Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

radlinka
10. jan 2011

@ivet17 ahooj Ivet, este ma napadla dalsia vec, ty si sa odhlasovala zo socialnej poistovne ? Lebo podla mna iba soc.poistovna ma pravo siahnut na rod. pridavky, nie zdravotna. Tiez si myslim, ze mozes poberat pridavky zo slovenska a zit v zahranici, tak to plati aj naopak. Takze jedine co im mohlo vadit len tolko, ze si sa neodhlasila zo zdravot. poistovne a nevratila karticku na SK. Inak v tom maju aj tak pekny zmatok a sami nevedia co a ako. Su ludia ktori sa prihlasia odhlasia a stale to robia dookola, to im vsak asi nevadi 🙄

Dalsia vec je taka, ze ak mas europsku kartu poistenca, tu malu modru, vybavovanu na Slovensku cez nejaku zdravot. poistovnu, aj ta sa musi vratit. Aby ti potom pri omeskani ze zabudnes obe vratit nenauctovali penale, tak im to posli vsetko spolu. Taku istu EU kartu si vybavis obratom, vyplnenim formulara cez net a budes mat v hornej kolonke oznacenie UK. A nebude ta stat ani cent, poslu ti ju postou. Tak aby si nezabudla pripadne 😉 drzim palec 🙂 inak fajn ze mas aspon to national insurance number...to je potrebne vsade aj pri hladani prace bez toho cloveka ani zamestnavatel neakceptuje i ked moze urobit vynimku a pomoct to vybavit 😉

radlinka
10. jan 2011

stranka na europsku zdrav. karticku .... staci vyplnit formu https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do

ivet17
10. jan 2011

@radlinka ahoj.no ja som len nahlasila na urade.p.soc.veci a rod. , ze manzel bude poberat pridavok na dieta tu v UK. a kedze sme prisli sem za nim, tak nam odnali aj RP, lebo ze ked tu zijeme ako rodina, a tu navstevujeme lekara, tak doma nemam narok na nic 😒 a az potom mi doslo, ze som mala vybavit aj zdravotnu poistku ☹ . inac by som este mala byt vyse roka na materskej dovolenke so synom, ale tak co uz 😠

radlinka
11. jan 2011

@ivet17 ahoooj no tak to bolo dost nerozumne, mala si sa predtym poradit, nemala si sa vobec odhlasovat a mohla si poberat ci uz RP alebo matersku z nasej krajiny, takto dostanes iba child tax credit z UK popripade iny benefit, ale to je na dlhe lakte a vela vybavovaciek a nasledne schvalenie alebo nie. Materska v UK je 9 mesiacov platenych, da sa predlzit o 3 neplatene plus dalsi rok od zamestnavatela ako neplateny (to je maximum) a potom si mozu vsetci piskat a dat dieta do jasli ci skolky, resp. nursery a padat spat do prace. 🙄 Tak snad sa to podari x

ewissa
11. jan 2011

Ahojte dievcata mozno mi budete vediet poradit...Zikeme s priatelom v Uk uz 3 roky obaja sme zamsetnani,a ja cakam babatko.Lenze nastal tu problem a to taky,ze moj priatel chce ist na Slovensko,ja nie,lebo vraj tu zaraba almuznu a doma by mohol 2x tolko...Teraz k veci,odo mna chce ze po porode ak budem z Uk dostavat matersku plus si vybavim ten rodic,.prispevok zo Slovenska aby sa usetrilo,chce ma sposlat k rodicom na SLovensko,tak vraj usetrime za najom,kedze on si sa m pre seba prenajme v UK len nejaku izbu,a ja budem poberat prachy odtialto a zit u rodicov na Sk.teda mne sa to moc nepaci,
Da sa to? Aj ked nebudem zit v UK?
A dalsia vec co ak,pojde na Sk aj on,hladat si pracu pokial ja budem na materskej? On sa ma snazi presvedcit tym,ze vraj to tak funguje a da sa to...a ze si kopupenazi usetrim a plus budem mat pomoc od rodiny....

ivet17
11. jan 2011

@radlinka no ja viem. uz aj to lutujem, ze som so slovenska vobec odisla 😖

radlinka
12. jan 2011

@ewissa vsetko sa da, len to treba dobre premysliet. Horsie je ta dialka medzi partnermi a to ze sa dlho nevidia. Tiez je blbe lietat medzi krajinami s baby, je to velmi narocne. Pomoc od rodiny je super vec a myslim, ze najlepsia krajina pre vychovu dietata je krajina, z ktorej rodicia pochadzaju, pokial nemaju nejake ine naroky na vychovu alebo zanevreli na vlastnu zem. Podla mojho nazoru Slovensko je idealna krajna na vychovu dietata a to by sa tu dalo vymenovat XY prednosti v com je lepsia od ostatnych EU krajin. Ten kto prezil vo viacerych krajinach moze porovnavat. Matersku z UK aj prispevok mozes poberat na SK a potom si vybavit ostatne veci. Zavisi na tebe alebo na vas dvoch, co si vyberiete a co by bolo pre vas najvhodnejsie, treba zvazit vsetky PRE a PROTI. vela stastia v rozhodovani. 😉

1lin1
12. jan 2011

ahoj kocky mozno mi poradite ..som v koncoch! pracovala som v uk teda este pracujem skoro 4 roky ,,,(full time) donedavna,,,nedavno som nastupila do novej prace , podotykam po dlhom hladani..co ma aj velmi potesilo pretoze v predoslej sa to uz nedalo vydrzat :( .tento novy job je maternity cover ale ta kocka sa nevracia do prace na 100% takze boss mi po 6 mesiacoch da full time contract,,ale ako byva u mna zvykom ..dlho som sa netesila a po mesiaci som otehotnela.... bejby je super ale necakala som ho tak skoro...takze ked moja zmluva skonci budem v 6 tom mesiaci ...myslite ze mam narok ziadat o predlzenie alebo ako mam postupovat ? potesi kazda rada ... dakujem

monkka21
27. jan 2011

ahojte mamicky aj nemamicky.mam jednu malu otazocku.kedze mi nepriznali ssmg tak by som si chcela po narodeni babatka ziadat na slovensku o tento prispevok,ale jedno mi je nejasne.musim byt poistena 12mesiacov a to este 6 mesiacov po narodeni dietata.viete mi poradit ci je to tak.alebo staci iba overeny rodny list.potvrdenie ze babo sa dozilo 28 dni,chodila som na prehliadky pocas tehu,trvaly pobyt na slovensku?dakujem vam

slniecko77
27. jan 2011

@monkka21 ahoj 🙂
..vsak poistena si v UK, to je dostacujuce a nemusis to dokladovat, aspon odo mna to nepytali na UPSVaR 😉
potrebujes: apostilovany rodny list prelozeny sudnym prekladatelom, pani na urade odo mna este chce aj prefoteny rodny list overeny notarom (ale vsade to nepozaduju), potvrdenie od midwife, ze si chodila pravidelne na prehliadky, potvrdenie, ze sa dieta dozilo 28 dni..ja som davala Splnomocnenie pre mamu, kedze ona mi to bude vybavovat a prefoteny OP
..ale ak mas nejake pochybnosti, zavolaj si na UPSVaR vo svojom bydlisku a tam ti to upresnia

monkka21
27. jan 2011

@slniecko77 dakujem ti.ja som vedela,ze su tam tieto podmienky len jedna mamicka ma silou mocou prehovarala,ze musim mat poistenie 12 mesiacov na slovensku,ale uz si priznala,ze sa myli.totizto to plati pre staty ktore niesu v eu.ona si myslela,ze UK nieje clenom.dakujem za tvoj prispevok.

slniecko77
27. jan 2011

@monkka21 za malicko 😉 rada som pomohla

monkka21
27. jan 2011

@slniecko77 🙂

majus10
28. jan 2011

@ivet17 ahoj, nakoniec som nedopadla tak, ako som chcela. Teraz ja potrebujem radu ako ukončiť zdravotné poistenie na Sk, keď tu nepracujem, ale NI mám, aj medical card. ako si to vyriešila ty? nakoniec ti to uznali?

ivet17
28. jan 2011

@majus10 ahoj.no ja som si stiahla z netu odhlasenie poist. a poslala to domov.pockam na ich odpoved.tu som sa docitala, ze iny sa odhlasuju a prihlasuju bez problemov..tak mozno budem mat stastie. ak nie..tak neviem, vybavim si tu europsku zdrav.karticku, to im hadam bude stacit 😒 velmi som ti nepomohla, ale dam ti potom vediet ako som dopadla 🙂

majus10
29. jan 2011

@ivet17 v akej si bola poisťovni? ja som v Dôvere, a nenašla som odhlášku na ich stránke, bola som na sociálke tu, nevedeli mi dať doklad, že som tu zaregistrovaná 😒

danach29
29. jan 2011

ahojte neviete mi niekto poradit na co vsetko mam narok v uk ako slobodna mamicka....chcela by som vediet ako vlastne to zvladnem....vsetko... ked otec mi zatial nedal ani korunu a mam 6 tyzdnou pred porodom....

danach29
29. jan 2011

vopred dakujem🙂

janosova1991
1. feb 2011

@janka07 ahoj, mohla by si mi prosim ta, poslat presny link, kde mi to vypocita? hladam to, a nemozem to najst, asi to bude tou pokrocilou hodinou 😉 vopred dakujem 😵

janosova1991
1. feb 2011

@vilkakatka ahoj, prosim ta, poslala by si mi presny link, kde mi to vypocita? lebo to tam nemozem najst 😢

janosova1991
1. feb 2011

ahojte zienky. chcela by som vas velmi velmi poprosit, keby ste boli take ochotne a poradili mi, lebo som velmi zufala. cele dni surfujem po nete a nicomu stale nerozumiem. vysvetlite mi to ako pre hlupucku, prosim vas? ☹

vsimla som si, ze tuto temu mate rozpisanu, ale kym prestudujem celych 35 stran, navyse na stranke som uplny novacik a tiez sa tu nevyznam 😅

takze, chcem sa opytat. este som len na pociatku tehotenstva, ale ani netusim, ako sa tu v uk riesi materska. pocas tehotenstva budem zamestnana len na part time a tyzdenne budem dostavat menej ako 200 libier. mam priatela, s ktorym sme sa planovali vziat, ale kedze nemame pre babo vela nasporene a poculi sme, ze slobodne mamicky ziskaju pre svoje babatko viac, zvazujeme tento krok. chceme babu co najviac dopriat. priatel je zamestnany tak ako ja.
a teda by som chcela vediet, na aku matersku a na ake benefity mam narok.

ak mi poradite, budem vam velmi zaviazana, lebo moj jazyk este nie je na velmi kvalitnej urovni a tu v uk nemame nikoho ☹ vopred velmi dakujem!!!!!

spanel7711
6. feb 2011

@evitka82 NO NEMAS NAROK VOBEC KEBI SI ROBILA V UK POCAS TEHOTENSTVA TAK MAS PRAVO

dominikaluis
6. feb 2011

ahojte,potrebovala by som radu:nasa dominika ide do nursery a neviem ci mame narok na nejaku podporu za platenie nursery je to dost drahe polovica mojho platu ,dakujeme

evitka82
6. feb 2011

@spanel7711 uz som si to zistila nemusim odrobit cele tehotenstvo ale 24 tyzdnov potom mam narok na matersku z uk aj ked odidem na sk.matersku plati posledny zamestnavatel

brigus198754
7. feb 2011

dievky teraz som v 35.tt tehotenstva chcem sa vas spytat ci mam narok na maternity alowance ak:prisla som do uk minuleho roku v aprily pracovala som od 7.juna na part time a prijem som mala 117£ na tt zamestnavatel mi matersku platit nebude lebo som nepracovala 15tt pred otehotnenim od 30.tt som doma bez prijmu manzel je cudzinec a caka na vizum takze tu pracovat este nemoze.CO SI MYSLITE MAM SKUSIT PODAT ZIADOST O MATERNITY ALLOWANCE?. na working tax tiez nemam narok lebo este nemam 25 rokov iba 24 tak iba po narodeni maleho.

millka11
8. feb 2011

Ahojte kocky. Ma niektora z vas skusenosti z nasledujucim?
Zacala som poberat Maternity Allowance a ked sa mi narodi dieta v Aprili '11 chcem claim aj Child Benefit a Child Tax Credit. No niekedy v lete sa s manzelom chceme prestahovat spat na Slovensko. Budem moct nadalej poberat MA az dokial mi prislucha (do Oktobra)? Taktiez by sme az do Oktobra chceli poberat ChB a az potom to odhlasit a zacat poberat na Sk. Je to mozne?
A ako je to so zdravotnym poistenim pre mna a dieta na Sk?
Vopred dakujem za akukolvek radu. Tiez rada pomozem, ak viem.

jovisojo
15. feb 2011

prosim poradte mi ! manzel pracuje uz 4 roki v uk ja som doma z detmi uz 2 roki doteras som poberala rodicovsi prispevok tu na sk teras toho casu uz nepoberam pretoze dcerka uz mala 3 roki chcem sa spytat mame narok poberat benefity a chald tax credyt a vsetko okolo toho ak ja som z detmi doma ? prosim poradte.starsia dcerka ma 6 rokou moze navstevovat skolu na sk a poberat tieto veci tam?

lucustek
16. feb 2011

@jovisojo ahoj no dufam ze ti aspon trosku poradim ...pokial ja viem tak ak uz mas skolou povinnedieta v uk je od 5rokov tak musi to dieta chodit do skoly tam lebo musis doniest papier zo skoly na revenue ze to dieta tam naozaj je ...nechcem ta vystrasit ale minuly rok ked si kamaratka ziadala o prispevky z revenue o child benefit a child tax credit tak musela ist s detmi aj s muzom na revenue sa ukazat ze naozaj vsetci su v anglicku taktiez uz niektori moji znami museli posielat red book to je nieco ako lekarska karta od doktora tam to ma kazde dieta. ale skusit to mozte mozno ze vam schvalia ja bez toho a ak nie na starsiu tak aspon na to mladsie dietatko by vam mohli platit kym nebude musiet nastupit do skoly ak by nahodou pytali papiere.

lucustek
16. feb 2011

@janosova1991 ahojky ..mozno ti trosku budem vediet pomoct 😉 tak v anglicku je to jedno ci ste manzelia alebo ste len partneri lebo oni vas budu brat ako rodinu aj pri vybavovanie vsetkych papierov nieje to tam tka ako tu na svk ze musite byt zosobaseny. materska to neviem ako sa vybavuje lebo ja som prisla do uk s 5mesacnym synom a to uz som tam na matersku narok nemala ale urcite budes mat narok na child benefit a child tax credit. o tom vsetkom by ta mala informovat tvoja midwife ku ktorej chodis na poradnu s bruskom. taktiez by ti mala pomoct vybavvit porodne o ktore si treba ziadat myslim do 3mesiacov od porodu. a potom po porode ked uz ty nebudes pracovat by si tvoj manzel mohol skusit poziadat o working tax credit to by vam doplacali z revenue ku vyplate kazdy tyzden tak isto ako aj child tax credit. o to sa tusim aj ziada spolu na jednom formulari. dufam ze som ti aspon trosicku pomohla 😉

lucustek
16. feb 2011

@danach29 ahojky, ak chodis ku midwife na kontroly s bruskom tak ti urcite musi poradit a pomoct vypisat aplikacky na child benefit a child tax credit ...tak isto si nezabudni ziadat o porodne naktore mas narok je to tusim 500libier .../niesom si ista/ dalej si skus ziadat na city councile o housing benefit aby ti doplcal stat do najmu ak byvas v podnajme ...dufam ze to zvladnes povybavovat...zivot v uk je na zaciatku vzdy tazky ale ked clovek vybaviv setko to co ma tak to zacne byt super uvidis ..drzim palceky