Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

erika_rika
4. nov 2013

@aliza ok dakujem za pomoc. A ak ty nic nepoberas, si doma s dietatom, albo tiez pracujes?

erika_rika
4. nov 2013

@aliza Aja som sa chcela len povypytovat. A tu na SR tiez poberam trapny prispevok cca 200€ a tiez na to z biedy nevytrhne, a nie som od toho odkazana (nechcem tymto nikoho urazit) ale ked raz platim dane za vsetko mozne (za vsetko) tak preco by som, nemala byuzit nieco, na co som robila ,,cely zivot,,? A v UK tiez budeme platit tax, tak az taky bohati nie sme aby som si nezistila, co vsetko by som mohla dostat. A myslim si, ze tato tema tu je na to, aby sme si tu pomahali. 🙂 nie?

slniecko77
4. nov 2013

@erika_rika @aliza ti odpovedala spravne..my netusime aky prijem ma tvoj partner tak nevie nikto odhadnut ake benefity mozes dostavat.
A vies, znie to velmi zle ked prva otazka v teme je "na ake benefity mam narok". Verim, ze si to nemyslela zle, ale briti maju plne zuby takych co chodia do UK a prve co riesia su benefity a zneuzivaju system kde sa da..popravde ani mne sa to nepozdava.

slniecko77
4. nov 2013

@erika_rika a neznevazovala by som prispevok 200eur od SR...v UK nic take neexistuje a ver, ze mnoho matiek by dali neviem co za to, aby mohli byt so svojimi detmi do troch rokoch, mali to zaplatene a este by im bolo drzane pracovne miesto. Ked spoznas systemy aj v inych krajinach..potom znevazuj ten na Slovensku.

erika_rika
4. nov 2013

@slniecko77 Ja neznevazijem ziadny system :D. Ja som len cakala odpoved, typu: 1. tvoj ,,muz,, musi pracovat, potom sa vsetko odvija od toho cisla.
2. ak zarobi napr: cca 2500GBP nema snarok na nic
Take odpovede som cakala a nie, ze ja tu niekoho znevazujem a ja osobne nemam rada ak na slovenku vyuzivaju prispravky ludia co nikdy nepracovali a podobne, takze urcite to ja nebudem robit v zahranici. A opakujem, nejdeme tam preto, ze tu na sr nevieme vyzit. Nejdeme tma robit do tesca a ani zbierat jahody 🙂, tak som tam zila rped 6 rokmi. Teraz mam rodinu, a som v teme kdecakam, ze mi niekto poradi. Ale odpovede sme mi uz dali. Dakujem a nech sa vam dari dievcata.

aliza
4. nov 2013

@erika_rika v UK bude platit dane len tvoj manzel, kedze ty budes doma s dietatom 😉. Vies, v Uk to funguje tak, ze cim viac zarabas, tym vyssie dane platis a tym menej dostavas od statu. Benefity su len na dorovnanie zivotneho minima. Moj mm platil 45%! dan, cize takmer polka platu isla na dane a si myslis, ze nam za to dali nejaky benefit? on rocne plati na dani desiatky tisice libier a nic nedostavame spat, takze si nerob iluzie, ze ked platis dane, tak musis zakonite aj nieco dostavat. A ty v Uk svojimi danami nijak neprispejes, ked uz sme pri tom. Prepac, ze si nedostala odpovede, ake si cakala, ale my, co tu zijeme, to vidime inak. Vidime tu vela nasincov, ktori zneuzivaju system a potom nas tu tak vsetkych beru. Podla tvojho prispevku tu fakt vyznelo, ze vam ide najma o tie benefity, ved v UK este ani nie ste a uz riesite benefity, pritom vam musi byt jasne, ze benefity su socialna vypomoc, nie rozdavanie penazi len tak hocikomu, kto sem pride, cize ak o ne budes ziadat, budes tiez vyuzivat system. Do zahranicia sa predsa chodi za pracou, zarobit a nie hned ziadat benefity. To, ze tvoj muz bude pracovat vas nijak neodlisuje od ostatnych poberacov socialnych davok, od ostatnych socialne odkazanych. Takze si treba urobit spravny obraz o benefitoch 😉.

erika_rika
4. nov 2013

@aliza Joj tak to som rada, ze sme si to vyjasnili. 🙂 Tiez, ked sme boli chvilu v rakuskych alpach, tak boli vsetci k nam mili a tak a potom jednou nahodou tak miestny obchodik vykradli traja slovaci, tak presne viem ako sa citite a aj v uk sme uz dlhsie zili, len sme nemali babatko. Tak chapem, ze moje otazky tak vyzneli. :D Ved aj ine tuemy tu na SR su inak brane, alebo uplne naopak ako napr. ten pripad borovej 🙂. Teraz si vsetci o socialke v UK myslia, ze im zoberu deti. Mas pravu, inak sa na to pozera, ked tam zijes. Vdaka 🙂

milaa1123
4. dec 2013

ahoj,chci se zeptat,mam narok na hausing ben?ja pracuji,muj videlek cinni, 250-280 liber za 14dni,,Byt obyvam ja s pritelem a synem kteremu je 5let,dekuji

bajka26
11. mar 2014

@aliza, ak tvoj muz platil 45% dan, tak to neznamena, ze polka platu isla na dane. V Uk je do £35000 rocne dan 20%, cize prvych £35 000 je vzdy zdanenych 20 percentami a az vsetko nad £35 000 az do £150 000 je zdanenych 40 percentami. Nad £150 000 rocne je to uz 50%.

Na SK su dane 19% a 25%, cize pre cloveka s priemernym platom tam nejaky brutalny rozdiel nie je.

(trochu s oneskorenim, ale chcela som uviest veci na pravu mieru.)

Od poslednych parlamentnych volieb to islo s benefitmi v UK dolu vodou, ale ani sa necudujem. Musis zarabat naozaj malo a nemat uspory na ucte, aby Ti nieco dali a stale pritvrdzuju.

aliza
11. mar 2014

@bajka26 tolko mu strhavali z platu, urcite v tom bolo dake dochodkove a podobne, ale hromadne to nazyvame dan, nie? alebo teda odvody

kravicka123
30. mar 2014

Našla som si pracu na 24 hod mam narok na working tax. Ďakujem

silaviat
30. mar 2014

@kravicka123 Hours you work

You must work a certain number of hours a week to qualify.
Circumstance Hours a week
25 to 59 At least 30 hours
60 or over At least 16 hours
Disabled At least 16 hours
Single with 1 or more children At least 16 hours
Couple with 1 or more children Usually, at least 24 hours* (with 1 of you working at least 16 hours)
https://www.gov.uk/working-tax-credit/eligibility

wewe8584
10. apr 2014

Ahojte zeny,
chcem sa spytyt, stahujeme sa na svk a zo zdravotnej mi napisali, ze potrebuju potvrdenie, ze uz tu nebudem poistena, alebo e104 .... ide o to, ze tu v uk som nepracovala, sme tu necele 3 roky - najprv tehu, potom s malym doma. Viete mi poradit, ako inak mam na svk dokladovat, ze uz v uk nebudem? Dakujem baby

tanusenka
12. máj 2014

ahojte maminky, mam na vas strasne vela otazok. neviem kde zavat .... som v piatom mesiaci tehotenstva v anglicku pracujem 8 mesiacov cez agenturu. a mala otazocka na vas budem mat narok na matersku tu v uk? pretoze u nas no slovensku by som mala narok iba na rodicovsky .pani na socialke mi povedala ze na prispevok na kocar a na matersku mozem zo slovenska zabudnut...:(

silaviat
12. máj 2014

@tanusenka hod si svoje info do kalkulacky a uvidis https://www.gov.uk/calculate-your-maternity-pay ale minimalne na maternity allowance mat narok budes..

kapka270600
13. máj 2014

babenky,mam dva a pol rocnu dceru,chceme ist do uk zit za manzelom,co vsetko mozem dostat a kde a ako?prosim o pomoc,neviem dobre anglicky a mam strach ak otam budeme fungovat -financne-manzel tam precuje cca 1200 mesacne

tanusenka
13. máj 2014

no tak prave mo bolo oznamene ze uz nemam pracu . ja som si myslela ze v anglicku su tehotne zeny predtymto chranene ? tak teraz absolutne netusim co dalej.,,.

bridgetfidget
13. máj 2014

@tanusenka Zavisi od okolnosti. Aky bol dovod vypovede- oficialny? Ak si myslis, ze tento dovod bol vymysleny a skutocnym dovodom bolo tvoje tehotenstvo, da sa s tym nieco robit. Ma vasa firma HR? Ak ano, nasmeruj si tam, ak nie, smer Citizen Advice Bureau.

marikap18
13. máj 2014

@kapka270600
@tanusenka
ahojte zienky, neviem, ci Vam pomozem, ale zila som v UK 3 roky a vzdy, ked som nieco potrebovala, tak som si nastudovala tuto stranku www.pohyby.co.uk Je to stranka pre Cechov a Slovakov a vela dobrych informacii.

tanusenka
13. máj 2014

@bridgetfidget no ja som cez agenturu a robila som B&Q dovod ze jnie je teraz prace vo firme tak mam zostat doma . agentura ma vlastne este zamestnava ..,:( ja som z toho uplne hotova :(

bridgetfidget
13. máj 2014

@tanusenka podla mna pokial si zamestnanec agentury, matersku by ti mali hradit, ak ked pracujes na kratkodobe kontrakty. Oni za teba odvadzaju tax, NI atd, takze mas od nich aj narok na SMP a MA- minimalme tuto druhu. Ale spytala by som sa, bud CAB alebo aj v Jobcentre.

tanusenka
13. máj 2014

@bridgetfidget dakujem za rady uvidime teda ako dalej...

kvietocek7
13. máj 2014

@tanusenka urcite s nimi nerozviaz pracovnu zmluvu,resp nepodpisuj - ony su povinny ti zabezpecit aj ked len nejakeho dohliadackeho assistenta v obchode.. 😉 drzim ti palce

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aliza
13. máj 2014

@fidka79 😀

kale13
13. máj 2014

@bajka26 zabudla si, ze prvych asi 10K je tax free, takze az asi od 45K je vyssia dan..to len aby to niekoho nemylilo, ze uz od 35K bude platit vyssie dane..

erika_rika
13. máj 2014

Len pre info. Momentálne sme v uk, benefity nepoberam, ale zistovali sme o tom všetko. Od cca minulého mesiaca su nové zákony o pridelovani benefitov. A od juna platí dalsi a to je znalosť anglictiny na hovorovej úrovni. Takze už to nie je také ružové. 🙂

bridgetfidget
13. máj 2014

@erika_rika znalost anglictiny na hovorovej urovni by mala byt samozrejmost...ked niekto pyta benefity, znamena to, ze v danej krajine zije/ planuje buducnost, takze je len fair, ze aspon ako tak hovori jazykom, aby si podporu od danej krajiny zasluzil...nesuhlasis?

erika_rika
13. máj 2014

@bridgetfidget no jasné, ja som za to. Ja viem po anglicky a nepoberam preto, ze nie sme tu dlhodobo a plánujeme sa vrátiť domov. Ja plne uznávam zmeny čo nastali. Len škoda , ze ti co to zneužívajú, budu aj naďalej zneužívať. Ale to je uz jedno. Len som chcela povedať, že to nie je len tak sem prísť a požiadať. 🙂

bridgetfidget
13. máj 2014

@erika_rika to je dobre, ze nastavaju zmeny, nesledujem sice, ake, ale pribehy, co som pocula, kolki si tu ziju na relativne vysokej nohe, kym my ostatni na nich platime a robime ma nikdy netesili.