Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

katarinauk
14. okt 2008

Betka, este mam otazku o tom jednorazovom prispevku na svk... Mam tu trvale bydlisko, ale rodit sa chystam v uk, ake papiere potrebujem, alebo co potrebujem vybavit? a taktiez materska na svk ma zaujala.. co potrebujem vybavit, ked mi skonci ta v uk?

emjee
15. okt 2008

angelika96 • 1d • Dnes o 12:50
manzel a moj syn 2r. ja,sme coskoro uz 8 mesiace v uk.manzel pracuje full time,ja nepracujem som doma so synom ma 2 roky.child tax,working tax,child benefit sme uz vyriesily napriek tomu ze po anglicky nevelmi vieme.a chcem sa opytat,ze ci mam narok na nejake pridavky ze nemozem pracovat lebo som doma kvoly mojej dieta!!!za odpoved vam velmi pekne dakujem!!!

shela • 1d, 18tt • Dnes o 12:56
angelika..a to nedostavas matersku(mother free)...opytaj sa na to a neviem ze ci oni ti tak dlho budu platit...napriklad ja som vo Svedsku a tu je materska 1,5 roka...samozrejme ze stat sa stara o malu az do jej 18 rokov ale materska nie je ako u nas na SK...a v UK pochybujem ze by bola 3 rocna materska...potom ti ostava iba jedine ostat doma s malym a manzel vsetko zatiahne alebo das maleho do skolky a ty si najdes pracu

angelika96 • 1d • Dnes o 13:12
ahoj shela.dakujem Ti za odpoved!ja sa skusim na to opytat v Jobcentre?dufam ze sa mi to podari.vies vtom meste v ktorom byvam teraz,su ludia z mojho mesta z sr,a oni su take ze ked sa na nieco ich pytam tak ony nerad pomozu,oni su v uk uz 5let.

blue04 • 1d • Dnes o 13:18
angelika a pracovala si na trvaly uvazok pred dietatom?No neviem ako s tou materskou,lebo v UK je len 9 mesiacov a tvoj ma uz 2 roky.Myslim si ze daleko s tym nezajdes.Ake ma maly obcianstvo?

shela • 1d, 18tt • Dnes o 14:29
blue04...matka nemusi byt pred tym zamestnana.. aspon tu je to tak...ked bola zamestana bolo by to lepsie pre nu..neviem kolko % tam vypocitavaju zo mzdy..tu je to 80% zo mzdy= materska...ked si v tej krajine nikdy nepracovala mas narok na minimum.. ale niesom si ista ci je to aj v UK takto...ale myslim si ze ano..ved predsa nasi romovia by tam neplodili deti len tak keby z toho nic nemali
angelika...tebe poradim vykasli sa na vsetkych slovakov co su tam v okoli..nikto sa ti nebude snazit pomoct- cest vynimkam...vies tam kope kazdy za seba..a poradim ti na tych centrach -jobcenter sa caka dost dlho ..a este ked nevies anglictinu neviem neviem...jedina sanca je rozdavat CV vsade kde len mozes.. skus sa popytat poliakov v okoli ...oni ti pomozu skor ako krajania

blue04 • 1d • Dnes o 18:58
shela v anglicku je materska len 9 mesiacov od narodenia dietata a rodicovsky prispevok neexistuje.socialne slabsie rodiny maju moznost dostavat benefity.
Najlepsie je vsak ist na jobcentre a popytat sa osobne naco mate narok

jankando
18. okt 2008

angelika96
no poviem ti, ze som v skoro rovnakej situacii..len mam len jedno dieta a mam i opracovane tuna nieco, ale nepracovala som pocas tehu a poviem ti, ze vela narokov tu nemam...asi ani ziadne..materska mi nevysla, pretoze som nepracovala pocas tehu....cakam , ci mi priznaju child tax a child benefit....income support tiez ziadam, kedze som cerstva mamka a tazko ted do prace ked mam len mesacne dite..no a to uz ziadam po druhykrat... 😠 a zrejme ma zase odbiju...vraj to nie je benefit prave stovreny pre zahraniciarov...nouvidime..skoda, ze sa tu na vsetko tak dlho musi..cakat.. 😠

elizabethm
18. okt 2008

😝 babenky aj ked je dost neskoro prave som objavila tuto stranku a je velmi super tak ako vy vsetky a vase rady,ja som v 30t a bude to moje tretie babo aj ked neplanovane ale o to viac ocakavane,moj manzel dnes musel odletiet na sk surne a ja som velmi smutna tak mi citanie vasich prispevkov pomohlo,dufam ze aj ja niekedy prispejem k vasim radam,som v uk uz coskoro 1rok,nieje niektora z creditonu?bola by som rada tu v uk to bude moj prvy porod a dost sa toho bojim.......

jankando
19. okt 2008

elizabethm
len sa neboj ..co a tyka porodu tuuna, bol v pohode...z vlastne skusenosti pisem...a postarane bolo o mna velmi dobre pocas neho a po nom....no ale zase co sa tyka tunajcich gp a starostlovsti o tehu zeny a vobec..nesiahaju nasim leakom ani po paty...s tym som spokojna nebola,..ale porod usol v pohode.. 😉

betka1
19. okt 2008

katarinauk, poslala som Ti odpoved v internej poste. Trochu oneskorene, ale predsa 😀. Bola som par dni na SK a nechodila som na tuto stranku.

elizabethm, porodu sa neboj. Skus si precitat nejaku anglicku literaturu o porodoch, aby si sa dostala do terminologie, ktoru budu na Teba v porodnici pouzivat. Vacsina mamiciek bola s porodom v UK spokojna, hoci pocas tehotenstva je starostlivost poslabsia v porovnani s SK. Najvacsia nevyhoda je snad v tom, ze sa snazia, aby si v porodnici bola co najkratsie. Porod je tu takmer "ambulantnym zakrokom" 😀. Prijdes tesne pred porodom a dalsi den ides domov, ak je vsetko OK. Niekde je tu aj tema, ze Porod v UK, precitaj si ju.

monoma
22. okt 2008

Ahojte .....
Dufam, ze vam to vsetkym pomoze, po dlhom cakami a velkych nervach uz mam konecne internetovu stranku na ktorej su formulare E301, E104,E106 a prosim pekne tyto vsetky formulare su pod jednym cislom ak si najdete dole uvedenu adresu staci zadat do vyhladavaca cislo..... CA3916.
Takto si svojsky pomenovali tieto formulare a nas moze u hladania roztrhat.....
Som sa s vami chcela o tuto novu informaciu hned podelit, dufam ze vam to pomoze
www.hmrc.gov.uk/cnr

s pozdravom Monika M

betka1
22. okt 2008

monoma, tu je o tom diskusia: http://forum.londyn.sk/viewtopic.php?t=12611

lucifukball
23. okt 2008

Ahojte, možno ste to tu už riešili, ale mohli by ste mi poradiť, teda sestre? Minulý rok v septembri sa zamestnala v nejakom sklade do júna tohto roku vystriedala tuším tri. Odišla s anglicka v júni a v septembri sa vracala naspäť do anglicka s tým, že nemala istú robotu a už bola v 5mesiaci. Jej priatel (mimochodom poliak) sa tam zamestnal ale ona ostala bez práce. Chcela by som jej pomôcť zistiť či má teraz počas tehotenstva nárok na niečo - za ten odpracovaný čas čo odvádzala odvody - a po narodení bába, kde vybavovať, ake papiere žiadať...

Ak ste bola niektorá v podobnej situácii a viete čo a ako postupovať, napíšte 😉 dakujem

betka1
23. okt 2008

lucifukball, tvoja sestra bude mat mozno narok na Maternity Allowance, ak ma odpracovanych aspon 26 tyzdnov sa obdobie 66 tyzdnov pred planovanym porodom. Viac o tom je napr. tu: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

Tiez bude mat mozno narok na Sure start maternity grant a child tax credits - to zavisi od vysky jej platu a jej partnera. Takmer naisto dostane Child Benefits a tiez bude mat asi narok na rozne prispevky z SK. V tejto teme sa o tom myslim ze uz pisalo.
Moze sa obratit na local Job Centre v suvislosti s Maternity Allowance. Alebo tiez jej poradia na Citizens Advice Bureau v mieste bydliska http://www.citizensadvice.org.uk/index/getadvic... .

jankando
24. okt 2008

lucifukball
tak ak ma sestra odpracovanych 26 tt za obdobie 66 tt pred terminom ,tak ude mat narok na maternity allowance,,mne nevysiel... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
dalej , sure start dostane, ako pisu na formu, ak pobera jobseekers allowance alebo income support alebo child tax alebo working tax ale to zalezi od platu....mne samozrejme nevyslo ani toto...no zatim..cakam na rozhodnutie o child tax...ak mi priznaju tak pozidam, len aby uz nebolo neskoro... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
no a chiild benefit, tak mi povedali, ze vraj by som mala dostat..ze to vsetci maju...
o child benefit a child tax sa moze ziadat az po porode..teda o child benefit urcite..pretoze sa tam posiela rodny list..
no a doma ma narok na vsetko... 😉 nech vybavuje doma..ze radim..i ja sa snazim..ale trva to nekonecne..vybavit rodny list slovensky... 😠 😠

3558
25. okt 2008

na slovensky rodny list sa caka 3-4mesiace. pretoze na cele slovensko su dve pracovnicky v blave na matrike. oni odtial posilaju rodny list do banskej bystr. na pridelenie rodneho cisla, a potom spat.do blavy. je to smiesne ale je to tak.ja som si ho chvalabohu vybavila do tyzdna, a mohla som odletiet domov. inak by som trcala na slovensku do vianoc. takto pekne idem uz druhy krat na slovensko.o tyzden. 😅

3558
25. okt 2008

ja zase nemam sainy co je sure start maternity. ????????

3558
25. okt 2008

jankado myslis ze ked poberam matersku tu v uk, mozem po skonceni /9mesiacov/ poziadat o matersku doma? chcela by som sa vratit a pokracovat v materskej do troch rokov.len neviem ako to je u nas na slovensku.ci mam narok,alebo nie.

betka1
27. okt 2008

zuzana29, ako sa Ti podarilo vybavit slovensky rodny list za tyzden? Ja som myslela, ze take nieco je nemozne. Mne ho dali po 3 mesiacoch a 1 dni. Dali si nacas. Predpokladam, ze ho mali schvalne schovany v supliku a cakali, kym uplynie dana lehota. Akoto, ze tym dvom "prepracovanym" pracovnickam v BA to tak pekne na den vychadza. Jedine, ze by to robili schvalne a vo vynimocnych pripadoch vedia pracovat aj rychlejsie.

O rodicovsky prispevok budes moct poziadat, ked prestane chodit materska v UK, ak mate Ty aj Tvoj maly trvaly pobyt na SK. Na tom, ci sa budes nachadzat v UK alebo na SK, nezalezi. Ale je rozdiel medzi materskym a rodicovskym prispevkom. Ty budes chciet zrejme ziadat o rodicovsky. Viac najdes tu: http://materskecentrum.rodinka.sk/user/view_pag...

bubicek
27. okt 2008

Ahojte babenky ja som tu nova chcem sa spytat ci niekto nevie ci mozem porodit na slovensku ak pracujem v Uk. Dakujem

iwanka
2. nov 2008

Bubicek, ak si neplatis poistenie na svk, tak myslim, ze sa to takto neda. Asi len keby si odisla z UK a prihlasila sa do svk poistovne, tak ano.

adoracion
2. nov 2008

Ahojte, chcem sa opytat ako dlho ste cakali na rozhodnutie o child tax credit, a child benefit ?

deniska1988
2. nov 2008

Ahoj volam sa Denisa a potrebovala by som poradit!tu v UK mam odpracovane 8mesiace (za min mzdu)teraz uz nepracujem!som v 4mesiaci tehotenstva!ja a moj priatel sme obcanmi SK!mam narok na niejake benefity a na ake prosim poradte mi zatial sme sa informovali len na JOBCENTRE tam nam dali tel cislo ale stale sa nam ozyva odkazova schranka za kazdu radu Vam Dakujeme 🙂

iwanka
4. nov 2008

ahoj Denisa,

skus zavolat cislo 0845 300 3900, ja som volala, budes v rade, ale nakoniec si ta vezme operator, priprav si udaje o prijme za minuly rok, to co mas na P 60 u teba aj u priatela, lebo ti vyrataju po telefone a tak to poslu este tlaciva. Asi budes mat narok na working tax kredit.

deniska1988
4. nov 2008

ahoj Iwanka dakujem za radu!ale je tu problem ja som minuleho roka este bola doma a studovala v uk som od novembra minuleho roka!

petka82
autor
5. nov 2008

Ahojte baby! Ozyvam sa tu opat po dlhsom case.

Vie mi niekto poradit do kedy mam narok na child benefit, alebo tax credity v pripade ze sa rozhodneme z uk odist? Mne sa prave skoncila platena materska v uk (po 9 mes) momentalne som ale na additionl maternity leave. Z uk sme odisli pred 2 tyzdnami ale ja som este v Uk stale oficialne zamestnana. Do prace by som sa mala vratit v januari, takze vypoved som este nedavala. Viem ze mam teraz narok na Rodicovsky prispevok na Sk. Ale nemam nahodou narok aj child tax credit, a child benefit? Alebo to zanika ked sa z Uk odstahujeme? To ze nemozem poberat davky aj na Sk aj v Uk viem. Len ked som sa pokusala kontaktovat s uradmi v Uk povedali mi len ze im mam ihned dat vediet kez z Uk odideme. Vobec nic mi nechceli povedat ohladom mojich prav a na zaklade coho mame na tie benefity tu v uk vlastne pravo. Stale mi len mleli ze ked odideme mame im dat co najskkor vediet.

dakujem

ivica2705
5. nov 2008

petka82 prepac ja ti neporadim , tiez mam otazky 😅 😅

babky poradte:
moja suseda chce zapisat syna do pasu, ale nikde sa nemozme dopracovat co k tomu bude na ambasade potrebovat . ja ked pozerme stanku ambasady nie je to tam rozpisane 😠
dakujem krasne 🙂

betka1
5. nov 2008

ivica, toto som nasla na stranke ambasady: "Pre držiteľov starých (zelených) cestovných pasov platia podmienky ako doteraz, pri zápise je potrebné predložiť cestovný pas rodiča a slovenský rodný list dieťaťa nie starší ako 3 mesiace, ak nie je dieťa zapísané v skôr vydanom cestovnom pase rodiča. "
http://dev.dracon.biz/embassy/zapis_dieta.php

Na doplnenie: Na ambasade zapisuju dieta len do zelenych pasov, ale na Slovensku sa da aj do cervenych.

smellie6
6. nov 2008

Obracim se na vsechny tehulky nebo maminky zijici v zahranici s velkou prosbou ohledne rodicovskeho prispevku.
Ma nekdo zkusenosti se zadosti a vyplnovanim formulare E411 v Anglii? Uz 14 dni se marne snazim zjistit, kdo by mi tento formular orazitkoval a potvrdil, ze v UK nepobiram zadne rodicovske prispevky. Mluvila jsem s nekym na ceskem urade, kde mi rekli, ze narok na rodicovsky prispevek mam, ale ze potrebuji vyplneny tento formular. Pak dodali, ze vi, ze Anglie zadne podobne prispevky nevyplaci, ale oni to musi mit cerne na bilem. Volala jsem na vsechny mozne urady tady v Anglii, ale vsude me jenom davaji jiny telefonni cisla. Jsem zoufala a moc prosim HELP!!!!!

Jinak kdyby kdokoliv potreboval poradit ohledne vsech moznych pridavku tady v Anglii nebo vyrizovani papiru zpet v CR, jsem docela profik a rada zodpovim jakekoliv dotazy. 🙂

Jinak vsechny zdravim a jsem rada, ze jsem konecne nasla web, kde si clovek muze pokecat s normalnim clovekem. Nebydli nahodou nekdo nekde v Surrey. Rada se s nekym zkontaktuji. Je nas tady par a vzdy radi uvitame novou tvar.
Smellie6

lubina
6. nov 2008

Kocky ak byvate v zahranici a mate akykolvek problem so svojimi pravami, ci uz socialne zabezpecenie, dane, prijmy a pod.pozrite sa na http://ec.europa.eu/citizensrights/. Pod pojmom "Navigacna sluzba pre obcanov" mozete zasielat akekolvek otazky.Odpovede su zdarma a je to tim pravnikov zo vsetkych EU statov, ktori vam odpovedia vo vami pozadovanej reci. Odpovedia mailom ale na poziadanie aj telefonicky. Je to super sluzba,mam odskusane 🙂

betka1
6. nov 2008

smellie, neviem Ti sice konkretne poradit, lebo na Slovensku taky formular nepotrebuju, ale prijde mi to divne, ze potrebuju od Teba papier, ze rodicovsky prispevok v UK neexistuje. Ved to urcite maju napisane oni niekde, to je vseobecne pravidlo pre vsetkych v UK. Na Slovensku im stacil papier od mojho zamestnavatela s datumom, kedy som prestala poberat matersku a oni uz vedeli, ze mam narok na rodicovsky prispevok na SK, kedze v UK taky neexistuje. Naco vydokladovavat vseobecne platny zakon. Zaujimalo by ma, ako to riesili ostatne mamicky z Ciech.

smellie6
6. nov 2008

Dekuji za radu, uz jsem z toho docela nestastna, protoze puvodne chteli jenom potvrzeni o tom, kdy mi skoncila materska a ted na me vyrukovali s formularem E411. Nevim, jesli jste ho nekdo cetl, ale pripadne mi, ze se ptaji na velice soukromme otazky, ktere jsou jim vice mene na nic.

ivica2705
7. nov 2008

betka dakujem krasne, tak ze ked nema este vybaveny slovensky rodny list , skor jej ho nezapisu, a nestaci len anglicky? asi nie, co, ahahaha ok, dakujem moc 😉

apna
8. nov 2008

ahojte,chcem sa spytat,ak z UK odchadza,musim zrusit tax credit a chb.neviete,ci to staci len po telefone,prip.co sa budu vypytovat,ci budu nieco ziadat.....aby som sa vedela pripravit.dakujem