Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

luckabendik
28. máj 2009

AHOJTE ZIENKY DNES VAM PISEM ZNOVA.MANZEL TAM VOLAL ZNOVA A VRAJ MAME CAKAT DALSICH 6 MESIACOV,CO MA TO RIADNE ROZCULUJE,LEBO TO UZ BUDE DVA ROKY ODKEDY MAME POZASTAVENE PRIDAVKY A NIK NAM ICH SPETNE NEVRATI,I KED SA MI TO NEZDA,NA SLOVENSKU NA SOCIALKE MI POVEDALI,ZE BY NAM TO MALI VRATIT SPETNE VSETKO UK,ALE POCHYBUJEM,LEBO VRAJ ONI TO ZBYTOCNE ZDRZUJU,URCITE SA NA NIECO VYHOVORIA.JA UZ NEVIEM,SOM Z TOHO NA NERVY A PSYCHICKY NA DNE,BEHOM ROKA SOM VDAKA TOMU VSETKEMU SCHUDLA 20KIL,CO NIKOMU NEPRAJEM. ☹

abunajka69
28. máj 2009

ahojte chcem sa spytat ze ked idem s malou dcerkou 1rok aj pol na navstevu do irska potrebuje mala vlastny pas???? alebo staci ked je zapisana v mojom pase???alebo co!!!! lebo na slovensku moze mat dieta vlastny pas iba od 5 rokou...dakujem za rychlu odpoved abunajka69@azet.sk

betka1
28. máj 2009

abunajka69, dieta so slovenskym obcianstvom moze mat vlastny pas od narodenia. A cestovat s nou, pokial ju mas len vo svojom pase mozes do jej 5 rokov.

betka1
28. máj 2009

luckabendik, je mi luto aka nespravodlivost sa vam deje. Neviem ako by som to riesila ja. Mna dnes tiez anglicke urady vytocili a budem to musiet s nimi riesit. Aspon, ze ide len o peniaze. Nenechaj si znicit aj zdravie. Drzim palce Tebe aj detickam.

luckabendik
30. máj 2009

BETKA1 DAKUJEM TI ZA POVZBUDENIE,CLOVEK SI KVOLI URADOM ZNICI AJ ZDRAVIE A JA SI TO NEMOZEM DOVOLIT,LEBO MA POTREBUJU MOJE DETICKY.UZ KEBY TO BOLO VYBAVENE A ZILA SI KONECNE NORMALNY ZIVOT,ALE V DNESNEJ DOBE TO NIKOHO NEZAUJIMA,ZE DETOM ZOBRALI PENIAZKY NA KTORE MAJU NAROK A VOBEC ICH NEVRATIA SPAT,VRAJ LEN TRI MESIACE A ZBYTOK MESIACOV SA OBOHATIL ASI STAT?

pancake
30. máj 2009

lucka zavolaj tam este raz, popros o prekladatelku a vysvetli jej presne co je vo veci. myslim ze ich treba len otravovat a vyvolavat. nie je mozne aby sa to takto dlho natahovalo. maximalna doba je 3 mesiace. nikdy nie viac. takze moja rada znie: len tam volat kazdy tyzden poziadat pokazde o prekladatelku a vysvetlovat a vysvetlovat a vysvetlovat. bi sa za svoje peniaze ktore su urcene detom. 😉

luckabendik
30. máj 2009

MILA PANCAKE,DAKUJEM ZA RADU A POVZBUDENIE,MANZEL TAM VOLA KAZDY TYZDEN AJ TRI KRAT DO TYZDNA,STALE MAME PREKLADATELKU,VOLALI SME UZ AJ NA MEDZINARODNU INFOLINKULINKU PRE PRIDAVKY,ALE ANI TAM SME NEPOCHODILI A TO SME TAM NERAZ VOLALI,STALE NAM POVEDIA,ZE SME V STADIU RIESENIA,UZ AJ SO SLOVENSKA NA MOJ PODNET TAM POSIELALI E001 FORMULARE,KDE SI SLOVENSKO VYZIADALO V AKOM STADIU JE NASA ZIADOST A UZ DVA KRAT IM PRISLO,ZE SME NIC NEZIADALI A PRI TOM KED TAM CLOVEK VOLA A NADIKTUJE IM CISLO CHILD BENEFITU POD KTORYM SME VEDENI A INSURANCE NUMBER A HOME OFFICE,TAK TAM SI NAS VEDIA VYHLADAT A POVEDAT,ZE SME STALE V RIESENI A,ZE ONI NAM ZAVOLAJU,CO SA VSAK ANI RAZ NESTALO.JA UZ NEVIEM ASI TO ZAMERNE NATAHUJU A PENIAZE ZA DVA ROKY NAM NEVRATIA.A CLOVEK TAM UZ PRETELEFONOVAL NEMALE PENIAZE,KEDZE TAM STALE MAJU BEESE. 😠

myskapipiska
5. jún 2009

caute zeny,
luckabendik, tak to mi je luto, nechapem preco ti to na slovensku zrusili, ale podla mna to manzelovi neuznaju, deti "musia" zit v uk, ak chce poberat benefity ☹
babule, chcela by som sa vas spytat, podala som si v UK ziadost na pobyt na 5 rokov a musela som k ziadosti prilozit nejaky doklad (teda pas al. OP) tak som tam poslala OP, uz su to dva mesiace, sice ma vyrozumeli, ze na tom pracuju, ale rada by som vedela kedy mi OP vratia, zevraj maju 6 mesiacov na rozhodnutie? nie je to divne? no ale hlavny problem je, ze si este chcem poziadat o child benefit na druhe dieta a tam odomna ziadaju moj pas. co mam robit? predsa ked poslem svoj pas, ako si potom vyzdvihnem zasielku z royal mail, ked nebudem mat ani jeden doklad? manzel tvrdi, ze mi to dorucia priamo domov. ale ved kurier bude odomna ziadat nejake identity card, nie?

tictactoe
5. jún 2009

odo mna nikdy id card nikto neziadal, ani kurier a ani ked som ho missla tak ani posta.

myskapipiska
5. jún 2009

a ako vedeli, ze to davaju spravnej osobe? predsa nemozu taku zasielku dat hockomu. ja som si raz preberala v royal mail list od mamy, mi posielala nejake dokumenty, a som sa preukazala OP, teda, ani neviem ci ho pytali, ale ja som ho automaticky im dala, vobec som sa nezamyslala, ci ho chcu al. nie

adoracion
6. jún 2009

pokial pride zasielka do domu obciansky vobec nepytaju a na poste sem tam ano sem tam nie ! co ssa tyka toho cakania z homeofficu kludne sa ti moze stat ze budes cakat aj rok... ja som na svoj pas cakala osem mesiacov potom som si ho sama vyziadala !

myskapipiska
7. jún 2009

adoracion, ked my byvame v takom dome, kde je viac bytov a dole je to zamknute, takze postu hadzu len cez skaru na dverach. to vazne? 8 mesiacov, nestras, ved sa tam zblaznim, ja totiz pendlujem UK-SVK kazde 2 az 3 mesiace, teraz som na SVK, zajtra letim do UK ☹ a som dufala, ze po takom mesiaci zase idem na SVK. strasne sa v UK nudim, nemam tam ziadnu kamosku a tam moj den spociva v tom, ze obehnem shoping center a idem domov, nablizsii park je dost daleko, takze tam chodim velmi malo, asi budem zase praktikovat materske centrum, s malym som tam este nebola, s ineskou som obcas chodievala a celkom sa tam vedela zabavit.

nawal
8. jún 2009

caute holky, dufam, ze mi tu niektora pomoze 😉
na sk mam TP a poberam tam matersku, aj deti tam maju TP. No a chceme si podat tu v UK Permanent residence, ale to asi znamena ze si tu nahlasim TP,ze? tym padom sa mi zrusi na SK? pytam sa preto ci mi potom nezrusia matersku kedze mam TP v UK. 😅

adoracion
8. jún 2009

no home office ma cas az az ja sa tu tiez nudim ale zas na slovensko behat stale s malym dietatom neviem

slovakia13
8. jún 2009

ja mam pernament residence v uk uz 2 roky a aj trvaly pobyt na sk

dadush
8. jún 2009

ahojte mate skusenosti s vybavovanim E104(ca 3916)? co v pripade ze robim do posl.dna ako to vybavit?

majocka79
9. jún 2009

dadush, ja som sa asi tak pred 2 rokmi vratila na slovensko na 3mesiace, lebo som si chcela oddychnut od UK a kedze som mala narok na podporu tak som sa normalne zaregistrovala na urade prace a aj na socialnej poistovni kde odomna pytali to tlacivo E104. Lenze ja som vtedy nemala ani ponatia co to je E104, tak tam somnou na tej socialke krutili, ze to musim ist do UK a si to vypytat a tak. No ja som sa uz nasrala a isla som za veducou toho oddelenia na socialke a ona mi povedala, ze to oni si maju ziadat to tlacivo z anglickej strany,tak oni to vyziadali. Akurat som tam ja na tej socialke vypisala dajake tlacivo co bolo v angl. jazyku a na zaklade tohto tlaciva si ziadali formular E104. trvalo to sice dlho,lebo doma som bola 3mesiace a nic a asi tak na 4.mesiac, to uz som bola spat v UK mi pozadu zaplatili podporu. Neviem ja mam taku skusenost s tym tlacivom, ale pocula som ze si ho ludia co odchadzaju z UK vybavuju sami aby si to urychlili. No ak pracujes do posledneho dna tak to skus tam na nich pritlacit na tej socialke keby boli velmi mudri, lebo to je vraj ich robota vybavit ten formular. Oni su len lenivi, neskuseni a po anglicky vedia tak pit len kavicku na tych uradoch. tak drzim palce pa

dadush
9. jún 2009

majocka79 dakujem za odpoved. to je na tych uradoch jak u debilov. skusim tam ist osobne a dufam ze to zaslu aj na SR lebo tu v UK to uz nebudu mat kam zaslat.Toto su veci ktore asi nikto nema rad natahovacky s papierami to dokaze poriadne vytocit ludi ale tak dufam ze to dobre dopadne. kym som tu v uk chcem si to vsetko vybavit aby bol pokoj. ja som o tomto tiez pred tym nepocula ale pisala som mejl do zdr.poistovni ze co potrebuju na znovuzaregistrovanie tak mi napisali to tlacivo a uz sme boli doma 🙂

luckabendik
9. jún 2009

myskapipiska,deti nemusia zit na uzemi UK,podla nejakych paragrafov sa vyplacaju pridavky tam,kde sa odvadzaju dane a vseky poplatky statu.Takze budem musiet bojovat,ale sily uz na to nemam.2 roky je uz dost dlha doba.

tictactoe
10. jún 2009

lucka, presne tak, slovenske urady tvrdia ze pridavky treba ziadat tam kde su platene odvody, anglicke zase ze ked deti neziju v uk tak ziadat tam o ne nemozes. je to na hlavu postavene!ja sa s tym trapim uz 7 mesiacov ale za dva roky by som uz z toho asi zosedivela 😒 velmi ti drzim palce!

dankre
11. jún 2009

AHOJTE
RAD BY SOM VAS DIEVCATA POPROSIL O POMOC.ZIJEM A PRACUJEM V UK UZ VIAC AKO 3 ROKY.
MOJA MANZELKA JE TU SO MNOU IBA POSLEDNY ROK PRIBLIZNE....JE MOMENTALNE V KRASNOM
4 MESIACI...MOJA OTAZKA ZNIE : ONA NIKDY VOBEC V UK NEPRACOVALA U ZIADNEHO ZAMESTNAVATELA,ZIADNA PRACOVNA ZMLUVA-NIC...NEMA TEDA ZIADNU WORK HISTORY....ma narok ma matersku? ak ano, na aku / kolko atd? - ak nie-co sa da robit? bude NAM VOBEC NIEKTO na dietatko prispievat ?.prosim pomozte..dakujem za odpovede vopred
daniel

nudlik
11. jún 2009

ahoj holky,prosim kdo mi poradi??? ☹
zijeme v UK pres 2 roky,chteli by jsme s manzelem mimi,tak se informuju co a ja.Chtela bych rodit tady v UK a aby melo mimi anglicke obcanstvi.Kde se to zarizuje?A je mozne pobirat na SK nebo v CR nejake pridavky nebo neco podobneho kdyz ja pracuji jen na part time?
Dekuju moc za odpoved,snad mi nekdo poradite 🙂

adoracion
11. jún 2009

nudlik odporucala by som si precitat prv tuto temu potom sa pytat vsetko je tu napisane, pokial ani jeden z vas nema anglicke obcianstvo dieta mat nebude !
dankre tak isto precitat si celu temu potom sa pytat co sa tyka materskej nedostane nic co tak skusit na slovensku platila si poistne??? ale mozte poberat ine benefity .. este raz precitajte si celu temu!

nudlik
11. jún 2009

adoracion - dekuju za radu,precetla jse to uplne cele,ale jsem s toho pekny jelen,ostatne nejsem sama,jak jsem se docetla ☹ .

pancake
13. jún 2009

nudlik ak mas part time, tak mas narok na vsetko tu v Uk. ale musis mat opracovany minimalne rok.
na anglicke obcianstvo nema tvoje dieta narok a ani nebude.
presne tak ako adoracion napisala.treba si vsetko poriadne precitat co je tu napisane. uz vela krat sme to tu opakovali. isto si najdes vsetky odpovede pre seba ktore potrebujes. a zamestnavatel je povinny ta oboznamit so vsetkym na co mas narok a na co nie. treba ho len k tomu dokopat lebo radi na to zabudaju.vela stastia. 😉

angelika96
15. jún 2009

Ahojte!Chcela by som vas opytat,ze ci Jobseeker allovance vyplacaju od tej dat.od kedy sme to ziadali?lebo manzel uz nepracuje 2mesiace a od vtedy sme ziadaly Job.allovance,a neviem ze ci nam to vyplatia do zadu? 😒

magisa
18. jún 2009

ahoj holky,

prisla jsem se pochvalit, Wiliamek uz ma anglicky pas a v nem british citizen 😀 , tak aspon nejake papirovacky mame zasebou

ted se snazim vyridit porodne v CR, poslala jsem jim vsechny dokumenty, ale jen okopirovane, tak jsem dneska dostala on nich mail, ze RL musi byt overeny...tim asi mysli tou apostilou..nevite kde se to vyrizuje???

Jinac child benefit a child tax credit uz nam priznali, chodi mi jednou do mesice na ucet

jak se tak divam, tak by se klidne jeden clovek uzivil s tim, aby nam tady na koniku radil jak na urady, co s papirovanim..birokracie je porad vsude 😠

eviska83
18. jún 2009

Ahojte.
Tak nam dnes prisli peniazky na ucet- porodne+ vsetky prispevky.Celkom slusna palka (1800 eur) 😀 😀 😀 😀
Magisa-http://www.fco.gov.uk/en/about-the-fco/what-we-...
tu najdes vsetky inf. ale pozor mas na vybavenie iba pol roka(teda na svk je to tak)

magisa
18. jún 2009

eviska - dekuju za link. Zrovna dneska me jeste napadlo, ze mam 3 original RL + 1 maly RL, tak ze bych jim poslala primo original a apostilu bych vubec nepotrebovala. Asi jim zkusim zavolat a poptat se.
Jake jinaci prispevky jsi dostala???Penizky se ti budou urcite hodit pri dvojcatkach.. 😵

magisa
19. jún 2009

Jee, tak ja jsem si dneska precetla znovu ten mail co mi poslala ze socialky ohledne porodneho a ona nechce apostillu ale oficialni preklad RL???
Mela jste to nektera z vas taky tak???Kde ho mam jako nechat prelozit???A co vlastne na RL jde prekladat???Jsou tam jen udaje matky,otce a ditete..tak o co jim jde???