Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

nawal
9. nov 2008

Ahojte, Smellie6 tak tento problem mam aj ja. Vsade som volala a nikde nic take nemaju a moja soc. poistovna ho jednoducho chce a nie a nie vysvetlit, ze tu ho nemaju. ☹

smellie6
10. nov 2008

Ahoj vsichni,
tak jsem zase o neco chytrejsi a proto se s vami o informace delim. Poslala jsem mamku na urad podat zadost na RP. Chteli po me jeste navic vyplneny formular o materske, ktery je samozrejme v cestine a ten mi tady nikdo nepotvrdi, tak jim poslu z Jobcentra vymer maternity allowence a bude jim to muset stacit. Po tom co jsem dnes totalne promokla hledanim Jobcentre Plus kancelare a byla nahozena asi 20 kolem jedoucimi auty a vystala si asi hodinovou frontu, jsem konecne ziskala razitko na firmular E411, haleluja. A predstavte si, oni ten formular ani nechteli. 😠
Takze pro vsechny, co jsou ve stejne situaci. Mel by vam to potvrdit Department for work and pension. Vzhledem k tomu, ze se jedna o benefits, razitko vam daji v jakekoliv vasi regionalni kancelari Jobcentra Plus. Me ho tam dali, sice na to koukali, ale kdyz jsem rekla, ze jde o standartni formular EU, tak jim nic jineho nezbylo. Jediny co udelali je, ze mi tam pripsali, ze tady pobiram Child benefit a Child tax credit.
Jinak ten formular se da vytisknout v anglictine. Kdyz si do Googlu zadate E411 in english, vyjede vam to hned jako prvni odkaz. Sice nevim, jak se jim to bude libit v CR nebo SR, kdyz je to anglicky, ale to uz at si resi sami. Pokud mou mamku znovu poslou pryc s dalsimi papiry na vyplneni, tak okamzite volam na ministerstvo.
nawal urcite si zajdi na Jobcentre plus a neodejdi odtam dokud ti to razitko nedaji
Takze zatim vsem good luck a Ahoj

betka1
10. nov 2008

smellie, skus im k tej E411 prilozit aj preklad. Ale iba taky, co ty prelozis a iba to, co tam je dopisane rucne. Mozno budu tety uradnicky tak spokojnejsie, ze tomu rozumeju. Ja som to tak urobila.

iwanka
20. nov 2008

ahojte, chcem sa spytat, ak chcem ziadat RP na svk, staci mi oficialny list od zamestanavatela, ze kde je napisane, ze odkedy a dokedy som poberala matersku????Lebo to mam a teraz neviem, ci mam riesit aj daco ine....dakujem
Spominate tu ten formular E411, je to povinne???

betka1
21. nov 2008

iwanka, podla toho, co som tu citala od inych mamiciek, tak zavisi od ochoty a znalosti zakona uradniciek. Ale mne uplne stacil list od zamestnavatela, o ktorom pises, plus vyplnena ziadost, rozne doklady, ktore uz urcite mas(tusim obciansky, rodny list, ...). A ten list od zamestnavatela som im na kusok papiera prelozila.

iwanka
21. nov 2008

Dakujem Betka, sama som zvedava, ze co to bude, lebo som uz s tych slovenskych uradov dost nastvana. 😉

samuelkas
21. nov 2008

moj manzel tiez pracoval v UK-poberali sme odtial child benefit-trvalo im to neskutocne dlho-same papierovacky atd,teraz je manzel od augusta tu na SK-a doteraz nam neposlali z UK potrebne potvrdenie ze nepoberame uz child benefit ani tam ani tu.dobre,ze?

angelika96
23. nov 2008

ahojte baby!chcela by som sa vas opytat!manzel pracuje,mam dvoj rocneho chlapceka,aa teraz som uz v druhom tyz.tehotna.a otazka je,ze ci mam narok na neake prispevky???

smellie6
23. nov 2008

ahoj angelika, ptas se na pobirani prispevku tady v uk nebo v cr?

v uk mas narok na child benefit, workind and child tax credit a cr nebo sr bys mela mit narok na rodicovsky prispevek. mela jsi narok i na porodne, ale o to musis zadat do roku ditete.

kdybys potrebovala jeste neco tak se ozvi. 😉

iwanka
25. nov 2008

ahoj smellie,

prosim ta ako mozem ziadat o porodne tu v UK, ja som ziadala o porodne na svk, ale chybou pracovnicky, ktora nedosledne prebrala moje doklady a kedze uz uplynula doba(ja som podala vcas) mi ho nechcu uznat. Zatial sa to taha...le cakam, ze to zamietnu.Spominala si ze do roka v uk,to by som este mala cas...prosim porad 😉 dik

Dala som si ziadost na child tax credit, mali by sme dostat, ale zatial nemam rozhodnutie.

dakujem

smellie6
26. nov 2008

Ahoj iwanka,
tady se v anglii se snad nic jako porodne nevyplaci, to jedine v cr nebo sr. vidim, ze tvuj kluk ma 7 mesicu, tak bys mela jeste stihnout podat v sr. Bud se muze delat pres ambasadu, ale to trva dlouho anebi primo v miste bydliste nebo pod jakou matriku spadas. ja jsem vyrizovala dcerino porodne a rodny list mi vyridili behem 8 tydnu. zadost o porodne ti pak muze podat kdokoliv s tvoji obcankou, takze tam nemusis chodit osobne. 🙂

kdybys jeste neco potrebovala, tak se ozvi.

Ahoj

kamartina
29. nov 2008

AHOJTE VSETKYM CHELA BY SOM SA VAS OPYTAT A KTO VIE NECH PORADI SOM V 9 MES. A CHCELA BY SOM SA INFORMOVAT GRANT MATERNITI ALEBO O PORODNE NA SLOVENSKU.ZIJEM TU V UK AJ S PRIATELOM ON JE ANGLICAN.NEVIEM CI JE LAHSIE VYBAVIT TO TU TEN GRAND ALEBO U NAS PORODNE???
DAKUJEM VAM A AKE PAPIERE K TOMU POTREBUJEM ESTE RAZ DAKUJEM

angelika96
30. nov 2008

ahojte!zijeme v anglicku s manzelom a s 2 rocnym synom.ja nepracujem iba manzel.som tehotna som v prvej mesiacisom stastna , ale neviem co dalej mam ist domov na sr,alebo mam ostat v anglii??neviem ze na co tu mam narok?mozete mi prosim napisat!vopred vam dakujem! 🙂

betka1
1. dec 2008

kamartina, neviem co treba na sure start maternity grant, ale na jednorazovy prispevok z SK potrebujes vyplnenu ziadost potvrdenu tvojim lekarom, ze si chodila na pravidelne kontroly a ze sa dieta dozilo 28 dni, potvrdenie o trvalom pobyte na SK, rodny list a ine doklady, ktore uz urcite mas.

angelika, vsetko zavisi od vasej situacie, ako dlho tu Tvoj muz pracuje, kde mate trvale bydlisko, akej ste narodnosti, atd. Zacni precitanim si prvej strany v tejto teme, ak budes mas konkretne otazky, na ktore si tu nenasla odpoved, radi Ti poradime. Ale najsok si precitaj, co tu uz bolo napisane.

3558
1. dec 2008

neviete mi poradit na co vsetko mam narkok ked som slobodna mamicka v Uk a mam 4mesacneho syna? child tax credit, child benefit a co este dalej a kde to mam vybavit??? vdaka

dzinka
3. dec 2008

Ahoj Betka, vybavujem sestre na Slovensku tie statne prispevky pri narodeni dietata. Prosim ta o radu. V ziadosti je cast, kde lekar musi potvrdit tie pravidelne kontroly a ze sa dieta dozilo 28 dni - neviem ako to ma potvrdit lekarka v UK.A kedze je to po slovensky tak to urcite nepotvrdi v priamo v tej ziadosti. Teda kde jej to mame prelozit aby to opeciatkovala? Na osobitny papier? a potom ten zas prelozit do slovenciny a overit? A tu cast v ziadosti nechat prázdnu?. No mam v tom chaos. A este jedna vec, k tym ziadostiam potrebujem slovensky rodny list,ale nechcem cakat az 3 mesiace a tak mozem namiesto slovenskeho rodneho listu predlozit uradny preklad rodneho listu vydaneho v UK. Na ambasade je mozne, ze si ho prelozim aj sama a tam mi overia pravdivost prekladu - mozem aj to pouzit, ci musim zhanat sudneho tlmocnika na SK. Prosim ta, ak by si mala cas, vysvetli mi to tak polopatisticky.
dakujem

betka1
3. dec 2008

ahoj dzinka, ako to presne urcuje zakon, to neviem. Viem Ti len napisat moje vlastne skusenosti. Ja som ten formular kvoli prispevoku pri narodeni prelozila tak, ze som perom dopisala nad slovensky text preklad v anglictine a aj to len k tym castiam, ktore sa tykali lekara. Dufala som, ze mi to tak prejde, ale GP s tym nemala ziadny problem. Povedala som jej co a preco potvrdzuje a supla tam podpis aj peciatku. Priniesla som to na UPSVaR teta sa najskor zacudovala, ze preco je to take popisane, ale potom si uvedomila, ze je to preklad a tiez nemala problem. Mozno som mala len stastie.
Rodny list som mala slovensky, takze v tom Ti poradit neviem. Ak tie peniaze nepotrebujete velmi surne, tak by som si tie 3 mesiace pockala. Ci uznaju preklad anglickeho rodneho listu, to neviem. Ale skor si myslim, ze nie. Anglicky rodny list ma pre slovenske urady vahu, len ked je apostilovany. A kto vie, ci uradnicky nebudu potrebovat aj rodne cislo, ktore dostanete spolu so slovenskym rodnym listom.
Ale vela urcite zavisi aj od ochoty doktorov a uradnikov a od ich znalosti zakona.

dzinka
4. dec 2008

Betka, dik moc. Skusime to s tou lekarkou najskor urobit tak ako ty, to by bolo uplne najjednoduchsie. A skusim im dat overeny preklad anglickeho rodneho listu, lebo na stranke UPSVar som sa docitala, ze ak nieje v case podania ziadosti vydany slovensky rodny list, tak je mozne prilozit uradny preklad rodneho listu vydaneho v cudzine, alebo ineho osobneho dokladu o narodeni. Mas pravdu, vsetko zalezi aj od uradnikov, tak uvidime ako pochodim.
jaj a potrebovala si aj doklad, ze v Uk nemas narok na taky prispevok(Sure Start Maternity grand)? lebo odo mna ho chcu a to zas musim prekladat a overovat... no do zblbnutia.

betka1
5. dec 2008

dzinka, to som nevedela, ze to ide aj s prekladom rodneho listu vydaneho v cudzine. Tak to mate fajn.
Na to, ci mam narok na Sure Start Maternity Grant sa ma nikto nepytal, ani potvrdenie o tom nikto nechcel.

bammbi
5. dec 2008

Ahojte, vie mi niekto poradit?
Moje dieta ma 3 a pol mesiaca, narodena v zahranici. Chcela by som na SR poziadat o jednorazovy rodicovsky prispevok pri narodeni prveho dietata. Len teraz sa dozvedam, ze slovensky Rodny List sa mi podari vybavit za 3 mesiace, co som netusila... to znamena, ze ak zacnem vybavovat dnes, slovensky rod.list mi dorucia, ked mala bude mat viac ako 6 mesiacov ( 6 a pol)... A rodicovsky prispevok treba vybavit do 6 mesiacov od narodenia...
Je mozne k ziadosti o prispevok prilozit zahranicny rodny list s informaciou, ze slovensky RL zaslem dodatocne? Alebo tym , ze musim teraz cakat 3 mesiace a nestiham tu podmienku, mi zanika narok na tento prispevok??
Dakujem za rady

petka82
autor
7. dec 2008

Ahojte baby!

Prosim Vas ak mate , mohli by ste mi niekto poslat do IP vzor na vypoved pre zamestnavatela po additional maternity leave. Velmi by ste mi tym usetrili cas.

Dakujem

petka82
autor
7. dec 2008

bammbi: Mne na matrike ked som vybavovala slovensky RL povedali ze si mam ist podat rovno ziadost na ten prispevok a povedat im ze Slov. RL sa uz vybavuje, vraj prave preto aby som nepresvihla tu lehotu 6 mes. kym budem cakat na SRL. Takze necakaj a hned si podaj ziadost aj na ten prispevok pri narodeni......

jankando
8. dec 2008

Bammbi:
PETKA ma pravdu,ale ja som pocula a segra mi to zistovala i na socilake ci na urade u nas, ze ak neches cakat 3 mesiace za rl...lebo ti to tak vychadza akoi mne..tiez keby som mala cakat, tak presvihnem lehotu 6 mesacnu..
tak vraj staci zahranicny rl ale sudne, ci uradne prelozeny....a ja som pocula o nejakej 2 tisicovej peciatke a na uradoch to potvrdili , ze to je ta sudna ci uradna peciatka...no ja sa na toto spolieham..tak dufam, ze vsetko bude ok....v januari budem i ja ziadat.. 🙂

3558
8. dec 2008

jankado u nas to zamietli v dubnici nad vahom na socialke. ale stacil im papier z mestskeho uradu z matriky, ze mam podanu ziadost o slovensky rody list v Blave. a to mi uznali. a poslali 25000sk.

dzinka
8. dec 2008

skopirovala som zo stranky zUPSVaRu z podmienok na narok prispevku:
Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke.
A aj na socialke mi povedali, ze ak nemam slovensky, mozem prilozit preklad.
No ale ako vidim, vsetko zalezi od tetusiek na urade.

jankando
8. dec 2008

zuzana, tak apson tatko..haovne, ze sipeniazky dostala..ja tiez neviem ako to u nas vezmu..snad budu zhovievani..lebo oni inak nezvuknu.. 😠

3558
8. dec 2008

ja som mala prelozeny urane s gulatym razitkom na pravnicke ucely/ aj ked niektore panicky na socialke to zevraj nevyzaduju/ a mala som z matriky papier, ze ANO MAM PODANE O SLOVENSKY RODNY LIST A DIETA BUDE MAT TRVALY POBYT NA SLOVENSKU.

bammbi
11. dec 2008

dakujem za rady, ste zlate...

emzet318
11. dec 2008

Ahojte.Potrebovala by som na 100% vediet ci je mozne poberat Child benefit ked mam deti doma a muz pracuje v Severnom Irsku.Teraz sa ma pytaju,ci este zijeme v s.Irsku s manzelom alebo ked nie,kedy sme odisli na Slovensko.Platia nam na jedno dieta 18£ na tyzden a problemy nastali ked sme poziadali na druhe dieta.Pamatam si,ze ked sme to zacali vybavovat,tak manzelovi pomahal nejaky kamarat a napisal tam,ze mame do mesiaca prist.Napr.:Podali sme ziadost v maji a pisal,ze uz v juni prideme do S.Irska,takze si mozu a asi aj myslia ze tam stale sme a preto sa pytaju kedy sme odisli.Zevraj bola nasa povinnost povedat,ze sme tam nezostali a chodili len na dovolenku,ale to sme nevedeli.Teraz sa bojime,ze ked napiseme,ze sme boli cely cas doma,tak nam vsetko spatne vezmu a mozno este pokuta k tomu.Nechceli sme klamat.Vela ludi vravi,ze dieta moze byt aj na Slovensku,ale pridavky na deti sa musia zrusit,co sme aj urobili hned ako nam priznali tych18£ na tyzden.Teraz poberam matersku na dcerku,nar.v maji,ale opat sme zastavili rodinne pridavky,lebo sme ich chceli zo S.Irska.A tu niekde nastali problemi,ked sme podali ziadost na dcerku.Viete mi niektora poradit,co presne by mal manzel urobit?Najviac ma jeduje,ze mnoho parov ma dokonca Child tax benefit,pri ktorom tu rodina musi byt a poberaju este vsetky mozne davky tu aj na Slovensku a nikto nic a my chceme len pridavok,kt.nebereme aj na Slovensku a hrozi nam,ze nam ho spatne vezmu.Potrebujem jasnu odpoved,ci moze zit dieta na Slovensku,nepoberat pridavok na Slovensku a poberat ho v UK?A mozem doma brat matersku bez pridavku a zit tu a poberat len Child benefit v UK?Poradte mi niekto prosim,uz 2 tyzdne manzel neodpovedal,ci sme odisli alebo dieta zije od narodenia na Slovensku ako aj teraz dcerka a ze sme tam boli 3 krat ale len na dovolenku.Co mame robit?

3558
11. dec 2008

emzet neporadim ti co mas robit. ale mas pravdu. poberat nemozes child benefit a byt na slovensku. a ked si odchadzala mala si to nahlasit. ked si vypisovala ziadost, tak si podpisala aj kolonku, ze hned ako opustis uk im das vediet.ak ti na to pridu, ano, budes musiet to vratit vsetko naspat. a mam dojem ze uz si vas preveruju. inak by vam nic nepisali. EU je prepojena, a oni si to aj lahko zistia. pokuta vam nepride, ale budete musiet vratit vsetko naspat. ☹ a ak budete chciet zaklamat,a oni vam nebudu verit, tak si mozu budu pytat billy platene na vase meno.
a ano, mozes poberat matersku na slovensku a zit v UK.