Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

lucustek
25. feb 2011

@moverick ahoj, neviem kolko rokov ma tvoja priatelka ale ak ma viac kao 25 rokov a pracuje len 16hodin tyzdenne tak ma uz teraz narok na working tax credit to si vybavi cez revenue, treba tam zavolat a vypytat si aplikacku na ten working tax credit... to by jej mali doplacat kazdy tyzden /zvykne to byt okolo 50libier/ a je to koli nizkemu prijmu ale teba nech tam neuvadza ze zijete spolu lebo potom vas budu aj brat aj rodinu a tak jej to nemusia priznat lebo ty mas viac hodin. na ten working tax credit je limit ze nesmies mat viac ako 120hodin mesacne myslim. o tej materskej ti neviem poradit ale urcite mate narok na child benefit a child tax credit ale to az po porode dietatka. ak chodi tvoja priatelka na poradne k midwife nech sa skusi jej popytat na to ona vam urcite poradi aj pomoze vyplnit aplikacky. a neviem ako byvate ale ziadali ste si na city councli o housing benefit? to je prispevok na byvanie ak ste tam v podnajme. treba aj to vyskusat mozno vam nieco schvalia.

moverick
25. feb 2011

lucustek ahoj dakujem za radu,no praveze priatelka ma 20 rokov takze pre nas plati asi nieco ine mame tu stoho celkom chaos,dnes sme boli v Job centre pre tlacivo na Maternity Allowance tak ho skusime poslat a uvidime ale nevidim to ruzovo nakolko stale nema odpracovanych tych 26 tyzdnov zo 66 niak tomu nechapem...Cize ked nam nic neuznaju budeme dostavat len ten child tax adt?...Na tie sa tusim caka aj pol roka a do vtedy? Co sa tyka byvanie prave sa stahujeme do vacsieho domu byvame z jej rodicmi takze to bude v poho,Este sa chcem opytat bude teda lepsie ak bude vsade uvadzat ze je single? Na ten novy dom sa neprihlasi budem tam len ja a svokrovci,priatelku asii teda prihlasim ku znamim,keby si nahodou zistovali ci nebyva z pribuznimi aby sme to niak uhral.. Este raz dakujem za odpoved.. 😝

bucecka
26. feb 2011

@denisa287 Ahoj, vdaka ti za informacie. No je to tu hrozny system s tou materskou, tebe kedy konci, kde das potom male, ked sa budes musiet vratit do prace, my sme sa uz rozhodli, ze uz v aprili dame vypovede a v maji na SK, lebo keby sme tu mali dostavat matersku len tych 100 na tyzden, tak dakujem, ale nevysli by sme, doma mame sice 190 eur, ale neplatime uz take peniaze za ubytko a vsetko a mam aspon 3 roky materskej a celu rodinu a znamych. Tak este raz vdaka za info, maj sa pekne a uzi si tvoje male 🙂 Ahoj

macka23
26. feb 2011

@bucecka
ak si v UK tak system je tam ok...len to treba vsetko dobre premyslet a neunahlit sa a davat hned vypoved, kludne mozes natupit na MD, mozes ist dokonca rodit na SK, kludne mozes stravit MD na SK a poberat MD z UK, stale je to cca 400 libier na mesiac pocas 9 mesiacov, plus prvych 6 tyzdnov je MD vyssia, ked mas trvaly pobyt na Sk, mozes ziadat o prispevok pri narodeni, plus ten priplatok /okolo 800eur to je tusim?/
Vsetko sa da, len to treba nastudovat a naplanovat 🙂
Drzim palce 🙂

denisa287
26. feb 2011

@bucecka
@bucecka Tych 107 libier je na tyžden,ale len 9 mesiacov.Ja sa vraciam do práce 28.11,ale to mám dobre,že do práce idem od vecera od 18tej do 20tej,len na dve hodiny a to bude manžel s malou.My sme doma kupili dom a prerábame,tak si tu ešte chvilku pobudneme,aj takto sa nám dá ešte sporit,pokial má manžel prácu a nadčasy.Ja tu mám teraz maminu a svokru na mesiac mi pomáhaju a velky okruh známych a kamarátov,tak sa tu necítime tak sami.Suhlasim s
@macka23 ,všetko dobre treba premysliet a naplánovat.ALe verím aj tomu,že nie každy človek vie žit v cudzine a udomácnit sa

lid11
26. feb 2011

@moverick ahoj. no ak bude este pracovat tak si tych 26 tyzdnov predsa odrobi. ta doba sa konci az v tyzden narodenia dietata. tak ak bude moct pracovat, tak by ste to mali dostat. zaziadat mozete az to bude mat odpracovane.

masterpeter
26. feb 2011

@vilkakatka prepacte ze som sa rozpisala? vsak to poklad. a ze ja to najdem vsetko takto krasne zhrnute az tuna kdesi zakopane... no toto. krasne napisane 🙂

bucecka
27. feb 2011

@macka23 Ahoj, no ale nam ide skor o to, ze uz sa nechcem vratit nazad do prace, najprv sme chceli, ze budeme poberat matersku tu, aj ked budeme na SK a po ukonceni tejto sa prehodim na matersku doma, ale tak to vraj nejde, kedze podla zakona musis potom nastupit nazad do prace, aby si nemusela vracat peniaze. Tu by sme ostat nemohli, kedze materska je taka nizka po tych 6 tyzdnoch tych 100 libier. Preto musim dat vypoved a doma na mesiac dva byt na urade a dostavat peniaze z uradu a potom na matersku, kedze rodim az v auguste. Dakujem ti, ze si sa ozvala 🙂

bucecka
27. feb 2011

@denisa287 tak to mas dobre,, ze budes mat len 2 hod denne a vecer, no ja robim od rana do 5 vecer a snubenec tiez od rana, dakedy konci skor, dakedy az vecer, takze my by sme mali problem a nechceli by sme nechat Drobca dakomu, keby mal len par mesiacov

macka23
27. feb 2011

@bucecka
ale stale nerozumiem, preco by si mala tie peniaze vracat, ved ked si dostatcone dlho pracovala, tak proste mas narok, keby si nemala, tak ti ich nedaju. Ja som tiez nastupila na MD, tyzden na to som letela na SK, tu som porodila, o 9 mesicov som im poslala vypoved a dovidenia. Peniazky chodili na ucet a nebol ziaden problem. A je tu kopec dalsich bab co to takto spravili. Za tych 9 mesiacov MD sa mozes rozhodnut ci sa este vratis, alebo nie.
Vela statstia 🙂

martja007
27. feb 2011

@moverick Ahoj, ja si myslim, ze tech 26 weeks musi byt odpracovanych 15 tydnu pred porodem, takze celkem 41 tydnu. Tedy ja to tak mam.

moverick
27. feb 2011

@martja007 dakujem a myslis ze ked bude mat odpracovanych 26 tyzdnov potom dostane aspon tu Maternity Alowance? Alebo mame hned ziadat o ten Income support?...

bucecka
27. feb 2011

@macka23 ty si teraz na SK? no bolo mi povedane, co som sa pytala, ze sa to tak neda, ze aj keby som dostavala matersku tu a bola by som na SK, no a ku koncu by som dala vypoved, ze vtedy by tiez pytali vratenie penazi. A ja som teraz kazdu chvilu na marodke, tak vraj by som mozno nedostala ani tych 90% na zaciatok, lebo som skoro kazdy 2 tyzden na marodke, no a ete nemam ani rok odpracovany. A pochybujem, ze uz nebudem chora alebo daco, dajako patrim k tym, co tehotenstvo zle znasaju :( . Tak neviem

calistka
27. feb 2011

@bucecka ak sa nevratis po materskej naspat do prace, statutory maternity pay nemusis vratit! ale ak Ti zamestnavatel priplaca k materskej nieco navyse , tieto peniaze vratit pravdepodobne budes musiet. ale to by si mala mat vo svojej pracovnej zmluve, ze ci plati zamestnavatel nieco navyse k materskej, a na kolko sa musis vratit naspat, aby si to nemusela vracat. napriklad ja mam k materskej pridane peniaze navyse od zamestnavatela, a ak sa nevratim do prace na aspon 3 mesiace, tak tieto peniaze navyse musim vratit. v ziadnom pripade vsak nemozu po Tebe pytat tu zakladnu matersku (statutory maternity pay).

martja007
28. feb 2011

@moverick ano, kdyz si odpracuje u zamestnavatele tech 26 tydnu, a ten 26 tyden bude min 15 tydnu pred dnem porodu, tak ma narok na Statuary maternity pay od zamestnavatele. To znamena prakticky tech 41 tydnu celkem- 9 mesicu (mela by byt zamestnana od zacatku tehotenstvi) takze tak od 08/2010.
A tim maternity allowance, tam to je mozna jeste delsi, jak pises 66 tydnu, coz je dyl nez rok...ale s tim si nejsem jista...

martja007
28. feb 2011

@moverick ted jsem se na tu Mat allowance divala a pise se tam, ze musi byt zamestnana minim 26 tydnu z 66. To je asi 15 mesicu pred porodem. Pisou ze to je testovaci obdobi a tom si musi oddelat tech min 26.tydnu. Ale nechapu kdo a jak urci ten zacatek, jestli musi byt smlouva atd, nebo ti proste odpocitaji 66 tydnu ode dne porodu a v tom vyhledaji tech 26 tydnu...nevim..

Kdy je vas due date? Jestli jak muj v kvetnu, tak ted mas nejakych 11-12 tydnu left a pokud je zamestnana uz nejakych 14-15 tydnu, tak by jste tu Allowance meli dostat...

macka23
28. feb 2011

@bucecka
neviem ako to je ked si na PN...s tym nemam skusenosti.
Ano ja som uz dva roky na Sk, po skonceni MD v Uk som plynule presla na RD tu na SK a nemala som s tym ziaden problem 🙂

lid11
28. feb 2011

@moverick ahoj, ak odpracuje 26 tak ju dostane. ja mat. allowance prave dostavam, tak ak mozem pomozem. kludne sa pytaj co potrebujes 🙂

michelleuk
28. feb 2011

ahojte ja som tiez v uk a teraz 25 marca mi konci SMP.mala ma uz 7 mesiacov ale este stale nam neprisiel child benefit 😝 jeneviete mi poradit ako by sa to dalo urychlit?ked sme tam volali tak ze na to maju najskvor cas 6 tyzdnov potom 26 nechapem?tax credit sme mali do dvoch tyzdnou a s tymto sa to taha...a ozaj teraz v aprili nam poslu nejake tlacivo na vyplnenie ze kolko sme zarobili za minuly rok a podla toho nam vypocitaju novy tax credit alebo si musim zae volat?a este jedna otasla ma tu niekto z vas byvanie od consilu sk ano ako dlho ste cakali?dikes 🙂

moverick
28. feb 2011

moverick@martja007 Ahoj dakujem za radu tak sme to akurat pocitali a priatelka pracuje od 09.Novembra 2010 tj. myslim niakych 17 tyzdnov,dnes bola manazerka v praci tak priatelka si nahlasila MA od 16 maja samozejme ak nam ju uznaju tak kocky dakujem za rady skusime to poslat tak uvidime co a jak potom dam vediet ako sme dopadli jo a vlastne este otazocka jak posleme tlacivo o MA co dalej? Potom uz az ked sa maly narodi ziadat o dalsie benefity? 😝 Skuste tak polopate napisat aky je postup lebo uz fakt som stoho blby dakujem kraasne

moverick
28. feb 2011

moverick@lid11 Ahoj dakujem za radu tak sme to akurat pocitali a priatelka pracuje od 09.Novembra 2010 tj. myslim niakych 17 tyzdnov,dnes bola manazerka v praci tak priatelka si nahlasila MA od 16 maja samozejme ak nam ju uznaju tak kocky dakujem za rady skusime to poslat tak uvidime co a jak potom dam vediet ako sme dopadli jo a vlastne este otazocka jak posleme tlacivo o MA co dalej? Potom uz az ked sa maly narodi ziadat o dalsie benefity? Skuste tak polopate napisat aky je postup lebo uz fakt som stoho blby dakujem kraasne

zab37
28. feb 2011

ahojte,
viete mi poradiť, koľko spätne od narodenia dieťaťa si možno požiadať o MA. prípadne kde by som si túto informáciu mohla nájsť?
konkrétne: ukončenie pracovného pomeru v UK v septembri 2009, dieťatko sa narodilo 06/2010 na Slovensku. žiadny nárok na materské (teda MA )nebol v UK uplatnený, je možné si ho ešte žiadať?
pomôžte 😨

martja007
28. feb 2011

@moverick a kdy se ma mimco narodit? V kvetnu, ze? Kolikateho? To bude pritelkyne delat az do porodu? Ale asi musite, aby to bylo plnych 26 tydnu. Ja nevim, jak se ta MA posila a kam, ja mam Maternity od zamestnavatele.

moverick
1. mar 2011

moverick@martja007 no Alex sa ma narodit 25.05. a 26 tyzdnov vychadza na 03.05.2011 takze bude robit az pokial bude vladat robime v tej istej firme tak ja jej budem pomahat stym nieje problem.. 😝 Manazerke sme uz povedali ze od 16.05 si bere MA teda ak nam ju schvalia..No sam som zvedavy co stoho bude, ved uvidime dam vediet ako sme dopadli 😕

millka11
1. mar 2011

Ahojte kocky. Vie mi niektora z vas poradit ohladom ockovania novorodencov v UK? Babatko sa nam ma narodit o mesiac, v Aprili, ale potom v Juni s nim chceme cestovat na Slovensko na nejaky mesiac-dva a potom sa vratit spat do UK. Tie ockovania v Uk musia byt v presnom tyzdni??? Co mam robit, ked prave vtedy budeme na SK? Prosim, poradte ak viete. Diki moc.

lucsia
1. mar 2011

@fracle pekne pozdravujem , uz ste nieco vybavili?

bucecka
1. mar 2011

@calistka vdaka za info, len nemozem pozriet do zmluvy , lebo robim sice permanent, ale zmluvu nemam, mala som len prvych 6 mesiacov na skusobnu dobu , potom nam predlzili, ale zmluvy nam nedali a pochybujem, ze existuju , lebo vela ludi tam robi uz aj niekolko rokov a nemaju zmluvy. No a keby sme zacali brat matersku odtialto a nahodou by sme museli vracat peniaze, tak je to aj riziko ist do toho. Inak, nevies mi povedat, kedy nemam narok na matersku, lebo mi aj tak vraveli v robote, lebo ja som stale chora a stale na marodke, tak ze mi moze aj zaniknut pravo na peniaze a nedostanem nic. Dik

janka255
2. mar 2011

Ahoj.Super že existuje také fórum kde si žienky z UK môžu poradiť a vymeniť informácie.My s priateľom a dvoma detičkami sa sťahujeme do Anglicka do mesta Margate asi o mesiac.Tu na Slovensku predavame byt lebo sme v takej finančnej situácii že nestíhame platiť a tak... Priateľ si vybavil prácu tak skusime šťastie nájsť tam.Máme tam dvoch známych ktorí nám zo začiatku pomôžu vybaviť ubytovanie a papiere ale inak tam nikoho nepoznám.Dosť sa toho bojím ale myslím len na deti nech sa oni majú lepšie. Jeden synček bude mať v lete 5 rokov a druhý má len 5 týždňov.Vedel by mi niekto z vás poradiť čo treba ešte vybaviť tu na Slovensku?Aby som sa nemusela vracať potom len pre nejaku maličkosť a čo mi treba vybaviť po príchode do UK?

janka255
2. mar 2011

ešte by som sa chcela opítať či je tu niekto z mesta Margate alebo z okolia.nikoho tam nebudem poznať a ide ma z toho poraziť 🙂

aliza
2. mar 2011

@janka255 ahoj, klobuk dole za odvahu! Ako je tu lepsie, najma ked tu uz clovek dlhsie zije, ale zacinat od nuly, hm, to je dost tazke. Nechcem ta strasit, velmi drzim palce, aby vam to vyslo, ale netreba si staviat vzdusne zamky, vela slovakov odtialto odchadza, zostavaju iba ti, co vedia dobre po anglicky a maju dobru, stabilnu pracu. Ale zivot pre deti je tu naozaj lepsi.
A co vybavit? Zalezi od toho, co vlastne chcete. Ak chces ziadat o prispevky tu, musis ich zrusit na Sk, napriklad pridavky na deti, nemozes poberat v oboch krajinach naraz, takisto zdravotne poistenie nemozes mat v oboch krajinach...ak tu planujete zostat dlhsie, treba sa odhlasit z poistovne.
Tu v UK si mozes vybavit pridavky na deti, ale kedze ste novopriselci, moze to trvat niekolko mesiacov, aj rok. Za ten cas nesmies poberat ani doma, anglicania ti to vsetko spatne vyplatia k datumu podania ziadosti + 3 mesiace dozadu, ktore zase budes musiet vratit na SK. A potom su este rozne podpory, ktore zavisia od platu manzela.
Jedine, co treba tu v UK, je prihlasit sa u obvodneho lekara, tzv. GP, podla miesta bydliska a treba starsieho prihlasit do skoly, tiez podla bydliska. Ako 5.rocny pojde od septembra uz do skoly. Ja som mala prelozeny dcerin rodny list zo slovenciny do anglictiny, ale neviem, ci to naozaj vyzaduju pri zapise do skoly.
To je asi vsetko, co ma prave napada.