodnutie pride mi strasne skoro dat malu niekde do jasli taku malinku... my s manzelom sme zamestnany v rovnakej firme na rovnakej smene...no nemame minimalku cize asi dostaneme len vzduch vsak ze?! ..