Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

betka1
12. dec 2008

emzet, toto som nasla v jednom clanku "Once EU nationals have been working and paying tax in Britain for 12 months, they are entitled to the same level of state support as any British citizen, including child benefit for their children living in another EU country."
Teraz sa dost riesi problem, ze imiganti z EU, cize hlavne Poliaci pracujuci v UK poberaju v UK child benefits pre svoje deti zijuce doma. Precitaj si napriklad tento clanok: http://www.thisismoney.co.uk/news/article.html?...
Ak chces mat 100% istotu a vies anglicky, tak si najdi nejaku oficialnu stranku, kde sa o child benefits pise. Lebo my Ti tu budeme pisat len nase domnienky alebo skusenosti a mozeme sa mylit.
Tiez si zisti, ci je to rozdiel, ked poberas Child Benefits ty, alebo tvoj muz.

wild.horses
14. dec 2008

ahojte,

je tu niekto, kto si vybavoval alebo vybavuje ten prispevok pri porode dietata zo slovenska? Ako ziskat to potvrdenie, ze zena bola poistena min. 12 mesiacom pred porodom? Zo zdravotnej poistovne?
vdaka.s.

3558
14. dec 2008

wild.horses take potvrdenie nepotrebujes.potrebujes potvrdenie z uk od midwife ze si pravidelne chodila na gynekol.prehliadky od ukonc.4ho mesiaca tehotenstva a ze tych prehliadok bolo minimalne 6-8/neviem presne/a ze sa tvoje dieta dozilo 28 dni. potom si to musis ist dat prelozit a doniest na slovensku na socialku. tam si spravia fotokopiu a o mesiac ti poslu 25 000 sk na tvoj ucet. 😉

z.vrablova
14. dec 2008

Nevie mi niekto poradit ohladom prispevku 25t SKK zo Slovenska, ak pracujem ja aj partner viac ako 3,5 roka v UK. Teraz som v 6tt a rozhodli sme sa zaciatkom maja natrvalo vratit na Slovensko hlavne kvoli porodu. Akym sposobom sa da ziskat potvrdenie poistneho do soc. poistovne, ak si dobrovolne neplatime poistne na Slovensku. V UK vsak riadne pracujeme na zmluvu. Mame na ziskanie porodneho narok? A ako je to s materskym prispevkom? Dakujem za odpoved

dzinka
15. dec 2008

z.vrablova, ked mas trvaly pobyt na SK ,mas narok na tie prispevky pri narodeni. nepotrebujes potvrdenie poistneho, to sa tyka len cudzincov.

z.vrablova
15. dec 2008

Ano, mame trvaly pobyt na Slovensku... dakujem za odpoved

3558
15. dec 2008

to je to iste co som napisala pre wild.horses. aj dzinka ti to napisala.

betka1
16. dec 2008

z.vrablova, budes potrebovat potvrdenie od doktora, ze si chodila na pravidelne prehliadky pocas tehotenstva a ze sa dieta dozilo 28 dni. To druhe Ti potvrdia na SK, ale ci si chodila na kontroly pocas tehotenstva, to nemusia vediet. To mozno bude musiet potvrdit lekar v UK. Len neviem ako to spravit, ked oboje je na jednom tlacive pre potvrdenie u jedneho lekara. Radsej si to zisti, pripadne sa spytaj lekara na SK, ci Ti to bude ochotny potvrdit.
A ako uz bolo pisane hore, prispevok pri narodeni dietata sa neviaze na platbu ziadneho poistneho(ani zdravotneho ani socialneho), ale je podmieneny trvalym pobytom dietata a teba na SK.

3558
16. dec 2008

chod za midwife a napis si predtym dopis v anglictie. volam sa ta a ta, byvam tam a tam /daj slovenku adresu /,rodila som tam a tam /mesto/ narodil sa mi syn/meno/ datum kedy../ dozilsa 28 dni a pocas tehotenstva som pravidelne chodila na gyn.prehliadky ktorych bolo minimalne 8.

toto si preloz a staci to. aj ja som to tak mala. a zobrali to. potom si to musis dat zase prelozit do slovenciny/uradne/ a mne na toto potvrdenie dali uplne vsetko.akurat vsade ho chceli ze si to musia nechat. tak to im nedovol,lebo ked im to nechas, tak druhe uz nebudes mat. 😉 😉 😉
povedz ze si mozu spravt kopiu, ale original potrebujes. 😉 😉 😉

baligana
24. dec 2008

cavko kocky som tu prvy krat na tomto pokecy a ja mam take problemy ako vy aj ked som tu uz skoro styri roky.teraz mam 1O dnove babo martinku ,dostavam MATERNITY ALLOWANCE 63£ tyzdene,priatel berie WORKING A TAX CREDIT ale mam problem s MATERNITY GRANT zammietly mi ho aj ked dostavame WTC.

lienocka235
24. dec 2008

od 1. januara 2009 plati novy zakon.. co sa tyka rodicovskeho aj porodneho... a zacali vyzdaovat aj to potvrdenie o 12 mesiacoch platenia poistenho na SVK.. tak treba pockat.. este.. co povedia v novom roku.. ale menili sa podmienky...
a tak isto uz nebude tak ze sa pobera rodicovsky do 3 rokov.. aj ked pojdete pracovat.. to sa meni.. a budete musiet mesacne dokladovat vydavky na dieta.. ak bude chodit do skolky alebo k opatrovatelke.. aj pri ciastocnom uvazku..

tykas ato deti narodenych po 1.1.2009 a to o RP tych co nastupia na rodicovsku dovolenku /6 mesiacov veku dietata/ po 1.1.2009
tak treba pockat.. ani na uradoch este nemaju uplne jasno caka sa na metodicke pokyny... ale viem uz o viacerych.. ze povedali tu na socialke ze narok na porodne bude len ak bola matka zdravotne poistena na SVK 12 meaicov pred porodom..

adoracion
24. dec 2008

baligana working tax credit musis tam mat nejaky dodatok disable element takze nieco take akoze je niekto postihnuty alebo nevladny alebo ak beriete child tax credit tak musi byt rocne vyssi ako neviem aka suma ak toto nemate tak maternity sure start nedostanes respektive by si dostat nemala

bubicek
28. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ci nema niekto skusenosti s vybavovanim rodneho listu pre dieta.Chcem porodit v uk a potom ist na svk a poziadat o rodny list a trvaly pobyt?Chcel;a by som vediet ako dlho musim cakat na rodny list. Dakujem 🙂

3558
28. dec 2008

02073136470 je cislo na slov. ambasadu v londyne kde ti vsetko povedia.na rod.list sa caka 3-4 mesiace. 😉

bubicek
28. dec 2008

diky zavolam tam a uvidim co mi povedia...

adoracion
28. dec 2008

mozes si to precitat aj na stranke ambasady

http://www.slovakembassy.co.uk/ a nasledne zapis narodenia do osobitnej matriky ale ak som dobre pochopila ty toto vsetko chces vybavovat doma a nie cez konzularny urad aj ked velky rozdiel to nieje akurat + potrebujes cestovny doklad pre dieta inak sa na slovensko nedostane aby ste to mohli vybavit tam. a cakacie lehoty su tri mesiace zo zakona a ver mi menej to nebude :-{

iwanka
30. dec 2008

ahojte,

ja som sa trochu vystrasila tvojim prispevkom o tom zdravotnom poisteni a kedze som na svk a planovala som poziadat o RP od decembra, tak som dnes utekala na urad.

Na vybavenie RP treba kopiu RL, potvrdenie o trvalom pobyte na svk(aj s datumom od kedy), vyplnenu ziadost a tiez doklad od zamestanavatela ze kedy skoncila materska, a ten list chcu, aby som dala sudne prelozit a este cislo uctu.
Co sa tyka toho zdravotneho poistenia, pytala som sa, tak sa nic take o plateni rok pred na anglicko nevztahuje.

janahad
31. dec 2008

ahojte, prepacte ze sa tu vtierkam,ale ja uz mam hokej v hlave. S priatelom sa snazime o babo, sme tu uz pomaly 3r. v uk robime stale,neboli sme bez prace, A sa nam to podari,ze zostanem tehotna,tak by som si tu chcela odrobit pokial mozem a vratit sa uz nastalo domov-sk. Ja som sa docitala,ze si soc.poistovnu musis platit 270dni pred otehotnenim a este,zevraj je dobre,pokial zostanes zamestnana nadalej tu v uk aj ked mas plan ist natrvalo domov.Teraz neviem, ze ci by som mala narok na matersku,ak si nebudem doma platit soc.poistku.dufam,ze ma chapete, chcem sa teraz podozvedat,ze ci si mam zacat platit socialnu poistovnu,ci potom,ako by som odisla na sk ci mozem dat normalne vypoved a este na co mam narok doma-sk aj na ako dlhu matersku 😖 dakujem

3558
31. dec 2008

ja ssom to mala presne ako iwanka 😉 😉

iwanka
31. dec 2008

janahad, podla mna nic platit nemusis, ani ja som nic neplatila, kedze anglicko je eu, tak to vsetko normalne plati. Ja som dokonca ani na svk predtym zamestnana nebola, lebo som studovala.A ked budes ziadat, tak o rodicovský prispevok. na svk sa pobera RP do troch rokoch.A dokonca ak si v druhom piliery, tak by ti stat mal prispievat na dochodok po celu dobu materskej( co je po preratani pekný peniaz).

Akurat viem, ze ked bysi ziadala o vratenie dani z UK, tak by si mohla potom zaplatit odvody na svk, aby sa ti ratali roky do dochodku. Ale to je o inom.

gapa
31. dec 2008

janahad,
podla mna si zisti, na akú materskú (neviem ako sa to volá tam) budeš mať nárok v zahraničí. Na SK je to po dobu 28týždnov (cca 6mes) alebo ak sa ti narodí viac detí alebo si osamela (žiješ sama a si slobodná, rozvedená alebo ovdovená), tak na 38týždnov (cca 9mesiacov). Výška materského je max. cca 16-17tis.mesačne, no to platí, ak sponíš potrebné podmienky.
Podla mna je pre teba výhodnejšie požiadať v UK a potom si nechať dávku posielať na SK. No nečitala som dobre toto forum, takže dúfam, že nehovorím nejakú blbosť.
Po ukončení poberania tejto dávky zo zahraničia môžeš na SK požiadať o rodič.príspevok, ten je t.č. len 4780,-Sk mesačne ak ale nie si zárobkovo činná (napr.zamestnaná na prac.pomer).

3558
31. dec 2008

a este moze poberat 650 sk rodinne pridavky k tomu rodicovskemu rispevku 4 780sk.
ale ak nieje zamestnana v UK, alebo len na dobu urcitu, tak narok na materskujej nevznika.ja som napr. musela mat odrobene rok, aby som mohla poberat matersku v UK. ale uz mi konci, musim sa vratit do prace, a poziadam na slovensku o rodic.prispevok. kedze zijuem v UK, tak ja na rodinne pridavky narok nemam, lebo ich poberam tu v UK>

janahad
31. dec 2008

dakujem vam. a co sa tyka prace tu v uk. aj ked sa nemienim vratit do uk,tak je lepsie,ked do tych 6mes. zostanem akoze zamestnana v uk?doma by som tym padom zostala nezamestnana

maruskach
31. dec 2008

Ahojte, ja som rodila v UK, boli sme tam pokial mal maly 10 tyzdnov. Matersku mi vyplacal zamestnavatel 39 tyzdnov, peniaze mi chodili na ucet v UK, vedeli o tom, ze nie som v UK. Len Child Tax Credit mi vyplacali len 8 tyzdnov a Benefit len 12, na co som ale podala odvolanie. Inak, vyjadrenie z Child Benefitu im trvalo 7 mesiacov.

maruskach
31. dec 2008

janahad, ja som bola tiez zamestnana v UK, ale na SK som mala zivnost a tym padom som si platila aj zdravotne poistovne v oboch krajinach.

3558
1. jan 2009

janahad. to mozes. teda aj by si mala. matersku ti plati zamestnavatel. nedavaj ani vypoved, az ked ti skonci materska. staci im poslat dopis, ze koncis. v klude mozes byt na slov. a zamestnavatel ti bude posielat matersku na ucet tu v UK>

lienocka235
1. jan 2009

zuzana..ak zacnes s zahranici.. pracovat stracas na rodicovsky narok.. tu na SVK.. a dostanes prispevok.. na starostlivost co je 1250 sk na mesiac..
to je nove od noveho roka..

3558
2. jan 2009

co? ved som tam poslala kamosku sa opytat a ta mi povedala ze dostanem 4 780 sk rodicovky prispevok. to jej povedali na socialke. a vedia ze sa musim vratit do prace. ved zs coho by som zila? tu mi uz konci materska.

janahad
2. jan 2009

nezartuujte,jak to.. Tak to je nanic, lebo ked sa podari ja uz chcem zostat doma, doma si najst potom pracu

3558
2. jan 2009

janahad ale budes na materskej 3 roky nie? tak to sa teba netyka. 😉