Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

janahad
3. jan 2009

jaj noo, ja som taka trubka. dakujem, tak uz nech sa podari babo 🙂

janahad
3. jan 2009

a este mozete mi povedat ,alebo ty zuzka , pokial budem 6mes. na materskej z uk a budem chciet zostat doma s dietatom tie 3roky,tak co mam povedat zamestavatelovi v uk?alebo co robit. dik

3558
3. jan 2009

v uk ti bude platit zamestnavatel matersku 9 mesiacov.nie6.
potom staci mesiac pred koncom materskej poslat vypoved a mozes ist domov.a tam poberat matersku do 3och rokov dietata. 😉

bluebell12sr
3. jan 2009

...ak sa nemylim, maternity leave je 26 tyzdnov a dalsich 26 si mozes zobrat dodatocne. z toho prvych 6 tyzdnov dostanes 90% svojho platu a tie zvysne tyzdne bude matka dostavat asi len zhruba 115 libier tyzdenne...
mesiac pred koncom tych 26 tyzdnov musi zamestnavatel vediet, ci sa do prace matka vrati, alebo nie, ak sa rozhodne ostat doma tych dodatockych 26 tyzdnov, tak sa do zamestnania vratit moze, ale zamestnavatel jej uz nemusi vratit tu istu poziciu z ktorej odisla.... ale vsetko je to uplne podrobne vysvetlene na directgov stranke o maternity rights.... good luck 😵

adoracion
3. jan 2009

platena maternity leave je 39 tyzdnov cize 9 mesiacov a neplatena dodatocna je 13 tyzdnov

janahad
4. jan 2009

dakujem vam 🙂

3558
4. jan 2009

ano adoracion.to je tych 9mesiacov aj kusok. 😉
bluebell takto ako ty pises to bolo pred rokom, uz sa to zmenilo. 😉 😉

bluebell12sr
8. jan 2009

zuzana29, tak sa to cim dalej lepsi a lepsi... 🙂 , zeby to bolo aj dalsie znamenie pre mna, ze je uz cas na druhe???... 😉 😵

3558
8. jan 2009

ja sa chystam aspon otehotniet do konca roka. ak nam to pojde na prvy sup ako samko, tak vyskusam aj presne na termin. 😀 😀 😀

3558
8. jan 2009

a este som zabudla, ze pred tyzdnom bolo v spravach ze ,,rozmyslaju,, ze sa to v buducnosti predlzi o dalsie 3 mesiace. 😉 😉 😉

adoracion
8. jan 2009

zuzana ak chces dieta na novy rok ako prve dieta noveho roku 🙂 kedy musis otehotniet rozmyslala som nad tym 🙂

3558
8. jan 2009

nie. pisala som, ze sa chystam aspon otehotniet tento rok. no este neviem kedy, ale viem ze ked som uz po tyzdni zostala tehotna prvy krat, tak to bude aj teraz tak. 🙂

adoracion
8. jan 2009

sak si napisala vyskusam aj presne na termin tak nechapem!!! ale nevadi

3558
8. jan 2009

ze si urcim termin, napr.6.12 mikulasa ked je, a vyratam si 40 tyzdnov dopredu aby sa mi dieta narodilo na ten den ,ktory ja chcem 😉

bluebell12sr
8. jan 2009

zuzana, tak drzim palce nech vam to vyjde 😵 , aspon budu mat deturence dobry vekovy rozdiel.... ja momentalne rozmyslam nad tym, ze ak by sa teraz pritrafil surodenec, tak to uz medzi nimi bude ten vekovy rozdiel doooost velky 😅 .... ale co uz... len nech sa nieco uhodi 😀 😀 😀
inac, som celkom rada, ze sa tie zakony trochu zacali priklanat aj na stranu pracujucich rodicov, ved si to predsa zasluzime, no nie??? 😎

3558
9. jan 2009

mne sa to moc nezda, ked maly bude mat tu v uk opatrovatelku a chudera babulka nieje zivnostnicka, tak mi zo 4500sk budu davat teraz podla noveho len 1200sk. no to mi nejde do hlavy. ale inak tu v uk tiez nie su lepsie peniaze.ked si to preratas a zratas tak dostanes presne tolo isto ako doma, ale s tym ze doma ti to vyplacaju 3roky a tu iba 9mesiacov. a ja som tak tuzila byt doma 3 roky. cele tie roky co som sa chystala ze:ak raz budem mat dieta tak s nim budem doma co najdlhsie, sa mi uplne otocilo. chcela som si to tak uzivat, a teraz si kazdy den spomeniem ze posledneho marca nastupujem do roboty a maly bude mat len 9 mesiacov. to ho neuvidim ani ako zacina chodit, mozno ani prve slova...... no je mi do placu.
a to som to mala naplanovane na 100%. a teraz je to uplne inak ☹
preto by som chcela hned druhe a v den ked sa dozviem ze som v tom, tak idem domov a tam uz mi v troj rocnej materskej nebude stat nic v ceste. 😀

luci79
10. jan 2009

Ahojte holky, viete mi niektora poradit ohladom Child Benefit? Ja som zamestnana v UK, tom casu na materskej dovolenke, ale rodit som prisla tu na Slovensko a tu travim aj moju 'dovolenku' s malym. Ako si mam ziadat a kde o Child benefit? Treba prelozeny rodny list alebo staci kopia v slovenskom jazyku? Formu som si na internete nasla, ale neviem ako postupovat... ☹
Poradte mi....

adoracion
10. jan 2009

Ak sa nemylim ak ziadfas o child benefit nemozes opustit krajinu na viac ako osem tyzdnov. ale este stale rozmyslam nad tym ze ako nato pridu. Inak vyplnis ten formular posles spolu s rodnym listom v anglickom jazyku urcite notarom overenou kopiou. neskor ti poslu dalsi formular ktory sa tyka ludi prichadzajucich zo zahranicia a samozrejme adresa musi byt v anglicku !! A mam taky pocit ze budes cakat velmi dlho ale nemam skusenosti mozno ti dalsi poradia lepsie!!!!!!!

perelandra
11. jan 2009

Luci, moja mala sa tiez narodila na Slovensku, ale child benefits sme ziadali v uk. na slovensku na urade mi pridavky aj tak zamietli, pretoze ak som pracovala v uk a manzel este stale pracuje v uk, tak mame ziadat child benefit v uk. potrebovali sme len rodny list- original, ziadny preklad, ani kopiu. neviem ako to funguje ked chces s malou ostat na slovensku, ale pred par mesiacmi bola v telke nejaka relacia prave o podvodoch s child benefits, tykalo sa to cechov, slovakov a poliakov. vraj vela ludi pobera davky na deti, ktore nikdy neboli v uk. ale prave tam spominali ze sa to moze. akurat hovorili, ze ti podvodnici falsuju rodne listy a poberaju davky na fiktivne deti, ktore sa vobec nenarodili.
ako spominala adoracion, na formulari by mala byt adresa v uk, tak neviem ci sa to da nejako obist. ale ak si stale zamestnana v uk a poberas aj matersku v uk, tak mas narok aj na child benefits.

anaid
16. jan 2009

Mam narok na rodicovsky prispevok zo Slovenska, ak zijem v UK a som zamestnana? Vyplacaju ho aj spatne?

3558
16. jan 2009

ahojte. potrebovala by som radu:
o dva mesiace mi skonci materska a musim nastupit do prace. kedze maly bude mat iba 9 mesiacov, chcela by som radsej dat vypoved a zostat s nim doma. teraz nam benefity vyratali 20libier tyzdenne child benefit, a 545libier rocne child tax credit, pretoze sme obaja zamestnany. chcem sa pytat ci by mi svysili benefity keby som dala vypoved. dakujem velmi pekne.

eviska83
16. jan 2009

Ahoj zuzana29.Ja sice niesom priamo v ang.ale sev.irsku ale myslim ze je to rovnake.Neviem od kedy ale teraz je tu materska 12mesiacov aj ked tie posledne neplatene,ale je to lepsie ako nic.Ja nastupujem na matersku 09.02 ale podpisovala som papier ze sa min.na 3 mesiace vratim po materskej do prace.ak by som sa nechcela vratit platili by mi o dost menej.Nezabudni si ale doma po skonceni materskej poziadat matersku na slovensku ktoru Ti budu vyplacat do 3r.dietata,teda ak bude v skolke.Mne takto platili.

adoracion
16. jan 2009

ahoj zuzana nesom si ista ale poberanie tax kreditu je podmienene pracou aspon 16 hod tyzddenne tak ak nebudes pracovat tak neviem aspon toto sa urcite tyka working tax kreditu..child tax kredit to neviem...na konci danoveho obdobia sa to prepocitava opat a ak vam tam vyjde ze ste zarobili za predchadzajuce obdobie viac tak je to overpayment tak budete tie peniaze musiet vratit ale kedze beries len matersku urcite bude ten prijem nizsi ako za minule danove obdobie tak ti to urcite zvysia len si davaj pozor treba tam nahlasit ze poberas child benefit kedze je to tiez prijem ja na tvojom mieste zavolam do tax officu kludne si vypytaj slovensku prekladatelku a opytaj sa aj ked ja tam volam pravidelne a akosi nic nikdy neporiesim no tak tolko ale je to len moj nazor

anaid
19. jan 2009

zuzana29, tax credity su naozaj podmienene pracou min 16 hod tyzdenne. Ja uz pracujem, a to mala nema ani 9mesiacou. V praci som sa dohodla na part time na prve 3 mesiace a potom sa uvidi, ci pri nich ostanem alebo pojdem na full time.

3558
19. jan 2009

a este ze by som mala narok na counsil benefit. no teraz neviem ci to mam risknut, alebo radsej ist naspat do roboty, lebo sa bojim, ze bude niekde zadrhel a ja zostanem bez roboty a bez penazi. ☹

petka82
autor
20. jan 2009

Ahojte baby! Ja uz som tiez z tychto vsetkych papierovaciek zufala!

Pred 3 mesiacmi sme sa odstahovali z UK do PL. Manzela, ked sa isiel prihlasit na urad prace kym si najde robotu, totalne odbili a povedali ze sa mal zahlasit na Job centre v Uk a az potom prist domov a poziadat si o preklad davok do PL. Vraj si moze skusit o to zaziadat ale on mu hned hovori ze mu to aj tak zamietnu.
No a aby som mu nemusela vykrikovat akych tam maju arogantnych uradnikov vyskusala som si aj ja tych nasich pri vybavovani rodicovskeho prispevku. Dodnes ho este nemam vybaveny, pretoze zena (mimochodom veduca) ktora to ma na starosti pyta odo mna neustale dalsie a dalsie dokumenty. Bohuzial ani sama nevie co vlastne chce, lebo ich pyta odo mna formou "no proste nejake potvrdenie, ze vam nevyplacaju rodinne pridavky" Z akeho uradu to ma byt, a aky je to vlastne formular som sa do dnes nedozvedela.
Mne materska, teda tych 52 tyzdnov skoncilo pred 2 tyzdnami, zaslala som do roboty vypoved a teraz uz len cakam na vyplatenie dovolenky, a posledne papiere ako je p60. Child tax credit som zrusila ked sme odchadzali z UK, lebo aj manzel koncil v praci. Ale Child benefit rusim len teraz, lebo az teraz konci pracovny pomer mne.
Vobec neviem ci to tak moze byt, ale tu mi na socialke tvrdili ze kym som zamestnana tak na ne narok mam v danej krajine.
Este vas chcem upozornit aby ste si pri vybavovani rod. prispevku na Sk dali pozor na prihlasenie trvaleho pobytu dietata. Materska sa da sice doplatit 6 mesiacov spatne ale iba od datumu od kedy je dieta prihlasene na trvaly pobyt. Na co mna nik neupozornil a nebyt jednej "znamej" pridem o 3 mesiace rodicovskeho prispevku. Ked som na urade polozila otazku preco ma na to neupozornili hned na zaciatku, povedali mi ze to nie je ich povinnostou a ja som sa ich sama mala na to opytat. MY sme si naivne mysleli ze pokial mam trvaly pobyt na Sk ja, dieta ma slov. rod list, je to samozrejme. No bohuzial nie je a treba si dat tu namahu a ist do vedlajsich dveri.

iwanka
20. jan 2009

ahoj petka, ja viem o slovenskych uradoch tiez svoje.
nedali mi ten 25 000 poplatok, co mam narok, ked mam prve dieta. Nedala som totiz jedden papier, na ktory ma neupozornili, pritom som tam bola viackrat, ze je vsetko ok. No a po uplynuti 6 mesiacov dietata mi to zamietli.
A teraz s RP to vyzeralo podobne a az na druhy krat ma upozornila, ze mi chyba paper zo socialky, tak som rychlo utekla...
Petka drzim palce 🙂

3558
20. jan 2009

iwanka mne takto nechceli dat ,,uvitacie,,od mesta. ze som presvihla datum, tak som pisala mail staznost kontrolorovi a oni mi to upravili a dali mi tie peniaze aj tak. proste som im povedala s ktorou pracovnickou som sa rozpravala, co mi povedala a co zabudla a hned som sa aj na nu stazovala. tak mi to potom priznali. musis viac bojovat 😉 😉 😉

betka1
20. jan 2009

mamicky, ktore ste doma s detmi a uz vam skoncila rocna materska, ako to riesite so zdravotnym poistenim? Ste poistene na SK? Alebo ma tu niekto sukromnu poistovnu v UK?