Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

magisa
11. feb 2009

eviska83: o tom health in pregnency vim, rikala mi o tom moje midwife, ale dekuji za pripomenuti. Pristi tyden mam s ni schuzku, tak to vyplnime spolu 🙂

Holky a kdyz muj je anglican, tak anglicke obcanstvi dostane maly automaticky,ze???Ale o ceske si budu muset zazadat v Cechach....

adoracion
12. feb 2009

Pre teba anglicke obcianstvo az po 5 rokoch teraz neviem ci prace alebo zivota v Anglicku. a potom moze dostat obcianstvo aj dieta. Alebo dieta narodene v anglicku ak tu zije 10 alebo 15 rokov a ma tu trvaly pobyt tak asi tak . Tvoje dieta magisa bude automaticky mat anglicky pas ppo ocovi cesky musis vybavit cez ambasadu. TAk asi tak vsetko je na stranke homeofficu mate tam aj formulare!

3558
12. feb 2009

magisa ty si chod na postu zobrat formu na pass a hned automaticky daju tvojmu synovi angl. pas aj obcianstvo. a slovensky si vybavis az ked budes doma na slovensku. musis ho prihlasit na trv.pobyt kde mas aj ty, aby si mohla neskor poberat rodic. prispevok. ked ti skonci materska v UK. a na matrike sa to vybavuje. ten slov. rod.list aj trv.pobyt. na slov. rod.list si pockas 3-4 mesiace. strasne dlho im to trva. ale tebe to je jedno.mne to nebolo lebo ja som nedostala pre maleho angl. pas. pretoze my sme obaja slovaci.

matata79
17. feb 2009

Ahojte baby, potrebovala by som poradit. pracujem na zmluvu neurcitu pre zamestnavatela v UK. momentalne som uz na materskej od januara a uz mi aj vyplacaju SMP, a budu do oktobra. {cize to je tych 39 tyzdnov asi} Potom sa uz do prace nevratim.Som uz na slovensku kde budem aj rodit. Na urad prace sa asi hlasit nemozem, kedze som este stale zamestnancom v UK? mam narok na rodicovsky prispevok, alebo prispevok pri narodeni dietata?na matersku zrejme narok nemam.. co sa tyka zdravotneho poistenia som ako samoplatca, ale som niekde citala, ze mam narok aby platila za mna poistovna z UK, len neviem co k tomu potrebujem a kde sa mam obratit. vraj je to nejaky formular E121 alebo E 106? do akej miery to kryje zdravotnu starostlivost na Slovensku, a kryje to aj dieta? tento formular treba potom zaniest do poistovne tu na Slovensku? nebudem mat s tym problem kedze som teraz ako samoplatca, lebo viem ze v dvoch krajinach sa poistenie vraj platit nema. dakuem velmi pekne za odpoved

jankando
21. feb 2009

Mata
neviem ako je to so samoplatcami
ale narok na rodicovsky a na porodne mas doma isto iste...i na matersku si myslim, ze by si mala..ale to ne som si ista
ak porodne nepoziadas v uk, alebo ti zamietnu, tak si mozes ziadat na slovensku, a rodicovsky prispevok tiez mozes dostat, a kedze budes rodit na slovensku, babatko bude slovienca, cize hned budes mat vsetko potrebne, tj rodny list slovensky a trvaly pobyt pre dieta na sr.... 😉
my sme rodili v uk a rl este nemame, cakame , no porodne je uz vraj vybavnee, mamka doma mi chodi..zlata je.. 😵
a rodicak si vraj mozem dodatocne, kedze sa chystam domov, ale musim prv pockat na ten rodny list a prihlasit si dieta -trvaly pobyt..no a materska by mi tiez vysla, len neviem, ci este stiham...teda, ale ja som nic nedostala v uk..ani matersku..no a musela som mat papier, ze mi porodne nepriznali ani materssku.. 😠

laura78
22. feb 2009

Ahojte viete mi poradit?Malinká sa narodila v UK...čakáme na slovenský rodný list..aby sme ju mohly nahlásit na trvalý pobyt na svk.Na matrike vraveli že to bude trvat 3-4mesiace..kým ten rodný list príde.Teda moja otázka znie..rodičovský príspevok a to porodné možem žiadat až ked budem mat v rukách ten slovenský rod.list?Ked sa može požiadat len do 6 mesiacov(to porodné)...jankado píšeš že porodné máš vybavené..bez slovenského rod.listu?ako?? 🙂 Tu v UK dostávam tiež len CHB na prvého syna...zatial na malú nám nepriznali..za aký čas vám začal chodit CHbna dietatko..malá má 3 mesiace..Dakujem za odpoved

betka1
22. feb 2009

"Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke."
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

dzinka
22. feb 2009

laura,
nemusis cakat na slovensky RL. Staci prelozeny ten, co vam vydali v UK. Ja som taktiez vybavovala sestre porodne. Sami sme prelozili ten anglicky rodny list, co bolo nutne ku ziadosti na ambasadu o slovensky RL a dali sme si len potvrdit preklad + 1 navyse a ten som priilozila k ziadosti o porodne. Inak sa to da prelozit sudnym tlmocnikom bud tam v Uk alebo na SK, ale to je zbytocne drahe a na ambasade to vyslo 8GBP.

laura78
22. feb 2009

Dakujem pekne 🙂 .Poviem mame aby sa nedala odbit. 😉

adoracion
22. feb 2009

K vybaveniu 25 000 treba mi nejako preukazovat ze som platila poistne v UK? ak ano ako ktore doklady? co sa tyka toho child benefitu ja som to dostala po zhruba troch mesiacoch a tax credit zhruba 4 a pol takze sa nacakas dost ale vyplatia ti to spatne.

eviska83
23. feb 2009

adoracion- na to som sa pytala aj ja ,ale vraj ziaden doklad nepotrebujes..Tam ide hlavne o to ,keby sa dieta narodilo mimo EU,tak matka by mala byt dobrovolnym samoplatcom aby tro vraj dostala

esentielka
25. feb 2009

adoracion nic nepotrebujes musis mat SVK rodny list dieta trvali pobyt na Svk a mala by si to stihnut do 3mesiacou od narodenia ci do pol roka od narodenia dietata teraz neviem.,nam nedali ☹

jankando
25. feb 2009

Mne mamca vyvabila porodne i bez prekladu rodneho listu
neviem presne ako ale vybavila
ale pocula som, ze staci potvrdenie, ze je odoslany do Ba anglicky rodny list..tak tusim takto to moja mamca vybavila,
ale rodicak nechceli dat takto..musi byt vraj prihlaseny na sr a to bez rodneho listu nam nechceli
tak az bude tak skusime
uvidime, ci budu zhovievavi, pretoze uz bude davno po pol roku.. 😖

adoracion
25. feb 2009

Neviete ci sa da nejak ziskat nejake potvrdenie o obcianskom preukaze ze ho vlastnite ... potrebujem ist povybavovat rozne veci na SK ale momentalne ho nemam kedze som ho musela poslat na Home office s dokumentmi mojho manzela. Bude problem s pasom? kedze tam neje trvala adresa. Neviete co robit?

esentielka
25. feb 2009

Staci ti aj pas trvalu adresu si vedia zistit alebo si zajdi na matriku a tam ti vydaju za 100sk potvrdenie o trvalom pobyte.,

etuska
27. feb 2009

zienky,ktore zijete v UK.Kolko priblizne vam vychadzaju Benefits +WTC+CHTC na 2 deticky?Viem,ze to zavisi od celkoveho prijmu rodiny,ale aj tak.Radi by sme sa odhodlali na druhe babo,len neviem ako to financne utiahneme.Vdaka 😉 😉

bluebell12sr
27. feb 2009

etuska, to naozaj zalezi od toho prijmu.... ale ak im tam zavolas, oni ti to vypocitaju, dokonca som tusim raz natrafila na stranku, kde si nahodis vsetky udaje a ono ti to tiez vypocita pribliznu sumu, tak ju idem skusit pohladat... 😉 x

betka1
27. feb 2009

etuska, skus toto na vypocet Child Tax Credits: http://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk/Qual...

angelika96
3. mar 2009

ja som tehotna v 20tt.a otazku by som mala,ze kedy mozes poziadat o start grand maternity,a kolko to je???a o Health in pregnancy?prosim poradte mi! 😒 dakujem!

betka1
3. mar 2009

angelika, o Sure Start Maternity Grant mozes ziadat naskor 11 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu a najneskor 3 mesiace po porode. Je to £500 libier.
Viac sa docitas napriklad tu, mas tam aj formular a adresu kam ho poslat. Alebo Ti ho daju v Jobcentre: http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/Customers/W...

O Health in Pregnancy Grant mozes ziadat po 25 tyzdni tehotenstva. Formular musi podpisat midwife alebo doktor este pocas tehotenstva a ich podpis na ziadosti nesmie byt starsi nez 31 dni. Je to £190
Viac sa docitas tu: http://www.hmrc.gov.uk/hipg/how-to-claim.htm#

Vsetko je na webe 🙂. O tom Health in Pregnancy Grant-e pocujem prvy krat od Teba. To je nejaka novinka? Ako citam, tak ho mozu dostat len mamicky, ktore maju termin po 6.aprili 2009, ci ako.

angelika96
3. mar 2009

velmi pekne Dakujem betka1,a o Health in Pregnancy ja tiez nevie este nic,musim sa opytat od midwife.este raz dakujem pekne. 🙂

angelika96
4. mar 2009

a este by som mala otazku.ze manzel pracuje,v aprili bude 1rok ze pracuje.a mozno ze si necha,prace.,nechcem to rozpisat ze preco...a kym nenajde druhu robotu,tak zatial bude mat na neake penazky narok???poradte mi,pjosim! 😒

betka1
4. mar 2009

angelika, tvoj manzel moze poziadat o Jobseekers allowance, ale neviem ake su kriteria na jeho pridelenie.

eviska83
4. mar 2009

betka- ano Health in pregnancy je novinka,ale napisala si o tom asi vsetko.Ja mam termin 10.04 tak mi to vyslo 😀 😀

betka1
4. mar 2009

eviska, tak tomu sa hovori planovane rodicovstvo 😀

angelika96
4. mar 2009

betka1,diki. 😉

etuska
4. mar 2009

takze 500 +190 libier dostne kazda buduca mamicka a ostatne sa vyratava z celkoveho prijmu rodiny?

betka1
5. mar 2009

etuska, tych £190 nezavisi od prijmu, ale tych £500 ano. Ale to nevadi, lebo ked nedostanes £500 v UK, tak Ti daju 25 000 Sk na SK. (Uz je to v eurach, nie v Sk samozrejme 🙂 )

eviska83
5. mar 2009

niesom si ista ,ale aj ak Ti daju 500£ tu tak na svk by Ti mali doplatit ten zbytok do 25000Sk.Betka nevies o tom nieco?Nam 500£ nedali ☹ ale na svk je to aj tak viac 😀 😀 ,a este k tomu 2x - to je fakt planovane rodicovstvo 😎 😎 😎 😎

etuska
5. mar 2009

Evi-to je fakt,len tu su potom lepsie Benefits +vsetky Credits 😀 ,lacnejsie oblecko aj hracky-ak vies kde mas hladat 😅