Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

perelandra
30. sep 2010

@deni1304 mne to schvalili bez odvolania, cize hned, len to posielali na posudenie do centraly do Bratislavy

deni1304
30. sep 2010

@perelandra gratuluji, super pro tebe 😉 😉

deni1304
30. sep 2010

@perelandra mohu se zeptat, co jsi potrebovala k vyrizeni, anebo jsi to jiz psala v predchozi odpovedi, jdu se kouknout 😉

ermina2
1. okt 2010

Ahojte!uz sa to tu spominalo,ale neviem to tu najst.Konci mi materska v UK a vraciam sa po 6 rokoch na Slovensko a potrebujem vediet ake formulare potrebujem na urad prace,poistovnu a tak vsetko ohladom toho.A co vratenie dani?treba tiez nejaky formular?dakujeeeem!

eviska83
1. okt 2010

@ermina2 -Pri odjzedu potrebujes ziskat tyto formulare
E104 - doklad o placeni pojisteni pro zdravotni pojistovnu (ze jsi byla pojistena jinde)
E301 - potvrzeni o zamestnani, je to pro urad prace kdyz se tam budes hlasit
E205 - pro socialku, doklad o odpracovanych letech, pocita se do duchodu.

Vsechny formulare ziskas vyplneni formulare CA3916 ktery najdes tady:
http://www.hmrc.gov.uk/nonresidents/fagca3916.s...

vyplnis, prilozis dokumenty ktere pozaduji a pockas jestli te kontaktuji s nejakyma problemama.

fracle
1. okt 2010

Ahojte. Je tu niekto kto si vybavoval Housing Benefits pri private renting? Ako dlho trvalo, kym ste dostali prvu platbu?

ermina2
4. okt 2010

@eviska83 a nevies prosim ta ci to mozem zacat vybavovat uz skor?v praci koncim1.12,takze mi asi musia dat p45 a tu vlastne potrebujem poslat tie,tak neviem ci musim cakat az na tu p45,alebo ci tam mam napisat datum kedy tu koncim.a vratenie dani tiez asi az potom,ze?

eviska83
4. okt 2010

@ermina2 - prepac ale este som to vobec nevybavovala ani nepoznam nikoho kto to vybavoval- vsetci si vybavovali len vratenie dani- P85- ale potom lutovali ze si nevybavili vsetko- ale dam Ti tu link na diskusne forum tak snad sa dozvies nieco tam 🙂 http://forum.londyn.sk/viewtopic.php?t=12611

majus10
6. okt 2010

@perelandra ešte k tomu rodičovskému príspevku...vybavovala si to osobne alebo cez niekoho? dala som mamine notárom overené splnomocnenie, ale aj tak si od nej žiadosť nezobrali, ževraj musíme byť na Svk s malým 😠
teraz neviem na koho sa mám obrátiť, či je to ok.....

nikanunes
12. okt 2010

Ahojte vsetky buduce i terajsie mamicky 🙂 Ja som tu nova takze ocakavajte vela otazok. Vsetky prispevky od zaciatku sa mi nechceli citat takze sa ospravedlnujem ak sa budem pytat nieco co tu uz bolo spomenute. Som v 28tt, cakame s priatelom chlapceka a zijeme v UK. V july tohto roku som odisla z prace (pracovala som v rodine kde mali autisticke dieta)a hned som sa nahlasila na Jobseeker Allowance ktore mi neschvalili pretoze som zevraj neplatila dostatocne Class1 contribution co nepochopim, pretoze som robila v spomynanej rodinke 8mesiacov a platili mi Tax a aj NI. Taktiez som poziadala o House a Council Tax benefit a zevraj nemam pravo reside a taktiez musim byt sebestacna ale ako mozem byt sebestacna ked som tehotna a nemozem najst pracu? A aj ked budem mat pravo reside tak musim mat comprehensive health insurance cover. Neviem co tym myslia. Jasne ze im zasa napisem a budem ich otravovat az pokial mi budu sily stacit ale nepochopim ake vseliake vyhovorky a dovody maju len aby cloveku nic neplatili.
Moj priatel si vybavuje work permit takze tym padom on nemoze ziadat o ziadne prispevky a taktiez nie je slovak.
Taktiez idem ziadat o Maternity Allowance i Income Support a v jobcentre mi povedali ze to asi nedotanem co zasa nepochopim preco bo som pracovala tych 6,5mes v 66tt pred narodenim dietata. Taktiez mam v tom mis mas bo som volala na Tax Office ci mi rodinka platila tax a povedali mi ze ma tam vobec nemaju registrovanu(payslips od rodiny mam) takze neviem kde sa mam obratit o pomoc. Ked idem do Citizen Advice Bureau tam maju na mna 10minut cas ale ja potrebujem si s niekym sadnut a poriadne veci preriesit.
Nemam ziadny prijem od kedy som odisla z roboty, zamestnat ma uz nikde nezamestnanu takze neviem z coho budeme zit. Neviete poradit ako v tychto veciach postupovat alebo ste mali podobnu skusenost? dakujem za vsetky rady....🙂

andrea_11
13. okt 2010

Ahojte,
tak ja mám takúto skúsenosť s RP. Źijem v UK, trvalý pobyt mám tu na SK a rodičovský poberám (teda poberala som) od júna 2009 a teraz 1.7. 2010 mi ho odňali, lebo žijem v UK a detského lekára máme tiež tu v UK, že už naň nemám nárok,, Ak by som sa vrátila späť, tak mi ho vrátia. Idem aj ja podať odvolanie, lebo písomne mi to došlo až teraz a myslím, že ak som ho už raz mala schválený, tak mi ho nemôžu vziať. Teda aspoň čo som čítala v tom nariadení rady 883/2004, čo platí od 1.5.2010. Neviete mi k tomu niečo povedať? Tie zákony sú tak napísané, že im nikto nerozumie a každý si to vysvetľuje po svojom a je v tom poriadny chaos.

perelandra
13. okt 2010

@majus10 to co je za urad? za mna to tiez odniesol otec, tiez som mu dala notarom overene splnomocnenie a nebol vobec problem. a dokonca ani nic nepodpisoval, takze v konecnom dosledku mozno to splnomocnenie ani nepotreboval ale ukazal im ho. dokonca aj moj obciansky prefoteny. a preco by si mala byt na slovensku s malym? ved ty sa nemusis zdrziavat v mieste trvaleho bydliska - tam je len podmienka aby si ty a dieta mali trvale bydlisko na SK.

majus10
14. okt 2010

@perelandra ďakujem Ti, písala som na centrálu do Ba, nech to posúdia či áno alebo nie 😉

andrea_11
14. okt 2010

perelandra, tak mne pani na centrále v BA povedala, že sa od 1.5. riadia nariadením rady Európy, podľa čoho sa už nárok na sociálne dávky neposudzuje podľa trvalého bydliska, ale podľa miesta kde žiješ, kde majú deti lekára,atď.... Tak ja sa fakt divím, že ti to schválili.

luti
14. okt 2010

@andrea_11 - tak toto byla presne stejna odpoved v centrale v PH, ale stejne to vypada, ze maji na kazdeho jiny metr ☹ , kazdeho posuzuji jinak, ja se s tim smirila, ze nic nedostaneme, nebudu si nic a ani jim namlouvat, ze napr. do UK jezdime za tatinkem atd. a trvaly pobyt mame v CR. Bozi mlyny melou pomalu ,ale jiste a pri mem stesti, by se stejne na vsechno brzy prislo 😀. Nechapu, jak to nektere kocky resi, kdyz jim na socialce nakukaji, ze ziji v CR nebo SK a pritom opak je pravdou a jak to hlavne treba resi se zdravotnim pojistenim....Good luck vsem, co maji na RP narok 😉 😉

mmirus
19. okt 2010

Ahojte.Moze mi niekto poradit? 6.10 sme opustili UK a asi 2 tyzde este pred odchodom sme nahlasovali odchod a rusily sme tax credit.No este stale nam to posielaju..Tak neviem kde sa stala chyba alebo co..Neviem co teras ci tam mam zas volat zo SK.Ak niekto viete poradte dakujem

michelle0808
20. okt 2010

Ahojte chcela som sa spitat ci niektora zvas nevie nic o prispevku pred narodenim,,,dietaka 🙂 malo by to byt priblizne v 25 tyzdni teh,a nieakych 190lib....poradte,ak viete

deni1304
20. okt 2010

@michelle0808 If you're a mum-to-be you may be able to get a one-off, tax-free payment called the Health in Pregnancy Grant. The money is to help you with your wider costs in the run up to your baby’s birth.

Tva MW po 25 tydnu ti da formular, ktery sama odesle a domu ti prijde sek s timto obnosem nebo primo na tvuj ucet ti poslou tyto penize 😉

denisa287
20. okt 2010

@michelle0808 Ahoj,prave dnes som bola v poradni u midwife a pytala som sa na to,kedze som teraz v 24 tyzdni.Vravela mi,aby som si vypytala tlacivo od svojho GP,alebo niekedy stačí vypytat od dievcat na recepcii v Health Centre.Treba ho vyplnit a zaniest k midwife,ona to podpíše a aj pošle.Takze je to velmi jednoduche. 😉

denisa287
20. okt 2010

Dievčata vedeli by ste mi prosím poradit? Na matersku sa nastupuje 11 tyzdnov pred porodom,vsak? Po porode je mamička este 9 mesiacov doma s dietatkom? Mne kazdí vraví dačo iné,aj midwife,aj moj šef a aj pani v kancelárii nezavislého poradcu.Dostala som knihu od midwife,este si k nej musím sadnut a pretlmočit si pár stránok,ale tak narychlo co som prešla očami aj tam sa píše ze od 29tyzdna zostáva tehotná zena doma.Dnes mi midwife hovorila,ze aby som robila do 36tyzdna!!! a ze potom mozem zostat dlhšie doma s dietatom.Ja v tom mám taky zmatok.No u nás na Slovensku sa mi to zdá jednoduchsie a aj to ze mamičky su s dietatkom doma 3 roky. Dakujem vám za rady

luti
21. okt 2010

@denisa287 zalezi na tom pro koho pracujes a hlavne jak se rozhodnes ty sama, ja sla treba na materskou ve 39 tydnu a to pracuji ve zdravotnictvi. Pravdou je to, ze cim pozdeji jdes, tim dele muzes zustat na materske. Kazda spolecnost, kazdy job ma jine policy nekdo ma povolani vysokou obtiznosti, tak podle paragrafu musi odejit na materskou ve stanovenem terminu, nekdo ma placenou materskou jen 6 tydnu, nekdo 6 mesicu, a potom najizdis na SMP. Zeptej se u sveho HR . dept. jak je to u vas v praci.

matkaaf
23. okt 2010

ahojte baby-prosim o pomoc-prisla som za priatelom do anglicka,ale ten ma v zapeti opustil a kedze som uz presla siedmi mesiac,a mam rizikove tehotenstvo,nemozem sa vratit na SVK,tak by som chcela vediet,ze ked tu porodim,ci mam narok na nejake financne prostriedky,kedze som tu nikdy nepracovala a ani si neplatila nijake poistenie-vopred DAKUJEM za pomoc
Som v zufalej situacii-prosim,ak mi niekto vie pomoc,pomozte mi

mmirus
25. okt 2010

Ahojte.Odisly sme s UK no este som neodhlasila child bebefit.Da sa to aj cez internet je na to nejaky formular?A poslu mi aj nejake vyrozumenie?Ak ste niektora posielali papiere CA3916 ako dlho ste na ne cakali?Ak viete poradte.dakujem

hajatanufus
31. okt 2010

@matkaaf skus zajst do job centra informovat sa tam pripadne na najblizsi council office. tam by ti mali vediet pomoct ja som tiez rodila tu v uk a nikdy som tu nepracovala ale mam matersku z cr a tu mam manzela takze je to ine ale mozno ti daju aspon ten sure start to je porodne 500libier a este ten maternity grant 190libier ak tu chodis ku midwife tak sa jej na to opytaj drzim palce ja som to tiez dostala

lucsia
16. nov 2010

@perelandra pozdrravujem prosim ta nevies ako si mam vybavit home office ked niesom zamestnana? nepoberam ziadne davky , dcera ma 7 mesiacov , do uk som prisla nedavno a chcela by som poziadat o benefity nebola som predtym zamestnana ..
dakujem

perelandra
16. nov 2010

@lucsia home office registration si nevybavis pokial nie si zamestnana. nie som si ista ako to je z benefitmi ked si tu predtym nikdy nepracovala. mozes poziadat o child benefit. pozri sem http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/start/who-q... ale v tvojom pripade asi nesplnas podmienku Having a 'right to reside' in the UK. ale ak sa zaregistrujes na jobcentre, ze si hladas pracu, tak snad by im to stacilo.
obavam sa, ze na ziadne ine benefity nebudes mat narok. a si tu s manzelom/partnerom? lebo ak on tu pracuje, tak potom moze o benefity poziadat on.

lucsia
17. nov 2010

@perelandra takze staci ze bude partner zaregistrovani na home office, pracuje , moze ziadat on? co myslis o co by sme mohli este ziadat? Dakujem pekne pozrieme sa na to, vela informacii kazdy tvrdi inac , uz sme z toho confused pekny den

perelandra
17. nov 2010

@lucsia ak je partner zaregistrovany na home office a pracuje a zaroven je to otec dcerky, tak nech ziada on. nemal by mat problem. najprv nech zaziada o child benefit. potom moze ziadat este o working tax credit a child tax credit. vyska zavisi od vasho spolocneho prijmu, ale kedze ty nepracujes, tak by vam mali nieco priznat (teda ak on nema prilis vysoky prijem). ak mu priznaju working tax credit, moze na councile poziadat o housing benefit. vsetko musi ziadat on, pretoze ty kedze si tu nepracovala, neodvadzala si ziadne dane a poplatky a teda nemas narok. good luck pri vybavovani 😉

lucsia
18. nov 2010

DAKUJEME

evitka82
22. nov 2010

ahojte.chcela by som sa opytat:sme v uk ale snazilkujeme a chceme sa vratit nask...chcem sa opytat ak otehotniem v uk a robim full time a odidem na sk budemmat narok na matersku z uk?a kolko to je a ako dlho sa to pobera?dakujem 😉