Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

betka1
13. sep 2009

lubi, presne pravidla zavisa od Tvojej situacie. Tazko by sa sem vsetko zmestilo. Ak vies anglicky, tak si pozri tuto stranku: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...
Konkretne Ta bude zajimat Statutory mternity pay a Maternity Allowance. Ak po anglicky nevies, tak mi napis do IP a poradim ku tvojej konkretnej stuacii.

lubi
14. sep 2009

betka ďakujem sa zlatá, prečítam si. ešte nie sme v anglicku, ale premýšlame nad tým takže zisťujem všetko čo sa dá. 😉

kalomen15
16. sep 2009

nazdarek holky,chtel jsem se zeptat jak dlouho mam cekat na schvaleni child tax credit.minuli tyden jsem jim poslal r.l.a pasy.zadost mam od kvetna.dik za odpoved

kalomen15
16. sep 2009

ani nemam jeste r.cislo child benefitu jak dlouho to trva,dik

maria74
16. sep 2009

prosim vas o radu ak mi dieta navstevuje skolku a ja poberam tax credit mam narok na nejake benefity.....dakujem... 🙂 😅 😨

kago
19. sep 2009

ahojte,som tu prvykrat a myslim,ze ste vsetci naozaj super,ked si takto navzajom pomahate.mozno niekto pomoze aj mne.uz som si tu precitala vsetko o materskej a prispevkoch v UK.ja som tu s manzelom uz rok aj pol a tiez planujeme babo,ale po tom vsetkom ,co som sa tu docitala ma presla chut na vsetky tie vybavovacky a rozmyslame,ze to vsetko by sme radsej absolvovali doma.ale zistila som,ze ak sa domov vratim kratko pred porodom(natrvalo),tak mam narok len na rodicovsky prispevok a porodne,kedze vsetko odvazdame tu.aj v pripade,ze by som odvazdala to minimum tych 270 dni do poistovne ako samoplatca nemam narok na matersku.je to pravda?svokre na socialke povedali,ze by som musela pracovat min.3 roky bez prestavky u jedneho zamestnavatela.vobec ich nezaujimalo,ze som predtym na sk pracovala 5 rokov bez prestavky.ak sa najde dobra dusa,co mi odpovie a co ma skusenosti,tak dik.

betka1
19. sep 2009

kago, neboj sa vybavovaciek tu v UK, nie je to zas taky problem. Len kvoli tomu sa vam pred porodom domov ist neoplati. Ak by si sa predsa len rozhodla, tak sa to da tak, ze odijdes zhruba 3 mesiace pred porodom, vybavis si potrebne europske formulare E112 ci E106(uz presne neviem ktory), ktore Ti zabezpecia, ze Ti poistovna preplati porod. Tak by si aj este mala narok na matersku od anglickeho zamestnavatela.
Ak z UK narok na matersku mat nebudes, lebo nemas dost odrobene, tak na matersky prispevok z SK by si podla mna narok mala, ak by si si sama platila nemocenske poistenie urcene obdobie. To, co tvrdi socialka, celkom nechapem. Na tom, kde a kolko si pracovala v tomto pripade vobec nezalezi. Ak sa mylim, tak ma niekto opravte.

kago
19. sep 2009

vdaka Betka.v uk som zamestnana uz od zaciatku,uz teraz je to 1.5roka,tak to by malo byt ok a stale iba uvazujeme,co bude pre nas vyhodne,ale aj jednoduche.ako som sa vyssie docitala,tak to je nekonecny pribeh,len naozaj nemam chut riesit 4mes.rod.list,potom pas a cakat neviem ako dlho na vsetky benefity na ktore mam narok a trpnut,ci budeme mat z coho platit byvanie a ucty.a keby sme sa aj po polroku rozhodli zit na sk a brat peniazky v uk,to by sme tu museli asi aj platit byt koli adrese a tak.v kazdom pripade ti zatial dakujem.mozno sa mi este podari pozitivne naladit a predsa sa do toho pustit.nech sa ti dari

betka1
20. sep 2009

kago, ak by si chcela brat matersku z UK, vobec tu nemusis zit a mat adresu. Mozes odijst na SK a zamestnavatel Ta stale musi vyplacat. Precitaj si toto: http://www.dwp.gov.uk/international/benefits/st...
Sama som to tak nerobila, ale velmi som to zvazovala a moj kamarat so zenou to tak nakoniec urobili. Ak mas odrobeny potrebny pocet tyzdnov u svojho zamestnavatela a midwife Ti da tusim 15(ci 11) tyzdnov pred porodom potvrdenie, ze si tehotna, tak mas narok na Statutory Maternty Pay. Potom mozes ist domov. Zamestavatel Ta bude platit 9 mesiacov, cize budes oficialne jeho zamestnankynou. Potom si das vypoved, poziadas o rodicovsky prispevok na SK(v UK aj tak taky neexistuje). Bude trochu ostary s vybavovanim si zdravotneho poistenia na SK kvoli porodu, ale aj to sa da.

A vybavit vsetky prispevky, ak sa rozhodnes rodit v UK, tiez nie je taky problem. Tu na fore sa riesili dost specificke pripady, ked jeden z rodicov nezije v UK, preto to vyzeralo tak zlozito. Inac to zas take strasne nie je. Myslim, ze to iste ako na SK. Na pas sice bude treba cakat 4 mesiace, to ano. Ale pre babo to nie je zle, ked trosku podrastie, vybuduje imunitu a az potom sa s nim cestuje.

Ak zvazujes odchod na SK, tak sa zameraj na take veci ako rozdielna zdravotna starostlivost o tehotne v UK a na SK; rozdielny pristup k mamickam pri porode; rozdielna zdravotna starostlivost o dei; kde budes mat vacsiu podporu a pomoc od rodiny; kde budete lepsie financne zabezpeceni; kde budete stastnejsi; atd. Samotne vybavovanie prispevkov Vas podla mna zatazi rovnako v UK ako aj na SK.

kago
21. sep 2009

ahoj Betka,ved len zvazujem a zvazujem a na nic som zatial neprisla.este jedna otazka.kedy by som musela vybavit vsetky E formulare,ktore sa vybavuju pred odchodom.lebo si pisala,ze nejake by som musela doniest koli porodu na sk,ale co tie ostatne,ak by som sa rozhodla tu brat matersku.to by som tu bola vlastne stale zamestnana. inak dakujem za vycerpavajucu odpoved.Myslim si,ze si celkom statocna,ked si to tu zvladla s pevnymi nervami,lebo co sa tyka tej starostlivosti tu v gyn. a porodnictve,je to dost desive.hoci vsetci nadavaju na sk zdravotnictvo,zopar rockov som si v nom odpracovala a mozem cestne prehlasit,ze to, ze tu maju pekne nove nemocnice a nepada ti omietka na hlavu,este nic neznamena.ale urcite mas dost vlastnych skusenosti.tak sa tesim na tvoju odpoved.

betka1
21. sep 2009

kago, pri odchode z UK(odporuca sa 4-6 tyzdnov dopredu) sa vybavuje konktretne P85 a certifikaty E104, E205, E301. Ty to budes zrejme vybavovat az ked prestanes pracovat. Treba si zistit na co ktory formular sluzi a ake doklady k nemu potrebujes a podla toho uvidis kedy sa da vybavit.
Formulare tykajuce sa poistenia pri porode su E112(alebo E106), musela by som si to presne pozriet. Tie zacnes vybavovat pred odchodom a moze sa stat, ze Ti prijdu, az ked budes na SK.
Zial presne do detajlov poradit neviem, lebo som ani jedno este zariadovat nepotrebovala. Mam len taky vseobecny prehlad, ze by sa ako dalo.

So zdravotnou starostlivostou v UK je to sice bieda, ale na druhu stranu aspon ten porod je tu prijemnejsi a vela sa nechava na rozhodnuti matky. Ja sa snazim pocas tehotenstva chodit na nejake vysetrenia aj na SK a to, ze budem znovu rodit v UK, uz nie je taka tragedia.

kago
21. sep 2009

tak to ti drzim palce a zelam ti,nech to vsetko dobre dopadne.ja idem dalej zvazovat a rozmyslat a uvidim.v kazdom pripade dianie tu budem sledovat a moznoze sa tu este daco zaujimave dozviem.este raz ti dakujem a dufam,ze sa nenahnevas,ak sa v buducnosti este na teba obratim,ked si uz taka skusena a zabehana mamina.

betka1
21. sep 2009

kago, vela stastia. Kludne sa ozvi, co viem, poradim. Skus si studovat aj oficialne stranky o prispevkoch v UK aj na SK. Tam sa dozvies najpresnejsie ake mas moznosti.

etuska
22. sep 2009

Betka-klobuk dolu-mas to teda fakt nastudovane 😉
ja si infosky tiez este len hladam kedze premyslame nad druhym babaom-ale urcite este tu v UK ak sa zadari 😅
Tiez sa tu trochu obavam zdravotnej starostlivosti-ale naco plakat vopred.par kamosiek tu absolvovalo tehotenstvo i porod a negativnych reakcii bolo malo-tak ma to povzbudilo.

Pre mna je obrovskym plusom to,ze su tu pre maminy s detmi "part-time" joby-to co na SVK teda dost chyba.
Minuly rok,kym bola dcerka v Junior Reception Class,tak mi vysli tak super v ustrety,ze som pracovala len kym ona bola v skole a tak som bola aj medzi ludmi-a zaroven mala dost casu na dcerku a domacnost.

Nehovoriac o tom,ze takmer vsetko pre deticky je tu lacnejsie.-az na "childcare" teda-ale to uz je ina kapitola 😅

betka1
23. sep 2009

etuska, mne je prave luto, ze som nemohla najst part-time robotu. Tebe sa to ako podarilo? V predoslej robote ti umoznili ostat robit ako part-time? Alebo sa Ti zadarilo najst nieco nove? Lebo ked som hladala ja, tak vzdy to stroskotalo na tom, ze by ma vzali len len ful-time. Prave preto teraz nemam narok na matersku a cakame druhe babo, cize po financnej stranke nic moc. Mohla som si prispievat na nemocenske poistenie na SK a brat matersku odtial, ale stale som dufala, ze najdem pracu.
A s tym zdravotnictvom, mam pocit, ze si vzdy musim nastudovat sama dopredu, ze coho sa u doktorky dozadovat. Vacsinou dopadneme tak, ze vsetky sopliky a kasle su vraj normalne a teploty 39 si nemam vsimat, to si len mala buduje imunitu. No zatial sme vporiadku nastastie. Par krat sme navstivili doktorku aj na SK a tam zas na vsetko predpisuju lieky, co je podla mna druhy extrem.

peppapig
24. sep 2009

Ahojky, mam dotazek (nedari se mi najit odpoved)...akorat se chystam vyrizovat male cz obcanstvi, potom bych chtela aby byla v CR zdravotne pojistena (coz by melo byt bezplatne do 7 let veku ditete). Netusim, jak postupovat a na koho se obratit pro info a co bude treba na vyrizeni. Nechci vyrizovat zadne pridavky apod, jen to zdravotni, pac NHS prestavam verit lol. Diky za jakou koliv informaci

angelika96
24. sep 2009

Ahojte!vie niekto,kto mi pomoze prelozit anglicky krstny list na slovensku????hm? 😒

ajusik
25. sep 2009

Ahojte babule, konecne som sa k niecomu dostala, co sa tyka poberania materskej v UK. Momentalne zijeme v UK a mozno sa budete opakovat, ale nejako nerozumiem tomu systemu. S manzelom sme rozmyslali, ze by sme sa vratili na SK a nevieme presne, ci je mozne z UK poberat matersku aj v tom pripade, ked tu vlastne uz nebudeme zit, je to na mna trochu komplikovane ☹ . A este by som sa chcela opytat, ci nahodou neviete odkedy mam narok na poberanie materskej? Lebo par znamych a vlastne aj midwife mi povedala, ze od 20 tt, je to pravda? Vopred vdaka za odpoved, ste supeeeer a vsetkym prajem pekny den.

betka1
25. sep 2009

ajusik, toto som nasla, snad to pomoze;
- ohladne toho, kedy mozes zacat poberat Statutory Maternity Pay:
http://direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Ben...
- tuto pisu, ze mozes ist aj na SK a poberat SMP.
http://www.dwp.gov.uk/international/benefits/st...

Len si daj pozor, ze ked poberas matersku, tak si stale zamestnancom Tvojej firmy a platis National Insurance. Preto Ta na slovenska zdravotna poistovna nepoisti. Ale daju sa vybavit europske formule v UK, na zaklade ktorych bude porod hradeny.

ajusik
25. sep 2009

Dakujem za odpoved, aj som si myslela, ze je to tak trosku komplikovanie, no manzelovi to nemozem vysvetlit, pretoze on si vsetko predstavuje ako 'Hurvinek valku'. Dakujem este za link, aspon mam co studovat 😉 .

antoniab
25. sep 2009

ajusik
matersku mozes dostavat odtial a byt doma ja to tak budem mat a na matersku idem o 3tyzdne co je 11tt pred terminom plus nejaka dovolenka ak si usetris da sa aj skor ak ti to zamestnavatel umozni je to napisane v knizke co ti da midwife ale neviem ci ti to aj zaplati 😒

inak ja sa priznam ja som dobrovolne nezamestnana na svk tak formulare neriesim podotikam ze by sa to nemalo ale toto riesenie je premna najlepsie vzhladom aj k inym okolnostiam 😉

baby poradi mi niekto ako to je s Health in Pregnancy Grant co je 190libier po 25tt midwife mi nic nedala a to mi da nejaky papier a potom kde mi daju peniazky alebo ako to funguje a este potvrdenie ze som neziadal o{sure start maternity grand} tych 500libier mi da jobcentrum

perelandra
25. sep 2009

antoniab, ziadost o Health in Pregnancy Grant si vypytaj od midwife. ona ti to potvrdi, ty to doplnis a posles. peniaze mi dosli za 2 tyzdne na ucet. sure start maternity grant si stiahni z netu alebo vypytaj na jobcentre. musis to vyplnit, dat potvrdit midwife a poslat. oni ti potom poslu odpoved ze ti to priznavaju alebo ze ti to zamietli. ak ti to zamietnu, tak si ten papier prelozis a prilozis k milionu dalsich papierov co budes potrebovat k ziadosti o porodne na slovensku 😉

antoniab
25. sep 2009

perlandra dik a musim ziadat o ten sure maternity grand ja to tu ani ziadat nechcem ja by som len chcela potrvdenie ze som neziadala to mi na jobcentre nedaju ? chcem to vybavit len doma 😅

perelandra
25. sep 2009

myslim ze to potvrdenie ti na jobcentre nedaju. ale nemusis sa bat, pokial pracujes a mas narok na matersku tak ti ten grant urcite neschvalia. musis poberat nejake benefity alebo child tax credits aby si nan mala narok. takze malo by to byt v tvojom pripade v pohodicke 🙂

antoniab
25. sep 2009

dakujem a este mozem to zacat uz vybavovat alebo je to hranicene nejakym tyzdnom

perelandra
25. sep 2009

este budes musiet chvilku pockat, lebo najskor sa to da 11 tyzdnov pred terminom porodu a najneskor do 3 mesiacov po narodeni dietata.

antoniab
25. sep 2009

dakujem tak sa dohodnem s midwife ci mi to potvrdi cca 1-2tt skor a manzel to potom posle ja tu uz asi nebudem
veeelmi pekne dakujem 🙂 🙂 perelandra 😉

ajusik
26. sep 2009

antoniab
Ahoj, lenze ako si si to vybavila? Vies ja myslim tie kontroly po porode, nebudu ta nejako hladat alebo patrat, ze preco si sa po porode nevratila naspat do UK? Prepac, mozno hlupe otazky, ale ja tomu tu v UK naozaj vobec nerozumiem, som z toho................. 😨 , vopred dakujem

antoniab
26. sep 2009

ajusik
ja som hned na zaciatku ked stebou midwife vypisuje tehuknizku povedala ze mam zamer rodit na svk a odist niekedy v 7-8mesiaci a ona to tam zapisala ked som bola naposledy tak sa ma opytala ci to stale plati ze ked budem odchadzat da mi potvrdenie na let pytala sa ako dlho budem doma ze potom su tie navstevy a tak a ja som jej povedala ze urcite 6mesiacov ak sa este vratim ona ze ok ak sa vratim mam sa nahlasit v medica centre pokial viem teba po porode aj tak uz nik nepozrie a babo co viem tak do 3 mesiacov 😉

kago
27. sep 2009

antoniab,tak ktore tie e formulare si si vybavila a kde si ich vybavila?a budu ti teda platit aj pre poporodnu starostlivost?a ako to bude so zdravot.starostlivostou o babatko?asi trocha vela otazok naraz,ale dobre vediet.vopred dik