Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

janka255
2. mar 2011

@aliza Ďakujem za skorú odpoveď 🙂 Nie, nie vzdušne zámky si určite nestaviam.Ja viem že to bude ťažké, ale pre nás asi to najlepšie čo v tejto chvíli môžme spraviť.Peniažky na začiatok na nájom a na život kým sa rozkukáme mať budeme lebo tu predáme byt, tak toho sa nebojím.Bude výhodnejšie keď sa tu zo všadial odhlásim a prihlásim sa v Anglicku?Koľko sú tam rodinné pridavky a tie príspevky?Nechcem tam ale ísť za tým účelom aby som brala socialne dávky alebo čo to tam je.Ja chcem začať niekde od znova a keď malý vyrastie aj pracovať.Kým je maličký tak budem chodiť do školy a učiť sa reč.Aj na tom meste sa mi páči to že je pri mory keďže jeden syn je alergik.Mňa by skôr zaujmalo či by som mala nárok na neaky príspevok na bývanie keďže ten nájom je tam dosť drahý.Ako to funguje?aj to ma prekvapilo že syn už ako 5-ročny pojde do školy.To som netušila a dosť ma to prekvapilo.ale zase na druhej strane je to dieťa, skôr si zvykne a možno by som ho mohla ešte rok nechať doma so mnou.Ale to su už len také detajli to budem riešiť neskôr. Ďakujem za rady.

aliza
2. mar 2011

@janka255 ahojky, nemyslela som to zle, ale uz to tu nie je, co byvalo, Anglicania su uz opatrni a vsetko preveruju, len tak prispevky nedavaju. Na prispevok na byvanie budete mat narok, az ked bude mat priatel rok odrobeny, skor nie a samozrejme to zavisi od vysky platu. Najprv treba poziadat o Child benefit, to je pridavok na dieta, ktory si musis odhlasit na Sk,je to okolo £33 tyzdenne na 2 deti, ak budete mat Child benefit, mozes ziadat o Child tax credit, to tiez zalezi na priatelovom plate, ako aj ostatne prispevky, takto dopredu tazko povedat, ked uz tam budete, tak to budete riesit za pochodu.
A skolska dochadzka je od 5 rokov povinna, takze ho musis dat do skoly, inak to budu riesit urady. A s druhym malym budes doma 4 roky, ak ho nedas do sukromnej skolky lebo od 3 rokov je sice statna skolka, ale iba na 3 hodiny denne, celodenna skola je az od 4 rokov, pre deti narodene v septembri,oktobri....od 5 rokov! Sukromne skolky su strasne drahe, okolo £600-700 mesacne.
A este jedna taka sukromna rada, viem, ze ma do toho nic nie je, ale ja by som byt urcite nepredavala, tu v UK na novy urcite nezarobite, tu su strasne vysoke naklady na zivobytie, neusetrite tolko. Radsej nech ide najprv priatel a ked sa usadi a bude vsetko zabezpecene, chodte za nim a byt prenajmite, ale urcite nepredavajte, nikdy neviete, ako to v UK dopadne a potom uz nebude cesta spat, nebudete sa mat kam vratit.

janka255
2. mar 2011

@aliza Viem že si to nemyslela zle.Si veľmi zlatá a ďakujem ti za odpoveď.To že predáme byt je v pohode to by sme urobili aj keby sme nešli do UK.máme ešte domček sice taky starší po babke ale hlavne že sa budeme mať kam vrátiť keby náhodou niečo nevyšlo tak ako chceme.Je to strašná kopa vybavovania.Nedalo by sa to spraviť tak že by som v Anglicku nežiadala o žiadny prispevok a všetko naďalej poberala na Slovensku?Len neviem či by sa to takto dalo spraviť.Asi nie lebo deti by museli byť poistené v Anglicku keďže tam budu mať svoju lekárku a to už by išlo jedno z druhým.To sa nebude dať.Ja som tu niekde čítala že tam je žena doma z dieťaťom len asi do roka a potom nepoberá už žiadne peniažky.Je to tak alebo som to ja zle pochopila?Aj to spravím asi tak ako si písala že najprv pôjde priateľ a potom mi za ním.Tak to bude asi lepšie.

aliza
2. mar 2011

@janka255 ano, zena je doma rok, ak tu pracuje, ma narok na matersku plus par tyzdnov neplatenej, takze to vychadza rok, ale ty si tu nepracovala, takze nemas na to narok, iba ten child benefit a ch. tax credit a to sa pobera myslim az do 16 rokov veku dietata, neviem, ci mozes nadalej vsetko poberat z SK, do minuleho roku to tak bolo, ale potom sa to zmenilo a mozes poberat len v krajine, v ktorej zijes, ale toto si presne zistis na Urade prace, soc. veci a rodiny v mieste bydliska

smajka
2. mar 2011

@janka255 - ahojte, trochu som si vas pocitala. aliza ti vysvetlila vsetko najzakladnejsie a najdolezitejsie, nemam moc k tomu co dodat, akurat to, ze na matersku nebudes mat urcite narok a zial vam asi zanikne aj ta na slovensku. teraz sa to velmi pomenilo a na sk zrusili kockam materske, ak ich partneri pracuju v inej krajine. klamat sa neoplati,, keby vam na to prisli, museli by ste vsetko doplatit. tu budete mat narok len na ten child benefit a working tax kredit, podla toho kolko manzel zarobi.
moj maly zacal chodit teraz v januari do skolky a platime £18 na den - na 3 hodiny. v maji mu budu 3 a to budeme mat skolku takmer zadarmo, dostaneme od statu 15 hodin tyzdenne zadarmo. myslim, ze tvojho starsieho budes musiet dat od sept do skoly - tu sa uz od 4 rokov dietata chodi kazdy den od 8 - do 3.15 ( zalezi od skolky).
dobre ze budete na zaciatku financne zabezpeceni, vela nasich tu prislo zarobit a minuli aj to co si priniesli a museli domov. zaciatky budu urcite tazke a hlavne ako pisala aliza, uz to tu neni ani zdaleka co byvalo.
mozem sa spytat aku pracu ma manzel slubenu? super tiez ze tu mate znamich - urcite pomozu na zaciatku.

janka255
4. mar 2011

@smajka ahoj, no keby sme tam nemali známich ani by sme asi nešli ale už dlho nás tam volajú tak ideme skúsiť.Muž má sľubenu prácu v sklade, bude robiť na vysokozdvižnom vozíku.Nič moc ale na začiatok keď nevie moc reč je to aj tak super.Baby neviete ako je to v Anglicku zo živnosťou?som rozmýšlala keď píšete že aké su tam drahé škôlky žeby som tam mohla zriadiť taku svoju sukromnú u nás doma a opatrovať detičky tam žijucim slovenkám za oveľa nižšie ceny.

aliza
4. mar 2011

@janka255 Janka, zivnost nie je problem, ale zriadit si sukromnu skolku ano. Strasne vela vybavovaciek, proces trva viac ako rok, ked ide o deti, je to tu strasne prisne. Da sa mozno aj nacierno, ak to budu Slovaci a budes mat istotu, ze ta nanahlasia.

susie80
7. mar 2011

Ahojte baby, neda mi nereagovat.....som v UK uz 8 rokov a tiez mozem potvrdit, ze je to tu cim dalej tym horsie. Mne akurat skoncila po 9 mesiacoch materska a do prace sa vratit nechcem lebo som pracovala v kasine a robila som nocne co momentalne neprichadza do uvahy. Manzel podnika ale minuly rok to nebolo bohvieco a ku koncu roka mu vysla strata. Momentalne sa snazim si vybavit housing benefit, working tax credit alebo aspon nieco. Som trosku aj zufala, zili sme si dobre a zrazu bum a stali sa z nas socky na benefitoch.....no az take hrozne to zas nie je ale ked vidim formular na nejaky benefit chce sa mi zvracat....
Janka255 velmi vam drzim palce ale prosim zober si alizine slova k srdcu a posli najskor len manzela a ked sa on trosku udomacni potom chod za nim s detickami. Zaciatky su velmi tazke....specialne ked je tam aj jazykova bariera. Tiez som tu uz mala kopec ludi ktory to chceli skusit a rada som im pomohla ale 50 % z nich nakoniec prislo na to, ze to tu pre nich nie je a ze im vlastne na slovensku az tak zle nieje. Nech sa uz rozhodnes akokolvek velmi drzim palce.

susie80
7. mar 2011

@millka11 ahoj.....no ockovania su 3...Myslim, ze su po mesiaci. Na tvojom mieste by som sa urcite poradila s midwife. Bolo by super, keby ste mohli ist az po 3 mesiacoch od narodenia. Ockovania su velmi dolezite....ale ako som uz povedala, porad sa s midwife.

aninka251
11. mar 2011

ahojte kocky... mozno mi budete vediet pomoct... manzel zacal pracovat vo Velkej Britanii, ja som doma s dcerkou na materskej dovolenke, som zamestnana teda poberam tych cca 269Eur... Dnes som si bola po potvrdenie na socialke k manzelovmu zuctovaniu dani za minuly rok ( to este pracoval tu na SK ) a upozornili nas, ze ked pracuje v UK moze si tam ziadat o doplatok k mojej materskej. Vraj nevadi, ze ja budem poberat matersku tu a jemu to len doplatia do vysky aku mozu poskytnut v UK tam... No doteraz sme o tom nevedeli. Pracuje na zmluvu ale nemame sajnu kde sa to tam ma ist vybavit, v zmluve nema zakotvene, ze ma aj dieta... Je to iny system ako u nas... Nevedeli by ste mi poradit aky je dalsi postup??? Viete ako je to u nas na uradoch... Jeden mily clovek nas na to upozornil, ze je taka moznost ( a vraj vacsina obcanov tmavsej pleti ju vyuziva ) no nas to ani nenapadlo a skoda to nevyuzit, no co robit dalej vam neporadi nikto... Budem velmi vdacna, za kazdu radu... Prijemny vikend prajem

aliza
11. mar 2011

@aninka251 no, toto pocujem prvykrat 😒. Podla mna to mozne nie je, mozno sa to dalo pred majom 2010, ale po tych novych zmenach mozes ziadat iba v jednej krajine EU. A co vlastne by mu malo doplatit UK? Ved ty si v UK nepracovala, takze nemas narok na ziadnu matersku a teda ani na doplatenie a o nicom inom neviem. Ak dotycny myslel benefity, tie moze manzel ziadat, ale musis si zrusit pridavok na dieta na SK a nasledne by mohol ziadat Child tax credit, ale nie som si ista, budes musiet uviest vysku tvojej materskej a ak manzel normalne zaraba, tak to po zratani moze byt iba par libier mesacne. Viac neviem poradit, nech ide manzel na stranku http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

aninka251
11. mar 2011

Dakujem velmi pekne za reakciu... ved to, ze ja som o takej moznosti tiez vobec nevedela ale dvakrat som sa pytala, dokonca veduceho v socialnej poistovni kedze pracovnicka za priehradkou mi akosi nerozumela 🙂 a prizvukoval, ze sa menili zakony a vraj si manzel moze ziadat o doplatok v UK a oni su mu povinny doplatit do vysky materskej v UK co je podstatne vyssia ako u nas. Teda nemusim tu na SK nic rusit ale kedze socialny system je medzi krajinami prepojeny nie je s tym problem a doplatok mu budu vyplacat... fakt nechapem, asi tam zajdem este raz ale budu na mna pozerat ako na ... este raz vdaka, urcite navstivime aj tu stranku...

aninka251
11. mar 2011

@aliza
Dakujem velmi pekne za reakciu... ved to, ze ja som o takej moznosti tiez vobec nevedela ale dvakrat som sa pytala, dokonca veduceho v socialnej poistovni kedze pracovnicka za priehradkou mi akosi nerozumela a prizvukoval, ze sa menili zakony a vraj si manzel moze ziadat o doplatok v UK a oni su mu povinny doplatit do vysky materskej v UK co je podstatne vyssia ako u nas. Teda nemusim tu na SK nic rusit ale kedze socialny system je medzi krajinami prepojeny nie je s tym problem a doplatok mu budu vyplacat... fakt nechapem, asi tam zajdem este raz ale budu na mna pozerat ako na ... este raz vdaka, urcite navstivime aj tu stranku...

aliza
11. mar 2011

@aninka251 nejak tomu nerozumiem, ved vyska materskej je odvodena od zarobku a ty si tu nerobila, tak na zaklade coho mu to budu doplacat? tu neexistuje rodicovsky, ktory u nas vyplacaju tie 3 roky, tu je materska len na zaklade prace, ked nepracujes, nedostanes nic. Ako stare je tvoje dietatko? Ono to naozaj existovalo, ze sa doplacalo, ak v tej druhej krajine si dostavala menej alebo vobec nic, ale to uz je zrusene. Nemozes zit v jednej krajine a ziadat z druhej. Alebo potom hovoria pracovnici socialky o niecom inom a ja netusim, ze o com 😒.

vanesa2005
14. mar 2011

prosim poradte mi ak nemam viac ako 25 rokov mam narok na tax credit a child benefit a som slobodna matka?

aliza
15. mar 2011

@vanesa2005 ahoj, na Child benefit ma kazdy narok, ale nesmies poberat pridavok na dieta na SK. Urady su prepojene, takze sa ich neda oklamat, budu pytat peniaze spat. A k tomu child tax creditu, tiez by si mala mat narok ale vyska zalezi od viacerych veci, napriklad ci pracujes a kolko zarabas a ci zijes sama alebo s niekym a ci poberas aj nejake ine podpory, napr. Income support a tak.

elixia
15. mar 2011

@aninka251 myslim si to iste, co @aliza,neviem z akeho dovodu by ti mali doplacat z UK matersku,ved ani nam,co ju poberame tu v UK ju nijako neovplyvnil manzelov zarobok,zavisi jedine od mojho prijmu (teda nezavisi,ale to je o inom 🙂 ). Takze manzel moze poziadat jedine o pridavok na dieta,ale nesmiete ho brat na SK..
Na ten child tax credit podla mna narok mat nebude,kedze to je podmienene tym,ze dieta zije v UK...

vanesa2005
16. mar 2011

aliza dakujem

anaid
23. mar 2011

Ahojte, ste tu niektora z Cambridgeshire? Konkretnejsie z okolia Huntingdon? Rada by som nasla dcere aj slovensky alebo cesky hovoriacich kamaratov. Moje slovenske a ceske kamaratky su zatial bezdetne. Tesim sa, ze sa mi niektora ozvete.

Inak co sa tyka soc. systemu, som zvedava ake zmeny nastanu od aprila, dufam, ze neprideme o vsetky pridavky :(.

lucinek1
24. mar 2011

Ahojte, prosila by som vas o pomoc. S manzelom zijeme v UK uz 7 rokov. V oktobri 2010 sa nam narodila dcerka na slovensku. po porode som sa vratila spat do uk. Tu poberam maternity alowence, a ziadala som si o child benefit a child tax kredit. s benefitov mi poslali dopis aby som im poslala rodny list a moj pas kde je mala zapisana. poslala som im to v decembri, v januari mi prislo rozhodnutie ze nemam narok na child benefit pretoze nie som povazovana za osobu ktora sa stara o dieta. Skoro som z noh spadla ked som to citala. Ziadala som o vysvetlenie a oni mi odpisali ze sa stala chyba a znova to prehodnotia. Po 4 mesiacoh mi prislo dalsie vyjadrenie ze moj pas nepresiel ich kontrolou a ze si myslia ze je falosny. To mi uz bolo aj do placu!!! Pas ani rodny list mi nevratili poslai ich na ambasadu v londyne. Tam mi oznamili ze doklady su v poriadku a nechapu preco snimi maju anglicke urady problem. Ambasada my ich vsak nemoze vratit a musi ich poslat na slovensko na policajnu stanicu kde boli vydane. Podla vsetkeho mi budu musiet vystavit novy pas aj ked s tym starim vobec nic nie je. Vobec neviem co mam robit. Co stymi benefitmi. Child tax mi uz druhy krat poslal papier aby som poslala pas a rodny list ale ja ho nemam. Uz som im aj volala a aj pisala ze som ho poslala na child benefit a oni mi ho este nevratili. Ale teraz sa ktym dokladom uz ani nedostanem a musim si vybavovat nove. Pridavky mi za ten cas aj prepadnu. Prosim poradte

bombrlo
3. apr 2011

@lucinek1 Lucinek, zimomriavky mi idu po chrbte, precitala som ,ze pas a rodny list ti zabavili ako falosny a ambasada ho nemoze vratit ak ma v tom prsty nasa ambasada, daj si pozor, aby ti nevzali deti v UK do socialnej opatery!!!!, pozri si dokladne zakon Children act 1989 a socialny system v UK!!!!, ak sa raz dostanes do systemu ze ziadas benefity tak sa moze stat ze ti jedneho krasneho slnecneho dna vezmu deti do nahradnej starostlivosti a nikdy uz ich nemusis vidiet, prave je v takomto procese 70 000 deti v UK, a nie su to iba anglicania- alkoholici alebo narkomani, alebo rodiny so zmiesanymi manzelstvami. V sucasnosti je v procese aj 9 slovenskych rodin , z toho jednej rodine uz deti adoptovali a slovenske urady vratane ambasady " uspesne prispievaju k ich adopcii", Ani jedna rodina nesmieme o pripadoch hovorit verejne ani v novinach a preto citajte noviny v UK, sledujte Panoramu alebo aj dnesne BBC Politics... alebo citajte telegraph.co.uk Bookera a LUDIA - NERISKUJTE ZIVOT A ZDRAVIE SVOJICH DETI LEN PRETO , ZE NIE STE INFORMOVANI ALEBO, ZE VAM SA TO STAT NEMOZE....NIKOMU NEPRAJE TU NOCNU MORU ZAZIT......Plan socialnych sluzieb je rocne odobrat 101 deti a bez ohladu na rodinne pomery a zabezpecenie v kazdom okrese. Nas sud sa V uk taha viac ako rok a nie sme jedini.

Rada na zaver, snazte sa byt na Slovensku so svojimi detmi viac ako 3-4 mesiace do roka , inak krajina obvykleho pobytu bude UK a to bez ohladu na statne obcianstvo alebo miesto narodenia. Neriskujte, vasim detom nik nevrati detstvo, ani zdravie, ak sa raz do interim carer order dostanu, a beru deti aj 3 mesacne a mozu stravit v tejto starostlivost az do 19 roka veku!!!! Mozete ich chodit navstevovat, ale nikdy Vam ich nemusia vratit.

Verim , ze tato "nightmare" uz nikomu a to nielen slovenskej rodine nestane, socialny system ma v sucasnosti obrovske skandaly s "ukradnutymi" detmi do "forced adoption". Su na to premrhane 3/4miliardy libier za uplynuly rok a dovody odobratia deti z rodin nie su relevantne zdovodnene. Ak bude treba sme ochotni pomahat aj inym "postihnutym rodinam v UK, Matky - vzdy musite byt silne a nepodlahnut emociam a strachu!!!! Inak je to vopred davate sancu prehrat boj o svoje deti. Bomrblo

rozkakk
4. apr 2011

@aninka251 ahoj aninka. Myslim, ze si dobre pocula. My sme boli v UK 3,5 roka a teraz sa tam opat chystame. Moj brat byval s nami, pracoval v UK a zenu so synom mal na Svk a tiez sa dozvedel, ze moze poberat child benefity na syna, aj ked zije na Slovensku. Tak zacal to vsetko vybavovat na Inland Revenue, je to dlhodobejsie vybavovanie 4-6 mesiacov, ale ked sa vam to podari vybavit ( co sa aj podari, len nesmiete stracat trpezlivost), tak vam budu doplacat taku cast k materskej, ktora by mala byt v UK. Bratova manzelka si vybavila papier o tom, aku ciastku pobera na slovensku, poslala to bratovi prelozene a on s tym opat siel na inland revenue. Ked ti pride papier, ze ti to schvalia, tak spatne aj ked to trva dlhsie ako pol roka ti vyplatia vsetko co maju od dna, kedy ste ziadali o benefity. Dufam, ze aspon trosku si ma rozumela. Nech sa manzel ide opytat na inland a ked nie je dobry v anglictine, tak nech si ziada cloveka, co rozprava po slovensky a bude to priamo na inland revenue vybavovat telefonicky so slovakom =). pekny den

aliza
4. apr 2011

@rozkakk ja len, ze si treba ozrejmit trochu pojmy a nehovorit o materskej lebo to nema s materskou nic spolocne. Child benefit je ekvivalent nasho pridavku na dieta. ANo, tvoj brat moze ziadat ch.b. v UK, ak tu zije, ale jeho zena musi zrusit pridavok na dieta na SK. Vyplatia ti to spatne k datumu podania ziadost, dokonca plus 3 mesiace pred tento datum, ale ak bratova zena pobera pridavky na sk, tak vas slovensky UPSVaR vyzve na vratenie pridavkov za cele toto obdobie.

aliza
4. apr 2011

@bombrlo tak ja som riadne v soku 😨, to nemyslis vazne, ze nieco taketo sa deje...Aj vam sa to stalo? hrozne, tak drzim palce, nech sa vsetko rychlo vyriesi!!!

rozkakk
4. apr 2011

@aliza Ahoj aliza.....no jasne, nenapisala som to spravne ohladom tych pojmov materska a child benefit.......co ja viem, nemuseli nic vratit a ani nic rusit.....a inland revenue priamo spolupracovala s uradmi v kezmarku, porovnavali si pridavky tu a tam a na zaklade toho vznikli doplatky.....

aliza
4. apr 2011

@rozkakk a kedy to vybavovali? zakony sa menili v maji 2010, dovtedy to naozaj bolo mozne, ale uz to zrusili.

bombrlo
4. apr 2011

@aliza Ano, stalo a to ani neziadali o benefity ani neboli v ohrozeni, jednoducho boli ich deti vytypovane asi v "playgroupoch" dokonca boli v priebehu niekolkych mesiacov vykonstruovane rozne dovody a obvinenie preco nam ich vzali alebo dokonca aj vraj mentalne poruchy u deti!!! vraj su hluchoneme alebo ze rodicia ich krmia zdochnutymi kuratami alebo, ze matka ma sexualne spravania, ak dietatu pozera zadecek po kakani, otec nesmie vobec prebalovat a davat cikat chlapcov po stojacky!!! vsetko je povazovane za sexual abuse, Ak sa rozplacete tak ste hystericki a nemozete sa starat o svoje deti, ak sa nerozplacete tak ste bezcitni a rovnako mozete ublizit svojmu dietatu nahodne....je to uz vyse roka a este nie je koniec a ani nevieme co na nas este mozu pouzit, napr. mali sme 2 havarie aut, alebo SS ma vo zvyku pouzit nafingovane kradeze v obchodoch alebo Vas pozoruju v CCtv kamerach ako sa spravate, to je KGB STB a SS dohromady, kto nezazil neveri, ani my by sme neverili, my sme nastastie mali iba tie nehody ale kedze sme vedeli ze toto mozu sposobit, tak nas to ani neprekvapilo a mali sme odstavene auta iba na dva tyzdne. Zijeme tam 8 rokov, obaja pracujeme, a kedze pracujeme aj napriek tejto nocnej more tak sme "cudni" lebo to nikto nemoze vydrzat a tak cakame ci nam deti vratia, alebo sa mozno dozvieme ze uz su adoptovane....citaj si www.fassit.co.uk, www.telegraph.co.uk/christopherbooker, alebo jednoducho ww.forced-adoption.com. Tiez sme ani netusili ze take stranky a horor na nich existuje...
Tu mamicku Lucinek velmi lutujem, pretoze ani netusi ze je uz v ich chapadlach aj preto ze nema doklady a rodne listy.... je vazne a velmi ohrozena.
O nasom pripade sa mozeme zmienovat po skonceni po piatich rokoch ale neviem ci to chceme dodrzat, pretoze ak nam deti vratia mame predsa povinnost varovat ine rodiny a to nie len slovenske.

dejka77
4. apr 2011

@bombrlo Ahoj, precitala som si tvoj prispevok a fakt neviem co na to povedat. To akokeby mi niekto napisal, ze je mozne teleportovat ludi, a ze to nie je fikcia. Uz fakt nechapem co sa to deje na tomto svete, ved je to chore. Len nechapem jednej veci: je predsa vela deti, ktore su v detskych domovoch a mozu sa adoptovat, tak preco si vyberaju normalne rodiny a snazia sa ich obrat o deti? To mi akosi nejde do hlavy. Ak som spravne pochopila tak sa to stalo aj tebe, to mi je fakt luto a prajem ti, aby sa to vsetko poriesilo cim skor. Vela stastia.

anddy
4. apr 2011

@bombrlo Ahoj ziji tady uz 5 let a mam velice dobrou kamaradku prekladatelku. Ta preklada vetsinou socialkam, ktere berou deti. Jeste se nikdy nestalo, ze by vzali deti nekomu kdo mel dve autonehody. Promin ale nejak ti neverim. Je tu spoustu slovenskych a ceskych romu, kteri jsou fetaci, kradou a deti porad maji u sebe. Sice na ne dohlizi ale to co pises ty je holy nesmysl. Jestli ti deti vzali, tak urcite je v tom neco vic.
Siris tady akorat paniku!!!!
Muzes mi napsat ve kterem meste zijes?

aliza
4. apr 2011

@bombrlo mraz mi beha po chrbte.....stale tomu nemozem verit. Ale jedno viem iste, nic nie je nemozne, len ma zaraza fakt, ze vacsina deti je tu zanedbavana, tyrana, socialka o tom vie a nic nerobi, deti dokonca umieraju a to nikto neriesi, ved nie je tajomstvom, ze tu ma vacsina deti kvoli pridavkom, najma bieli anglicania, robia deti, poberaju prispevky, valaju sa doma, piju, fajcia marisku a na deti kaslu....o taketo deti nie je asi zaujem alebo ako tomu mam rozumiet? ze bezdovodne beru deti normalnym rodinam a tam, kde dovodov je az az, tak deti nechaju trpiet....fakt na hlavu, cely tento svet.
A tiez nechapem, preco o tom nemozete hovorit? vsak prave naopak, treba to zverejnit, aby ludia boli opatrni. To vam prikazali? a kto? anglicania? mozem ich kaslat...to akoze ste nevideli svoje deti uz rok? preboha, to snad nie a ake stare mas deticky? ak mozes o tom pisat, ak nie, mozes mi aspon napisat IP? vazne si ma vylakala a chcela by som presne vediet, na co si davat pozor.