Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

radlinka
23. aug 2011

@rm myslis personal loan ? zavisi od toho ake mas prijmy a vydaje a podla toho ti oni vsetko prepocitaju.

alexis1231
24. aug 2011

ahoj @kvietocek7.ja som v uk nepracovala.pracoval manzel vyse roka.matersku som poberala na sk ale vraj v maji 2010 dostali zakon ze ak pracujes v uk tak si tam mas uplatnit narok na materske .ja som to ani neskusala si to tam uplatnit.teraz ked som uz na sk tak by som si to tu chcela vybavit aby som dalej poberala materske.ale nemam to potvrdenie a na socialke su taki blazni ze vedia otom ze v uk sa neda materske vybavit a aj tak ziadaju to potvrdenie...........spojila som sa v uk s revenju a ani ta interpretka nevedela im to tam vysvetlit ze co a ake potvrdenie vlastne ja chcem......tak uz ozaj neviem........

denisa100
29. aug 2011

☹ ☹ ahojte baby
ja uz zijem v uk 5 rokov a doteras sme sa mali celkom dobre,aj pracika aj benefity vsetko ok.aj starsi domcek sa kupil,no ako celkom fajn,doma v sk by sme urcite nemali ani pracu a ani take benefity.No ale posledne dni mam dost zufale,mam 2 deti a bola som bes manzela, pracovala som na 16 hodin tyzdenne,a doposil bolo ok.ale potom v praci som mala mensiu zmenu a teras pracujem na 17hodin a 20 min.nahlasila som tuto zmenu na uradoch noa potom som mala dalsiu zmenu nahlasila som ze mam manzela{nepracuje} ze zase sme spolu.Noa od tej doby co som to nahlasila tak som nato rozhodnutie cakala 4 mesiace a teras my povedali ze my to zamietli. a dovod my ani nepovedali ze vraj to nemaju v pc a hnet nato my povedali ze ked chcem ze my poslu novu formu a od znovu.stym som nesuhlasila a povedala som ze sa chcem odvolat.a tak to skoncilo ze my povedali ze my poslu odvolovaciu formu,a ze ten proces bude trvat 4-6 mesiacov .som stoho zufala dalsie cakanie a to je najhorsie ze bes penazi.platim najom 525 mame house,,+ELEK+PLYN+ATD DALSIE VYDAVKY.som stoho zufala.a nestastna este ze my aspon trochu pomaha ten house benefit z najmom.nevie my prosimvas niekto poradit kto by my alebo co by pomohlo?vopred sa ospravedlnujem ak tento prispevoktu tu nepatri.teras s benefitmy v uk je velmy tazko mojej kamaratke polke povedali ze jej zamietaju benefity a dovod udali ze prisla do uk vyuzivat benefity.hnet sasamozrejme tiez dala odvolat.a caka.....

marika80
30. aug 2011

@denisa100 ahoj IP

veronikacharlie
7. sep 2011

ahojte holciny, prosim o radu jsem v 15tydnu tehotenstvi a ziji v uk uz 6 let i s partnerem, jsem zamestnana stim ze jsem momentalne na sicknes pay nemuzu pracovat je mi furt zle. Uz se v planu do prace vratit nemam a chteli by jsme odjed do cech kde bych chtela porodit a zustat tam uz zit.Je mozny pobirat materskou v uk a porodit v cechach?.Co je treba dat vedet v uk zamestnavateli ?Byt zamestnana az dokud mi neskonci materska a potom piseme poslat vypoved.? ale jak bych to mela s pojistenim v cechach kdybych to udelal touhle verzi?dekuji vam za rady 🙂

vierka01
7. sep 2011

ahojte prosim vas mam mensi problem vedel by mi niekto poradyt ,,,,,, poberam matersku z anglicka SMP ale porodila som na slovensku a na to aby mi bolo vyplatene porodne potrebujem papier o tom ze tato davka mi nebola vyplatena v uk prosim vas vie mi niekto poradyt kde mozem tento papier vybavyt

eviska83
7. sep 2011

@vierka01 - poziadaj si o Sure Start Maternity Grant a ak nan nemas narok tak Ti poslu zamietaci list kt. predlozis slovenskym uradom.

vierka01
13. sep 2011

@eviska83 dakujem ty a nemohla by si mi pomoct ako si ho mam poziadat ja neviem kde co mam poslat alebo pisat vobec nerozumiem velmi by si mi pomohla ak by si mi viac napisala

eviska83
13. sep 2011

@vierka01 - IP 😉

slniecko19
21. sep 2011

@vikkinka Ahoj, ja som tu nova ale mozem ti poradit. Mne moj GP napisal list, ze sa moja dcerka dozila 28dni ale na Sk mi to neuznali,lebo tam nenapisal, ze je to prve dieta a tlaciva ktore som mala vytlacene v slovencine mi nechcel potvrdit. Ale nebol to problem na SK som zasla za detskym lekarom ten mi vsetko potvrdil a tiez moj gynekolog a do mesiaca som mala peniaze je to 820eur. 😀 Pred tym potrebovali potvrdenie, ze si v UK nedosltala porodne ale uz to nieje potrebne. Tak vela stastia

vikkinka
22. sep 2011

ahoj slniecko19. dakujem ale ja to uz mam davno za sebou. mala ma uz 2 roky a dva mesiace. papiere som mala v poriadku, lebo original v slovencine som mala prelozeny aj do anglictiny, alby gp vedel co podpisuje, takze vsetko ok... dostali sme penizky... tak je dobre, ale dakujem aj tak 🙂

slniecko19
23. sep 2011

😅 tak mozno som aspon nikomu niemu poradila. Ale taka rada po 2 rokoch hahaha to je daco. Zienky my byvame v Loughborough, tak by sme mohli zorganizovat nejake Slovensko Ceske stretnutie Co vy na to?

slniecko19
23. sep 2011

@slniecko19 myslela som niekomu inemu 😀

bibad81
26. sep 2011

Ahojte baby,
vie mi niekto poradiť ako je to s Employment and Support Allowance???
S manželom sme pracovali v anglicku cca 3,5 roka. V roku 2008 sme sa vrátili na Slovensko, nakoľko som bola v 7.mesiaci tehotenstva a planovali sme maličku porodiť na slovensku a zostali sme tu aj na trvalo. Poberala som materskú z UK, pretože som tam riadne pracovala na zmluvu 3,5 roka. Cele sa to začalo v decembri 2009, ked som vážne ochorela a som na invalidnom dôchodku. Hovorili mi tu na sociálke, že mám nárok aj na poberanie invaidného dôchodku z UK, len to dlhšie trvá. Platila som si National Insurance Number a tax.V súčasnosti poberám na Slovensku smiešnych 160 eur z ktorých mám vyžiť na mesiac. Až teraz mi prišiel formulár na vyplnenie ESA N 50.
Má to zmysel vybavovať??? Nemá s tým niekto skúsenosti? Aký je postup??? Prípadne neviete koľko libier priznávajú na invalidný dôchodok, Od čoho to závisí???

aliza
28. sep 2011

@bibad81 kedze ste uz 3 roky mimo UK, nezijete tam, nepracujete, tak nemozete poberat Employment and Support allowance. A ten ivalidny, to tiez urcite nie, na zaklade coho?

miroslavammm
29. sep 2011

ahojte ja uz mam vybaveny jednorazovy doklad na vycestovanie pre dceru ale mam iny problem do letenky musim pisat aj ju ale oni tam chcu vediet cislo jej dokladu ale ona ziadny nema len ten doklad to na nom je nejake cisslo alebo tam mam napisat svoje cislo pasu...a ked sme obaja slovaci ale ona ma anglicky pas ..tiez tam chcu vediet jej narodnost mam dat ze je slovenka???prosim o radu dakujem

miroslavammm
29. sep 2011

nie pas ale anglicky rodny list

slniecko19
30. sep 2011

@miroslavammm to cislo mas na tom jednorazovom doklade, a narodnost uved slovensku. Ked dojdes na SK a po 3 mesiacoch dostanes slovensky rodny list tak si daj malu zapisat do pasu aj ja to tak mam a neboli s tym ziadne problemy 🙂)))

slniecko19
30. sep 2011

@vierka01 ja som si porodne vybavovala pred 2mesiacmi a na urade prace mi povedali, ze uz je je potrebne mat to potvrdenie z UK ze si nedostala porodne aj tam, vraj vysiel novy zakon. Ja som ho sice zo sebou mala ale fakt ho nepotrebujes. Kludne chod na urad a opytaj sa ich, mne naozaj poradili.

lenika03
4. okt 2011

ahojte vsetci chcela by som sa opytat byvam u sestry v dvojizbovom byte.ona ma partnera a aj dieta a ja mam dve deti ktore sa narodily tu v uk a jedna uz chodi do skoly a neviem ako sa mam osamostatnit kedze som bez partnera nerobim a beriem iba child tax a child credit mam narok nato aby mi platily dom alebo byt

aliza
4. okt 2011

@lenika03 nie, nemas narok, musis mat odpracovany myslim jeden rok. Treba si najst na 16 hodin tyzdenne pracu a po roku sa skusit osamostatnit. Poznam zeny, co to riesili tak, ze zostali den na ulici a vtedy to hned riesia a daju byt. Ale treba mat na to kuraz. Pokial mas kde byvat, tak to riesit nebudu.

calistka
5. okt 2011

@bibad81 ahoj, no zalezi na tom, ze za ake obdobie spatne rataju, kolko si platila national insurance...to na stranke direct.gov.uk nemaju uvedene...ak to nie je prilis vela papierovaciek, tak podla mna Ti to stoji za to skusit to vybavit...inak tu je linka na ten benefit:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

@aliza nie na vsetky prispevky musis ostat zit v uk...ak tu napriklad odrobis dostatocny pocet rokov a raz sa vratis na svk a dostanes sa do dochodkoveho veku, tak mas dochodok aj z uk

aliza
5. okt 2011

@calistka moze byt, ale urcite nie po 3,5 roku, narok na dochodok je po odpracovani 15 rokov. ved si predstav, kolko je tu Poliakov, Slovakov, Cechov, co su tu len par rokov kvoli zarobku, keby vsetci na zaklade odpracovanych par rokov ziadali dochodok... 😕. Moj muz tu robi uz vyse 5 rokov, odvadza kazdy mesiac obrovske dane, pol platu a aj tak nema narok na dochodok. Aby bol narok, aj ked nepracuju a tu neziju, tak si treba platit dobrovolne aspon NIN, ale pracovat 3 roky a potom odist, tak to teda fakt silno pochybujem. Viem, ze sa da ziadat vratenie dani za obdobie, ktore tu pracovali, ale neviem, kolko vracaju.

calistka
13. okt 2011

@aliza ten priklad s dochodkom bol len ako priklad na to, ze mozes dostat prispevky, aj ked uz odtialto odides...(a na dochodok bolo treba odrobit 11 rokov, aspon teda v roku 2005 boli take podmienky - co sa tyka dochodku toho zakladneho, nemyslim teraz pension schemes).
ale tu ide o Employment and Support Allowance, co nie je dochodok...a isto nan nepotrebujes odpracovat vela rokov.

aliza
13. okt 2011

@calistka ved ano, treba mat odpracovane, ale nie 3,5 roka. Teraz je to myslim 15 rokov, ale nie som si ista. A k tomu druhemu, tu su podmienky:

EligibilityAn individual can claim ESA if they:-

-have limited capability for work. This is determined by the limited capability for work assessment, which is one of the three assessments that makes up the work capability assessment; and
-are at least 16 years old; and
-have not yet reached state pension age (60 years and three months for a woman, 65 for a man); and
-are in Great Britain or Northern Ireland (although in some cases, entitlement can continue during a temporary absence); and
-are not receiving income support. If her/his partner is receiving income support, this too stops the claimant from being entitled to income-related ESA; and
-are not receiving Jobseeker's Allowance (JSA). If her/his partner is receiving income-based JSA, this too stops the claimant from being entitled to income-related ESA; and
-are not entitled to statutory sick pay

Takze treba byt v UK alebo temporary absence, cize prechodne mimo UK, aj to iba v niektorych pripadoch. A to sa podla mna tyka najma britskych obcanov, ak idu prechodne zit mimo UK.

calistka
14. okt 2011

@aliza to si nasla na wikipedia, vsak (chyba mi tu smajl, kde si trieska hlavu o stenu, hehe)

tu je cast z podmienok naroku z www.direct.gov.uk:

Living or working abroad can affect your Employment and Support Allowance claim. You may be able to claim if you have either:
•paid enough UK National Insurance contributions in the past (and the equivalent in certain other countries)
•worked abroad for an employer based in the UK and paid National Insurance Contributions for the first 52 weeks of that employment

konkretna linka:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

aliza
14. okt 2011

@calistka Neboj, presla som vsetky gov stranky, nie som taka blba 😎, aspon myslim 😀 , ale nikde sa neuvadzala situacia, o ktorej sme sa bavili, preto ta wiki...to, co si uviedla, sa tyka domacich, british citizens, kedze Slovak, ktory sa vratil na SK, nie je ' zijuci alebo pracujuci v zahranici' alebo som to zase zle pochopila? Vies co, nechajme to tak, nech si podaju ziadost a uvidia, co a ako, ina cesta nie je.

slniecko19
17. okt 2011

Ahojte. Prosim Vas, vie mi niektora z vas poradit ci mam narok na house benefit ked vlastnime byt na SK. Kamoska mi vravela, ze nie, vraj si to overuju. Vopred dakujem

perelandra
17. okt 2011

@slniecko19 na housing benefit nemas narok ak vlastnis nehnutelnost kdekolvek - ci v uk alebo v zahranici.

eskymacik17
17. okt 2011

ahojte prosim vas može mi niekto poradit ??? viem že sa to tu už rozoberalo toooolko krat ale tie zakony sa stale menia .. chcem sa spytat .. nas drobec by sa mal narodit 2 novembra ale chcem sa spytat ako to je s rodnymi listami .. viem ze si musim ist na matriku pre rodne listy .. ale neviem ako to je otom s APOSTILOVNYM rodnym listom .. potom viem ze musim ist na ambasadu do Londyna koli jednorazovemu vizu pre maleho ... len neviem co vsetko tam potrebujem ???? a do akeho casu musim vycestovat po tom udeleni viza ??? a este by som sa chcela spytat co budem doma všetko potrebovat na zapisanie maleho a vybavenie slovenskeho rodneho listu ????? a ako to je s child tax creditom a child benefitom .. co vsetko tam musim poslat ? ? a co este neviem ??? prosim dakujem moc krat ak si niekto najde cas a poradi mi ... dakujem