Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

perelandra
13. mar 2008

ahoj etuska. sice mam mensie dieta ale snad aspon nieco ti mozem napisat. vezmite si so sebou malej rodny list a mozno by bolo dobre aby ste jej dali urobit pas. zdravotne poistenie tu bude mat zadarmo, zaregistrujte sa u gp ked pridete. ak mas nejaky zdravotny zaznam malej, teda aspon ockovaci preukaz, tak aj to si vezmi. je tu trosku iny system ockovania, ale to ti uz poradia u lekara ci malu zaockuju aj proti chorobam co sa u nas bezne nerobi / meningitida C.../ ak tu budete pracovat, mate narok na pridavky na dieta /child benefits/, child tax credits a podla toho aky budete mat prijem mozno aj na housing benefits. je to strasne vela papierovaciek, tak sa na to pripravte 😉

perelandra
13. mar 2008

a este som zabudla, ze deti od 3 rokov maju narok na 12,5h tyzdenne bezplatnu skolku

etuska
15. mar 2008

Perelandra-dik za info 🙂 Som trosku mimo,lebo sme si mysleli,ze pojdeme do Irska,tak som si zistovala info o ich zakonoch a teraz sa nam crta skor praca v UK.
Hmmm,kolko priblizne stoji skolka,ak chcem malu nechavat cely den.Pravdepodobne budem mat full time job???

perelandra
15. mar 2008

skolky su dost drahe. az 40-50 libier denne. ale existuju aj council skolky, ktore by mali byt lacnejsie ale tie su vacsinou plne. ale to si zistite v mieste kde budete byvat, uvidite ake su tam moznosti. dost sa to lisi v jednotlivych oblastiach. potom su tu este childminders. a tiez sa da ziskat nejaky prispevok na child care. tusim sa to vyplnuje na tych tlacivach k child tax credits.

etuska
15. mar 2008

Hmm,tak to uz dam malu rovno do skoly 🙂 -len sa obavam ako si zvykne.Baby na "irsko haloo" pisali ake su irske ucitelky "pozorne" 😠 😠 -ze aj zadok si deti musia utierat samy 😠

No uvidime,mudrejsi budeme az na mieste,lebo este stale nevieme do kt. mesta ideme

betka1
15. mar 2008

etuska, neviem sice ako to chodi v Irsku a UK v skolkach, ale napr. este pred 7 rokmi nam ucitelka anglictiny hovorila, ze jeden cas ucila v skolke a dobehol za nou maly chlapec, ze si nevie zapnut zips na nohaviciach. Vraj predpisy ohladne sexualneho harasmentu su take prisne, ze ho so strachom zobrala niekde vedla, kde ich nikto neuvidi, upozornila ho, ze mu ide zapnut gate a s co najvacsej vdialenosti mu ich opatrne zapinala. Mozno s tym suvisi aj to utieranie na zachode. (Ale to uz som riadne odtemy 😀 )

etuska
16. mar 2008

Hmm,Betka-moze byt 😀 😀 😀 vidis,nas by to ani nenapadlo.-ale dik 😉

petka82
autor
16. mar 2008

Betka dakujem za to info o tom RL. Ano mala som na mysli kopiu, ktoru ti vystavia na urade.

S tym spravanim v skolkach to moze byt pravda. Oni si tu naozaj davaju velky pozor, aby ich nikto nemohol obvinit z harasmentu. Vraj aj kvoli tomu tu nebyvaju gynekologicke prehliadky. Vysetria ta az ked uz je ti naozaj zle. Moja sestra tu mala problem s krvacanim. Krvacala niekolko tyzdnov a k tej prehliadke sa veru ani po castom stazovani nedopracovala. Nakoniec ju absolvovala na SK.

etuska
16. mar 2008

Hmm,no asi niekto parkrat skoncil na sude,takze takto sa brania 😖 -no za kazdu cenu???

Baby,v lete ideme pravdepodobne do UK aj s dcerkou/bude mat 4 roky/.Myslite,ze je lepsie,ak jej vybavim vlastny pas uz teraz kym sme na Slovensku?-zatial je zapisana v manzelovom aj mojom pase.
Moze dieta cestovat aj v sprievode napr. stareho rodica/ak ma vlastny pas/???

perelandra
16. mar 2008

myslim ze dieta na vlastny pas moze cestovat s kymkolvek. asi je lepsie ked jej vybavis vlastny pas, lebo napr. pri registrovani u lekara ho pravdepodobne budu vyzadovat kedze nema uk rodny list. a mozno aj pri zapise do skolky alebo skoly.

na harassment si tu davaju velky pozor ci uz v skolke, skole alebo u lekara. napr. vzdy sa ma pytali, ci mi vadi ak bude lekar muz. pri gyn. vysetreni musi byt vzdy pritomna sestricka ak je lekarom muz alebo je pritomny vas doprovod /manzel.../ od kamosky viem, ze v skolkach maju ucitelky zakazane dokonca pohladkat dieta, inak by asi bola oznacena za uchyla 😒

etuska
16. mar 2008

Perelandra-na jednej strane je to O.K,no na druhej... 😒 ake "odludy" to vychovavame??Ked som napr. pracovala v UK ako au pair,decka/2,5+3,5rocne/boli cely den v skolke,kde ich nikto nepohladi,potom ich mama priviezla domov a mala som ich az do vecera na starosti ja.Cize s rodicmi boli tak maximalne 1 hodinku.No,neviem,ci je to OK pre citovy vyvin dietata 😒
Ten pas asi ozaj skocim dcerke vybavit,ved aspon budem mat potom pokoj a nebudem musiet letiet na SVK len kvoli nemu.
Uz som sa asi tuto otazku pýtala,ale co teda okrem pasu mam dcere do UK priniest/zaznam ockovani/.Dididi mi pisala,ze karticku poistenca jej mozem nechat.Vysetria ju na nu aj v UK,alebo ma GP bezplatne ak tam budeme pracovat?

perelandra
17. mar 2008

deti vysetria bezplatne, a nikto nikdy odo mna ziadnu karticku nechcel. oni maju vlastne medical cards, to ti vyda nhs ked sa zaregistrujes u gp a pridelia ti nhs cislo. ak potom menis lekara tak len prinesies tu kartu. ale ziadne karticky poistenca z nasich poistovni nevyzaduju. neviem ci je to tak vsade, ale ja ked som bola zaregistrovat malu u gp, tak sa ma pytali ako dlho je v britanii, kedze sa tu nenarodila. trochu ohrnali nos, ze by mala byt viac ako 6 mesiacov ked ju chcem registrovat ale potom ju zaregistrovali. tak dufam, ze vam nebudu robit problemy ze ste este len prisli do uk. neviem ci sa nejako zmenili zakony ohladom tej registracie, lebo ked som sa pred rokmi registrovala u gp ja, tak sa ma len pytali na datum vstupu do uk a nemusela tam byt lehota min. 6 mesiacov. no mozno je to len "vymysel" nasho surgery 😒

co sa tyka pritomnosti sestricky alebo manzela pri gyn. vysetreni, aj ja si myslim ze je to ok. lekar sa tak chrani pred pripadnymi obvineniami a aj pre zenu je to urcite lepsie, ked s nou tam niekto je. no paranoidne vsade vidiet harassment sa mi zda chore. najme v pristupe k detom. clovek potom vazne nevie, ci sa smie usmiat na cudzie dieta na ulici, popripade ci sa mu smie prihovorit.... no a o tej ich vychove ani nehovorim.... deti vlastne nevychovava nikto, lebo rodicia na nich nemaju cas a institucie ako skola a skolka skoda hovorit 😖

etuska
17. mar 2008

dik 😉

etuska
31. mar 2008

Baby ako je to zo zdravotnym poistenim?Mam dcerke nechat slovensku karticku poistenca?

lengyelka
1. apr 2008

no ahojky ja zijem v uk dva roky aj nieco a o 3 tyzdne sa mi ma nardit babo a ja neviem co si mam kde vybavit , keby sa dalo dajak polopatistycky mi to napisat, pls. Inak ak je niektora s vas z Oxfordu rada by som sa aj zoznamila , mam tu aj syna ktory ma 7 rockov a nema tu ziadnych slovenskych kamaratov. Este by som sa chcela opytat ked mi skonci platena materska ako to tu funguje ked sa chcem o svoje babo starat sama a nie ho niekde strcit a ist do prace , mam narok potom na nejaky benefit, alebo nieco....?

betka1
3. apr 2008

lengyelka, pozri si na predoslej strane prispevok od vilkakatka. Ona tam pekne rozpisala o co mozes po porode ziadat.

kacka.h
5. apr 2008

Ahojte kocky, som rada ze tato tema zacala na tejto stranke, nakolko to moze pomoct dalsim zienkam zijucich v UK. S priatelom sme sa rozhodli pre baby, zatial sme len vo faze "snazenia" ale napriek tomu by ma zaujimalo niekolko info uz teraz, aby nahodou nebolo neskor "neskoro"... Hned na zaciatku tejto temy bolo spominanych viacero veci ohladom prispevkov pocas materskej dovolenky, ale chcela by som sa spytat aj tak este raz...
1. Ak by som chcela poberat nejake benefity okrem maternity pay, musim pred nastupom na matersku poberat Working Tax Credit??? Co ak mi tax credit neprinalezi? S priatelom sme ho uz raz skusali telefonicky ziadat avsak bolo nam povedane, ze zarabame vela na to, aby sme ho dostali. Pracujeme totiz na nocnej zmene a mame k minimalnej mzde priplatok este 30libier na tyzden. V tom case sme okrem tohoto mali aj dost nadcasov. Avsak, v kazdom pripade si chceme skusit zaziadat opat, nakolko nas prijem uz je ovela nizsi, pretoze nadcasov je ovela menej 😉 .
2. Je povinnost nahlasit, ze zijem s priatelom alebo mozme povedat, ze sme single, nakolko nie sme zobrati? Ked sme tam totiz volali, brali nas ako manzelov aj napriek tomu, ze nie manzelia. V tom pripade nam ratali nas plat spolu dokopy a tiez to bol dovod k zamietnutiu.
3. Ak chcem poberat benefity pocas materskej, musime obaja poberat working tax credit alebo len ziadatel?
4. Mozete mi vysvetlit co je presne Maternity sure start, Child Tax Credit a kedy si o dane mozem zaziadat? Nakolko som sa doteraz nejak konkretne o to nezaujimala, nemam velmi prehlad.
Dufam, ze sa najde najaka dobra dusa, ktora si da namahu precitat tento "roman" a najde si cas este k tomu aj odpovedat.
Dakujem

petka82
autor
9. apr 2008

Ahoj kacka!

Tak ja sa ti teda pokusim odpovedat na tie tvoje otazocky. Ale ak sa baby v niecom mylim, kludne ma poopravte.

1. My sme working tax credit, a child benefit zacali vybavovat az po narodeni maleho. Akurat dnes mi prisli od nich papiere. Nemam ich este presne prestudovane, len som si vsimla ze nam ich vyplatia aj spatne a to ku dnu, kedy sa nas maly narodil. No a nadalej nam prisudili £90 mesacne. Vyratavali to podla nasho spolocneho prijmu. Child benefit este neviem, lebo na ten mi poslali dalsi formular, ktory musim este vyplnit.

2. Tu v UK nerozlisuju ci ste manzelia, partneri alebo len spolu zijete. Budu vam ratat income do kopy. Zije tu vela ludi, ktori nahlasili ze su slobodne mamicky a potom mas myslim narok aj na prispevok na byvanie. Nezabudaj, ze tam potom budes musiet nahlasit adresu na ktorej otec tvojho dietata byva. Potom ti mozu prist na kontrolu. Vraj sa dopredu ohlasia, mne sa to vsak nechce verit. Postihy su tam potom dost velke, vraj by ti za to mohli muza aj zavriet. neviem ale presne co je na tom pravda, My sme to preto radsej neriskovali.

3. Ako som uz spominala, vypisujete jednu ziadost, ktora je spolocna na celu domacnost. Len v nej uvediete, na koho ucet chcete aby boli peniaze vyplatene.

4. Maternity sure start je one off payment, je to nieco ako porodne u nas doma na SK. Tu ho vsak davaju len socialnym pripadom. Mozes skusit ale on poziadat, ked uz budes mat working tax credit, alebo child benefit. Ked ti to ale prisudia tu nemas narok na to na Sk. Na Sk je to momentalne 25 000 sk, a mozes o to poziadat do 6 mes. My teda ideme o to ziadat az doma.

Tiez mi tento ich system nejde do hlavy. Este pred koncom mojho tehu, sme boli s manzelom na urade sa opytat na co budeme mat narok. V jednoduchosti, Jedine co mi z toho vyplynulo bolo ze nemame robit ziadne overtime, lebo potom nam vyrataju nizsie tieto davky. Sila nie, ked to najviac potrebujes nemozes si legalne privirobit. Aj sme sa uz veru zamyslali, ci by nebolo lepsie prejst manzelovi na part-time a najst si popritom robotu na cierno. Skoda,lebo nam v praci platili za overtime 1 1/2 nasobok, ale co z toho, ked im to potom musis vratit, ak ti to zistia v koncorocnom vyuctovani.

A otazocka na vas baby. Co po tych 6 mesiacoch? Su tu nejake ine davky o ktore mozeme poziadat. Ci to budeme dostavat len tych cca £90?

vienesa
10. apr 2008

ahojte maminy..tak pripajam sa aj ja ku vam.....chcela by som sa aj nieco opytat... bola som v uk uz v roku 2004 a potom sme isli s priatelom domov asi po roku opat sme sa tu vratili minuleho roku v septembri aj s malym prirastkom so synom )) ,kt.mal v january rok..nie som vydata,takze som slobodna mamicka,a zijeme vsetci traja spolu.Priatel pracuje.uz sme si poziadali o tax credity plus child benefit ..chcem sa opytat ci ako slobna mamicka mam este narok na nejaky priplatok?a este sa chcem opytat...strasne sa nudime so synom doma ked je manzel v praci...chcela by som ho dat do skolky medzi deti aspon na dve hodinky nech ma zmenu..neviete ako to funguje?ste tu niekto aj z blizkosti livingstone?dakujem vopred za odpovede...zuzana

kacka.h
10. apr 2008

Ahoj Petka,
dakujem za presne info, dufam ze sa nam podari aspon nieco vybavit. My sme si skusali vybavovat working tax credit uz niekedy minuly rok ale ako som spominala, mali sme vela zarobene, tak nam ho zamietli. Tak chceme skusit este aj teraz, pretoze nadcasov mame ovela menej ako predtym. Mas pravdu, co sa tyka toho zarobku. Ked najviac potrebujes, tak aby si nepracovala, lebo potom ti nic nedaju....Dalsia vec je ta, ze pracujem na nocnej, akonahle by som otehotnela, tak by som si mohla dat ziadost na rannu zmenu, lenze stale premyslam, ci vobec mam, lebo priatel je tiez na nocnej a mame taku "super" manazerku, ze by nam asi nevyhovela a velmi by som nechcela aby sme robili kazdy inak...mame s tym uz skusenosti...Obzvlast, ked tu su strasne "zlati odrostkovia", ktori po nas z casu na cas nieco po ceste do prace hodia...ako napr.vajcia, pomarance atd...A riskovat chodit sama do prace? A to asi nasej manazerke nevysvetlim...ale predbieham cas, nakolko zatial este stale tehotna nie som. 😉 . Dalsia vec je ta, ze co poznam kocky, co pracuju na rannej, maju o nieco nizsi plat ako my a tak chodili na kazdy nadcas, len aby mali potom lepsie vyplatenu matersku...co sa mi vobec ale vobec nechce. Isli na matersku az 2tyzdne pred porodom. Tak to by som asi neriskovala...
Tak som sa asi moc rozpisala, kazdopadne este raz dakujem....AK budem vediet ja prezmenu v niecom poradit, tak poradim. 🙂

petka82
autor
10. apr 2008

Ahoj kacka!

U nas bola podobna situacia. Obidvaja s manzelom sme pracovaly na nocnych zmenach. Ked si tehotna mas pravo poziadat ich o zmenu casu, alebo prace ak uz nie si schopna vykonavat danu cinnost. Ak sa smiem spytat, co robite? Lebo my sme pracovali v Casine. Mali sme s manzelom tu istu smenu. Tiez som to nechcela menit kvoli tomu dochadzaniu do prace. Takisto som sa snazila zostat co najdlhsie na floore, ale posledny mesiac som sa dala preradit na recepciu. Boli uplne ustretovi a s manzelom nas nechali na rovnakych smenach az do konca. No a na matersku som isla 6 tyz. pred porodom.

petka82
autor
10. apr 2008

Vie mi niekto poradit ohladom Housing benefit? Kto ma nan narok? v akom pripade by ho bolo mozne dostat?

perelandra
11. apr 2008

ahoj petka, narok na housing benefit vypocitavaju podla prijmu a vysky najomneho co platite. takze sa neda presne vymedzit kto ma nan narok. urcite si o to poziadajte, aj ked vam do prijmu budu este zaratavat tvoju matersku a tusim aj vsetky benefity. ak by vam to nepriznali a zmeni sa vam fin. situacia, napr. skonci ti materska, poziadajte si o to znova. a skuste si zaziadat aj o council tax benefits. je to sice malinko, ale vsetko pomoze

kacka.h
11. apr 2008

Ahoj Petik,

my pracujeme v hydinarni. Ja som povodne chcela zmenit uplne miesto, davala som si neraz aplikacky na rozne joby, nakolko u nas na hale je dost chladno, co nie je asi tiez naj prostredie pre tehotenstvo ale akosi mi to nevyslo. Neviem ako tam vo vasom meste, ale tu je tolko Poliakov, ze najst pracu je dost obtiazne. Ked som uz aj nasla pracu, ktoru by som mohla robit, tak mi nikto neodpovedal.
☹ . Uz to ale chcem nechat tak a ostanem pracovat, tam kde som, kedze uz sa mi nechce cakat ci sa vobec najde nejake miesto niekde pre mna a dalsia vec je ta, ze ak by ma aj prijali, tak musim zasa cakat kym prejde skusobna doba atd. A s otehotnenim to asi nebude tiez najlahsie a ja tu nechcem ostat uz (dufam viac ako dva roky)...
Ja som taky pesimista, poznam totiz tolko pripadov z okolia, kde sa nedari otehotniet, tak sama sa bojim, ze budem ten pripad...hlavne ze sa vypytujem uz na benefity atd, vsak??? 😀 . Ale ja som taka, ze chcem vediet vsetko vopred...tak si nemysli, ze som sisi. Ale hadam nie som jedina.
No a co sa tyka toho preradenia...Na ostatnych halach su manazeri dost ustretovi ale nasa je taka...berie nas ako "cudzincov." Myslim, ze mna by preradila, musela by v konecnom dosledku, keby si dam ziadost. Ale ak by som mala ist na tu rannu, tak len s priatelom ako som uz spominala. To vsetko sa ale budem riesiti, ak ostanem tehotna, no nie? 😉
Ako som si citala, muzika nemas slovaka. Takze ostavas zit v UK??? Ako to tu vydrzis. Teda, vlastne ja som zabudla poznamenat, ze som v Severnom Irsku, je to asi rozdiel. V kazdom pripade, mna to pocasie tu depta.
Dalsia otazocka. Spominala si, ze si chces dat ziadost na jednorazovy prispevok na SVK? Je to mozne, kedze sa tvoj syncek narodil tu v UK? Myslim, ze su tam aj nejake podmienky aby si dostala tento prispevok...ako navsteva lekara aspon tri krat predtym ako porodis...ale necitala som to podrobne, skusim si to nastudovat, aby som nepotila bludy.
A co hovoris na porod a veci s tym spojene tu v UK? Bola si spokojna? Teda, az na toho valibucka, co si porodila. To ti musel dat riadne zabrat, vsak?

kacka.h
11. apr 2008

Tak uz som si to precitala, mala si pravdu. Je tam spominana aj cudzina, resp.dieta narodene v cudzine, cize by nemal byt problem. Asi potom sa viac oplati o tento prispevok zaziadat doma, nakolko tu sama nevies, kolko ti daju.

petka82
autor
11. apr 2008

Perelandra, dakujem za radu. Urcite to vyskusame a uvidime, ved za to nic nedame.

Kacka, ja presne neviem ako to funguje v Irsku, ale ak sa snazite otehotniet, bolo by ti skoda teraz menit robotu, kedze by si prisla o urcite vyhody. Pretoze ak pracujes legalne na zmluvu, zamestnavatel ti je povinny preplatit sick a vsetky navstevy lekara pocas tvojho tehu. Ja som na zaciatku mojho tehu mala zle morning sickness a v robote mi ich vsetky preplatiili 100%.

No a samozrejme tiez ti potom vyplyva narok na matersku. Plus pokial ti budu platit matersku a ty sa napriklad rozhodnes ist domov na Sk, mozes ju poberat aj tam. A este nezabudaj na to, ze po uplynuti materskej mas este narok na dovolenku, ktora ti priisluhuje za dane mesiace na materskej (lebo ty si pocas tej doby stale zamestnana) A ta dovolenka by mala byt potom preplatena podla tvojej rocnej mzdy, nie z tych cca £500 mesacne?

A co sa tyka tej tvojej roboty, pokial ti da doktor papier, ze v praci pre teba nie su vyhovujuce podmienky, musia ti ponuknut pracu napriklad v Office, a ak pre teba nebudu inu pracu mat mozes zostat doma a zamestnavatel je povinny ti to zaplatit.

No a aby som sa nemusela smojim zamestavatelom o tieto veci natahovat. Ked som zistila ze som tehotna zaregistrovala som sa v T&G union (plati sa to cca £10/mes) Je to nieco ako u nas odbory a v pripade akychkolvek problemov s tvojim zamestnavatelom ta zastupuju oni. U nas v robote ked mi nieco "zabudli" zaplatit stacilo len spomenut ze idem volat uniu a uz to bolo do dalsieho dna vyriesene.

No a co sa tyka nasho zitia tu v Uk, tak sice manzel nie je slovak, ale zit tu velmi neplanujeme. Neviem ci bude z coho ked mi pominie materska.a na druhej strane rodina je rodina a nas to oboch taha domov. A ci uz sa usadime na Sk alebo v polsku to nam je jedno. Aspon jednych starych rodicov budeme mat po ruke a ku tym druhym to predsa len bude blizsie ako z tadeto.

kacka.h
12. apr 2008

Ahoj Petik,

tak teda, si mi napisala veci, ktore som vobec netusila. Ale som sa teda velmi o to nezaujimala, pretoze sme s priatelom stale nevedeli, ci sa mame pustit uz do toho "byt rodicmi" alebo este vyckat. Nakoniec sme sa teda zhodli, resp.aj priatel prikyvol 🙂 . Ja len dufam, ze coskoro budem aj ja mat tieto starosti-radosti. Kvoli tomu mrnatku to urcite stoji za to, no nie? Ja sa uz teraz neviem dockat, neviem si predstavit tie pary, kde sa nedari aj tri roky. Drz palceky, nech to tak nie je 😵 .
Este sa spytam k tej materskej. AK by som odtialto odisla natrvalo, napriek tomu mi musia matersku platit? A ak ide o pracu v office. Sice na SVK som pracovala niekolko rockov v kancli, ale obavam sa, ze moja AJ nie je az taka super, aby sa mi usla taka praca. Obzvlast ta irska anglictina. Ta s tou klasickou nema spolocne takmer nic...Ja som chcela zmenit pracu hlavne kvoli tomu jazyku, aby som sa zdokonalila, nakolko u nas v noci nie je ani jeden IR, len slovaci a cesi. Na ostatnych halach sa najdu sice, ale s tymi ja nemam nic spolocne.
Inak, v tom predchadzajucom texte som spominala Poliakov, dufam ze som ta neurazila. To len som chcela tym povedat, ze v poslednej dobe je ozaj tazke najst pracu. Ked sme sem prisli, bolo tu len kopec slovakov a rumunov, teraz su to skor poliaci.
Konecne som si inak pozrela aj vase foto, ste uzasna rodinka. Malinky je na zakusnutie. 😉 .
S muzom ste sa kde dali dokopy? tu v UK? Kolko ste tu uz vlastne? A s malinkym je to ako? Vybavujete mu papiere aj na SVK aj v Polsku?

jankando
17. apr 2008

ahojte baby, tak po precitani tu par prispevkov som v riadnom uzase, co vsetko a kedy sa ma vybavovat..
teda baby ja potrebujem pomoct, ze ja sa vsade hlasim ako slobodna mamicka, takto mi to poradili , vraj vacsie naroky su tu..a ja nepracujem od oktobra..no a otehotnela som az koncom novembra-zaciatkom decembra..no a to sa chcem opytata, ci neviete ake naroky mam ja..lebo ja dobre skusenosti teda nemam s jobcentrom a ludmi pracujucimi tam..od oktobra ziadam jobseekers allowance a doteraz mam prd..stale som tam chodila a furt ze im nejake moje dokumenty chybaju a nakoniec zistili, ze vsetko mam , len oni niekde zapatrosili moje tlaciva a tak som odznova musela ziadat...zase cakanie a sice mi preplatili spatne a zzrazu mi prisiel list, ze som bezdovodne nechal pracu tak mi pozastavuju na 2 tyzdne ten prispevok, no ja som bola akurat v nudzi, zubar mi blmboval zub a ja mam asi zlu zrazanlivost krvi alebo co, tak som velmi opuchla az mi zliky pri oku popraskali ,tak som hned letela domov a nechala si cas na opravenie zubu..uz si dal lekar zalezat...no pred odchodom som sa musela ist odhlasit, lebo by som do 2 tyzdnov nedosla a musela by som sa chodit podpisova..a teraz som spat a ziadam rapid reclaim..zajtra mam appoitment..tak som zvedava....no a ci mam naroky na maternity allowance alebo na sure tovobec neviem..dufam,ze ano..
a este ze ohladom toho registrovania baba ake dokumenty potrebuju rodicia mat pri sebe pri registrovani..to sa preukazujete tym ludom ci si sami vyplnate aplikacku?
a ohladom rodnych listov..to musim mat aj slovensky? nestaci len anglicky?
dufam, zemi niekto poradi, lebo poprecitani tohto som bezrdna..vazne..

petka82
autor
19. apr 2008

Ahoj Kacka!

Prepac, ze ti odpisujem az teraz, ale nase zlatko ma poriadne zamestnavalo. Raz som si uz konecne nasla cas a napisala ti poriadne dlhy roman, ale ked som ho odoslala zmyzol mi. Bohuzial uz som bola taka unavena, ze som nemala sil na napisanie dalsieho.

Co sa tyka tej materskej, mozes ju poberat aj ked odides na slovensko. Musela by si tu ale odpracovat minimalne do 7. mesiaca (neviem teraz presne kolko tyzdnov je to pred terminom ale je to zhruba do toho 7 mes. Moja kolegyna tak spravila a uz je teraz v cechach a pobera matersku tam. Zamestnavatelovi vobec nemusis vraviet, ze sa uz nevratis. To budes riesit ked ti vyprsi materska, vtedy ti ju uz nik nemoze zobrat a ty proste povies ze si sa nakoniec rozhodla ostat s babom doma.

Co sa tyka tej prace, ako som uz spominala zamestnavatel je povinny prelozit ta na pracu, ktoru mozes ako tehotna vykonavat. Ak by pre teba taku poziciu nemal, musi ti ju vytvorit alebo ta suspendovat na fully paid. A to pochybujem, ze by ti niekto platil za nic, to ta tam radsej budu drzat hoc aj v tom office, aby si im kvety polievala 😉

Ja som sa tiez za svoje prava najprv nechcela hadat, nechcela som robit caviky. Ale ked poniektori ludia nemali u nas common sense a poslali ma v 6. mes. dealovat ozratemu, nadrogovanemu, a agresivnemu hracovi, ktory ked som este len ku stolu prisla, uz po nom tresol, ze ak mu netrafim jeho cisla, ze ma uvali.Tak som sa nasrala,lebo v tu noc tam bolo vela chlapov dealerov a on posle mna tehotnu. Odmietla som mu dealovat a museli ma na moje poziadanie vystriedat.

Na druhy den som isla za managerom, ze uz viacej nemozem dealovat, ze mi to sposobuje tazkosti. No na recepciu som este nechcela ist. On rozposlal hned email mojim pitbossom, ze mam mat kazdych 40 min. break, ze mam povolene si na pitte sadnut a kedykolvek budem potrebovat prestriedat, maju ma okamzite uvolnit zo stola, a mozem dealovat len jednoduche hry a urcite nie velke a stresove a nemam jednat so ziadnymi agresivnymi zakaznikmi. To si mala vydiet ten ich pristup potom.

Na tych "poliakov" som sa neurazila. Sama som sa tak zvykla vyjadrovat, kym som sa za jedneho z nich nevydala. 😉 A ano s priatelom sme sa zoznamili tu v praci.

petka82
autor
19. apr 2008

A este Kati! Drzim palce pri tom snazilkovani. Nam to trvalo asi tak 1/2 roka. A podarilo sa to vtedy ked sme sa prestali snazt. 🙂

Jankando!

Neviem presne na co mas narok. Ale ja myslim, ze ak momentalne nepracujes, ale mas v Uk odpracovane aspon 2 roky mas narok poziadat si o Housing benefit (prispevok na byvanie) a Council tax benefit. Ako slobodnej mamicke by ti to mohli odklepnut a kedze este ani teraz nic nepoberas skus si uz poziadat o maternity sure start, working tax credit, child tax credit a child benefit. Ved povypisuj formulare uvidis co ti popriznavaju.

Ja viem len tolko, ze moj kolega mal priatelku, ktora u nas neodpracovala dost na to aby jej prisluhovala materska, ale potom im priznali kadejake benefity a v konecnom dosledku bola na tom ovela lepsie nez ja, co som si tu poctivo tie roky odmakala. Je uz s dcerkou doma 2 roky a vraj sa jej vobec do prace ani neoplati ist. Sposob tu urcite teda je, len ho treba najst.

potom sa s nami dufam podelis, a mozno tym pomozeme aj niekomu inemu.