Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

cakamdietatko
26. jan 2015

Ahojte prosim vas o pomoc pri vybavovani vsetkych nalezitosti tu v uk cakam dietatko coskoro sa narodi co musim urobit kde sa prihlasit atd??? prisli sme tu za priatelom pred 3 mesiacmi prosim o pomoc a radau

havana_frost
27. jan 2015

Ahojte, komu by som mohla napísať ohľadne sociálneho systému v UK? Ja sa chcem pýtať 🙂 Nechcem nič využívať/zneužívať, len nepoznám systém a mám pár otázok. Vďaka.

domak2
27. jan 2015

@havana_frost spytaj sa priamo v skupine anglicko, daj si ako miesto bydliska UK a automaticky ti to vyhlada skupinu 😉

ladynikolkosko
27. jan 2015

ahojte prosim vas vedeli by ste mi poradit ako je to v UK so skolkou?chceme ist za manzelom, a neviete ci by si manzel mohol nieco vybavit na maleho? ale zmluvu este nema ,,dakujem moc

silaviat
2. feb 2015

@ladynikolkosko zalezi ci manzel ma uz daco drobene alebo nie .. ty nedostanes nic ..on ak ma minimalne 3 mesiace odpracovane ma narok na child tax a child benefit ale na to sa dlho caka .. ja cakam 8 mesiacov a to som v uk uz 8 rok ... od 3 rokov je potom skolka na 15 hodin zadarmo a zvysok sa plati .. cely den v skolke vyjde v zavislosti od oblasti kde si od 4o vyssie . ale ak mate working tak tak cast preplaca stat ..

denisita
26. feb 2015

Ahojte dievcence. Neviem kde ziskat P60 mojho priatela za poslednych 5 rokov. Priatel pracoval cez agenturu 6 rokov v tej istej firme ale kedze nazov agentury sa stale menil asi 3-4x tak ma iba za posledny rok p60 pretoze ostatne dokumenty stratil. viem je to nezodpovedne
Potrebujem to pre vybavovanie britskeho passportu pre babatko ale bez P60 to nepojde i ked ma home office?

silaviat
26. feb 2015

@denisita p60 mu uz nevystavia skor nech zavola na revenue a vypyta si vypis za cele tie roky ..malo by to na pas stacit

chelseanka14
15. mar 2015

ahoj maminky.je tu toho strasne vela no som stratena v tych informaciach....potrebovala by som vediet...mojej segre skoncila materska ktoru poberala od statu kedze bola prihlasena na job centrum....co by mala robit teraz?myslite ze by mohla poziadat o income support?lebo na jobko zas nechce ist kedze pracu zatial ani nehlada,kedze dieta ma len pol roka je dost skoro ist od neho.....len som si nie ista ci jej oncome daju kedze ma muza a ma nejaky ten prijem no...nemate nejake skusenosti co dalej? .....vopred dakujem....

silaviat
19. mar 2015

@chelseanka14 na incom ma narok len ak je v uk viac ako 5 rokov a ma velmi nizky prijem alebo je slobodna mamicka ,, akma muza co maka tak jej ho nedaju... potom jedine urad prace a hladat si pracu ., ak najde tak nech skusi tak aby sa s muzom pri dietati striedali alebo do jasly a ked bude mat working tax tak jej cast nakladov za jasle preplatia

marko565azetsk
27. apr 2015

mama ta naco t chodis ja ti poradim 😎 😎 😎 😎 😎 😀 😀 😀 😔 😔 😔 😕 😨 😨 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

marko565azetsk
27. apr 2015

ako mame vibavit dom v londyne na koho sa pbratit neake papjere ? 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖 🙂 🙂

majca1109
11. júl 2015

Ahojte vsetci,pocujte,potrebujem radu,z anglicka som prisla pred tromi rokmi a az pred rokom mi zacali tu na moju slovensku adresu posielat upomienky ohladom tax working creditu a child tax creditu...za rok 2008,2009...ze mi preplatili viac ako mali a treba to vratit...ked som citala prvu ciastku,skoro som omdlela nejakych 2000libier pak za iny rok nejakych 600.v kuse mi posielaju upomienky teraz prisla uz aj taka ostrejsia, ze ak sa neozvem buudu to riesit cez nejakeho pana....takze mam nahnano,povedzte,poradte,co mam robit.ani po anglicky uz neviem,ja som bezradna.dakujem Vam vopred

zeriempizzu
11. júl 2015

@majca1109 co robit? No zaplatit. Dostala si nieco naco nemas narok, riesit si to mala uz pred rokom.

silaviat
11. júl 2015

@majca1109 presne tak zrejme si z uk odisla a neodhllasila sa .. tym padom si poberala peniaze na kt si nemala narok kedze si uz bola na sk a hold treba ich vratit.. zavolaj si na office pytaj prekladatela a splat to na splatky.. keby si bola v uk poslala by som ta na CAB kde su pravnici ..

andreaandca
15. júl 2015

Pre vsetky Zeny a mamicky v UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

majca1109
17. júl 2015

@silaviat ja som na sk od roku 2009 januar,nepoberala som od nich ani korunu...

majca1109
17. júl 2015

@silaviat sama tomu nerozumiem,pracovala som tam poctivo 5 rokov,ano poberala som cosi,dorovnavali mi do platu nejake peniaze lebo som nezarobila dost, pak ma povysili a uz som zarabala vacsie peniaze a teraz chcu ani neviem ake spat...som mimo anglicka strasne dlho,zaujimave je, ze mi to zacali posielat pred rokom,som myslela,ze dajaky omyl,na sk som sa vratila januar 2009,takze ne 3,a le 6 rokov som mimo anglicka a zacali to posielat pred rokom...ja som myslela, ze uk je uzavreta kapitola,dokonca som poberala davky v nezamestnanosti z uk tu na sk,ale to som mala narok,tak mi to vyslo na socialnej, este aj vratenie dani,i to mi vratili,no co sa tyka working tax kreditu,ja nemam sajnu preco,zaco,kedy,,,co...nemam ziadne papiere,potvrdenia ,nic,,,som na nervy lebo neviem kedy som od nich dostala take peniaze, zeby som si mohla povedat, aha, Maja,poberala si,nemala si narok,hold vracaj....neviem a stve ma to

majca1109
17. júl 2015

a ci pana,z coho vratit,akurat sa chystam na matersku...ach jaj, to co uz je toto

majca1109
17. júl 2015

ale aj tak Vam dakujem

silaviat
18. júl 2015

zavolaj si tam a vysvetli situaciu ziadaj vypis nech ti poslu obcas sa stava omyl
@majca1109

adik7561
11. aug 2015

Ahojte . Chcem sa spytat som v Uk 3 mesiace hned ako som prisla nastupila som do prace ,ale aj otehotnela. Kedze nemam lahku pracu mali ma prelozit na lahsiu poziciu lenze mam skusobnu dobu a zrejme ma radsej vyhodia kedze v praci sa pracuje na percenta actie nesplnam. Zatial ma neprelozili a praca je namahava a vyzera to ze po skusobnej dobe budem vyhodena. Chcem sa teda spytat budem mat na nieco narok?

silaviat
21. aug 2015

@adik7561 zalezi kedy konci skusobna doba na matersku musis odrobit 6mesiacov.. ak ta vyhodia nahodou tak dostanes maximalne cild tax al child benefit dokopy cca 90lib na tyzden.. priatel moze potom working tax... a mozno vam daju nieco na housing benefite ... zalezi od prijmu .na netesu kalkulacky kde si to vypocitas

peneloppe
21. aug 2015

@adik7561

Na normalnu matersku nie, kebyze ta vyhodia tak nebudes mat odrobne dokopy nic. Mozno nejake benefity ale ako viem tak tie uz sprisnuju pre novopristahovalych cudzincov a dobre robia. Kazdy by sa len stahoval do UK a vyciciaval ich system. 😒

adik7561
21. aug 2015

@silaviat dakujem 🙂

potvok
31. aug 2015

Ahojte všetci, momentálne žijeme v anglicku ale chceme sa odsťahovať naspäť pred pôrodom dieťatka, ma tu niekto s tým skúsenosti? Koľko mi bude plynúť anglicka materská a za ako dlho sa mam prihlásiť na slovenské úrady? Mam z toho hlavu ako melón :/

zuzcana
31. aug 2015

@potvok toto iste som urobila aj ja, žili sme s partnerom v uk, keď som v 2007 otehotnela, claimovala som som si cez zamestnávateľa maternity, podľa potvrdenia od midwife som odpracovala do decembra 2007, potom som cerpala dovolenku, po ukončení ktorej som šla rovno na materskú, a maly sa mi narodil vo februári 2008 na Slovensku, kedže som bola v uk legálne viac ako 5 rokov legálne zamestnaná, bez problémov mi materská vyšla ( tuším tam bola podmienka, aby si nebola tehotná pred nástupom do práce ? To ale už teraz neviem presne, syn ma 7.5 roka🙂 v tom čase sme nevedeli ci sa do uk vratime, alebo nie, ako bude partner s prácou atd ale nakoniec sme tu postavili dom a zostali, materská mi chodila 90% zo mzdy 6 týždňov a potom asi??? 104. Libier týždenne na anglicky account po dobu 34 týždňov, ak si pamätám spravne, po rozhodnutí že zostaneme na sr som len jednoducho odletela do uk, dala výpoveď v práci a na sr som žiadala rodičovský

chelseanka14
2. sep 2015

Ahojte zienky.neviete co vsetko je potrebne vybavit ked uz chcete z uk odist na stalo na sk? A ako dlho to asi trva? Dakujem

potvok
2. sep 2015

Ďakujem @zuzcana veľmi si mi pomohla 🙂 aspon viem ze je to možné a nemusím sa toho obávať. Len este jedna otázočka ako si to mala si zdravotným poistením, musela si sa na Sk hned niekde prihlásiť na úrady alebo si bola samoplatca? dakujem este raz ;)

zuzcana
7. sep 2015

@potvok co sa týka zdravotného poistenia na Slovensku, počas mojho života v uk som nebola samoplatca, platili sa mi contributions zo mzdy v uk do ich poisťovne, a súbežne nemôžeš byt zdravotne poistená v dvoch štátoch eu, teda keď som sa rozhodla, že budem rodiť na Slovensku, šla som do vszp, vysvetlila som im moju situáciu a od januára 2008, keď som reálne bola po vyčerpani dovolenky z pracovného pomeru v uk na maternity payment, som si dobrovoľne platila do termínu pôrodu zdravotne poistenie na sr (aby náklady na pôrod a moju hospitalizaciu nevymahali z uk, kedže podľa správnosť by som mala rodiť tam, kedže mi vznikol nárok na materské tam a tam boli platené aj moje odvody/ a odo dňa narodenia dieťaťa som začala patriť do kategórie, za ktorú platí odvody stať, teda som už neplatila ako žena na materskej nič a zároveň som bola poistená na sr- takto mi to poradili ženy zo vszp, bolo to ale v roku 2008, samoplatca som teda bola len počas obdobia kým s mi nenarodil syn, cca 6 týždňov, len sa musíš ísť dobrovoľne prihlásiť a po narodenia bábätko zas z dobrovolneho poistenia odhlásit,

zuzcana
7. sep 2015

Ešte som zabudla - Samozrejme, mojej midwife som oznámila že rodiť budem na sr , ona to poznačila spolu s mojou sr adresou do mojich records a na sr som si zobrala aj kópie všetkých mojich vyšetrení počas celej pregnancy, inak, cely postup som konzultovala s CAB, ktorí mi ho odobrili - jedine ma upozornili na to, že maternity payment mi musí chodiť na anglicky účet, nedá sa - kedže je to v podstate socialna dávka - posielať na slovenský účet,
na žiadne iné úrady som sa na sr nebola registrovať, ani nič ohlasovat, vybavila som si len vszp, a upsvar som riešila, až keď mi maternity z uk skončila - to som už asi písala - odletela som do uk, zrusila som ucet, podala v práci výpoveď a tu som spolu s cestnym prihlelasenim že z uk už nič nepoberam, odovzdala na upsvar a ti mi potom začali následne vyplácať rodičovský príspevok,