Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

bealondyn
6. dec 2009

Ahojte dievcata,
Urcite mi budete vediet niektora poradit ohladom rod.prispevku z SK. Chcem len vediet, ze ci nan budem mat narok iba ak si platim zdravotne poistenie na Slovensku. Ja si ho totiz neplatim, ale v tom formulari na stranke UPSVaR musim zadat, ci platim ci nie, tak neviem ci to nebude problem.

perelandra
6. dec 2009

bealondyn, pri rodicovskom prispevku nie je povinnost platit zdravotne poistenie. v tom formulari sa hovori o nemocenskom poisteni, ktore sa odvadza socialnej poistovni a nie zdravotnej. to ak pracujes na slovensku, tak ti to odvadza z platu zamestnavatel alebo si ho mozes platit sama. ak platis odvody do socialnej poistovne, tak potom mas za urcitych podmienok narok na matersky prispevok. ak nemas narok na matersky prispevok, tak by si mala mat narok na rodicovsky.
ak pracujes v uk, tak by si mala mat narok na matersku od zamestnavatela alebo na maternity allowances. az ked ti skonci vyplacanie materskej v uk, mozes na slovensku poziadat o rodicovsky prispevok. budes potrebovat potvrdenie o ukonceni vyplacania materskej alebo maternity allowances. ak nepracujes alebo nemas narok ani na matersku od zamestnavatela alebo maternity allowances, mozes poziadat o rodicovsky prispevok na slovensku hned po narodeni dietata - tiez budes potrebovat potvrdenie ze nemas narok na matersku v uk.

bealondyn
6. dec 2009

Perelandra dakujem velmi pekne! 🙂
A este jednu otazku mam, ak ti to nevadi: kde si mam zohnat potvrdenie, ze nemam narok na matersku v UK?
Lebo oficialne som tu bola zamestnana len 3 mesiace za min.mzdu a potom od juna v inej praci, ale tam sa mi neodvadzali dane ani insurance, takze si chcem vsetko vybavit z SK. Nemocenske tam mam zaplatene, takze problem by nemal byt! 🙂

perelandra
6. dec 2009

Poziadaj si o maternity allowances a oni ti poslu odpoved, ze na to nemas narok. Potom ten papier a aj preklad predlozis na UPSVaR. ale pozeram,ze si este len v 15tt, tak to mas este cas 😉

bealondyn
6. dec 2009

Ok dakujem! Ano este mam kopec casu, ale uz si radsej vsetko zistujem. 🙂

betka1
10. dec 2009

kago, len ako dalsia pridavna informacia; moj kamarat sa sa zaregistroval na Home Office po 2 rokoch od zacatia prace a dnes mu prisiel registracny certifikat. Nikto nic nenamietal. Jedine, co ma napada je, ze raz, ked bude ziadat o Jobseekers allowance, tak by mohol niekto namietnut, ze nedodrzal zakon a nezaregistroval sa do 1 mesiaca, lebo na tom certifikate je uvedeny datum zacatia prace 2007 aj datum zaregistrovania 2009. Ale kto vie ako to bude.

gracelea
11. dec 2009

ahojte. nahodou niekto nevie, kde sa obratit o potvrdenie, o tom ze som nepoberala sure start maternity grant v UK? potrebuju to na vybavenie priplatku k prispevku pri narodeni dietata na sk.
dakujem.

kago
11. dec 2009

ahoj Betka,a nevies,ci mi to reg.cislo bude treba,ak by som ziadala o matersku a benefity na dieta?a taktiez dalsia otazka.ak by som sa rozhodla to tu vzdat a ziadat o matersku(v pripade,ze by som si sama platila)alebo rod.prispevok a teda zit na sk,ako ziskam potvrdenie ,ze tu nemam narok na nic?lebo niekto pisal,ze na sk chcu potvrdenie.ale ja vlastne narok mam,len si ho nechcem uplatnit.ci vypoved vsetko vyriesi?inak ako sa ti dari?dufam,ze je vsetko ok a uzivas si tehotenstvo.tak zatial

betka1
11. dec 2009

kago, materska a child benefit by nemali byt ovplyvnene tym, ci si zaregistrovana, aspon myslim. Ak budes mat narok na matersku z UK, tak ju musis poberat v prvom rade v UK, nie na Slovensku. Ale ked das vypoved a na nic narok mat nebudes, tak potom mozes ziadat na SK. Ako to na Slovensku vsetko vydokladujes, to neviem, ale snad potvrdenie u ukoncenom pracovnom pomere by mohlo stacit.

monika.c
11. dec 2009

baby,no co ja viem,tak s home officom robia problemy len agentury,cez ktore pracujete.ja uz viac ako rok pracujem v skolke,na zmluvu,sice len part time,ale nikto to odo mna neziadal,takze teraz neviem...moj manzel home office ma,aj som ho pisala pri ziadani benefitov,len benefity su na moje meno a ja home office nemam a priznali nam ich.ja si myslim,ze prvorade je NIN,pretoze pod nim si vsade registrovana.a este jedna vec,home office stoji 90 libier,ja osobne si myslim,ze su to vyhodene peniaze,pokial mas NIN ale kto vie...mozno aj ja sa prekvapim,ked budem ziadat maternity allowance a budu to odo mna pozadovat 😖 potom vam dam vediet,ako som dopadla.ozaj neviete niektora,kedy mam pre zamestnavatela vypisovat nejake papiere,ci mam alebo nermam narok na maternity alowance?mam z toho nejaky chaos,alebo mi poradi midwife? 😕

betka1
11. dec 2009

zakon hovori tolko, ze ak firma zamestnava nezaregistrovaneho cloveka z "vychodnych" krajin EU, tak ta firma moze dostat pokutu. Agentury su asi v tomto informovanejsie, tak si to viac strazia.
Rozne rodinne benefity, materska, tax credits a tak, by nemali byt nijak ovplyvnene tym, ci sme zaregistrovany. Niekde som videla zoznam benefitov, na ktore nema nezaregistrovany clovek pravo a jedine, co si z toho pamatam bol Jobseekers Allowance a nejaka podpora dochodcom. Boli to skor take podpory, ktore by mohli vyuzivat ludia, ktorym sa neche pracovat.

jarka28
15. dec 2009

Ahojte-moj problem spociva v tom ze neviem kde zacat a ako zacat...doteraz sme zily ako rodina ja moj muz a deti,lenze dohodly sme sa na tom ze sa rozchadzame a ja teraz neviem kam skor zavolat a kde co poziadat nakolko nemam sancu sama platit rentu atd...takze ak niekto vie prosim poradte mi co mam najskor urobit...child tax credit som ziadala este ako ked sme boli par a teraz mam zavolat a zmenit to ze som uz sama s detmi?plus housing benefit mozem poziadat uz teraz ked este s nami byva ?stahuje sa totizto po vianociach....potrebujem to vediet lebo neviem kam skor zavolat ci na tx credits office alebo housing alebo kde?prosim poradte...dakujem

perelandra
15. dec 2009

jarka, skus najprv zavolat tax credits a nahlasit zmenu ze si s detmi sama. a na housing benefits asi mozes zavolat tiez teraz, s tym ze im udas datum kedy sa tvoj partner od vas stahuje. benefity vam vypocitaju az od toho datumu. ale asi budu od teba pozadovat nahlasit aj sumu, ktorou bude tvoj partner na deti prispievat.

jarka28
15. dec 2009

Dakujem skusim najprv teda tax office....ziadost na housing som doteraz nepodavala tak budem musiet ist asi naiprv pre tlaciva ze?

perelandra
15. dec 2009

No ked si ziadost na housing benefit este nepodavala, tak to uz bude aj manzel mozno odstahovany kym das dokopy papiere. Tie si vyzdvihni na council alebo mozno sa daju aj stiahnut z netu. a urcite budu od teba chciet kopec papierov na dolozenie prijmov - cize payslipy, tax a child credit letter, zmluvu o najme.... urcite hned zavolaj na tax office aby ti co najskor upravili tax credits, lebo ten papier budes musiet dat k ziadosti na housing benefit, tak aby si dlho nemusela cakat.

betka1
15. dec 2009

jarka28, priamo Ti poradit neviem, ale skus si zistit, kde je v Tvojom meste Citizen Advice Bureu. Oni tam radia ludom v podobnych situaciach ako si ty a je to uplne zdarma. Tu je stranka: http://www.citizensadvice.org.uk/

betka1
18. dec 2009

Dnes mi na Registry office povedali, ze mozem dat zapisat dietatu do rodneho listu aj makcene a dlzdne. To ma prekvapilo. Ale Y s dlzdnom nemali v systeme, tak museli rodny list pisat rucne. Teraz som zvedava, ci s tym nebudu niekedy problemy.

petranka81
6. jan 2010

Ahoj holky

jsem ve dvanactem tydnu tehotenstvi a u zamestnavatele jsem rok a 4 mesice...chtela jsem se zeptat co potrebuju k tomu abych dostala maternity leave...dekuji za radu

petranka81
6. jan 2010

holky potrebuji k vyrizeni materske byt registrovana u home office?

angelika96
11. jan 2010

ahojte.vedeli,by ste mi poradit?manzel pracuje a mame dve deti.zijeme v uk uz 2roky ja som tu este nepracovala.chcela by som sa opytat,ze ci mam na nejaky prispevok narok?child benefit,child tax,housing benefit uz poberame.za odpoved vopred diky!

mrk11
12. jan 2010

petranka81: pokial tu chodis k midwife, tak ta ti vyda bud v 25tom alebo v 28 tyzdni tehotenstva B1 certifikat, ktory musis dat zamestnavatelovi spolu s oficialnym listom, ze si tehotna, kedy chces nastupit na matersku... Daj si schodzku s vasou HR a ona ti vsetko vysvetli. V podstate je tam dana doba, do ktorej by si tieto veci mala oznamit zamestnavatelovi. Matersku by ti mal vybavit on. Kazda firma ma aj vlastne pravidla, ale vacsinou je to tak, ze prvych 6 tyzdnov materskej dovolenky dostavas 90 percent z platu a potom dostavas tych 120 (a nejake drobne, myslim, ze tato suma je pred zdanenim) zvysne mesiace, ale pozor, len do 39 tyzdna. Potom, ak sa rozhodnes este zostat na materskej, tak to mas neplatene. Celkovo materska je 52 tyzdnov (39 platenych, zvysok neplatenych).

perelandra
12. jan 2010

angelika, ak si tu nepracovala tak to je s prispevkami tazsie. ale skus sa ist opytat na jobcentre na employment support allowance a incapacity benefit. neviem vsak, ci nie je podmienka aby si mala zaplatene urcite national insurance contributions. no za opytanie nic nedas. ziadny iny prispevok ma nenapada... uz len tie vouchers na ovocie, zeleninu, mlieko - neviem presne ako sa to vola.

evka.e
12. jan 2010

petranka81- s tym home office je to tak, ze ak by si napriklad po skonceni vyplacania materskej z UK dala vypoved, zamestnavatel ma pravo si dat tuto tvoju matersku preplatit cez Home office. Moj osobny nazor teda je, ze by si asi mala byt registrovana.

vikkinka
13. jan 2010

ma niekto skusenost s tym ze nenastupil po materskej do prace a dal vypoved a vybavil si nejaky prispevok okr. council tax a housing benefitu a kolko to moze vyjst?chcem si vypocitat ci sa mi vobec vyplati vratit sa do prace kedze by som nastupila len na polovicny uvazok...dakujem vopred za odpovede 🙂

tampenka7
13. jan 2010

ahojte...o dva mesiace sa mi konci materska a mam nastupit do prace..vie mi niekto poradit ci sa mi oplati nastupit na full time?lebo som pocula ze ak by som robila 16hod a menej stat by mi mal prispievat..ak by som robila 16 hod kolko vychadzaju tie prispevky??a ako to treba ziadat??dakujem

vikkinka
13. jan 2010

vidim ze mame podobny problem...ja sa tu v tych prispevkoch nevyznam...co mozem a kolko dostavat a ako si to mozem zistit este pred tym ako nastupim,resp. dam vypoved pred nastupom do prace, ale ak nastupim,tak jedine na part-time, lebo sa musime striedat s priatelom pri malinkej... takze ked on bude doma,ja pojdem na 4hodiny do prace a tak... no neviem ci sa mi to oplati...ak by som dostavala 100 tyzdenne ked budem robit, ale na prispevku by som dostala 80, tak za 20 libier navyse sa mi neoplati chodit do prace...tak dufam ze nam niekto napise kto ma alebo mal podobnu dilemu a pobera nejake prispevky

tampenka7
13. jan 2010

vikkinka...ano sme na tom podobne..aj my sa musime s manzelom striedat pri malej..ale ja som pocula ze ked budes robit 16 a menej hodin,tak stat by ti mal prispiet okolo £160.ak by som sa ja vratila do prace na 40 hodin tak zarobim asi £200...tak radsej budem s malou viac hodin kaslem na tych £40..to mi za to nestoji..
ale to som len pocula..ci je to aj pravda to neviem..za to som sa obratila sem...
dufam,ze niekto poradi..

tampenka7
13. jan 2010

vikkinka...vidim ze nase babatka su takmer rovnako stare 🙂 ak sa mzoem opyat kde si v uk??

perelandra
13. jan 2010

vikkinka, tampenka - ak nastupite do prace aspon na 16hod. tyzdenne, mali by ste mat narok na working and child tax credits. skuste si pozriet vsetky podmienky na http://www.direct.gov.uk/en/moneytaxandbenefits...

vikkinka
13. jan 2010

vidis,az teraz som si vsimla,ze je medzi nimi len tyzden 🙂 my byvame nedaleko Liverpoolu.a ty?kedy mas nastupit do prace?myslela som ze by nebolo od veci ist priamo do job centra plus sa opytat co a ako...oni musia vediet co s nasimi prijmami mozme dostat.a housing benefit poberas?alebo nejaky iny okrem child benefitu a child tax creditu?