Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

bealondyn
4. mar 2010

tictactoe dakujem, vyskusam 🙂
bud.tyzden mam stretko s midwife, tak snad mi aj ona bude vediet poradit co a ako.

deniska2305
8. mar 2010

ahojte vsetky maminky alebo buduce maminky.mam par otazociek,,myslim ze urcite mi budete vediet pomoct.v uk som druhy rok pracujem cez agenturu nie na kontrakt,byvam v podnajme a ostala som sama,takze budem buduca slobodna matka a neviem co si pocat.chcem ostat zit v uk.vedel by mi niekto poradit vsetko na co budem mat pravo ,,kolko penazi budem brat ako slobodna mamicka?a este jedna otazka ked chcem zit v uk musim ziadat aj o slovensky rodny list dietata alebo staci anglicky?za kazdu odpoved velmi pekne dakujem....tesim sa na kazdu odpoved...piste deniska2305@modrykonik.......

lenyde
8. mar 2010

ahoj holky, tak poprosim o malou radu

😀

Netusite nekdo, zda mam narok pobirat neco jako materskou,zde v Uk, kdyz jsem zde nepracovala, ale muj manzol zde jiz pres rok dela a ja s nim zde legalne ziju ?

Chtela jsem si najit job, ale jsem na zacatku tehotenstvi, takze urcite nestihnu napracovat dosatecne hodiny,ktere by byli potreba 😖

Moc dekuji za radu a
preji mnoho radosti s miminkami

Lena

monika.c
8. mar 2010

lenyde,na matersku narok nemas,kedze si tu nepracovala,mozete poziadat o rozne benefity,staci len popozerat predchadzajuce stranky v tejto diskusii 😉

lenyde
8. mar 2010

Monco dekuju, chtela jsem mit jistotu diky 😉

tictactoe
9. mar 2010

denisa, myslim ze v tomto by ti najlepsie poradili v job centre alebo citizen advise bureau. ja som tiez slobodna mamicka, ale rozhodla som sa odist spat na slovensko. viem ze by si isto mala mat narok na council flat, tak si zajdi na vas council lebo tam treba podat ziadost asap. viem ze ako single parent mas v uk vela vyhod a kadejake benefity co na slovensku vobec nie je. prajem ti vela stastia a sil na vsetky tieto vybavovacky 😉
lenyde, myslim ze nejake info by si mala dostat od midwife, kopec letakov a kniziek kde to mas vsetko napisane. na co vsetko mas narok ked si nepracovala, lebo urcite nejake peniazky - okrem child benefitu, dostanes.

lenyde
9. mar 2010

tictactoe --> diky 🙂

jenny2009
14. mar 2010

ahojte,
prosim vas viete mi niektora povedat/poradit aky je postup,ak by som sla za priatelom do UK,mame spolu 18 mesacneho syna a on tam zacal pracovat. Je to ozaj take jednoduche vsetky tie oficiality ohladne pridavkov a prispevkov.
Myslite, ze ak tam za nim pojdem budeme to moct vybavit a co vsetko je potrebne urobit? Cez google som toho vela nenasla.

Dakujem vopred za kazdu radu.
J.

modryslonik
15. mar 2010

caute vsetci - dnes som tu prvykrat - precital som si od vas niekolko desiatok prispevkov(asi 98) a pisete zaujimavo.......mam jeden problemi(ale ono by sa ich urcite naslo viac 🙂 🙂 ).....................s priatelkou zijem v anglicku - mame dom v prenajme - priatelka ma deti ktore ziju s nami(deti su z jej manzelstva - manzela opustila) - chceme si vybavit working a child tax credits - len ide o to ci priatelka(pracuje) si o to moze poziadat sama a mna nemusi nahlasit ako partnera(ja momentalne nepracujem) alebo tam musim byt nahlaseny aj aj...........a za dalsie priatelka chce ist studovat na vysku a kebyze sla na skolu tak niejaky z tych taxov by sa automaticky zrusil? a bolo by potom vyhodnejsie aby som tam bol nahlaseny aj ja ako clovek ktory sa stara o deti?.............

mirka007
24. mar 2010

Ahojte 🙂

Prosim vas mohli by ste mi niektora zaslat vzor na maternity leave letter ( notice) ?Na moj mail: mirka007@gmail.com
To je ten papier co sa dava zamestnavatelovi spolu s potvrdenim MATB1.
Velmi by ste mi pomohli 🙂 a takisto neviem aky datum tam mam napisat.Ze ako kedy mi ma zacat materska ,kedy presne skonci atd...
Velmi mi pomozete 🙂

Dakujem

vicky
26. mar 2010

Ahojte, viete mi poradit ktory ang. rodny list mam poslat na legalizaciu (apostilu)? Vraj musim poslat original, len neviem ci skrateny ale RL v plnom rozsahu.

eviska83
26. mar 2010

Ahoj vicky
Uz je to davnejsie co sme to vybavovali ,ale tusim sme posielali velky RL- som si skoro ista ale nie na 100% 🙂

ermina2
30. mar 2010

Ahojte!
no ja som studovala na nete ten postup ako sa ta apostilla vybavuje postou,ale trochu v tom mam zmatok.je tam 'cover letter ' ,kt.treba vypisat a poslat s aplication form + doklad o zaplateni,ale kde mam najst tu aplikacku???prosim o radu,vy co ste to robili postou!dakujeeeem!

vicky
31. mar 2010

Ja som poslala ten cover letter, velky RL, potvrdenie o zaplateni (platila som online) a to je myslim vsetko. Ja som nikde nevidela application form.
Posielala som to recorded signed for - tak dufam ze je to ok.

maminapetra
3. apr 2010

ahoj mam problem moj syncek sa narodil 5januara 2010.doteraz sme na neho nedostali ani libru kedze z maternity mi prisiel papier ze nan nemam pravo.ale ved to je 500libier ktore ma matka dostat ako samozrejmost nie?dalej som nedostala ani prispevok 190libier ktore som mala dostat este pocas tehotenstva v 25tyzdni.syncek bude mat teraz 3mesiace a bojim sa aby sme spatne nedostali ani libru pretoze sa spatne dava do troch mesiacov.ako mam postupovat?mozem to v takomto pripade ak mi to odmietaju aj na sudnu cestu?alebo to moze byt aj tym ze mi raz dosli papiere s tym ze som tu od roku 2003 a ze som z Litvy?neviem ako to mam riesit.dakujem ak mi niekto odpovie

eviska83
3. apr 2010

Ahoj maminapetra- takze SSMG (500£) nie je samozrejmostou dostat po porode- dostane to len matka ktora pobera urcite benefity - mrkni tu http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/sf100...
O SSMG si mozes poziadat do 3 mes dietata - takze ak to stihnes tak si skus poziadat kedze sa Ti narodenim syna zmenili okolnosti.
Ale ak mas neake podlznosti voci statu tak ziadne benefity Ti nepriznaju pokial sa nedoriesi predchadzajuce nedoplatky.(takto je to v Sev.Irsku)
Neviem preco si nedostala Health in pregnancy (190£) - poslala si si ziadost podpisanu tvojou midwife?
A ziadala si o CHB?

monika.c
5. apr 2010

maminapetra,presne tak,ako pisala eviska,mne papier na tych 190 libier dala midwife a ja som to len vypisala a poslala a asi zhruba o mesiac mi prisli peniaze a co sa tyka CHB,tam potrebujes tiez form,ktory vyplnis a posles a potom len cakas,takze ak nevies na co mas pravo,chod na citizen advice a tam ti poradia 😉 ako tu uz baby pisali.a sudnou cestou sa myslim taketo veci nevyplatia vymahat,pretoze viacej by si dala na sudne poplatky ako by si dostala 😒

martina_uk
5. apr 2010

Ahojte vsetci, som tu nova, len tyzden vieme s priatelom o tom ze som tehotna a pomaly si zistujeme veci. K lekarke idem v utorok a chcela by som sa spytat ako sa da vybavit pas pre dieta alebo zapisanie do pasu rodica a kedy sa moze vybavovat ten prispevok health in pregnancy 190 libier pocas tehotenstva a kto nanho ma narok? pracujeme tu dva roky, mame aj IN aj home office. Vopred dakujem za odpoved ;)

ermina2
6. apr 2010

martina uk,ahoj,ja mam uz skoro 2.mesacneho syna a tiez mam v tom este zmatky.No na tych £190 ti da formu tvoja midwife az v 25.tt a ty to vyplnis a posles a do mesiaca mas £ na ucte,ma na to narok kazda tehotna v UK!A to zapisanie do pasu si vybavis doma,tu ked sa ti to narodi ho zaregistrujes,daju ti rodny list a ten posles alebo pojdes osobne dat potvrdit apostilou do Milton Keynes,a s tym potom pojdes do Londyna na slov.ambasadu vybavit jednorazovy doklad na vycestovanie.A doma si vybavis slov.rodny list(trva to vraj 3-4 mesiace) a s tym ti ho zapisu do pasu.A da sa to vybavit aj tu na ambsade,to trva kratsie(3 mesiace 😉 )

martina_uk
6. apr 2010

ermina2 Ahojky, a ked vycestujem na ten jednorazovy cestovny doklad tak sa mozem potom este vratit alebo musim cakat 3-4 mesiace kym to vybavia na slovensku?

angelika96
6. apr 2010

Ahojky! Mam teraz velky problem. 15/april. mam vystahovat z domu z dvoma detmi. zijeme v uk.dostala som eviction notice.Vobec neviem, ze kde mam ist. Mam od agentury dom,a aj dlh mam lebo manzel nepracoval 3mesiace a nevedela som platit. Teraz ani nemozem vybrat druhy dom, lebo vsade pytaju mesiac rent a mesiac deposit. Poradte mi prosim, co mozem urobit? ☹

ermina2
7. apr 2010

martina uk....no nie s tym mozes ist len domov,ale ked nemozes byt doma tak dlho tak si to daj poslat domov a ked prides na dovolenku,tak nemusis cakat tie 3 mesiace a budes tam uz mat ten rodny list.a mozno ti ho zapisu aj tu na ambsade do pasu,to neviem.ja som este len vo faze,ze som poslala angl.rodny list na overenie do Milton Keynes.ale v maji a chystam domov na 3 mesiace,tak to hadam stihnem vybavit!!!!

lucustek
8. apr 2010

Neviete mi niekto poradit kde sa da na internete stiahnut forma na working tax credit a child tax credit?pretoze uz na nu cakame 3tyzdne a ked sme tam volali ze este neprisla tak nam povedali ze mame cakat len som zvedava ci to vobec pride... dakujem :D

perelandra
11. apr 2010

angelika, skus ist na council aj s eviction notice a povedat im, ze vam hrozi ze budete bezdomovci. council by vas mal riesit prednostne ked mate deti. pripadne chod na citizen advice bureau a opytaj sa tam, aky je postup.

perelandra
11. apr 2010

lucustek, myslim ze z netu sa to stiahnut neda, skus tam zavolat znova a ziadat to odznova, nech poslu novu application.

prcek21.3
17. apr 2010

divcata pomoooc co je to council tax benefit???

prcek21.3
17. apr 2010

a napiste mi to prosiim do ip dakujem za vsetky odpovede
😎

pepco
21. apr 2010

Ahojte, milé dámy... mám problém a pár otázok na vás, ak by ste boli také dobré a pomohli mi. ďakujem. Pracujem v UK, som slobodný, 29rokov, bezdetný a rád by som aby prišla za mnou priateľka zo Slovenska, ktorá je slobodná mamička s dvoma detmi 1,5ročný syn a 6 ročna dcéra a chceli by sme tu spolu bývať a žiť. Chcem sa spýtať na čo všetko ako slobodná mamička s dvomi detmi má narok v UK. Napr.... či može poberať prídavky na deti, či nám može dať lacnejšie bývanie alebo či jej dajú nejaké príspevky na deti, či može poberať materskú, ako je to s materskou školou, so školou... kde tieto všetky veci im možem vybaviť na akých úradoch, proste na všetko čo by som im mohol vybaviť, na čo máme nárok aby sme mali ľahší život tu v UK. Zarábam 1200libier mesačne.
Za akúkoľvek radu a pomoc vám budem vďačný. Ďakujem veľmi pekne

perelandra
21. apr 2010

pepco, tvoj pripad je asi trosku problematicky. predpokladam, ze tvoja priatelka v uk nikdy nepracovala. takze narok na matersku urcite nema. tu neexistuje nic take ako rodicovsky prispevok, ten moze poberat len na svk. pridavky na deti v uk poberat moze, ale nesmie ich poberat na svk - cize musela by si ich na slovensku odhlasit. neviem presne ako by to bolo s council house- domom/bytom pridelenom councilom (mestskym uradom) pretoze council ma vacsinou podmienku, ze musis isty cas v dannej oblasti byvat a az potom mozes ziadat o council house. a v niektorych oblastiach su cakacie doby aj vyse roka. no mozno sa to netyka housing benefits - vypomoc z najmom. tie by mohli vyplacat bez ohladu na to, ako dlho byvas v meste, mestskej casti. to vsetko by si si mohol zistit na tvojom prislusnom council. ak bude tvoja priatelka pracovat min. 16hod. tyzdenne ma narok na child tax credits a working tax credits. no ale pri 1.5 rocnom dietati asi neplanuje pracovat... neviem presne ako je to v pripade, ze deti nie su tvoje ale budete zit v jednej domacnosti - teda ci by si mohol ty dostavat nejake ulavy. ale snad ti niekto bude vediet poradit, kto je v podobnej situacii.
skolka pre deti je od 3 rokov zadarmo - teda na 3 hodiny denne.
skus sa ist opytat na citizen advice bureau, aj ked moja skusenost je, ze niekedy vedia menej ako si si schopny sam zistit na nete 😖