Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

zihadielko
8. júl 2010

to bohuzial neviem o tom home office. my obaja to mame uz dlhsi cas vybavene, takze taketo veci nezistujem. odo mna to zatial nikto nechcel okrem zamestnavatela pri prijimani do zamestnania.

elixia
8. júl 2010

@kago Home Office potrebujes hlavne kvoli praci..doma ho podla mna nemaju naco chciet a tu okrem zamestnavatela som tiez nezazila aby niekto chcel...na niektorych formularoch chcu akurat National INsurance Number...to neviem ci mas, kedze nemas Home Office

elixia
8. júl 2010

jaj a este som chcela...v nemocnici kam si chodila na kontroly a scan maju tvoju kartu so vsetkymi podrobnostami..teda aspon tu som videla,ze maju,je o dost hrubsia ako tie zelene papiere a zrejme su tam zaznamenane vsetky vysetrenia a vysledky...ale ci ti to daju,to teda netusim

zihadielko
8. júl 2010

ja mam tu kartu doma, neviem ci je to v kazdej nemonici rovnake ale moja je taka oranzova, na vrchu ma velkym "MATERNITY". obsahuje to vsetky vysledky a aj ten zeleny zositok od midwife. dali mi ju pred druhym scanom a odvtedy ju mam nosit na kazde vysetrenie a stretnutie s midwife.

kago
9. júl 2010

@zihadielko no mne dali len ten velky zaznam so vsetkymi vysledkami a ze ten si mozem zobrat aj na sk,ale ziadnu zelenu knizocku nie.to co ti tam pisu?musim sa na to opytat mojej midwife

kago
9. júl 2010

@elixia NI number mam od zaciatku,len home office nikto odo mna nechcel,tak som ho nevybavovala.len som nevedela,ci to bude chciet niekto odo mna na sk.dokonca ho nechceli,ani ked som si vybavovala navrat dani z tax officu po prvom roku tu.kazdopadne vam dakujem dievcata.

zihadielko
9. júl 2010

@kago, do zeleneho zosita mi midwife pise poznamky z 'poradne'. ten som dostala hned na zaciatku od nej a teraz je zalozeny v tej karte... je to format A4.

kago
9. júl 2010

@zihadielko mne ten velky zaznam dala domov hned v 7tyz.a potom donho len doklada vysledky.ale donho mi pise aj poznamky z poradne,ale nic z toho nie je zelene,tak uz asi nic ine mi neda,ale dobre vediet.diky

engginqa
12. júl 2010

a nie je to tak ze ked vam zamietnu maternity sure start tu v UK a to je 500 libier ze mate narok na prispevok na SK a ten je asi 830 eur??? bola som tak informovana... nie je to tak ???

ermina2
17. júl 2010

@engginqa
Jasne mas nato narok,ja som si to vybavila doma,trvalo to 3tyzdne a uz mam 836 e na ucte!!!!!

alexpavol
18. júl 2010

@ermina2 ahoj. Mohla by si mi prosím napísať aký postup ťa čakal pri vybavovaní rodičovskeho prispevku na slovensku?? bola si ho vybaviť osobne alebo ti to niekto s príbuzných mohol vybaviť. dakujem za odpoved ak budeš vedieť pomôcť

didka241
19. júl 2010

mozete mi niekto napisat,aky je postup pri vybavovani rodicovskeho prispevku na sk? a mam este jednu otazku. vie niekto aky postup je pri vybaveni pasu pre dieta ak som ja slovenka a priatel poliak? ake vsetky doklady mi treba a co vssetko sa mam pripravit. Dakujem

kvietok86
28. júl 2010

Ahojte, h;ladam niekoho kto mi moze poradit/pomoct. k 1.augustu som dala vypoved a zrusila som benefity v uk.A som na stalo na sk. velmi vas prosiim, napiste mi rp-cku. Potrebujem poradit. 😖

petrauk
28. júl 2010

ahoj kvietok 86, s tymi benefitmi tu v uk, je to niekedy tazke, treba na ne dlhsie cakat, hlavne na child benefit, teraz si momentalne na slovensku, alebo v anglicku?

petrauk
28. júl 2010

neviem, ako je to teraz na slovensku s prispevkami, ale ak z anglicka uz nastalo ides na slovensko, potrebujes dokumentaciu od midwife,alebo od doktora, ze si po porode, home office certifikat, final decison od tax credits a child benefitu . myslim si ze viac toho nepotrebuju

petrauk
28. júl 2010

kvietok 86. teraz som si kompletne precitala o tvojom probleme na revenue, ked si si pozastavila benefity, revenue by ti malo poslat behom 2 tyzdnov rozhodnutie o skonceni poberania benefitu- FINAL DECISION OF TAX CREDITS, to iste by si mala dostat aj od child benefitu. to sti bude stacit na slovensko. revenue ine rozhodnutia nedava, automaticky ti pozastavia benefit od datumu ktory im uvedies. mozno ze ti poslu este mesacny prispevok sekom, to davaju vtedy, ked si pozastavis peniazky. mne aspon poslali working tax aj po zastaveni benfitu. je to ako vypomoc. skus sa opytat na revenue. tolko o tomto viem, dufam, ze som ti vedela poradit.
ja som teraz momentalne na maternity v uk

timejkaa
29. júl 2010

31 strán, dosť čítania, neskôr si to všetko prejdem..

No mám pár otázok, prepáčte až už tu boli.
a) V prípade že by malo dieťa priezvisko po oboch rodičoch, je jedno v akom by boli poradí? Lebo v Španielsku to je ževraj ozákonované (otcove prvé), na Slovensku nemôžu byť dve..
b) Koľko maximálne mien môže mať? (Žiaden extrém nechystáme, len sa informujem)
c) Koľko maximálne môže trvať maternity leave po narodení?
d) Dilema s občianstvom a národnosťou. Môže mať národnosť x, a občianstvá y a z? Alebo ako to je, keď sme každý od inakadiaľ a malé bude pravdepodobne narodené v Británií?

Ďakujem za odpovede..

mmirus
30. júl 2010

Ahojte Ja s manzelom chceme skoncit v uk.Chcem sa spytat ake formulare potrebujeme aby sme sa mohly zaradit na slovensku.Kde to treba ziadat.Ja som pracovala 6 mesiacov a potom som bola na materskej a teras beriem rodicovky prispevok na sk.Manzel stale pracuje.Ak odydem na slovensko child benefi treba odhlasit za ako dlho?.Dakujem ak viete poradte 🙂

engginqa
3. aug 2010

Viete mi niekto poradit ako je to s priezviskom dietata po porode v UK ak nie sme zobrani? z SK mam papier otcovstva a tu je to ako? lebo chcem aby malo priatelovo priezvisko. Kam treba ist?

ermina2
5. aug 2010

@alexpavol ahoj,ja som to vybavovala osobne,len nasi mi boli vypytat papiere na socialke.tie som musela dat potvrdit u midwife,ze som tam chodila a u detskeho doktora(v UK vlastne toho isteho co mam aj ja),ze sa maly dozil 28 dni zivota.Papiere su v slovencine,mne bol doktor ochotny dat razitko aj na slov.papier,len som mu vysvetlila o co tam ide a pre midwife som si to napisala ja po anglicky a doma som to dala uradne prelozit.Dalej som potrebovala angl.rodny list overeny apostillou,tiez prelozeny a papier o zamietnuti Sure maternity grant(uz neviem presne ako sa to vola v UK),tiez prelozene.Zaniesla som to osobne na urad a do 3 tyzdnov som mala eurace na ucte!!!!

anne1612
10. aug 2010

ahoj mam takovou prosbu moh by mi nekdo poradit ohledne tax creditu vsechny papiry uz mame podanny a cekame tri a pul mesice na vyjadreni a porad nic minuly tyden nam prisly ref.cisla s NHS ma to pry souvislost s tax creditem je to pravda?Vetsina lidi co tu znam ma vse vyrizene do tri mesicu jak dlouho to vlastne trva jsem tu poprvy a nevim jak se tu veci maji posilaly jsme i pasy deti ty uz nam vratily ale kdykoliv jdu volat ohledne taxu tak porad nic nevedi mimochodem pasy ktery nam posilaly nam nekem ztratily prosim o radu diky moc

aalleessaa
18. aug 2010

Ahojte babenky, chcela by som sa opytat, ci mi nemozete niektora z vas pomoct.... 22 augusta nastupujem na matersku dovolenku, ale stale neviem, kto mi ju bude platit, ci moj zamestnavatel alebo jobcentrum, pretoze nikto mi nic nedal vediet a dost sa obavam, ze nic z toho nebude. Som v UK od novembra a pracovala som cez agenturu, ale nie na zmluvu, az do teraz.... Prosim poradte mi, co mam robit. Dakujem

lubka77
24. aug 2010

Caute, baby.Nema nahodou niekto skusenost s tym, ze na porod ste odisli na slovensko ale matersku ste poberali z UK?Tym padom aj zdravotne poistenie mi plati v uk, a nie na slovensku.som tu nova, mozno pisem od temy, tak sorricko.dik

pingwinek
18. sep 2010

aalleessaa...akoto ze nevies..alebo ti nikto nic nepovedal?zamestnavatel ti ju bude platit az v tedy ak v tej firme mas snimi contract...ak nemas mal by ti platit job centrum,a to na zaklade tvojich vyplatnych pasok...tak skus sa ist niekde popytat na revenue,job centrum,mala by si si odtial vypytat formulare vypisat a tam potom zaniest..vela stastia prajem 😉

juicyluu
18. sep 2010

@aalleessaa ja si myslim ze job centrum, uz si to zacni obehavat lebo je to dlhy a bolestivy proces.
🙂

mmirus
21. sep 2010

@kvietok86 Ahoj mozes mi poradit co vsetko si potrebovala a co si zistila teras mam ja ten isty problem 5 oktobra odchadzame na slovensko.dakujem

mmirus
21. sep 2010

@petrauk ahoj mozes mi poradit pre koho potrebujem potvrdenie o tom ze som tu uk rodila ked odchadzame na sk?Malu musim odhlasit tu v uk od doktora?Na sk ju mam normalne zahlasenu u doktora.tak preto sa pytam pre koho..dakujem

kvietok86
21. sep 2010

ahojte petrauk a mmirus a vsetky vlastne.No ja som volala v polovici juna ,ze k 1.aug. odchzdame z krajny ,povedali mi na revenue,ze nech to povazujem za vybavene,ze mi pocas aug.poslu papiere,ktore som ziadal.Tak sme odisli a od 1.aug.som mala mat stopnute/zrusene vsetko. a stale mi nic nechodilo.Volala som z sk do uk a nezdvyhali,ked mi tam skusila kamoska volat,tak jej surovo povedali,ze ma zavolat neskor a zlozili. Ja som im pisala e-mail 2x a nic. tak tam kamoska isla osobne co je v uk v mojom mene a povedali,ze ch.benefit mi stale ide.tak mi to stopli a uz mi v uk prisli papiere,kamoska mi to zas vyplni nech sa to netaha,lebo ja som sa k 1.aug.prihlasila do zdrav.poistovne a zajtra tam idem toto povedat a asi mi to daju zaplatit. na socku treba potvrdenie o vypovedi z prace od do bolo:materska a ch.benefit a aj P45 za posledne 3r. a to plati aj pre partnera/muza mne sefka este nedela p45 a priatel dostal hned pri posl.vyplatnej p.

kvietok86
21. sep 2010

@mmirus ja ked somm bola u doktora s tym,ze odchadzame z uk povedali mi,ze nemusim odhlasovat,ze oni to potom vyraduju z evidencie a potvrdenie,ze si rodila v uk potrebujes na prispevok pri nar.dietata. rodny list dietata potrebujes na rodicak.

majus10
22. sep 2010

ahojte. je tu niekto kto žije v uk a poberáte rodičovský príspevok zo svk? ako to je? kedy vám to priznali? mne robia teraz veľké problémy, lebo žijeme v uk, tak máme požiadať odtialto, ale ja nemám nárok, keďže som tu nepracovala 😠