Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

jovisojo
16. feb 2011

lucustek. tak dakujem za radu, viskusame to a uvidime ci to vide nerada bi som tam isla len kvli malej pretoze ma nejake zdravotne problemy a kazde tri mesiace chodi na kontroly tu na sk . vsak uvidime .dakujem

danach29
16. feb 2011

o housin benefit som si poziadala neuznali minic pretoze som mala vysoky prijem na 500 libier bohuzial nemam narok pretoze nedostavam working tax credit lebo mam vysoky prijem a uvidime kolko mi uznaju po tom co sa male narodi chid benefit a chid tax credit....ale dakujem mozem poziadat aj midwife....velmi mi to pomoze...ty si tiez v uk?

elixia
16. feb 2011

child tax credit daju len na dieta,ktore zije v UK...child benefit davali aj ked bolo dieta na SK,ale jeden z rodicov musel zit a pracovat v UK (samozrejme nesmiete poberat pridavky na deti na SK)...vdaka spoluobcanom,ktori to zneuzivali,sa mozno uz aj toto zmenilo..my na CHB cakame uz viac ako 4 mesiace..

lucustek
17. feb 2011

@danach29 no ja som zila v uk dva roky a minuly rok sme sa vratili naspat na svk v septembri lebo sme si mysleli ze ked budeme pri rodine tak bude lepsie ale na druhy mesaic odchadzam nazad do uk a uz tam ostanem...tu na svk je to o nicom..a hlavne ak si si uz zvykla na anglicko tak ako my ...tak uz sa neviem dockat znovu na to velke stahovanie..z anglicka sme prisli z jednou dodavkou plnou veci a teraz znova pojdem tam s dodavkou haha :D stahovanie narodov 😀

lucustek
17. feb 2011

@elixia ja som na child benefit cakala 10mesiacov a na child tax credit a working tax 9mesiacov 😀 niekomu schvalia aj ked to dieta tam nieje len to treba vyskusat a jasne ze kvoli niektorim ktori zneuzivaju vsetko tak sa uz treba na revenue chodit ukazovat aj s detmi ze naozaj zijete tam...sice to neziadaju od kazdeho ale niekto musi ist..to viem lebo viaceri moji znami sa tak museli ist ukazovat.

elixia
17. feb 2011

@lucustek no vyskusat sa da,lenze ked na to neskor pridu ( a obavam sa ze uz si poriadne zistuju take veci),tak bydu tie peniaze pytat spat..takze kazdy podla svojho uvazenia 🙂
Vraciate sa do UK na to iste miesto? Vezmu vas aj spat do prace? My sa pomaly chystame domov..ktovie ci nedopadneme ako vy nakoniec 🙂

lucustek
17. feb 2011

@elixia no to mas jasne ze na to pridu a ze to potom treba vraciat ..aj takych ludi poznam co vracaju nemalu sumu /10000libier/ na splatky po 2 libre tyzdenne takze do konca zivota to nesplatia 😀 ale zas su aj taky co brali peniazky a vraciat nemuseli takze ak to chce niekto vyskusat tak nech skusi 😉
ano ideme naspat do toho isteho mesta - Leeds aj do tej istej roboty akurat ze vtedy tam robil priatel a teraz tam nastupim ja...ako dlho uz ste v uk?? ja som si stale od kedy sme tam isli myslela ze to bola najvacsia chyba a ze doma by nam bolo lepsie pri rodine ale ked sme sa vratili tak nam to nadsenie nevydrzalo velmi dlho a uz asi 2mesiace sa balime naspat len cakame na vodicak co si priatel spravil cize aspon jedno plus k tejto zbytocnej ceste na slovensko je ze budeme mat vodicak ... neviem odkial zo svk si ale tu na vychode uplne ako sa vravi ,,zdochol pes´´

danach29
18. feb 2011

ahojte ja by som sa chcela spytat ze ci nahou neviete ako je to v anglii ked mi otec mojho babatko nechce ani podpisat papiere otcovstva ci mam narok na nejakeho pravnika ☹

kayaandmaxim
19. feb 2011

ahojte ... neviem necitala som uplne vsetko ale potrebujem aj ja pomoct 🙂
pracujem v londyne uz 2 roky a maly sa mi narodil v novembri. ok porodne som nedostala lebo nie som socialny pripad alebo nieco take... poziadala som o child benefits a uz druhy mesiac nemam odpoved od nich teda odpovedali mi raz formou dalsieho dokumentu ktory mam vyplnit a po odoslani tohto sa mi uz neozvali ...
dostavam matersku od zamestnavatela SMP ale je to len na 33 tyzdnov no maternity leave mam na 56 tyzdnov. a tu je moj problem ... to mam byt dalsich 33 tyzdnov bez akehokolvek prispevku ? teda materskej? alebo mi to zacne platit stat ako je to u nas na slovensku ze prvu polovicu plati zamestnavatel a potom socialka?
ak mi mozte povedat co mam s tym robit pretoze bez akehokolvek prispevku som stratena a nemam ani na plienky malemu .. este k tomu ked nedostavam ziadne benefity aj ked som o ne poziadala.
dakujem :*

lucustek
19. feb 2011

@kayaandmaxim ahoj kaya, skus zavolat na revenue a povedz im ze vtedy a vtedy si poslala aplikacky a ze stale ziadna odpoved a ze si bez penazi s malym a nech to rychlo riesia...ja ked som takto zavolala tak o tyzden sme mali peniaze na ucte aj pozadocne

kayaandmaxim
19. feb 2011

dakujem lucustek 🙂 ja som napriklad podala ziadost ked som bola v 23 tyzdni tusim o ten prispevok co davaju po narodeni dietata kazdej mamicke 190£ tusim a dokonca ani to som nedostala. tak tam skusim zavolat dakujem 🙂

lucustek
19. feb 2011

@kayaandmaxim urcite im tam volaj a nenechaj sa odradit ani ked ti pustia pesnicku a povedia ze su busy a ze mas cakat...tak radsej cakaj lebo ked zlozis tak sa nedovolas nikdy...mne raz trvalo vyse 45minut kym mi dvihli telefon 😀 preto sa radsej oplati ist volat priamo na revenue ..tam mas tie telefonaty zdarma

aliza
19. feb 2011

@kayaandmaxim ahoj, tych £190 nie je prispevok po narodeni, to bol grant na vyzivu matky pocas tehotenstva a dostaval sa uz pocas tehotenstva, ale zial, od 1.1.2011 ho zrusili uplne, ale ak sa ti maly narodil v novembri, tak mas nan narok.

kayaandmaxim
19. feb 2011

aliza dakujem ale mne ho ani vtedy nedali ... ja som to vlastne vobec nedostala

lucustek tak to si asi prevolala majland 😀

kayaandmaxim
19. feb 2011

a viete nieco o tej materskej ? 33 tyzdnov je od zamestnanca platena a potom mam byt bez materskej dalsiu polovicu ?

lucustek
19. feb 2011

@kayaandmaxim no ked mi dosiel ucet za virgin 200libier tak som skoro odpadla...lebo ta velmi mila pani mi po tych 45minutach zdvihla a povedala ze mi momentalne nevie pozriet nic o mojich udajoch v pc lebo im padol system nech skusim zavolat zajtra a tak som tam volala tri dni kazdy den az na stvrty den mali znovu nakopnuty system ... 😀 a preto tam uz nikdy nebudem volat z pevnej ani z mobilu radsej si kupim day rider a pojdem osobne na revenue volat ...drzim palce aby ti dvihli skor nez ti strpne ruka pri uchu 😀

kayaandmaxim
19. feb 2011

@lucustek mam dost 😀 no tak skusim stastie dufam lepsie pochodim ako ty 🙂

hrozienko11
19. feb 2011

@kayaandmaxim ja co mam informacie,tak platena je len 9 mesiacov a tri mesiace neplatena. 6 z toho plati zamestnavatel a potom uz nejaky urad,ale to by ti mali automaticky poslat,bez ziadania o to. aspon ja to tak mam.

@lucustek to muselo byt inac specialne cislo. dufam,ze ked mne tam bude treba volat,tak mojich 300min bude stacit 😀

kayaandmaxim
20. feb 2011

tak ja neviem uz ... nevies kde by som sa to mohla opytat ze ako to presne je ? jobcenter alebo kde ? lebo v podstate dalsi mesiac mam posledny prispevok od zamestnavatela a som hotova z toho ci nieco budem dostavat alebo nie ...

etuska
20. feb 2011

@kayaandmaxim
materska je tu len 9mesiacov,ja som si dala ziadost o dalsie 3mesiace-ale ta je uz neplatena
Child benefits som tiez dostala asi az po polroku-cakali sme,cakali-aj ked tlaciva uz boli davno poslane a nic-tak som tam zavolala a na druhy den boli vsetky peniaze na ucte

kayaandmaxim
20. feb 2011

@etuska no cize po 33 tyzdni materskej od zamestnavatela mam automaticky matersku od statu ? alebo si to musim vybavit?
dakujem asi tam zavolam o tie benefity lebo predsa kazdy peniaz pomoze 🙂

tinka_binka
20. feb 2011

Ahojte kocky - anglicanky 😀

Potrebujem aj ja pomoooooooc, tak snad mi tu bude vediet niekto poradit....

Nedavno som zistila, ze budeme mat s manzelom malinke, zijeme v uk uz dobrych 7 rokov, ale tento rok sa vraciame na slovensko - vie mi niekto poradit OD KEDY sa dostavaju v UK prispevky - myslim od ktoreho mesiaca, ja som asi iba v 10.tyzdni a za 2 mesiace sa chceme stahovat. Platim si v UK cely cas NI a insurance, tak by bola skoda, keby som nedostala nic spat... Baby - a vie mi niekto povedat ako to bude na slovensku, ked sa vratime? My sme totiz odisli do UK hned po mojej vyske, takze som tu vobec nepracovala:(

Prosiiiim pomoooooc

macka23
20. feb 2011

@tinka_binka
vela veci sme riesili tu

https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/zijem-v-zahranici-mate-skusenost-s-papiermi-po-porode/

najlepsie by bolo, keby si nedala vypoved v praci, aby si mohla poberat materske z UK /od zamestnavatela/ , co by bolo podstatne viac ako na sk rodicovsky prispevok /cca 190eur/

calistka
20. feb 2011

@kayaandmaxim zamestnavatel Ti bude platit matersku 39 tyzdnov. prvych 6 tyzdnov je to 90% z platu, dalsich 33 tyzdnov budes dostavat bud SMP (statutory maternity pay) alebo ak si zarabala malicko, tak zase 90%platu. niektori zamestnavatelia este navyse pridavaju k SMP nejake peniaze navyse, ale vacsinou je to viazane na to, ze sa musis do prace vratit aspon na nejake obdobie. po tychto platenych 39 tyzdnoch mas narok ostat doma este dalsich 13 tyzdnov, ale tie su uz neplatene.

hrozienko11
20. feb 2011

@tinka_binka no ja by som si to na vasom mieste rozmyslela. doma ta urcite nikto nezamestna ako tehotnu a tu ta nemozu vyhodit za to,ze si tehotna. takze radsej by som par mesiacov pockala a ziadala o matersku tu. je tu ovela vyssia a kludne mozes rodit aj doma. na matersku mozes odist 11tyzdnov pred terminom,takze este skor ako doma.

kayaandmaxim
21. feb 2011

@calistka ja neviem lebo som citala na internete ze je materska len 33 tyzdnov tym padom moja posledna bude v marci preto neviem teraz ci to mam nechat tak alebo budem dostavat automaticky peniaze lebo ja mam smp od zamestnavatela teraz. ale dakujem naozaj ja len sa bojim ze ostanem dalsiu polovicu bez penazi ...

calistka
21. feb 2011

@kayaandmaxim vidim, ze aj Ty ponocujes 😀

How much SMP do you get
If you qualify for SMP, it is paid:

•for the first six weeks at 90 per cent of your average gross weekly earnings with no upper limit
•for the remaining 33 weeks at the lower of either the standard rate of £124.88, or 90 per cent of your average gross weekly earnings

je to z tejto stranky:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

denisa287
21. feb 2011

Ahojte dievčatá,pred 5dnami sa nám narodila dcérka.Len teraz sa začínaju starosti a vybavovačky.Kde zacat?Najprv treba dietatko zaregistrovat a dostaneme rodny list ,však?Dakujem za rady