Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

calistka
18. okt 2011

@aliza nie, nie, to je pre vsetkych, ktori maju narok, nemusis byt british obcan...ale jasne, nech si to riesia na uradoch, ako som pisala, ak to neobnasa kopec nervov s vybavovanim, preco to neskusit 🙂

@slniecko19 aby si mala narok na housing benefit, musite mat uspory do 16000 libier, do toho sa rata aj cena nehnutelnosti, pozemkov atd. (mimo nehnutelnosti v uk, kde byvate) aj v uk aj v zahranici dokopy.

calistka
18. okt 2011

na upresnenie, do uspor sa rata 90% z hodnoty vlastnenych nehnutelnosti (tych 10% odratavaju ako naklady na predaj nehnutelnosti)
uspory zo slovenska sa samozrejme preratavaju z eur na libry (netusim, odkial cerpaju kurz, nam to vyratali na councile sami)

slniecko19
18. okt 2011

@perelandra dakujem 😉

dejka77
30. okt 2011

@eskymacik17 fuu tolko otazok 🙂 Tak pekne po poriadku: o apostilovany rod.list si poziadas na stranke, ktoru najdes v teme Narodenie dietata v uk, slov. rodny list..., cela tema je o vybavovani porodneho. V podstate si za to zaplatis online, vytlacis si receipt, vytlacis formular, ktory tam je, vypises ho, to im posles aj s rod.listom a obalkou+znamkou s tvojou adresou, vsetky instrukcie su tam napisane. Posielaju to spat obratom.
Co sa tyka jednorazoveho cest.dokladu pre dieta, ja si to idem teraz vybavovat, treba na to apostilovany rod.list, 2 fotky dietata pasoveho formatu s bielym pozadim, tvo OP alebo manzelov ak to vybavi on, kopie dokladov - cize asi kopia OP a rod.listu, poplatok je £6. Neviem ako je to s datumom, ale asi treba vediet konkretny datum cesty. Ved ked mas nejake otazky pokojne tam zavolaj, hovorit budes aj tak slovensky.
Ked si budes vybavovat slov.rod.list tak na to treba akurat prelozeny apostilovany rod.list a asi nejake tlacivo vypisat, tvoj OP, nie je to nic zlozite.
O child benefit poziadas pisomne, ja som dostala papiere na to v nemocnici, bolo to v tom bounty balicku. Vypises to a posles aj s rod.listom, ktory ti potom vratia. Mne este poslali dodatocne dalsie tlacivo, co trebalo vypisat, to som im poslala a asi do 3 tyzdnov mi poslali list, ze kolko mi budu vyplacat. Na child tax credit si musis zavolat, to sa da len telefonicky. Z informacii, ktore im povies ti povedia, ci mas na to narok, ak ano tak ti povedia kolko. Treba mat po ruke rocny prijem tvoj a manzelov. Ak narok mas, poslu ti tlacivo, vypises to a posles aj s rod.listom. Potom ti poslu list, kde bude suma a datum vyplacania.

jaro11
30. okt 2011

ja som poberal tax kredit asi rok a potom mi zrusili a som skusil podat asi 2 a vzdi mi zrulii a caka sa 3 mesace mata bit vibaveni a ale ja teras cakam 1den rokk a nic mi este neprislo

anaid
31. okt 2011

Nahradny cestovny doklad ma platnost 6 mesiacov od datumu vystavenia.

michelleuk
2. nov 2011

@anaid teraz som volala na amabasadu ma platnost 2 tt povedala mi ze mam prist vybavit 2tt pred odchodom,a vybavenie trva 3 dni,takze tak 😲

michelleuk
2. nov 2011

@monkka21 ahoj prepac ze ta zase otavujem neposlala by si mi link na apostilu?ak vies ja ju neviem najst 😕 😅

lillah
2. nov 2011

@jaro11 ked tak dlho cakas zavolaj im...oni maju vzdy vyhovorky nejake, ze su busy ale nedaj sa odbit....ja som tam isteho casu volala 3x do tyzdna lebo som na child benefit a tax credit cakala skoro pol roka.... a zistila som, ze ked si dostatocne otravny urychlia spracovanie tvojej ziadosti aby od teba mali pokoj 😀

monkka21
2. nov 2011

@michelleuk http://www.fco.gov.uk/ tu by si to mala najst 🙂

anaid
10. nov 2011

@michelleuk 2 tyzdne? My sme ho potrebovali pred 3ma rokmi a platnost bola 6 mesiacov od vydania, mam ho dokonca odlozeny na pamiatku.

michelleuk
10. nov 2011

@anaid no ja som volala na ambasadu pre istotu a tam mi povedala ze musim prist 2 tyzdne pred planovanym odchodom ,mozno sa to uz zmenilo,,,a ako dlho si nan cakala?

anrebcz
10. nov 2011

Ahoj vsem, chtela jsem se zeptat jestli ma nekdo z vas britske obcanstvi a jestli to vubec v dnesni dobe k necemu je. Diky

gandzika
12. nov 2011

Ahojte,najde sa tu nejaka mamina zijuca v Cardiffe a okoli?My sme sa prave s manzelom a 2-rocnou dcerkou pristahovali pred dvoma tyzdnami s manzelom,zijeme v malom mestecku Pontypridd,asi 20 km od Cardiffu,tak by som bola rada keby som spoznala nejake slovenske mamicky.

yanka86
17. nov 2011

@petka82 ahoj Peta🙂no asi by sa zisla taka tema..moj snubenec je tiez z Polska..je pravda ze vacsina z nich sa nevedia spravat ,ale taky isty su aj zo Slovenska..prisli za robotou tak ako aj my...mala som 3 vazne vztahy na Sk.a ani jeden sa nevyrovna tomu co mam teraz🙂nedam si za nic na svete🙂)a mne nik z nich nevykrykuje ze som z Sk..aj jeho rodina je zlata....a inak on je tiez z pod Warsavy🙂)))pozdravujem

yanka86
17. nov 2011

ahojte baby🙂ale nas tu je🙂)docitala som sa vela veci..ale aj tak vas poprosim o vasu pomoc alebo nazor...nikde som nevidela ze by bolo pisane o materskej pre bezrobotnych..ked som bola v 6 mes,nasu firmu zavreli..dostala som odskodne..a potom som sa zapisala v Job center.ked som uz bola v 7 mes.poradili mi pobierat support alowance (cize v mojom pripade tie benefity pre ludi co nie su v dobrej kondici)nahlasila som sa ako samotna maminka,ale chcem to zmenit..lebo sme dostali dom zo socialky a stahujeme sa...takze by som mohla povedat ze proste partner sa ku mne vratil..ale zmeni sa nieco?...
druha vec.....kedze som nepracujuca mam narok na matersku??
a kde dostanem formular na Sure start maternity grant??..mam vobec sancu ho dostat ked berem support benefit?..jaj neznasam taketo vybavovacky o to viac ked vsade treba vsetko telefonicky...vrr...pomoc dievcata

yanka86
22. nov 2011

ahojte tehulky/som v 34 tyzdni./uz par dni sedim nad tym vsetkym a neviem kde mi hlava stoji...od 5 mes.tehotenstva nepracujem,lebo nasu fabriku zavreli,,hned som sla do job center a dostavam jobsseker alowance.povedali mi ze sa mam uchodit suport benefity kedze po 7 mes,uz som nebola v stave si hladat robotu.som nahlasena ako samotna mamicka/ale chcem im povedat ze sa vraciam ku partnerovi.na co mam teraz narok..na sure maternity grant mam narok ak budeme znovu spolu,,tak isto matersku?,,ja uz ani neviem co vsetko mozem vybavovat ,,vsade pisu inak,..naco mam vlasten narok ked budem s partnerom?

eskymacik17
22. nov 2011

@yanka86 ahoj mozno ti pomozem mozno nie .. ja som bola na tom rovnako ja som pracovala ale prepustili ma zo skusobnej ..teda nepredlzili mi ju kedze som bola tehotna ale matersku poberam normalne .. na tu mas narok aj ty kedze mas odpracovanu urcitu dobu .. aj ja som bola na jobku ale mne nic neplatili lebo som zila s partnerom .. neviem ako to budes mat s tym domom .. ked ti to schvalili tak to schvalili lebo si bez partnera ale neviem ako to bude ked nahlasis ze ste znovu spolu .. ale na matersku mas narok stale aj ked si s partnerom .. co sa tyka maternity sure start tak ten mozno dostanes pretoze si poberatelkou urciteho benefitu ..momentalne dostane ten benefit len niekto kto je ako ty v nudzi teda slobodna matka a poberas nejaky benefit . .len neviem ako to bude ked nahlasis ze ste znovu spolu .. ja som totiz nedostavala nic od statu ani to ze niesom schopna pracovat lebo ked som nahlasila ze zijem s partnerom tak mi to nepriznali .. je povinny sa o mna starat .. takze ak ti zrusia potom ten benefit tak asi ti neschvali a ni sure start .. ale nezufaj staci ti papier ze ti to nepriznavaju a na slovensku si to mozes vybavit .. to porodne budes mat zo slovenska .. asi som ti len napisala to co si aj vedela 🙂

kiityii
22. nov 2011

@slniecko19 ahojky.pozeram,ze Tvoja sprava zo septembra /kedze je to aktualne z tohto roku/ je pre mna velmi uzitocna.nebola som si ista,ci teda budem mat narok na ten prispevok po narodeni dietata a priplatok k prispevku zo slovenska,ked budem rodit v uk...taqze potrebujem doklad o tom,ze som pravidelne navsetvovala gynekooga/teda tu midwife/ a napisat oficialnu ziadost s prekladom od tlmocnika.taq?ze vraj sa ten prispevok dostane,ale maximalne do 6mesiacov,nesqor uz nie..taq sa poponahlam.ja mam termin 14.februara,taq dufam,ze sa mi to tiez podari vybavit.dakujem za uzitocnu a velmi potesujucu spravicku..ze to funguje!! 🙂

yanka86
23. nov 2011

@eskymacik17 ..ten support benefit mi vezmu,ked nahlasim ze sa vratime k sebe,ale asi jobseker mi nahaju,lebo to je normalne pobieranie pre nepracujucich...a ako nezamestana ako si mam vybavit matersku?dostala som maternity certificate vypisala ho a zaniesla do job center,,ze vraj to nepotrebuju...to len telfonicky sa da vybavit?a povies mi prosim blisie za to ze na sk dostanem?to aj ked tu porodim mozem poziadat na sk?co ak poziadam o obidvoje..?..a co vsetko nato potrebujem?dakujem za opoved vopred

anrebcz
28. nov 2011

Ahoj, muzete mi prosim poradit na co ma narok svobodna matka s jednim ditetem. Krome materske, ktera ja tusim 123liber od 6tydne materske dovolene. Diky

dzinka
28. nov 2011

ahojte, chcem sa opýtať. sestra žije aj pracuje 8 rokov v UK. trvalý pobyt má stále na SK. Momentálne je na materskej s druhým 2mesačným synom. Môže si na Sk požiadať o príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? Pri prvom ho dostala a teraz pri druhom u nás na urade povedali, že už nemá nárok na žiadne sociálne dávky a príspevky, lebo všetky príspevky sa už podľa nariadenia rady európy (platné od mája tohto roku) nevzťahujú na trvalé bydlisko, ale len bydlisko(t.j. tam kde sa zdržuje, kde má rodinu, lekára, prácu,...). Tak neviem, lebo čo tu čítam, tak ste ho v pohode dostali. Nechápem, že v jednom meste nárok je a v druhom nie. Vie mi niekto k tomu niečo napísať?

smajka
28. nov 2011

@dzinka - ja mam tiez dve deticky. pri prvom som to 3 roky dozadu nevybavovala, lebo som o tom prispevku nevedela a teraz som to vyskusala a v pohode som dostala. nech si o to sestra poziada, o nic nepride 😉 potrebuje slov rodny list, alebo prelozenu a overenu kopiu, potvrdenie ze sa dieta dozilo 28 dni, potvrdenie ze navstevovala prehliadky pocas tehu, dopis ze nedostala sure maternity grant a vyplnene spravne formulare.

dzinka
28. nov 2011

@smajka ďakujem. pôjdem tam ešte raz a nech mi to podložia prečo nie a ako je to možné že všade inde to ide.tie veci čo k tomu potrebuje viem, lebo som jej to pred 3 rokmi vybavovala a aj teraz, ale vďaka. a ešte jednu otázku, materskú poberáš z UK?po skončení materskej budeš na SK žiadať o rodičovský príspevok? lebo aj na ten s prvým synom mala sestra nárok a aj ho poberala. lenže a od tohto mája jej ho stopli kôli tomu nariadeniu. Ja som tomu verila, čo mi povedali na UPSVaR a tak sme to neriešili a až teraz sa dozvedám, že všetci poberajú príspevok aj naďalej, preto to vôbec nechápem. Každý si zákony vysvetľuje po svojom. 😠

aliza
28. nov 2011

@dzinka ak zijes v zahranici, tak na rodicovsky prispevok nemas narok, ja ho tiez nepoberam. prispevok pri narodeni som dostala, ale syn uz ma vyse roka. Ak sa zase nieco menilo v maji, ako si pisala, tak moze byt, ze uz ani ten nedavaju.

eskymacik17
29. nov 2011

@yanka86 no ked porodis tu v uk tak mne povedali ze si mozes poziadat na slovensku ale musis si najskor poziadat tu a ked ti to tu zamietnu tak to si poziadas u nas .. podas si ziadosti a prilozis rodny list a list ze tu ti to zamietli .. neviem ako toi je presne kym este nemas vybacveny slovensky tam asi staci len anglicky a prilozis k tomu preklad .. myslim teda ale nie som si ista ja to pojdem vybavovat teraz coskoro tak ti dam vediet co som ja na to vsetko potrebovala .. no na matersku som si ja vypytala formular na jobku a vypisala som ho a prilozila k tomu formular od GP maternity B1 alebo tak nejak neviem presne uz teraz a posielala som to na tu adresu co je v zadu na tom formulary .. a oni mi odpisali kolko mam narok a a dokedy .. prikladala som k tomu papier aj od zamestnavatela ze ma prepustilia ze nemam narok na matersku od nich a prilozila som aj poslednych 13 vyplatnych pasok s najvyssim zarobkom ..

aliza
29. nov 2011

@eskymacik17 na prispevok pri narodeni nestaci anglicky s prekladom, musis si podat ziadost na osobitnu matriku na vystavenie slovenskeho rodneho listu, bud cez ambasadu alebo ti to niekto vybavi na Sk za teba, trva to okolo 3 mesiacov. A anglicky rodny list musis dat najprv apostilovat a az potom prelozit. A k ziadosti treba este dalsie 2 tlaciva, ze sa dieta dozilo 28 dni a ze si pravidelne chodila pocas tehu na kontroly.

eskymacik17
29. nov 2011

@aliza no apistilovany uz mam... nevedela som ze musi byt slovensky .. niekde som citala ze na ten prispevok staci anglicky kym nie je vybaveny este slovensky .. prosim ta a to potvrdenie staci ked mi to potvrdila na tej ziadosti moja health visitorka .. ona mi potvrdila na slovenskej ziadosti ze som pravidelne chodila na prehliadky .. a este si musim napisat ze sa maly dozil 28 dni a aj to mi potvrdi .. myslis ze by bol problem keby mi to potvrdila GP ? to je zase ina ako health visitorka

aliza
29. nov 2011

@eskymacik17 mne to tiez potvrdil GP, takze by nemal byt problem. Ja som na ten prispevok potrebovala slovensky rodny list.

eskymacik17
29. nov 2011

@aliza dakujem 🙂