Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

elixia
22. sep 2010

@majus10 od 1.5. doslo k zmenam a rodicovsky uz nedaju tym,co neziju na SK

majus10
22. sep 2010

@elixia ja viem, len ja nemám na nič nárok ani tu, ani zo svk?? 😠 ale zase zdravotné poistenie v svk platiť musím, ked tam mám trvalý pobyt...... 😒

eviska83
22. sep 2010

@majus10 -preco by si si musela platit zdravotne 😲 - praveze tymto porusujes zakon- nesmies byt poistena v 2 statoch EU.
Elixia ma pravdu- menilo sa to - ja rodicovsky poberam ale ziadala som on este v decembri.Len neviem na co chces mat narok tu- nic ako rodicovsky prispevok tu neexistuej 😠

elixia
22. sep 2010

@majus10 ak zijes v UK, nemala by si byt poistena na SK, aj ked v UK nepracujes, Trvaly pobyt tam mame skoro vsetci co zijeme tu, to s tym nema nic spolocne. Tu mozes dostat akurat pridavky na dieta plus mozno dalsie benefity, zalezi ci manzel (partner) pracuje, kolko zaraba atd. Postuduj par stran dozadu, urcite najdes odpovede....

majus10
22. sep 2010

baby, díky za odpovede @eviska83 v poistovni žiadali odo mňa doklad, že tu platím zdravotnú, čo samozrejme nemám, je tu zadarmo.... ty si to ako vydokladovala?

@elixia začnem čítať 🙂

eviska83
22. sep 2010

@majus10 - no to uz bolo davno 😒 ale teraz si matne spominam ze som asi davala pracovnu zmluvu. Ty si tu nikdy nepracovala? Urco tu je viac takych bab - mozno poradia.Ale je to divne- v poistovni nam vraveli ze nemozme byt ani samoplatcami ,ze je to protizakonne 😵 Ako vzdy prava ruka nevie co robi lava 😒

majus10
22. sep 2010

@eviska83 veď to, že som tu mala len brigádu, ináč nič ☹ je to na figu, fakt v tom majú chaos 😠
takže baby radte, ako ste to riešili so zdravotnou poisťovňou, ktoré nepracujete... pls

evkacka
23. sep 2010

🙂 maminky, prosím vas nenajde sa tu medzi vami aj taká maminka, ktorá odišla pracovať do anglicka s už narodeným dieťatkom na slovensku? čiže nie narodené na královskej pôde? má aj taká maminka na niečo nárok?
dakujem za akýkolvek tip 😵

deni1304
23. sep 2010

Majus10: ode mne chtela pojistovna je NIN- national insurance No - eviska83 ma pravdu, nemuzes byt pojistena v obou zemich EU najednou, ale nevim, jak to chodi s neparcujicimi ☹

eviska83
23. sep 2010

@deni1304 - ozaj a co medical card? to by nestacilo? 😉
@evkacka - no podla mna je uplne jedno kde sa dieta narodi- maju na vsetko rovnaky narok 🙂

eviska83
23. sep 2010

@majus10 - to s medical card partilo tebe 😝 😝

deni1304
23. sep 2010

eviska83_ ja osobne si myslim ze ne, protoze kdyz mas NIC a platis dane, tak se ti z nej automaticky strhava pojisteni soc a zdravotni- myslim, ze je to kazde 3p z vydelane 1£ na zdravotni a samozrejmne, zalezi na tom, kolik vydelas=tolik platis na danich. Neni to jako u nas, ze v CR a myslim i na SK platime zvlast zdravotni a socialni. Prave to NIN - card jim u nas/ u vas zarucuje, ze pracujes a odvadis dane s poplatky za zdravotni a socialni v UK 😉

deni1304
23. sep 2010

@evkacka - ja s tim nemam zadne zkusenosti, promin, ale urcite se nadjiu rodice z CR nebo SK, kteri jsou na tom stejne, tzn. ze prijeli do UK az po narozeni miminka. Ja sosobne sy myslim, ale jak rikam, nemam zadne zkusenosti musi byt tve mim obcanem UK aby jste meli pravo na child benefit, jakmile ale budete pracovat a odvadet dane, budete mit podle meho narok na work tax credit a child tax credit atd. 😉

eviska83
23. sep 2010

@deni1304 - no to mas asi pravdu- to mi vobec nedoslo.
@evkacka-Na child benefit ma narok kazde dieta kt.zije v UK- teda nemusi byt obcanom UK. Moje deti sa sice v UK narodili ale su obcania SVK. Pokial ale zijes s detmi v UK (je jedno kde sa dieta narodilo) mas narok aj na Child Benefit- ale pozor- musis odhlasit rodinne pridavky zo SVK 😉 No a ostatne uz pisala deni - CHTC,WTC

evkacka
23. sep 2010

@eviska83
@deni1304
@eviska83 maminky nenormálne moc vam dakujem za vaše odovede 🙂 mam v tom uplny chaos a neviem na koho sa obratiť, už vyše týždna tu hladam taku maminku, čo by odisla do uk s na slovensku narodeným miminkom, ale nejako sa pod nimi zľahla zem 😵
ešte sa spýtam, možno budete vedieť, ten child benefit je do určiteho veku dietata? a jeho výška asi závisí od príjmu v domácnosti nie? a mala by som nan narok aj keby som dala Adelku do jasličiek? a musim byt nejaku dobu na uzemí uk kym nan budem mat narok alebomi ten anrok vznikne hned prichodom do uk.

ešte raz moc dakujem maminky, ste strašne zlaté, sama sa na tých anglických strankach moc nevymotkám a nemam sa v týchto veciach na koho obratiť ☹

eviska83
23. sep 2010

@evkacka - child benefit je teraz tusim okolo 21£/tyz. na prve dieta.Je to do 16r.alebo teda pokial dieta studuje.Je to prakticky to iste ako rodinne pridavky na SVk.Nezalezi na prijme ani na tom ci je mala v skolke 🙂 Prave to riesila kamoska (ci treba prekladat slovensky RL dietata- netreba 🙂 🙂 ) Takze -vypisat ziadost+ dolozit RL dietata -poslat a cakat 🙂
WTC a CHTC - tieto davky zavisia od prijmu- teda aj partnerovho 😉

deni1304
23. sep 2010

@evkacka 😉
@eviska83 : tak to mate holky lepsi informace 😉 😉 - obe nase deti jsou narozene v UK, ale maji dvoji obcanstvi (ceske - po mamusce 😀 😀), ja netusila, ze to pujde, ale jen dobre pro evkacku 😉 😉 . Naprosto souhlasim s eviskou83 ohledne child benefit, ohledne WYC a CHTC - pocita se z tveho, nebo partnerova prijmu, kdyz pracujete oba dva- tak ze souctu vasich obou prijmu 😒 😒 , myslim, ze je na tom lepe ten, kdo vydela o neco mene, i kdyz neprima umera je, mene vydelas, vice ziskas a opacne. Jestlize pujde tve dite do skolky, zalezi na oblasti, jinde drazsi, nekde levnejsi, ne vzdy zalezi na kvalite ☹ , od 3 let prispiva vlada-myslim 15,5 hodin tydne jsou proplaceny vladou, ale zase, kazda skolka ma jine policy 😢
hodne informaci, prejem hoooodne stesti 😉 😉

majus10
24. sep 2010

@eviska83 dakujem, skusim to v poistovni 😉
@deni1304 aj tebe diky 🙂

3007
29. sep 2010

ahojte chcela by som poradit ohladom tax creditu ktory nemozme nijak vybavit . ziadost mame zaslanu 2,5 roka a neustale tam vyvolavame a dokonca sme poziadali o pomoc citizen advaice a tiez zatial nic nepomohly iba volaju a tax odpoveda rovnako ze sa to nepohlo a ziadosti ktore posiela citizen ohladom nas na ich adresu zevraj nedostali ....viete mi prosim niekto poradit co dalej ?

perelandra
29. sep 2010

@majus10 ja som si vybavovala rodicovsky prispevok na slovensku po 1.5. a priznali mi ho. akurat som im musela dolozit, ze tu nepracujem a nemam narok na matersku alebo maternity allowances.

perelandra
29. sep 2010

a este aj pre ostatne kocky - nedajte sa na urade odradit poznamkou uradnikov, ze na to od 1.5. 2010 nemate narok ak zijete v UK. podajte si ziadost, oni vam musia pisomne odpovedat ci vasu ziadost zamietli alebo nie a ak zamietnu, tak sa mozte odvolat. casto tie uradnicky, s ktorymi pridete do styku vedia menej ako vy - tolko moja osobna skusenost, ked som im este ja musela vysvetlovat ake papiere vlastne potrebujem dolozit a pod.
myslim, ze na odvolanie sa rodicovsky prispevok podarilo vybavit aj @wild.horses

majus10
30. sep 2010

@perelandra dakujem, Ti, potesila si ma... 😵 skusi to mamina podat este raz, aby si to aspon zobrala od nej 😒

majus10
30. sep 2010

@perelandra ešte mi poraď prosím ťa, odkiaľ si vypýtala doklad, že nemáš nárok na maternity allowance?

perelandra
30. sep 2010

@majus10 stiahla som si z netu form a poslala na job centre, oni mi dost rychlo odpisali, ze nemam narok kedze som v danej dobe nemala odpracovany potrebny pocet tyzdnov. tu ich odpoved som si prelozila a preklad som si dala overit na ambasade v londyne a potom to prilozila k ziadosti o rodicovsky prispevok.

majus10
30. sep 2010

@perelandra veľká vďaka 😵

deni1304
30. sep 2010

@perelandra promin, asi prihloupla otazka, ty mas narok na SK na rodicovsky prispevek po 1.5.2010, pod podminkou, ze jsi nepracovala tady v UK - promin, nemela narok na MA nebo na SMP? dekuji za odpoved

deni1304
30. sep 2010

@perelandra promin, ted jsem si vsimla, nemela jsi nejspise odpracovanych tech potrebnych No tydnu pred porodem???

perelandra
30. sep 2010

@deni1304 ja som nemala narok ani na MA ani na SMP, pretoze som vobec nepracovala. to mi len v odpovedi na ziadost o MA odpisali, ze nemam odpracovany potrebny pocet tyzdnov v danom kvalifikacnom obdobi 😉

deni1304
30. sep 2010

@perelandra dekuji mockrat za odpoved, je to pro mou kamaradku 😉 , mohu se zeptat, jestli ti odvolani dopadlo kladne na urade na SK 😉