Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

janahad
13. júl 2009

adoracion : keby si riadne citala,tak som tam pisala,ze mi hovorila o tych£500,ze dostanem a co sa tyka tych £150 mesacne napisala som,ze neni som si istaaa,lebo ani moja kolegynka o tom nevedela a to rodila pred rokom(anglicanka) takze o tom sa ja tu nehaaadam,napiisala som len to co mi vravela midwife.

slovakia13
13. júl 2009

janahad
tych 500 dostanes iba vtedy ak o ne poziadas na jobcentre aj to iba ak si v hmotnej nudzi a tych 150 dostane kazda tehulka v 25tt ti vypise midwaife potrebne papiere ,takze adoracion ma uplnu pravdu....ak ti tych 500 zamietnu ,tak potom mas narok zo slovenska na 25 000 😉

slovakia13
13. júl 2009

tych 150 je ako pomoc pri kupe potrebnych veci pre babo a je to jednorazovo

slovakia13
13. júl 2009

tych 150-190 neviem presne je ako pomoc pri kupe potrebnych veci pre babo a je to jednorazovo

adoracion
14. júl 2009

joj janah sak som ta len opravila nerob paniku neboj co nedostanes tu vybavis na slovensku co sa tyka porodneho a rodicovskeho prispevku to sa da samozrejme ak tam mas trvalu adresu s materskou to uz je tahsie ale tu budes poberat tunan asi ked pracujes !

janahad
15. júl 2009

ok

okolie
27. júl 2009

Zdravým Vás damy.
Potreboval by som radu v oblasti benefitov na deti .
Som v UK zatial krátko , manželka je na Slovensku aj s detmi pracujem cca 1,5.mesiaca , prácu som si vybavil cezK Košicku agentúrua. chcel by som sa opýtať v prípade aj si vybaviť rod.pridavky na 4.deti ,a dialšie benefity ako su child tax ,a word tax .Zatial neviem či mi to patry preto Vás prosím o radu a presny postup ako sa to vybavuje. Deti a manželka niesu somnou zatial v UK. Inák pobera v SR rodičovsky príspevok a dedcké pridavky.
Počul som o tom niečo ,že sa vypočita rozdiel davky , medzi SR ,ktoré pobera manželka a davky ktoré mi tu schvalia . Neviem či je to pravda .A preto kym sa do vybavenia pustim tak si tochcem najprv overiť.
ďakujem za každu radu.

simonka99
30. júl 2009

Ahojte dievcence,necitala som celu temu,lebo to by bolo asi nadlho 🙂 len mam otazocku-j podmienkach poberania tax creditov je aj podmienka,ze mozes byt mimo UK maximalne 8tyzdnov(v spec.pripadoch 12 ) inak ti zoberu davky.Zaujimalo by ma,ako zistia a ci to nejak sleduju,ze je niekto na Slovensku dajme tomu 15 tyzdnov.mate niektora skusenosti? dakujem za odpovede

antoniab
31. júl 2009

ahoj chcela by som sa opytat ak mam v uk 2 zamestnavatelov mam narok na matersku od oboch alebo ako to je u jedneho pracujem na full time u druheho na partime 🙂

kefka
4. aug 2009

Ahojte baby,
viem ze to tu bolo uz niekolkokrat povedane,ale ja som z toho stale este zmatena 😒
V Aprili sa nam narodil syncek Patrick a ja by som mu rada poziadala o slovenske obcianstvo.
Ma nanho narok aj ked tatino neni slovak?
Ak ano co na to budem potrebovat?
Da sa podat ziadost postou(ak ano tak ako) alebo musime ist osobne do londyna?
Dopredu dakujem za akukolvek odpoved. 😉

adoracion
5. aug 2009

kefka slovenske obcianstvo sa dedi takze staci aby jeden z rodicov bol slovak, musis to vybavit osobne vlastne potrebujes rodny list slovensky aby sa tvoje dieta stalo slovakom na papieri aj naozaj.. a to musis vybavit osobne a co ti k tomu treba pozrii stranku ambasady v londyne tam to je vsetko a ked niecomu nerozumies tak sa pytaj mne sa to nechce rozpisovat cele opat ok??

etuska
7. aug 2009

Kocky,je tu niekto,kto v UK nebol na MD,ale popri babatku pracoval?(myslim babo do 9mesiacov)

mzuzka
7. aug 2009

okolie, ak to nechces zbytocne komplikovat, najjednoduchsie je, ked manzelka zastavi na slovensku na socialke poberanie rodinnych pridavkov. ty si tu das ziadost na CHILD BRNEFIT ku dnu, kedy bola naposledy tato davka(rodinne pridavky) vyplatena na slovesnku a musis k tomuto formularu prilozit overeny prelozeny rodny list kazdeho dietata. posles to na adresu uvedenu na formulari a oni ti zacnu tak do cca 2mesiacov(aj spatne od dna uvedeneho ako posledna davka na SR) vyplacat na ucet peniaze.
form si mozes tiahnut tu pod oznacenim CH2

http://www.hmrc.gov.uk/menus/child_benefit.htm

dalej si tu mozes skusit vybavit napr working tax, a v pripade, ze by tu manzelka s detmi prisla za tebou tak child tax a council tax.

mzuzka
7. aug 2009

este k tym rodinnym (child benefit) je to nezavisle od prijmu rodiny a na prve dieta je to 20libier tyzdenne a potom na kazde dalsie menej (neviem presne kolko myslim ze 16l/tyzdenne ale len myslim)najviac vsak na 4 deti a do 16rokov veku dietata, ripadne dlhsie ak chodi na fulltime do skoly.

ostatne davky su zavisle od prijmu rodiny a od fyzickej pritomnosti deti. na child benefit sstaci, ze je tu poberatel zamestnany.

ak si manzelka na slovensku rodinne najskor zastavi a ty vzapeti tu poziadas, tak sa to urychli, lebo oni si v ramci EU preveruju vyplacanie rovnakych statnych davok. ak nebudu zastavene, tak ta najskor vyzvu o zastavenie a blabla.....

maria74
13. aug 2009

ahojte dievcence.....pekne prosim o radu .....zijem v anglicku s manzelom a detmi ...poberam tax credit a tax child....viem ze sa da vybavit este jedna davka asi na job centre... treba poziadat o formy ale neviem ake ...tuto davku mozes poberat iba ak poberas tax credit....neviete o tom nieco......dakujem.......

uankab
14. aug 2009

ahojte babenky, mam jednu otazku tykajucu sa anglickeho rodneho listu... niekde tu v diskusii som citala, ze je potrebne dat pozor na diakritiku... ako ste to mysleli? je mozne anglicke urady donutit napisat makcen do anglickeho listu ked take nieco vobec nepoznaju??? ci co je potrebne spravit?
dakujem pekne...

maria, zial ja ti neviem poradit :(.. nie je to nahodu nejaky housing benefit?

betka1
14. aug 2009

uankab, tak to by aj mna zaujimalo, ze ako sa to riesi, ak chcem dat dcere meno napriklad Dáša. Meno Dasa bez diakritiky by aj tak nepovolili. Mozno sa to vpisuje do nejakej ziadosti. Vie niekto?

uankab
14. aug 2009

betka, my mame makcen v priezvisku 😖 a nad tym sa nebudu zamyslat ci existuje, alebo nie...

betka1
14. aug 2009

uankab, treba predlozit aj rodny list rodica a to je podla mna smerodajne. Aj v sobsnom liste ste si zapisali, ze ake chcete priezvisko pre svoje deti. Takze to by som sa nebala. S krstnym menom by mohol byt problem, ak nebude nikde inde napisane iba v anglickom rodnm liste. Ale na SK maju zoznam povolenych mien, takze tam je tiez mala pravdepodobnost, ze by povolili nejake skomolene meno. Ale ake su presne pavidla, to neviem.

uankab
14. aug 2009

betka, v sobasnom liste si nepamatam, ze by boli priezviska deti.. tam sa zapisovalo, ake priezvisko chcem ja... teda ak si dobre pamatam.... no neviem, ci to bude pre nich smerodajne, pretoze poznam pripady, kedy vystavili zly rodny list pre babo a potom to uz nechceli zmenit, napriek tomu ze rodicia mali ine priezvisko 😖
no keby vedel niekto poradit, bolo by super...

betka1
15. aug 2009

V sobasnom liste su 4 kolonky: manzelkine priezvisko, muzove priezvisko, muzska a zenska verzia priezviska spolocnych deti

uankab
15. aug 2009

betka, aha, tak snad to bude ok 😉

habibi11
15. aug 2009

baby, myslite si ze mozu odomna ziadat spat working tax kredit ak pridu nato, ze som klamala, ze robim a nerobila som?

habibi11
15. aug 2009

teda, upresnim to, robila som, ale som prestala a nenahlasila som im to

etuska
16. aug 2009

habibi11-mozno im to nahlasil zamestavatel.Ja osobne som vsetky zmeny hlasila tak v tomto neviem poradit.

etuska
16. aug 2009

Rada by som vedela ci sa da popri dietati pracovat aj skor ako po dovrseni "materskej" a ci mi tym padom zanika narok na vsetky prispevky zeny na MD.
Myslim tym,ci to funguje ako nas rodicovsky prispevok-ze zena moze pracovat a zaroven tie peniaze dostava????? 😕

etuska
16. aug 2009
anaid
18. aug 2009

habibi11:

Not telling the Tax Credit Office of changes in your circumstances
The tax credits you get depend on your circumstances and income. Some changes in circumstance mean that your tax credits payments will go down, for example you stop working or your child leaves full time education. You need to tell the Tax Credit Office about such changes within one month of the date they change. If you don't, they may charge you a penalty of up to £300.

http://www.hmrc.gov.uk/TAXCREDITS/things-go-wro...

halyna
18. aug 2009

ahojte baby...

neviem, ci tu uz bola taka tema, ale mam na vas taku MENSIU otazocku...

Mam 6 mesacneho syna a byvame v UK (Luton) materska sa mi skonci v octovbri a do prace sa mam vratit v Decembri a tak sa vas pitam, co mam robit so synom, ked ja budem v praci...kde ho dat...nemozem si najat sukromne opatrovatelky, lebo potom by sa mi neoplacalo vobec chodit do prace a partner ma take iste pracovne hodiny ako ja...co mam s nim robit? poradte...

halyna