Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

vejulienka
5. júl 2009

ahojte

ak moj priatel a otec babatke je portugalec ake papiere si musime vybavit. budem potrebovat vybavit nieco aj na slovensku? a ak moj priatel ma incoming okolo 19000libier rocne aj tak mozeme poziadat o tie vsetky benefyti?

adoracion
5. júl 2009

vejulienka je len na tebe ake obcianstvo chcete dat babetku neviem terazs ale ak je portugalsko v EU dala by som mu obcianstvo portugalske vraj to ide rychlejsie na vybavovanie ako slovenske ale je to na tebe.. no 19000 njeje nejako vela.. ty si nemala ziaden prijem?? ak len tolko tak mas narok na child benefit, working tax kredit aj child tax kredit po narodeni babetka a mozno aj housing a cancel tax benefit ale to uz zavisi od tyzdenneho prijmu..

vejulienka
5. júl 2009

ja som mala 15300 ale nabuduci rok to bude menej pretoze budem na materskej
portugalsko je v EU

adoracion
6. júl 2009

AHA ale tam sa berie prijem za predchadzajuci rok takze working tax kredit vam nevijde ale child tax kredit urcite hej aj ked nje nejak vela pretoze 35000 je uz dost velky prijem ale az sa baby narodi treba skusit vsetko poziadat a co pride to pride

slovakia13
6. júl 2009

adoracion
ja som teraz v22tt kedy si mam zacat vybavovat ten working tax? skusala som uz teraz ale mi ho nepriznali 😒
mala som prijem 17000 za minuly rok a budem single,takze ziadny priatel iba ja a babo 🙂

nadina
6. júl 2009

Ahoj,

skus si prelistovat tieto virtualne vydania echo magazinov,
v niektorom som videla prave ponuku na pravnu pomoc v UK.
Ale v ktorom cisle to bolo - to uz neviem,
bol to velky plosny inzerat.

http://www.echomagazin.com/sk/archiv

Pekny den z Dublinu,
Nada

wild.horses
6. júl 2009

nie je tu nahodou niekto kto pristavuje, pristavoval k domceku alebo planuje? alebo niekto,kto sa do tychto veci vyzna?
vdaka, moc by mi to pomohlo...

adoracion
6. júl 2009

wild skusila by som modru strechu toto je o babetkach nie stavbach... slovakia no 17000 je dost to ti nevijde.. child kredit ale ano ale to mozes az po narodeni babetka.. a co sa tyka working kreditu ak sa ti zmeni prijem tak p;otom ti ho priznaju ale nezabudni ze musis byt zamestnana min. 16 hod tyzdenne

wild.horses
6. júl 2009

ok, pardon

antoniab
8. júl 2009

ahoj chcem sa opytat po 25tt je nejaky prispevok papire mi potvrdi midwife ? a kto mi to potom zaplati a treba splnat nejake podmienky ?
este sa chcem opytat ak chcem ist na matersku po 30tt myslim ze mozne je ist od 29tt musim sa dohodnut s gp alebo midwife ako to je
dakujem 😉

nella1
8. júl 2009

zienky 🙂 mna by zaujimalo ak mate s tym niekto skusenost ten priplatok na sk 25 tis. na sk po nar.dietatka, lebo ja budem rodit na sk a uz tam aj natrvalo ostanem potrebujem si pytat nejaky doklad od midwife ze som navstevovala doktora od toho 3tieho mesiaca pravidelne?okolo 25tt chcem uz letiet domov dakujem 😉 .....antoniab.... budes teda poberat matersku z uk? ja som sa zrovna dnes pytala midwife na ten prispevok a povedala ze po 25tt ona da potvrdenie na ten grant myslis tych 190lib.? inac v nemocnici ak ti dali taku knizocku velku tak sa tam vsetko o tom docitas o prispevkoch a na co mas narok a kedy....je to fajne len ja to nevyuzijem lebo uz budem na sk.....a poberat matersku z DNP ktore si platim.

majocka79
8. júl 2009

nella potrebujes dat midwife potvrdit to slovenske tlacivo na 25 tis.

nella1
8. júl 2009

majocka este mala question a to slovens.tlacivo mi daju v soc.poist.? ci kde? vyslem mamku moju. 🙂 dakujem.

tictactoe
9. júl 2009

ja som letela domov v 35 tt, zacala som chodit na prehliadky k mojmu lekarovi na sk a po porode mi stacilo potvrdenie od neho. a vsetky papiere mi dali na socke ked si pojdes vybavovat pridavky na dieta. a tiez ti bude treba potvrdit papier od detskej lekarky ked sa babo dozije 1 mesiac.

antoniab
9. júl 2009

nella ja budem tiez rodit na svk ale matersku budem poberat z uk na svk by mi vysla velmi mala co sa tyka toho ak chces ziadat o prispevbok po narodeni na svk tak som sa bola pytat na socialke musim prinies papier potvrdeni odtial [potvrdi mi to job center] to ze som si neziadala o ten grand tych 500libier co by som tak ci tak nedostale pretoze niesom socialni pripad ale ja si chcem tiez ziadat doma 😉
kedze ja navstevujem lekara tu i na svk s potvrdenim problemi mat nebudem

ano myslim tych 190libier len v tej knizke neni napisane ake podmienku musim splnat aby som to dostala a kedze viem ze kazdy dostane nieco ine tak som chcela vediet ci to je niecim viazane

a z odchodom na matersku ako to je ak chcem ist skor poradte 😕

majocka79
9. júl 2009

ahoj nella, mne ho mama opytala na urade prace, tam kde maju na starosti socialne veci, ale najdes ho aj na nete. na stranke socialnej poist. sa da stiahnut.

slovakia13
9. júl 2009

ja sa tiez pridam som v uk a budem tu aj rodit .
takze ak dobre rozumiem ,staci ak si to stiahnem z netu ,midwaife mi to potvrdi a poslem to domov na socialku?

nella1
9. júl 2009

majocka ako sa vola konkretne ten formular ja kukam do toho a nemozem ho najst na tej stranke soc.poist. vo formularoch na stiahnutie. tak hovoris ze mi bude stacit iba dat toto potvrdit mojej midwife a doniest na sk a bude to oky? inac mojej dokt. na sk sa preukazem aj knizkou o vsetkom co som absolvovala a od kedy takze by mi to mozno mohla aj ona uznat a v pohode potvrdit ale chcem to mat radsej z oboch stran keby nieco. ved predsa 25tis. je 25tis. a kazdej maminke pomoze......antoniab... podmienka len je taka ze ten grant dostane kazda mamicka len az po 25tt mozes o to poziadat a midwife ti da papiere a potvrdi to je vsetko takze ich dostanes urcite 😉 inac sme podobne na tom tt ty14 a ja 15tt 🙂 len sa mi to do nastavenia neda nastavit 😒 kedy planujes teda ist na matersku a letiet domkov? pekny dnik tehulky 🙂

gapa
9. júl 2009

baby, len vás poopravím, že ten príspevok a tlačivá ste nedostali zo sociálnej poistovne ale z UPSVaR (úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) odbor sociálnych vecí a rodiny. Takže na stránkach soc.poistovne tieto formuláre hladáte zbytočne, sú na stránkach UPSVaR 🙂

no a link naň je tuto:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

predpokladám v časti Potvrdenia, to štvrté v poradí, lebo osobne som to nevybavovala, nemali sme ešte nárok 🙂

adoracion
9. júl 2009

ten formular ale musi byt potvrdeny po anglicky a sudne prelozeny do slovenciny aspon u mna v kosiach to tak muselo byt tak si davajte pozor respektive stacil hocijaky papier kde to vsetko bolo napisane ze ste navstevovali gynekologa a ak rodite v anglicku tak aj papier ze sa dieta dozilo 28 dni a ze je vase prve ... to plati hlavne pre tie ktore rodia tu a tu aj navstevovali doktora preistotu si to zistite!

antoniab
10. júl 2009

no som trocha mimo s toho formularu lebo mne na socialek o tom nic nehovorili len o potvrdeni s job centra ze som neziadala o grand tu ale to asi preto ze ja budem rodit na svk a babo nasledne bude mat detsku doktorku na svk a vsetky tie dodatocne papiere mi potvrdia unas tak asi preto 😒

nella tak ja som chcela ist domov v oktobri ale teraz neviem lebo neviem kedy sa tu smie ist na matersku na svk je to 6tyzdnou pred terminom ak mam spravne informacie ale ako to je tu neviem a nik mi neodpovedal ☹ neviem ci si to mam dohodnut s midwife alebo v praci ci s gp ? tak este neviem ako to urobim musim to urobit tak aby som dostavala matersku tu a potom uz len zaslem vypoved iked v praci je vsetkym jasne ze sa asi nevratim 😅

wild.horses
10. júl 2009

vie mi niekto poradit, ci mam narok na nejaky prispevok po skonceni materskej v UK, ked nastupim do prace a dieta pojde do skolky? ak ano, tak aky prispevok?
vdaka

nella1
12. júl 2009

antoniab 🙂..... na matersku mozes ist v uk tusim tych 11tyzdnov pred due date ale lepsie ked sa este spytas midwife al. v praci. myslim ze ti radi povedia 😉,............. ja prave rozmyslam a potom vam dam vediet ci sa neda dohodnut aj z gynekologickou ked sa vratim na SK okolo toho 25tt ohladom toho prispevlu na dietatko tych 25tis. ci by nestacilo teda ze jej preukazem moju knizku a v nej vsetky vysetrenia kt. som absolvovala v UK a ze na zaklade toho by mi ona v pohode potvrdila to tlacivo ze som absolvovala vysterenia od toho 3tieho mesiaca pravidelne. mamina tam bude zajtra volat tak pisnem potom ci je mozne aj takto sa dohodnut.....a je pravda ze musime byt ale zdravotne poistene aspon 12mesiacov na SK? nepoculi ste nieco o tom? 🙂

slovakia13
12. júl 2009

nie nemusime byt poistene 12mesiacov na sk.staci ak sme poistene v statoch EU

slovakia13
12. júl 2009

inak tych 25000 dostaneme iba v tedy ak nam zamietnu tych 500 v uk....aspon to som zistila ja

nella1
12. júl 2009

slovakia 🙂 myslis ze si to budem musiet aj tak vybavit aj ked uz pojdem na sk v tom 25tt?tusim ze v jobcentre ti daju nejaky doklad o tom? al. bude sa musiet dlhsie cakat na ten doklad kym prijde to zamietnutie?

nella1
12. júl 2009

lebo ja tu o to ani ziadat nebudem a tusim ze ti daju ten doklad o tom az niekedy po 30tt ci mas narok al.nie al. dokonca ak sa ti az narodi malinke.

janahad
13. júl 2009

caute baby, neviem,ale mne midwife hovorila,ze pokial zostavam rodit tu v uk tak mam narok na grant benefit a to je £500,alebo £550, ten grant je vlastne na to,ze si za to mas kupit kocik ,alebo tak... to je to iste co u nas bonus 25 tis.sk pokial tu robis a normalne platis dane a bla bla,tak ti ho daju. povedala,ze mi o tom viac povie,ked pridem v auguste 🙂 este mi hovorila,ze kazda tehotna zena dostava £150 mesacne-to uz neviem,lebo ked som sa v praci jednej pytala,anglicanky,tak vravela,ze to moze byt nieco nove,ze ona to nemala. Mne midwife povedala,ze to teraz kazda tehotna dostava,...tak neviem

slovakia13
13. júl 2009

maternity grant dostava kazda tehotna ,to vypise midwaife ,ale tych 500 to dostanu iba mamicky v hmotnej nudzi a to je nieco ako u nas tych 25 000

adoracion
13. júl 2009

janahad ty bud nevies absolutne po anglicky alebo tvoja midwife je divna a neinformovana :-0 tak ako pise slovakia 500 libier dostanu len ludia co poberaju socialne davky cize income support a nejake tie dalsie... 150 libier mesacne urcite nikomu nikto neda to by teda vlada skrachovala sak kolko je tu ludi s dietatkami 🙂 to je dost velka blbost neviem ako ti nieco take mohla povedat na maternity grant ma narok kazda zena tehotna zena tusim v 25 tyzdni..