Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

dzinka
30. nov 2011

@aliza v pohode 😉
@smajka dik, určite tam pôjdem znova, len až na budúci týždeň, tak uvidím

miriam20
1. dec 2011

ahojte vsetci,chcela by som niekoho z vas poziadat o radu som 33tyzdni tehotenstva zijem tu v uk uz 3roky ale bola som medzitym aj dlhsi cas doma na sk ,som slobodna mamina a mam trochu zmatok v tom ake benefity mam narok a ake mam vybavovat,pocas tehotenstva som nepracovala a v uk mam odpracovane vyse roka a pol,zatial som poslala formu maternity alowance,a house benefit,dostavam benefit jobseeker alowance tyzdenne 53 libier a z toho sa fakt neda vyzit,bez pomoci mijej kamaratky by som bola na ulicy,chcela by som tymto poprosit niekoho o rady ako postupovat o co ziadat teraz a o co po porode.dakujem vam..... 😢

yanka86
2. dec 2011

@eskymacik17 dakujem pekne za info si poklad.tak ja to teda skusim s tou materskou tak isto.

zabatinko
3. dec 2011

Tak som tu znova,skor sa mi nedalo odpisat.Baby jedna kamoska mi pisala co zije v Uk,ze ona pobera normalne matersku na Svk a zije v Uk,je to mozne?A ak ano,co musim splnat?O co v Uk tym padom pridem?

cervenakova
6. dec 2011

@zabatinko ahoj ja mam ties teras momentalne taky problem odchadzame v marci do uk a ja by som mala v teby prejst na rodicovsky neviete mi poradit niektory vravia ze na to narok nemama a iny zase ze mam ja som sa dozvedela ze ja tu nebudem mat vlastne narok na nic ked zivitel rodiny bude pracovat v inom state EU tam mame narok aj na rodine a bla bla bla ale zevraj sa ja tu na slovensku nebudem mat narok na nic... tak som zvedava planujem ist teras v bliskej buducnosti este pobehat nejake urady tak som vsedava ze co mi tam povedia ale vsak tu je to tu jak u ..... niekde povedia tak inde inak ... aby sme este s nieco nemali problem ze sme poberali nieco co sme uz nemali ... ako keby nas tych par eur vytrhlo z biedy 😠

cervenakova
6. dec 2011

@fairynika ahoj mi ties planujeme ist do uk ked bude mat malicka okolo 8 , 9 mesiacov tak budem cerpat rady od vas co ti poradia 😉 ja som uz s toho blazov to aby si clovek zacal vsetko obehavat uz teras ked chce na jar ist prec vy kedy planujete ist prec ? Dufam ze nam to vyde obom drzim ti palce bude to pre nas fuska ☹

fairynika
6. dec 2011

@cervenakova ahoj dakujem no moc som zatial toho nezistila ale tu najdes nieco http://www.nidirect.gov.uk/index/information-an... snad ti to na zaciatok info pomoze 🙂 🙂

aliza
6. dec 2011

@zabatinko pokial viem, materska je len pol roka a plati ju zamestnavatel, tvoja dcerka ma uz takmer 2 roky, predpokladam, ze matersku si uz poberala. Ak myslis rodicovsky, tak na ten nemas narok, ak zijes v zahranici, cize kamaratka zrejme nepriznala, ze zije v zahranici. Inak je tu jedna tema, kde sa kocka prestahovala po porode do UK, poberala rodicovsky z SK, ale akonahle ziadala o prispevky v UK, ti to poslali na SK a teraz od nej pytaju rodicovsky spat. Takze je to len na tebe, ci to priznas alebo nie. Ak si chces rodicovsky ponechat, nesmies ziadat nic v UK, urady su prepojene a pridu na to.

aliza
6. dec 2011

@fairynika no prave na ten child benefit, co si tu dala link, sa caka niekolko mesiacov, najma v pripade, ze ste prisli prave do UK uz s dietatom. nam to trvalo 9 mesiacov pri dcere. A cely ten cas musite byd odhlasene na SK, cize musite zrusit pridavky na dieta lebo anglicania to vyplacaju k datumu podania ziadosti + dalsie 3 mesiace spatne a overuju to na SK uradoch a tie vas potom vyzvu vratit peniaze.

zabatinko
10. dec 2011

@aliza Nevies nahodou ako to je,pocula som ze ked si viac ako 2 mesiace mimo uk,ze uz sa to pocita ako keby si tam nebola?ja som bola dva roky dozadu v uk,mala som tam aj odpracovane,v january idem do uk,bude sa mi to pocitat ci uz nie,nevies?

petpop
10. dec 2011

Ahoj, chtela bych se zeptat, v unoru (february) mam termin porodu, na materskou jsem nastoupila 11 tydnu pred terminem, tzn. uz na ni jsem 🙂 A navrat do prace mam urceny na zacatek prosince (december) 2012. Jak je to s dovolenou? Mam i v dobe materske normalni narok na dovolenou 28 dni? Muzu si to vybrat napriklad v tom prosinci (decembri) a vratit se tedy do prace az od ledna (januara)?

aliza
10. dec 2011

@zabatinko v tomto ti neporadim, zial, ale podla mna nebudes mat narok na ziadne benefity len z titulu toho, ze si tu volakedysi pracovala. Ale mozno sa mylim, fakt neviem 😒

zzuzana82
10. dec 2011

@petpop ahoj, najlepsie bude ked sa spytas priamo zamestnavatela, narok na dovolenku mas urcite ,ale ci to bude plnych 28 dni to Ti neviem povedat, ci to nahodou nerataju iba podla toho kedy sa mas vratit .to znamena ze ak sa vratis v decembri tak by si pracovala uz len januar,feb. teda neviem kedy vam nabieha nova dovolenka ,ale nam v praci uz v marci tak zrejme by si dostala len par dni, dufam ze si ma pochopila, pisem ako cvoky 😀 a staru dovolenku si si vycerpala uz celu?

zzuzana82
10. dec 2011

@cervenakova ak sa nastahujes do UK urcite nemozes poberat rodicovsky z sk, tak bolo mne povedane ked som si to zistovala u nas na urade, poziadas tu o child benefit, ale kym Ti to schvalia to potrva,lebo oni si to overuju ci nepoberas aj na sk nahodou. Kedysi to bolo,ze sa mohlo aj na sk aj tu v uk poberat ,ale sa mi zda ze asi rok dozadu sa to zrusilo a davaju si na to bacha, a ked to zamlcis, ako vravia baby, vracias peniaze spat a zbytocne opletacky 😉

petpop
10. dec 2011

@zzuzana82 Dekuju moc za odpoved 🙂 Jo jo, chapu, dobre jsi to napsala, a asi mas i pravdu. Dovolenou mame od Aprila do Aprila, takze by to asi nebylo 28 dni, ale mozna jen 14 nebo mene. Ale i tak - aspon neco 🙂 Kazdopadne jestli tam pak nebude podminka se vratit.........protoze to ja nemam v planu. Pak chci dat vypoved, a zustat jeste s prckem doma. 🙂
V praci se jeste urcite poptam, az si tam pujdu pro papiry. Jo a starou dovolenku jsem si vybrala celou 😉

pepa10
16. dec 2011

Ahojte maminky! Mame taku dilemu. Nasli sme celkom fajn domcek,kedze zijeme len v jednoizbovom bytiku,co je financne velmi vyhodne,ale kedze je na ceste nase bambino,tak sa musime prestahovat. Domcek je 3 izbovy na nasu lokalitu aj primerana cena a je to novostavba. Platili by sme asi okolo 1100 aj s billami. Len sa nevieme,ci ho zobrat,ci nie,kedze nas mesacny prijem je okolo 2000 libier. Vraj mame narok na housing benefit, ak by sme zobrali ten domcek. Tak vas chcem poprosit o radu,aj ked viem,ze uz tak neusetrime,ako doteraz ...ale chcem sa opytat,ci je niekto v podobnej situacii a ci to zvladate. V pondelok sa mame rozhodnut,ci sa chceme nastahovat. Ak by nam uznali ten housing benefit,tak by to este ako tak slo,len neviem kolko cca by to mohlo byt. Budem rada,ak nam pomozete s rozhodnutim. Dakujeme za kazdu radu!

yanka86
21. dec 2011

baby ja ked berem support benefity a si poziadam o matersku tak mi uz len materska bude chodit?ci oboje?

yanka86
22. dec 2011

caute babune..prosim o radu...kedze som nepracujuca.a chcem si aktivovat matersku..volala som do job center..a oni mi chcu dat maternity alowance,..aky je to rozdiel,,brat maternity pay a maternity allowance,,a viete kolko to je...??.som v 39 tyzdni..a je uz cas najvysii si to dat do poriadku..

petpop
22. dec 2011

@yanka86 Pokud nepracujes, nemuzes mit zadne maternity pay, to je totiz materska, kterou Ti plati zamestnavatel (ktereho Ty teda nemas, a proto mas pravo jen na Mat.allowance). Nevim presne, ale zda se mi, ze v tom zas neni takovy rozdil. Ja mam teda placeno z prace, a vychazi to nejakych 128 liber. To allowance je mozna o neco malo mensi.. No a mas teda nejvyssi cas si to zaridit 😉
A k vcerejsi otazce, budou ti dal chodit vsechny benefity+ ta materska.

petpop
22. dec 2011

@pepa10 Muzu se zeptat, jak jste se rozhodli s tim bydlenim? Ja jsem v 8 mesici, a ted jsme se prestehovali do 2bed flat, kde nas to taky vychazi kolem 1100 s billsama mesicne. Jsme tady teprve par dni, ale o housing benefit uz jsme pozadali. Kazdopadne, dokud jsem byla vedena jako zamestnana, a meli jsme cca stejny prijem jako vy, zadost nam zamitli ☹ a ted ji proveruji znovu, protoze uz jsem nastoupila na materskou. Sama jsem zvedava, jestli a kolik nam priznaji, protoze jinak na tom budem hodne bidne.. Mych cca 500 materske, a pritele cca 1000, to by nam po zaplaceni zustaly 400 pro dva lidi + mimi... Celkem mam z toho hruzu, protoze se ze vsech stran mluvi, ze vsechny benefity pujdou dolu... ☹

yanka86
22. dec 2011

@eskymacik17 ahoj🙂ja len sa chcem spytat..ty ked si si poziadala o maternity pay .tiez si bola nezamestnana?lebo ja som volala do job center a oni mi ponukli maternity allowance,,tak neviem..co z toho..ci oboje sa da..uz mam z toho taky miesung v hlave ze koniec.,..a za 2 tyzdne porod...a za ten rodny list si zistila?dakujem za rady aj za tvoj cas,,spozdravom janka

yanka86
22. dec 2011

@petpop joj dakujem za odpoved..
jmne uz z toho fakt sibe..sedim na nete a hladam info..🙂)berem aj support benefits,,tak uvidim ci mi aj tie daju....a rodny list si si ako vybavovala..ak sa este mozem spytat..?

zzuzana82
22. dec 2011

@yanka86 ahoj, tak ako Ti napisala petpop, pokial si bola nezamestnana,tak maternity pay nedostanes kvoli tomu, ze to vyplaca zamestnavatel, ale neviem Ti povedat aky je rozdiel medzi mat.allowance, ja mam kamaratku a tej to tiez vyplacali s jobka (ona bola zamestnana ale len cez agenturu) ,ale dostavala to skoro to iste co mi, len par libier menej 😉

petpop
22. dec 2011

@yanka86 To maternity allowance, se ale podivej, jak dlouho to vyplaceji. Ja mam napriklad placene 9 mesicu + 3 mesice neplatne materske, a pak se mam vracet do prace.. Jak dlouho plati allowance, to netusim..
Jo a rodny list jsem jeste nezarizovala, prcek je jeste v brisku 🙂 Ale vsechny info jsem si pozjistovala pres webovky ceske ambasady v Londyne. Pro jistotu jsem jim i napsala e-mail, odpovedeli hned druhy den, a krok po kroku mi vysvetlili, co a jak.. Nevim jestli to ale na SK nemate jinak.. Stahla jsem si vsechny formulare, vyplnila, a pak tam s tim bude treba zajet (na ambasadu) , az budu mit anglicky RL, prelozeny s apostilou.

yanka86
22. dec 2011

@zzuzana82 dakujem Zuzka🙂som mohla skor sem napisat,..cely den to do hladim 🙂)a tu aha..🙂

yanka86
22. dec 2011

@petpop a kde sa ty chystas rodit...ja som tu matersku zato nevybavovala,lebo som cakala na maternity grant...no a ako vravis je najvyssi cas....maju mi poslat formu na vypisanie..a mohla by si mi prekopirovat ten email?asi som uz drza co??🙂)...

zzuzana82
22. dec 2011

@yanka86 Jani u nas to mas tak isto, ked sa maly narodi pojdes ku Vam v meste na matriku mu vybavit anglicky rodny list, ten potom musis oapostilovat, potom uz len prefotene obcianske ,sobasny a atd a ides na ambsadu a cca o 4 mesiace mas rodny list, ja Ti mozem preposlat spravu uz som to jednej holke posielala,my to mame take cerstve, je tam aj ako vybavit to porodne so slovenska, ale Ty budes mat narok asi aj tu na ten maternitu sure start 😉

petpop
22. dec 2011

@yanka86

Dobry den,

nejprve je treba legalizovat narozeni ditete v Ceske republice a zazadat o vystaveni ceskeho rodneho listu a osvedceni o statnim obcanstvi. Teprve na zaklade techto dokladu je mozne vystavit cestovni pas pro dite.

Pri zapisu narozeni je treba predlozit legalizovany britsky rodny list (Certified Copy) s Apostilou a overeny preklad do cestiny, vyplnene formulare, cestovni pasy nebo občanské prukazy obou rodicu, vase rodne listy ( pouze u ceskych a slovenskych obcanu) a cesky oddaci list (pokud se dite narodilo v manzelstvi).

Formulare naleznete na webove strance

http://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizove...

a na zapis narození potrebujete c. 1,3,4,5 a 6. Pokud se deti nenarodily v manzelstvi je nutny form. c. 10 - vyplnuje otec. Form 18 - pro holcicku, pokud chcete prijmeni v muzskem tvaru.

Apostilu Vam vystavi:

The Legalisation Office
Norfolk House West
437 Silbury Boulevard
Milton Keynes
MK9 2AH

tel: 037 00 00 22 44

www.fco.gov.uk/legalisation

Schuzku si muzete sjednat na cisle 0207 243 7931 po-pá mezi 9-12 hod nebo na této emailove adrese.
Veskere potrebne informace naleznete na webove strance www.mzv.cz/london.

(Ale Ty si urcite koukni na webovky slovenske ambasady, formulare stejne budes muset mit v slovenstine 😉
Jo a rodit budu tady v UK, v Readingu. Musim koncit, jestli mas jeste nejake otazky, pisnu pak pozdeji 😉

pepa10
22. dec 2011

@petpop Ahoj! Nakoniec sme ten dom nezobrali,bol sice trojizbovy so zahradkou a garazou,ale nasli sme byt dvojizbak a mali by sme tym padom tich 300 az 400 mesacne usetrit. Zvolili sme tu lacnejsie byvanie,ten dom by bol asi luxus pre nas a radsej nieco este usetrit a platit menej. Zatial to vsetko vybavujeme,tak uvidime,ako sa dohdneme na celkovej cene atd..Ale snad to vyjde.Drzim palce s housing benefit,ja pozidam tiez,ked uz budem na materskej. Mala by som nastupit niekedy v marci. A taktiez som zvedava na vsetky tie papierovacky a ako a co nam vsetko uznaju.

yanka86
22. dec 2011

@zzuzana82 zuzka..tak mi to preposli aj ty🙂)ak nechces tu verejne mozem ti podt email🙂)joj zlate ste🙂,,ja uz som si grant vybavila..uz len tu matersku...🙂)