Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

yanka86
22. dec 2011

@petpop dakujem Ti ,ja si to kus prestudujem. velmi si pomohla..fakt...🙂)

anrebcz
23. dec 2011

@yanka86 z toho co jsem nastudovala ja, tak Maternity Pay je 39tydnu. Prvnich 6 tydnu dostavas 90% platu a tech dalsich jen cca £129 na tyden. Toto ti plati zamestnavatel.
Maternity allowance ti plati stat a to tech £129 liber na tyden. Takze pokud jsi nebyla zamestnana tak dostanes jen tech £129............plus ty jine benefity pokud na ne mas narok.

yanka86
23. dec 2011

@anrebcz dakujem za info🙂)

eskymacik17
25. dec 2011

@yanka86 ahoj nie mna ked preppustili tak potom som mala narok len na maternity allowance ale tam som tiez posielala tych vyplatnych pasok .. a schvalili mi 128 libier na 36 tyzdnov .. ono ti daju asi tu najvyssiu pokial si pracovala predtym .. nam grant zamietli pretoze aj ked som bola na jobku tak ja som nemala jobsecker ale iny a tam som nic nedostavala a ked som si ziadala o grant tak uz som poberala matersku a a tak nam to neschvalili lebo sme neboli poberatelom ziadneho benefitu tak si o to idem poziadat doma ..

shania7
28. dec 2011

ahojte,vie mi niekto poradit,s manzelom sme v uk 7 rokov aj tu pracujeme uz 7 rok.ale o mesiac prideme obaja o robotu.ake benefity sa daju poberat mame 1 dieta 2 roky.dakujem

sidynka
28. dec 2011

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, jestli ste některá z okolí Yorku, Leeds nebo Harrogate? my bydlíme v Boroughbridge, přestěhovali sme se teprve nedávno a nemám tady žádnou maminku kamarádku a Otakárek parťáka..

dadush
28. dec 2011

ahojte, nemate niekto skusenosti s SKY-om? ked je viazanost rok a chcete to zrusit skor ako skonci tato viazanost, kedze odchadzate z krajiny. spolocnost udajne nema moznost zrusenia zmluvy. v pripade, ze opustate krajinu, tym padom sa rusi aj ucet aj vsetko, neviete ako postupovat?

aimeecloe
28. dec 2011

@zabatinko

ahoj, my sme zili v uk 4 roky potom sme sli na sk a boli tam 3 roky. Momentalne sme v uk a bude to uz skoro rok...
ked sme dosli prve co musis poziadat su childs benefity, pretoze to naozaj trva velmi dlho..musis mat vsetko pripravene a vsetko co potrebuju im poslat, lebo to budu este viac natahovat, musis im vyvolavat kazde 3 tyzdne a tlacit na nich ...
Ostatne veci zalezi na tom ci vlasnte budete mat pracu a aku a na kolko hodin a aky prijem...ak budete pracovat obaja full time mozte si poziadat o podporu na skolku...z tax creditu , tax credit a child tax credit - to potom zalezi na vasom prijme ci vam nieco uznaju a ak tak kolko...
housing benefits
taktiez sa mozte rovno zapisat do cakacej listiny na council housing... to je socialne byvanie od statu, / podla toho do ktorej kategorie vas zaradia zalezi aj cakacia doba/ moze to byt aj par rokov
pokial bude pracovat jeden z vas tak tak to co v predoslom pripade a ten druhy sa moze prihlasit do job centra. Zo slovenska potrebujes formular / momentalne som uplne zabudla jeho nazov/ ale je to formular kde mas napisane ze kolko si odvadzala do socialnej poistovne a podla toho ti budu vyplacana davka jobseekers allowance / to ti v jobcentre nepovedia 🙂 pre istotu to neviedia...takze ten formular si zisti a vybav si ho pred tym nez dojdes...aby si to mala...
ak aj nahodou si nemala odvadzane na sk nic tak aspon ti budu platit NIN.
pokial tvoj partner alebo manzel nebude pracovat full time mozte poziadat o income support.../ to ale neviem uplne presne ake su tam podmienky
pokial budete mat income support potom este v job centre sa mozes opytat na letak ohladom TOKENS- to su kupony v hodnote okolo 3-4 libier na tyzden, na ovocie a zeleninu, ci mlieko...
a tak ako pise predomnou urady su prepojene, a neoplati sa klamstvom pozadovat nieco .../ nechcela som tym povedat ze je to tvoj pripad/
asi ma teraz uz ziadne ine benefity nenapadaju...
tak drzim palce 🙂

lucustek
3. jan 2012

@sidynka ahojky, my byvame v Leeds uz vyse 3 roky. tiez tu poznam malo ludi..alebo skor malo ludi je takych s ktorymi sa da o niecom bavit 🙂 tak si mozme trosku pokecat cez net zatial, budem rada 😉

anrebcz
3. jan 2012

@dadush uplne to zrusit nejde. Musis dodrzet tech prvnich 12mesicu, ale pokud mate nejaky vyssi tarif tak by se to dalo snizit na ten minimalni( coz je kolem cca 20liber) a platit jen to nezbytne minimum. Ke konci mesice 11 jim musite dat pisemnou vypoved( 30 dnu pred koncem smlouvy) jinak se to automaticky obnovi. A potom bych taky zrusila direct debit.

sidynka
3. jan 2012

@lucustek Ahoooj, tak to je super!! a vidím, že jsi z Košic..já se narodila a pořád jezdila a jezdím za rodinou do Michalovců 😀 Leeds jako město jsem ještě neviděla, my vždy zajedeme rovnou i Ikee a tam nakupujeme 😀

katika06
3. jan 2012

lucustek....dakujem....

katika06
3. jan 2012

ahoj,nebyva niektora z vas niekde blizko okolo Harrow-Stannmor,uz tu byvame dlhsie,a rada by som si nasla niejaku kamosku hoc aj s detmi,sama mam dve........

armanigb
7. jan 2012

ahoj prosim vas chcela by som sa vas spitat stala sa nam taka vec mne sa v anglicku narodilo dieta muz robil vsetko sme si vibavyli tax credit child benefit kazdy tyzden asi rok a potom som ochorela musela som ist domov bola som doma asi mesiac dosli sme naspet do gb a zistili sme ze nam zastavili peniaze lebo sa povravalo zevraj kazdy rok musis poslat obnovu tak sme sa vykaslali nato lebo muz nerobil a takto sme boli v gb bez koruni no pomahala nam mama zo slovenska to trvalo asi rok a pred 5timi mesiacmi sme zavolali na tax credit a informovali sme sa ze preco neberieme peniaze a oni nam povedali : vsak vy beriete este neska sme vam poslali aj benefit aj tax cerdit a pitali heslo co sme v zivote nemali : a zistili sme na koniec ze bol spraveny prevod uctu cize podvod .chodili sme vybavovat cele dni a uz cakame 4 mesiace a este nic furt nam hovoria cakajte je to uz dva roky co sme nebrali peniaze na nase vlastne dieta chcem sa opitat kolko to bude trvat ked viete dakujemmm

kristinka29
8. jan 2012

nam sa narodila dcerka v juli cakali sme az 5 mesiacou na malickej rodny list z sk ambasady v londyne tak sme sli na vianoce konecne domou chceli sme si vybavit to porodne na co mame narok z sk mali sme aj potvrdenia rodny list,potvrdenie ze mala sa dozila 28 dni atd to sme dali na socialke na slovensku ale oni od nas este ziadaju potvrdenie ze sme tu v uk nedostali ziaden prispevok mi sme im vraveli ze to tu uz od 1.aprila zrusili ale ze oni to potrebuju aj ten Sure Start Maternity grant ale o ten grant sme ani neziadali lebo to davaju len socialnim pripadom a treba on ho poziadat najneskor do tych 3mesiacoch odo dna narodenia dietata sme im to vraveli neviete nam poradit ake potvrdenie im mame dat aby sme to styhli vybavit to porodne alebo ake mate skusenosti z tym vybavovanim ci vobec potrebuju na socialke potvrdenie vopred dakujem🙂

zzuzana82
9. jan 2012

@kristinka29 ahoj, to potvrdenie potrebujes, staci poslat ziadost na ten sure start maternity grant,len to treba vyplnit (tu cast co ma na starosti midwife alebo health visitor nemusis) ja som k tomu pripla maly papierik, ze viem ze na to nemam narok,ale potrebujem potvrdenie o zamietnuti na Sk, do dvoch dni mi to prislo obratom, ze nemam na tento grant narok, doma na Sk to treba dat este uradne prelozit a prilozit k papierom 🙂 len to treba cim skor ,lebo to porodne si musis vybavit do polroka od narodenia dietata 😉

aimeecloe
12. jan 2012

@armanigb

ahoj tuto na uradoch ak volas neznamena skoro nic..aj s nami sa hrali / sice iba sme si vybavovali papiere- nie podvod/ ale stale hovorili to iste ze pockajte a pockajte, tak sme sa nastvali a napisali list na high office a do tyzdna sme mali vsetko vybavene...a to nam potom posielali list ze sa ospravedlnuju za toto jednanie. takze radim radsej dobre prepracovanu staznost v pisomnej podobe na office....a hned sa s tym budu zaoberat...myslim ze to na to ze je to podvod je to maximalne dlha doba na cakanie!!

aimeecloe
12. jan 2012

@kristinka29 ten Sure Start Maternity grant vobec nieje prispevok pri narodeni dietata / taktiez ho nemoze dostat hoci kto/ takze to ste ani nemuseli hovorit...
prispevok v u k pri narodeni nieje a ani nikdy nebol!

my pred par rokmi sme ziadali tiez ale musim sa opytat manzela co sme im dali za potvrdenie...nepamatam sa nato...neviem ci to nebolo iba cestvne prehlasenie ....

opytam sa a napisem
j

aimeecloe
12. jan 2012

@zzuzana82 NEMYLTE SA Prosim!!!! sure maternity grant nema nic so slovneskym prispevkom ....
je to uplne nieco ine ako prispevok pri narodeni dietata...

moze sa stat aj to ze dostanete aj sure maternity grant / ak na neho mate narok a splnate podmienky/a aj prispevok pri narodeni dietata...

my sme pred 6 timi rokmi mali narok na grant - dostali sme ho a potom sme nasledne dostali aj prispevok pri narodeni...

zzuzana82
12. jan 2012

@aimeecloe ahoj, ja somsi to ziadala pred 4 mesiacmio a potrebujes to k ziadosti o prispevok+priplatok na Sk urcite 🙂 , neviem ako to bolo pred 6 rokmi ,ale teraz je to tak a na SSMG nemas po novom narok, len ak poberas nejake benefity, ak by si ho dostala tu , (tych 500libier ) tak stracas narok na priplatok /prispevok na SK. Pred tym sa dalo poberat aj child benefit tu v UK aj rodicovsky na Sk, aj to uz je zrusene, aby sa zamedzovalo dvojitemu vyplacaniu 😉

emily84
15. jan 2012

ahojte, verim, ze tu sa najde niekto kto mi bude vediet poradit.

Som Slovenka a moj priatel Madar. V juni sa nam narodi nase prve babo. Sme v UK takmer 5 rokov a preto by sme si chceli vybavit permanent residence card. Vraj v takom pripade bude mat babatko moznost ziskat britske obcianstvo a tym padom by sme nemuseli vybavovat sl. al mad. pas cez ambasadu. Ma niekto s tymto skusenost?

Je nutne vybavovat ostatne nalezitosti, prihlasit babo aj na SK aj v Madarsku, i pokial sme tu v UK? Alebo by stacilo az ked sa raz vyberieme nastalo domov.

Kolko statnych obcianstiev moze babatko mat?

A narodnost sa automaticky dedi po matke alebo si mozme vybrat?

Dakujem vopred za rady...

aliza
15. jan 2012

@emily84 pokial viem, pre nas uz netreba ziaden permanent residence, uz ho mame automaticky a musi aspon jeden z vas tu byt 5 rokov, aby dieta mohlo mat britske obcianstvo.
S tymi obcianstvami, podla mna moze mat slovenske aj madarske (ak sa v Madarsku nepomenili zakony, nesledujem politicku situaciu 😒... ), ale ak poziadate o britske, podla mna uz nemoze mat vase dieta ani jedno z nich, pretoze prijatim britskeho obcianstva sa zriekate slovenskeho, aj madarskeho. Britske aj slovenske zaroven by mohlo mat dieta iba vtedy, ak by jeden z rodicov bol Brit a to iste podla mna plati aj o madarskom obcianstve, ale nie som ista.

lubina
15. jan 2012

Maminy, ak mate otazky ohladne vasich prav v ramci EU (socialnych, danovych, pobyt, nakupy apod.) mozete dostat bezplatnu pravnu radu. Pozrite link https://ec.europa.eu/citizensrights/css/unprote...
Je to tym nezavislych pravnikov, odpoved je obycajne do 3 pracovnych dni.

aimeecloe
16. jan 2012

@zzuzana82 suhlasim ze sure maternity dostanes iba ak mas benefity...to bolo aj pred tym ked sme to dostali mi pred tymi 6 rokmi...
ale stale tvrdim ze sure maternity nema nic spolocne s prispevkom pri narodeni. Nehovorim o rodicovskom, to je uz od marca alebo kedy zavedene ze pokial si zijuca v zahranici tak nemas narok..to viem ze sa to neda a ved je to aj logicke ze nepoberas rovnaku vec v 2 krajinach / i ked vlastne tuto rodicovsky prispevok neexistuje/..
maternity grant nemoze dostat kazdy ale iba ty co su poberatelmi benefitov, kdezto prispevok pri narodeni dietata dostava kazdy bez obmedzenia benefitov alebo inych faktorov...prave preto sa tieto 2 nedaju porovnat...a nemaju so sebou nic spolocne...
a taktiez maternity grant nema nic spolocne s rodicovskym, pokial si zijuca v zahranici a poberas pridavky na dieta v zahranici, vtedy nemas narok na rodicovsky, a nie maternity grant ti zrazu sposobi zrusenie /maternity grant dostanes iba ak zijes v zahranici 🙂 a tym padom nemas narok na rodicovsky 🙂 lebo si v zahranici 🙂

zzuzana82
16. jan 2012

@aimeecloe ahoj, s tym rodicovskym mas samozrejme pravdu 😉 , ako aj to ze v Uk tomu vlastne ekvivalent nie je, ja ani netvrdim ze SSMG je to iste co je prispevok+ priplatok pri narodeni na sk, ale pokial si ziadas o prispevok +priplatok , teda tych 151,37 € + 678,49 €,na slovenksu,tak k tej ziadosti potrebujes prilozit doklad o zamietnuti SSMG, to je cele co som tym chcela povedat 🙂

emily84
16. jan 2012

@aliza dakujem velmi pekne za odpoved, aspon trosku som si v tom urobila poriadok. Rozhodli sme sa pre britske obcianstvo, lebo to si myslime ze bude asi najjednoduchsie pre vybavenie a aj najlepsie pre babo. Ak sa nam podari dostat britske, myslis, ze v takom pripade vieme babo prihlasit na SK na uradoch a ziskat sl. rodny list? Uvazujem nad tym, ze by sme poziadali o prisp. pri narodeni babatka, kedze tu nan narok nemame.

dzinka
16. jan 2012

@aimeecloe sestra žiadala o príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa pred 3 rokmi a aj teraz a zakaždým chceli zamietnutie Sure Start Maternity grant. keby nemala, tak ani žiadosť nevezmú. Tu to považujú za to isté. 😀

zzuzana82
16. jan 2012

@emily84 ahoj,ak chces ten prispevok tak maly musi mat trvaly pobyt na Sk,a kedze chces britske obcianstvo pre neho, neviem ci sa to da tak skombinovat 😒 😉 teda ake su podmienky pre to britske obcianstvo,nemusi mat trvaly potom tu v uk nahlaseny ?

aliza
16. jan 2012

@emily84 presne tak, ak raz bude mat babo britske obcianstvo, slovensky rodny list uz nemoze mat, cize ho nemozes prihlasit na SK a ani ziadat o prispevok. Britskym obcianstvom sa stane obcanom Britanie, so Slovenskom ho budes spajat akurat ty 😉, takze treba dobre popremyslat, ci je to naozaj to spravne riesenie. My sme boli v podobnej situacii pri synovi, ale nakoniec sme sa rozhodli pre slovenske, nakolko vsetci mame slovenske obcianstvo a nikdy nevies, ako sa politicka situacia zvrhne. Ak planujete poziadat o britske obcianstvo aj pre seba, tak je lepsie pockat, kym si to vy nevybavite a potom dieta dostane automaticky. Ale ak to britske obcianstvo pre babo chcete len pre ulahcenie vybavovania pasu, tak neviem, este by som asi porozmyslala, ono to nie je sranda, kazdy z vas bude mat ine obcianstvo 😖. Fakt nikdy nevies, co sa v tomto nestabilnom svete udeje...

aliza
16. jan 2012

@aimeecloe presne tak, ako pisu baby predomnou, mozno pred 6 rokmi slovenske urady nemali dostatocne info o UK systeme, ale teraz ti prispevok pri narodeni neschvalia, pokial nezdokladujes zamietnutie SSMG. To, ci to je ekvivalent alebo nie, uradnikov nezaujima, ak matka chce ten prispevok, musi ten doklad o zamietnuti jednoducho dolozit. A ja v tom ani nevidim taky rozdiel, az na tie podmienky vyplacania, ale v obidvoch pripadoch ide o jednorazovy prispevok, povedzme, ze na prilepsenie si, na vybavu pre babo? v tom su si podobne, ci nie? A pokial si pamatam, tak pred 6 rokmi bol prispevok 4000 sk a vtedy sa este medzi krajinami aj dorovnavalo, takze preto si mozno dostala obidva. Ale kedze dnes to je okolo 800 Eur, tak sa necudujem, ze si to strazia.